1. Artykuły
  2. Gorączka połogowa. Wymaga szybkiej diagnozy i leczenia

Gorączka połogowa. Wymaga szybkiej diagnozy i leczenia

Gorączka połogowa to infekcja, która może pojawić się po porodzie. Objawy - m.in.  nagły wzrost temperatury powyżej 38 stopni C., ból w okolicy krocza lub miejscu rany po cesarskim cięciu, bardzo obfite odchody poporodowe - rozpoczynają się około trzeciego dnia. Zakażenie połogowe wymaga szybkiej diagnozy i leczenia, aby uniknąć poważniejszych komplikacji zdrowotnych. O szczegółach mówi ginekolog Łukasz Blukacz z Centrum Medycznego Severux. 

Gorączka połogowa. Wymaga szybkiej diagnozy i leczenia Gorączka połogowa. Wymaga szybkiej diagnozy i leczenia
Spis treści
Co to jest gorączka połogowa? Gorączka połogowa. Objawy Gorączka połogowa. Przyczyny Gorączka połogowa. Leczenie Gorączka połogowa. Jak często występuje? Gorączka połogowa w historii

Co to jest gorączka połogowa?

 

Gorączka połogowa, znana również jako zakażenie połogowe, jest infekcją, która może wystąpić po porodzie.

 

Jest to stan wywołany przez bakterie, które infekują rany poporodowe - mogą to być rany pochwy, krocza lub po cesarskim cięciu, a także błonę śluzową macicy. Przyczyną gorączki połogowej jest przedostanie się drobnoustrojów do krwi, co może prowadzić do uogólnionej infekcji. Bakterie odpowiedzialne za to zakażenie często są częścią naturalnej flory pochwy, krocza lub odbytnicy i mogą obejmować paciorkowce, gronkowce oraz pałeczki okrężnicy - tłumaczy ginekolog Łukasz Blukacz.

 

I dodaje:

 

Definicja medyczna mówi, że o gorączce połogowej możemy mówić, gdy temperatura ciała kobiety po porodzie wzrasta powyżej 38 stopni Celsjusza i utrzymuje się na tym poziomie przez co najmniej dwa dni.

arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Grypa, COVID-19, a może RSV? Na co chorują Polacy?
arrow Trauma poporodowa. Gdy kobiety nie chcą więcej dzieci

Gorączka połogowa. Objawy

 

Objawy gorączki połogowej mogą obejmować:

 

1. Nagły wzrost temperatury ciała do wysokich wartości, powyżej 38 stopni Celsjusza.

2. Utrzymanie się wysokiej temperatury przez co najmniej dwa dni.

3. Ogólne złe samopoczucie.

4. Bardzo obfite odchody poporodowe.

5. Ból w okolicy krocza lub w miejscu rany po cesarskim cięciu.

6. Możliwe objawy infekcji dróg moczowych, takie jak dyskomfort podczas oddawania moczu.

 

Te objawy zazwyczaj rozpoczynają się około trzeciego dnia po porodzie i mogą wskazywać na potrzebę szybkiej interwencji medycznej.

 

Gorączka połogowa. Przyczyny

 

Przyczyny gorączki połogowej są związane z infekcjami, które mogą wystąpić po porodzie. Główne przyczyny obejmują:

 

  • Zakażenie ran poporodowych, które mogą obejmować rany pochwy, krocza lub miejsce cesarskiego cięcia.
  • Zakażenie błony śluzowej macicy, które jest najczęstszą postacią zakażenia połogowego.
  • Przedostanie się drobnoustrojów do krwi krążącej, co może prowadzić do uogólnionej infekcji.
  • Zakażenie może być wywołane przez bakterie stanowiące naturalną florę pochwy, krocza lub odbytnicy, w tym paciorkowce, gronkowce i pałeczki okrężnicy.

 

Infekcja może rozprzestrzenić się po całym organizmie, co może doprowadzić do ogólnoustrojowej infekcji, jeśli nie zostanie szybko zdiagnozowana i leczona.

 

Gorączka połogowa. Leczenie

 

Leczenie gorączki połogowej zazwyczaj wymaga zastosowania antybiotyków, które są dobierane indywidualnie do wywołujących infekcję drobnoustrojów.

 

W przypadku, gdy antybiotykoterapia nie przynosi poprawy, a istnieje podejrzenie, że w jamie macicy pozostały fragmenty łożyska, może być konieczne przeprowadzenie łyżeczkowania jamy macicy. Jest to procedura, w której usuwa się wszelkie pozostałości tkanki, które mogą utrzymywać stan zapalny - wyjaśnia Łukasz Blukacz.

 

I przestrzega:

 

Bez odpowiedniego leczenia, infekcja może rozprzestrzenić się dalej, prowadząc do poważniejszych konsekwencji, takich jak zakażenie przymacicza, otrzewnej, a w skrajnych przypadkach do sepsy (posocznicy).

 

Nasz ekspert podkreśla jak ważne jest, aby kobiety po porodzie były monitorowane pod kątem objawów zakażenia połogowego i aby szybko reagować na wszelkie niepokojące symptomy.

 

Regularne kontrole po porodzie są kluczowe dla wczesnego wykrycia i leczenia gorączki połogowej.

 

Gorączka połogowa. Jak często występuje?

 

Gorączka połogowa była znacznie bardziej powszechna w przeszłości, często występując jako poważna komplikacja po porodzie.

 

Jednak dzięki postępom w medycynie, zwłaszcza w zakresie antybiotykoterapii i ogólnej higieny, jej częstość znacząco spadła. Mimo to, nie jest to stan, który współczesna medycyna jest w stanie całkowicie wyeliminować - przyznaje nasz ekspert.

 

Współcześnie gorączka połogowa występuje po około 5% do 7% wszystkich porodów. Ten wskaźnik może się różnić w zależności od regionu świata, dostępu do opieki zdrowotnej i standardów higieny.

 

Gorączka połogowa w historii

 

Austriacki położnik - Ignaz Semmelwei, pracując w wiedeńskiej klinice położniczej (I poł. XIX w.) zauważył alarmująco wysoki odsetek zgonów wśród kobiet z powodu gorączki połogowej, który wynosił 10% w porównaniu do 4% w drugiej klinice, gdzie praktykowali studenci położnictwa. Zdeterminowany, by znaleźć przyczynę, odkrył, że lekarze i studenci medycyny, przeprowadzający sekcje zwłok zmarłych na gorączkę połogową, a następnie bez mycia rąk badający pacjentki, mogą przenosić zakażenia.

 

Semmelweis wprowadził praktykę mycia rąk roztworem podchlorynu wapnia, co znacząco zmniejszyło śmiertelność z 18,3% do 1,27%, a nawet do zera w niektórych miesiącach. Mimo że jego metody były skuteczne, nie zyskały uznania w środowisku medycznym, głównie z powodu braku zrozumienia mechanizmu zakażenia, gdyż wówczas nie znano patogenności bakterii i wirusów. Dopiero po latach, w 1877 roku, angielski chirurg Joseph Lister podchwycił jego idee i zaczął stosować dezynfekcję w praktyce chirurgicznej.

 

Dzięki swojej pracy, Semmelweis jest uznawany za prekursora aseptyki i antyseptyki w położnictwie i chirurgii, a jego odkrycia przyczyniły się do znacznego zmniejszenia przypadków gorączki połogowej, ratując życie wielu kobiet.

Łukasz Blukacz ginekolog - położnik 5.00 / 194 opinie artykuły 37 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest w trakcie specjalizacji z zakresu ginekologii i położnictwa.

Zatrudniony w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. Zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak: niepłodność, patologie ciąży czy zespół policystycznych jajników.

Uczestnik licznych kursów i staży z zakresu kosmetologii lekarskiej, medycyny estetycznej oraz diagnostyki ultrasonograficznej ginekologiczno-położniczej. Więcej informacji zapraszam na stronę placówki Centrum Medycznego Severux

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinnam się martwić?
Czy to normalne, że po dwóch tygodniach po usunięciu macicy laparoskopowo mam stan podgorączkowy? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta ginekologiczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta kontrolna u prowadzącego lek.ginekologa.
Czy podwyższona temperatura w czasie gorączki występuje także w drogach rodnych i może tam zniszczyć plemniki?
Staramy się z mężem o dziecko. Do współżycia doszło raz ok 2 dni przed spodziewaną owulacją, a ja na drugi dzień dostałam gorączki 38,0 która trwała dwie doby. W czasie gorączki najprawdopodobniej wystąpiła owulacja (dużo płynnego śluzu i czułam pęknięcie pęcherzyka). Czy moja...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Bardzo się boję i nie wiem, co to znaczy.
Jestem w 4tyg połogu, niestety mam mięśniaka podsurowicówkowego i w czasie porodu nie został usunięty, w czasie obkurczania macicy niestety pobolewa mnie prawy jajnik i szczypie, lekarz mówił ze niestety tak będzie, dzisiaj zobaczyłam, że na dodatek z brązowego śluzu, który...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym.
Czy to normalne, że boli jajnik w połogu?
Aktualnie jestem w 3 tygodniu połogu. Wczoraj lekarz sprawdzał wszystko i powiedział, że jest dobrze, niestety pod wieczór zaczął mnie bolec jajnik, niestety na nim mam mięśniaka. Teraz się boję, że coś złego się dzieje. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Czy jest to normalne po operacji fess?
Jestem 3 tygodnie po operacji fess, Po operacji miałam ciągłe gorączki po 40 stopni, później utrzymywały się po 38 - badania laboratoryjne są dobre crp też. Dodatkowo pojawiły się silne bóle zatok koło nosa, w czwartek trafiłam do szpitala przez pogotowie, ponieważ, miałam silne...
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym który jest na miejscu i jest odpowiednia osoba do wyjaśnienia wszystkich pytań i wątpliwości
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Co mam robić, kiedy lekarze na sorze nie udzielili mi pomocy?
Byłam operowana 15 grudnia. 18 wyszłam ze szpitala. Po wyjściu wystąpiła gorączka i złe samopoczucie. Zlecono antybiotyk. Skończyłam go brać, natomiast z rany wydziela się ciągle wysięk ropno-krwisty. Gorączka ustała. Wczoraj doszły wymioty. Byłam na sorze po Świętach i od lekarza dyżurnego...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta w ośrodku gdzie przeprowadzono zabieg operacyjny.
Czy to mogą być objawy hiv?
Witam miałem bardzo ryzykowny stosunek płciowy, w którym zsunęła się prezerwatywa. Po 2-3 dniach miałem ból gardła, gorączkę, ból mięśni, nocne poty. Dodam, że dzień w dzień spożywałem ogromne ilości alkoholu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
To nie są objawy hiv. Test IV generacji można wykonać po 2 tygodniach od ryzykownego stosunku płciowego.
Dlaczego nie dostałam miesiączki? Czy choroba mogła wpłynąć na przesunięcie się miesiączki?
28 dni temu powinnam dostać miesiączkę (23 X), ale się nie pojawiła. W planowanym terminie (konkretnie 2 dnia planowanej miesiączki) wystąpiło brązowe, delikatne plamienie. Trwało 3 dni. Po tym był spokój. Od 4 dni boli mnie podbrzusze (bardziej opisałaby jako skurcze), bolą jajniki i...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy oraz brak miesiączki mogą być spowodowane kilkoma czynnikami, w tym niedawną chorobą. Choroby, szczególnie te z gorączką i ogólnym osłabieniem organizmu, mogą wpłynąć na przesunięcie się miesiączki. Reakcją organizmu na chorobę jest często skupienie zasobów na walce z infekcją i regeneracji, co może prowadzić do tymczasowych zmian w cyklu miesiączkowym. Anemia, którą Pani wspomina, również może mieć wpływ na regularność i charakter miesiączek. Niedobór żelaza w organizmie może prowadzić do osłabienia oraz innych objawów, które Pani opisuje, takich jak zmęczenie, uczucie zimna czy ogólne osłabienie. Opisane objawy, takie jak ból podbrzusza, jajników, tkliwość piersi, zmęczenie i rozdrażnienie, są typowe dla okresu przedmiesiączkowego i mogą sugerować, że miesiączka zbliża się, mimo że pojawiła się z opóźnieniem. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny i może reagować na stres, chorobę czy zmiany hormonalne na różne sposoby. Zachęcam do monitorowania swojego stanu i, jeśli sytuacja się nie unormuje lub pojawiają się nowe, niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Lekarz może zaproponować wykonanie dodatkowych badań, takich jak badanie stężeń hormonów czy USG narządów miednicy, aby wykluczyć inne przyczyny nieregularności miesiączkowych i ocenić ogólny stan zdrowia. Jeśli boryka się Pani z anemią, ważne jest również utrzymanie odpowiedniej diety bogatej w żelazo oraz, w razie konieczności, suplementacja żelaza zgodnie z zaleceniami lekarza. Czy ma Pani jakieś inne objawy, które budzą Pani niepokój lub ma Pani dodatkowe pytania? Pamiętać proszę, że ważne jest dbanie o swoje zdrowie i nie należy ignorować sygnałów, które wysyła organizm. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Jak mam pozbyć się gorączki, którą mam już 7 dni i nie chce zejść? 
Temperatura była różna, bo od 38 - 37 stopni do 40 stopni. Nic innego mi nie jest, tylko czasami pokasłuje. Chciałabym pozbyć się jej jak najszybciej.   
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
neleży się zglosić do rodzinnego na badanie i konsultację
Czy antybiotyk może mieć jakieś oddziaływanie na krwawienie?
W sobotę (6 dzień cyklu) przyjęłam antykoncepcję awaryjną, w międzyczasie się rozchorowałam z gorączką i poszłam do lekarza w czwartek (11 dzień cyklu), który przepisał mi antybiotyk. Tego samego dnia zaczęło mi się krwawienie przypominające okres, które trwa już 3 dzień....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku utrzymującego się krwawienia zalecana konsultacja ginekologiczna.
Niepokojący ból brzucha - czym może być spowodowany?
 Przed weekendem zaczęłam być senna, w weekend miałam 38,5 stopni gorączki, zbiłam ją, następnego dnia wróciła, wraz z biegunką i bólem brzucha. Biegunka przeszła po 2 dniach, a ból brzucha dalej się utrzymuje (jest to prawa strona brzucha przy jelitach oraz środek...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Przypuszczenie zarażenia drogą płciową.
Najprawdopodobniej zaraziłem, że się jakaś choroba przenoszona drogą płciowa. Ogólnie od kilku dni czuje osłabienie. