1. Artykuły
  2. Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika

Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika

Konsekwencje - utrata zdrowia fizycznego, psychicznego i seksualnego. Zagrożenia - poczucie osamotnienia, lęk przed bliskością, seks bez rozwijania więzi. A u podnóża - brak rzetelnej edukacji seksualnej. O przyczynach i konsekwencjach ryzykownych zachowań seksualnych mówi psycholog-seksuolog, Aleksandra Plata.

Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika Kiedy seks staje się ryzykowny. Seksuolog: cierpi ciało, cierpi psychika
Spis treści
Ryzykowne zachowania seksualne - co to znaczy? Przyczyny ryzykownych zachowań seksualnych Lęk przed bliskością, osamotnienie, seks bez więzi Ryzykowne zachowania seksualne. Gdzie szukać pomocy? Seksualność na kozetce

Ryzykowne zachowania seksualne - co to znaczy?

 

Czym są ryzykowne zachowania seksualne z perspektywy psychologa-seksuologa? Nasza ekspertka Aleksandra Plata zauważa:

 

Pod uwagę należy wziąć aspekt fizyczny, psychiczny oraz społeczny. Ryzykowne zachowania seksualne prowadzą do utraty zdrowia, uszkodzenia ciała, stanowią dla nas zagrożenie, jak np. choroby przenoszone drogą płciową. To także takie, które przyczyniają się do odczuwania trudnych, nieprzyjemnych stanów emocjonalnych. Mogą wiązać się z brakiem kontroli nad swoim ciałem i umysłem, np. wtedy gdy przyjmowane są substancje psychoaktywne - wylicza specjalistka.

 

I jak dodaje:

 

To także te zachowania, które wykraczają poza wartości i świadomą zgodę, np. przymus, przemoc, podejmowanie kontaktów seksualnych i innych czynności z nieletnimi, kazirodztwo, ale i podejmowanie zachowań, które naruszają porządek społeczny, czyli np. seks w miejscach publicznych.

arrow 5 mitów na temat seksu i antykoncepcji
arrow Udany seks krok po kroku. Co radzi seksuolog?
arrow Seks w związku. Jak się przełamać i zacząć rozmawiać z partnerem?
arrow Ginekolog: ryzykowny seks ma swoje konsekwencje
arrow Seks po ciąży. Kiedy i jak wrócić do współżycia?
arrow Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia

Przyczyny ryzykownych zachowań seksualnych

 

Jak zauważa psycholog-seksuolog Aleksandra Plata przyczyn podejmowania ryzykownych zachowań seksualnych może być wiele.

 

Z pewnością jedną z nich jest brak rzetelnej edukacji seksualnej, wolnej od politycznych i światopoglądowych uwikłań - podkreśla nasza ekspertka.

 

Kolejną z przyczyn może być modelowanie, czyli nauka poprzez obserwację innych i przyjmowanie tych wzorców zachowań - tutaj kluczowe znaczenie ma kreowany przez popkulturę obraz seksualności.

 

Żyjemy w tzw. „kulturze instant”, która sprzyja natychmiastowości, dostępności i różnorodności. Jednak stajemy się również bardziej świadomi, wiemy więcej, oglądamy więcej, a więc i czasem dajemy sobie więcej przyzwolenia na eksperymentowanie, na doświadczanie nowych sytuacji, niosących nowe doznania - zauważa.

 

Lęk przed bliskością, osamotnienie, seks bez więzi

 

Konsekwencją ryzykownych zachowań seksualnych może być utrata zdrowia fizycznego, psychicznego i seksualnego.

 

Przykładami takich konsekwencji może być zajście w nieplanowaną ciążę, choroba przenoszona drogą płciową, zakażenie wirusem HIV, HPV, uzależnienie się od substancji psychoaktywnych kiedy podejmujemy kontakty seksualne pod wpływem intencjonalnego przyjęcia konkretnych substancji jak w „chemsexie”.

 

Nie tylko nasze ciało może być narażone na problemy zdrowotne, ale i psychika, emocjonalność.

 

Podejmowanie ryzykownych zachowań seksualnych może przyczyniać się do odczuwania różnych kryzysów psychicznych, poczucia osamotnienia, bezwartościowości, lęku przed bliskością - dodaje Aleksandra Plata.

 

Nasza ekspertka zauważa, że zagrożeniem jakie niosą ryzykowne zachowania seksalne jest także rozwijanie relacji seksualnych, z pominięciem tak ważnego aspektu jakim jest więź.

 

Promiskuityzm, który polega na angażowaniu się w relacje seksualne, bez emocjonalnego zaangażowania jest ważnym tematem i coraz częstszym w gabinetach psychoterapeutycznych - przyznaje psycholog-seksuolog.

 

Ryzykowne zachowania seksualne. Gdzie szukać pomocy?

 

Psycholog-seksuolog podkreśla, że ryzykowne zachowania seksualne łączą się z zagrożeniami i ryzykiem utraty bezpieczeństwa.

 

W tym kontekście należy mieć na uwadze możliwość omówienia tych wątków ze specjalistą. Takimi specjalistami są psychoterapeuci, seksuologowie lekarze czy seksuologowie psychologowie, psychoseksuologowie - wylicza Aleksandra Plata.

 

I wskazuje moment, kiedy warto zacząć szukać pomocy:

 

W mojej ocenie takim punktem zwrotu w kierunku spotkania ze specjalistą może być moment, kiedy czujemy, że tracimy kontrolę nad swoim zachowaniem, doświadczamy dolegliwych konsekwencji, trudnych stanów psychicznych i zachowania te stanowią dla nas źródło cierpienia, albo wiążą się z narażaniem na cierpienie innych osób.

 

Seksualność na kozetce

 

Jak zauważa nasza ekspertka, temat seksualności coraz częściej poruszany jest w psychoterapii.

 

Z moich doświadczeń wynika, że wiele interwencji terapeutycznych polega na normalizacji, czyli omawianiu pojęcia norm (w tym także partnerskiej) czy psychoedukacji. Seksualność nie łączy się jedynie z seksem, stosunkiem genitalno-genitalnym, penetracją, a z przeżywaniem bliskości, z fantazjami, preferencjami seksualnymi, dążeniem do czułości, pragnieniem głębokiej więzi - podkreśla.

 

I przyznaje:

 

Coraz częściej pacjenci zgłaszają się także z tematami związanymi z kompulsywnymi zachowaniami seksualnymi, które bezpośrednio dotyczą naszego zdrowia fizycznego, psychicznego i społecznego funkcjonowania.

artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Aleksandra Plata
Doktor nauk społecznych, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna, psycholog-seksuolog w trakcie specjalizacji z seksuologii klinicznej. Podczas psychoterapii korzysta z metod pracy klasycznej terapii Poznawczo-Behawioralnej (CBT) oraz modeli terapeutycznych wywodzących się z nurtu: Terapii Schematów, Terapii Akceptacji i Zaangażowania (ACT) i Terapii Dialektyczno-Behawioralnej (DBT). 
Kwalifikacje i umiejętności terapeutyczne zdobywała podczas studiów, specjalistycznych staży, a także konferencji i seminariów naukowych. Należy do Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczej i Behawioralnej, Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno-Behawioralnej oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego. 
Oprócz prywatnej praktyki w Gdyni (“Gabinet Nurt“), współpracuje z Centrum Seksuologii, Psychoterapii i Psychosomatyki w Sopocie oraz z Kliniką Terapii Poznawczo-Behawioralnej Uniwersytetu SWPS, gdzie przyjmuje pacjentów dorosłych i pary. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Jakie może być rozwiązanie problemu z jego popędem seksualnym?
Mój parter ma problem z popędem seksualnym. Twierdzi, że w ogóle go nie odczuwa. Widzę, że go to męczy. Przez to, że tak jest, to mówi, że nie czuję się mężczyzną. Jak mogę mu pomóc? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Partner powinien zgłosić się do specjalisty.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja urologiczna, a także wizyta u seksuologa.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja lekarska zarówno u internisty, później u urologa + konsultacja u psychologa/seksuologa według dostępności i możliwości.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja urologiczna/seksuologiczna
Bardzo proszę o informację, czy taka abstynencja seksualna ma dobry wpływ?
Mam 37 lata. Bardzo dużo masturbowałem się w ostatnim czasie, wręcz nie panowałem przez to nad sobą. Postanowiłem, że chcę z tym zerwać. Nie mam obecnie dziewczyny i partnerki, dużo czasu pochłania mi praca na Odczuwam mimo wszystko chęć masturbowania się, ale staram po prostu zorganizować sobie...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Ważne jest, aby rozumieć, że seksualność jest normalną częścią ludzkiego życia i doświadczenia, a masturbacja jest naturalną aktywnością, która dla wielu ludzi stanowi część ich seksualności. Mówi się o problemie, gdy aktywność seksualna, w tym masturbacja, zaczyna dominować nad codziennym życiem, wpływa negatywnie na codzienne funkcjonowanie lub powoduje dyskomfort psychiczny lub fizyczny. Warto zaznaczyć, że noszenie opisywanych przez Pani urządzeń przez dłuższy czas, szczególnie jeśli jest to urządzenie, które może uciskać, nie jest zalecane z punktu widzenia zdrowia fizycznego. Może to prowadzić do podrażnień skóry, infekcji dróg moczowych lub innych problemów zdrowotnych. Co do kwestii "obumierania plemników" – rzadkie wytryski same w sobie nie prowadzą do obumierania plemników. Organizm mężczyzny jest zaprojektowany tak, aby radzić sobie z produkcją i usuwaniem plemników w sposób, który nie zależy od częstotliwości wytrysków. Plemniki są regularnie produkowane i naturalnie rozkładane w organizmie. Jeśli chodzi o zarządzanie impulsami seksualnymi, istnieje wiele zdrowszych sposobów, takich jak: - Sport i ćwiczenia mogą pomóc w redukcji stresu i napięcia. - Hobby i zainteresowania - znalezienie zajęć, które absorbują i są dla Pana satysfakcjonujące. - Wsparcie psychologiczne - jeśli odczuwa Pan, że traci kontrolę nad swoim zachowaniem seksualnym, konsultacja z psychologiem może być pomocna. Terapeuta może pomóc zrozumieć przyczyny takiego zachowania i pomóc w znalezieniu zdrowszych sposobów radzenia sobie z impulsami. - Edukacja seksualna - zrozumienie własnej seksualności i nauka o zdrowych wzorcach zachowań seksualnych. Jeśli ma Pan jakiekolwiek obawy dotyczące swojego zdrowia seksualnego, warto skonsultować się z lekarzem. Lekarz może dostarczyć profesjonalnych porad i informacji na temat zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Zalecana wnikliwa terapia z partnerem w obecności psychologa lub terapeuty. Pozdrawiam
Może jakieś badania powinienem wykonać?
Mam 25 lat. Normalna budowa ciała, czasami nawet bywam na siłowni. Brak partnerki od czasów szkoły, czyli dawno. Od około 3 miesięcy straciłem popęd seksualny, libido niskie. Nie czuje żadnej potrzeby seksualnej, nawet samemu się nie chce. Nie myślę już nawet o tych sprawach. Wcześniej to...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Całkowita utrata popędu seksualnego jest niepokojącym objawem i może być związana z szeregiem różnych chorób. Proponuję w pierwszej kolejności zacząć od podstawowych badań i w razie stwierdzenia nieprawidłowych wyników rozpocząć dalszą konsultację specjalistyczną.
Masturbacja przy nietypowych kategoriach seksu - czy to normalne?
Podnieca mnie to co nietypowe np. seks: gejów, lesbijek, grupowy, ojca z synem, syna z matką, brata z siostrą, brata z bratem, przyjaciółek, na siłę, współlokatorów, kolegów z wojska, szefa sekty z podopiecznym, trenera sportowego z...
zalecam wizytę u psychologa, ponieważ może byc to zmiana psychiczna która powoduje takie zamiłowania
Jak zapobiec pękaniu skóry podczas stosunku?
Mam 23 lata. Od jakiegoś czasu podczas każdego stosunku w pewnym momencie czuję rozdzieranie, pęka mi skóra przy wejściu do pochwy. Problem znika po około dwóch dniach, ale piecze strasznie przy oddawaniu moczu. Dodam, że stosowałam wiele środków nawilżających, a problem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Być może jest to infekcja. Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja ginekologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Takie dolegliwości nie powinny towarzyszyć zbliżeniu. Proszę bezzwłocznie skonsultować się z ginekologiem i poszerzyć diagnostykę oraz dobrać odpowiednie leczenie.
Jakie są skutki uboczne przyjęcia estrogenu przez mężczyznę?
Jestem osobą transpłciową i planuję przyjęcie estrogenu. Jakie będą skutki uboczne po zastosowaniu tego hormonu u mężczyzny?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Szczegółowo będzie to omówione przez lekarza wdrażającego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Istnieje cała gama objawów zarówno oczekiwanych, jak i niepożądanych stosowania terapii opartej na pochodnych estrogenu. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
wiele objawów może wystąpić w zależności od dawki.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Od zmian skórnych poprzez zmiany gruczołow ponzmiany zachowania Proszę omówić to z seksuologiem
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę konsultować się w tej sprawie ze swoim lekarzem prowadzącym.
Problemy z erekcją, co robić?
Dzień dobry, Problem dotyczy erekcji i jest nietypowy. Obecnie mam 30 lat, w swoim życiu cały czas miałem silną potencję. W wieku 25 lat miałem operowaną małą przetokę odbytu nieinwazyjnym laserem filac. Po zabiegu wszystko było w jak najlepszym porządku przez kilka miesięcy, musiałem jednak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta urologiczna.
Jaki może być powód problemów z erekcją?
Mój mąż od dwóch lat ma problemy związane z erekcją. Ma wzwód, ale nie osiąga orgazmu. Niby wszystko jest w porządku, ale jak ma dojść do wytrysku, to w ostatnim momencie wszystko się cofa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę u seksuologa i dokładnie omówić problem. Wskazana może być dalsza diagnostyka.
10-latka ogląda filmy pornograficzne. Czy zgłosić się z nią do specjalisty?
Mam córkę, która w grudniu będzie miała 10 lat. Od dłuższego czasu przyuważyliśmy, że oglądała w internecie filmy pornograficzne o treści lesbijskiej. Ponadto oglądała też filmy na temat LGBT, też głównie o lesbijkach. Jestem w szoku. Nadmienię, że została molestowana przez...
Małgorzata Krasnodębska- Kiljańska
androlog, endokrynolog
Umów wizytę
Warto się zglosić z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty - psychologa dziecięcego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy pójść z córka do psychologa z uwagi na wywiad molestowania. Konieczna rozmowa z córką poprowadzona przez specjalistę psychologa dziecięcego.
Czy brak orgazmu u 20-latki może być spowodowany oglądaniem pornografii?
Mam 20 lat i nigdy nie miałam orgazmu. Z partnerem rozmawiam otwarcie o wszystkim, podczas seksu odczuwam dużą przyjemność, lecz orgazm nie przychodzi. Nie spieszymy się, raz nawet zdarzył mi się kobiecy wytrysk, ale bez orgazmu. W trakcie odczuwam małe podniecenie, jak mogłabym je podwyższyć? W...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z seksuologiem.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest to bardzo trudne pytanie, samo oglądanie pornografii na pewno nie prowadzi do tego typu problemu. Konieczna będzie konsultacja psychiatryczna i pogłębiona analiza Pani problemu.
Dawid Luwański
Umów wizytę
zalecam wizyte u seksuologa i psychiatry
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wykonanie badan laboratoryjnych i wizyte u seksuologa
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Proszę rozważyć konsultację seksuologiczną.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Zaburzenia czynności seksualnych mogą mieć różne przyczyny i wpływ pornografii wcale nie musu być tu decydujący. Warto odwiedzić seksuologa i omówić Pani problem ze strony psychologicznej, pomocna może okazać się również konsultacja ginekologa. Warto pamiętać iż część ginekologów również udziela porad z zakresu seksuologii.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień, Psycholog diagnosta dorosłych, Psycholog dzieci i młodzieży
Umów wizytę
Na pytanie najtrafniej odpowie seksuolog.
Czy powstrzymanie się od masturbacji może powodować problemy z erekcją?
Jestem facetem w wieku 21 lat, odżywiam się zdrowo, jestem sportowcem, biorę zimne prysznice, dbam o swój sen, generalnie prowadzę zdrowy tryb życia. Od dłuższego czasu praktykuję noFAP, czyli powstrzymuję się od masturbacji, pornografii, praktycznie nie masturbuję się od ponad roku, z małymi...
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Myślę ze tak długa abstynencja seksualna mogła mieć wpływ na obecny problem. To nie jest fizjologiczne iwlasciwie nie wiem, czemu miało służyć .Na pewno nie jest to dobre wyjście z sytuacji. Rozpatrując problem. z punktu widzenia fizjologii człowieka organ nieużywany zanika. Proszę pomyśleć dlaczego nie wstrzymał się Pan od picia, jedzenia , spania czy oddychania, to takie same fizjologiczne sptrzeby organizmu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u lekarza seksuologa.
Czy moja długość penisa jest wystarczająca? Czy mogę ją jakoś zmienić?
Mam 20 lat. Mój penis we wzwodzie ma około 13,5 cm. Boję się, że to nie wystarczy aby zaspokoić partnerkę. Boję się również wyśmiania, albo tego, że będzie za mały i nie sprawie satysfakcji. Czy da jakieś ćwiczenia na wzrost penisa albo tabletki? A może ta długość jest wystarczająca?
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna będzie konsultacja urologiczna w tym przypadku, istnieją metody które mogą pomóc powiększyć członka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja seksuologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proszę omówić problem z urologiem, bądź seksuologiem.
Czy kontaktować się z seksuologiem lub endokrynologiem przed skończeniem 18 lat?
Czy mężczyzna trans, który za 3 miesiące kończy pełnoletność może już teraz skontaktować się z seksuologiem lub endokrynologiem, aby od razu, w dniu ukończenia 18 lat, dostać receptę na testosteron, aby jak najwcześniej rozpocząć terapię hormonalną? Albo, o ile to możliwe, już teraz rozpocząć...
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Może w dowolnym momencie, o przebiegu terapii zadecyduje lekarz.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza, on pedejmie decyzję o dalszym postępowaniu.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza i to on podejmie decyzję co do dalszego leczenia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli do lekarza zgłasza się pacjent niepełnoletni, powyżej 16. roku życia (i nie jest to przypadek niecierpiący zwłoki), dysponujący zgodą pisemną opiekuna prawnego na udzielenie świadczeń zdrowotnych, to lekarz może udzielić mu świadczeń zdrowotnych w zakresie objętym zgodą opiekuna prawnego.
Jak sobie poradzić z przedwczesnym wytryskiem?
Mój chłopak ma przedwczesny wytrysk. Dochodzi dosłownie po kilku ruchach. Urolog po badaniach uznał, że wszystko jest z nim w porządku. Kazał używać spray np. braveran, ale już po 1 psiknięciu członek jest tak znieczulony, że opada całkiem. Co może być tego przyczyną? Jak można sobie radzić inaczej?
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę się zwrócić do seksuologa, za mało informacji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę skontaktować się z seksuologiem.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
wskazana konsultacja ze specjalistą ( seksuologiem ) zebranie szczegółowego wywiadu
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Oprócz leków miejscowo znieczulających można zastosować leczenie doustne. Poza metodami farmakologicznymi w postępowaniu terapeutycznym można wyróżnić metody treningowe, edukację pacjenta oraz psychoterapię. Sugeruję kontakt z lekarzem, który po pogłębieniu wywiadu dobierze odpowiedni sposó postępowania.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Recepta tabletka dzień po
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę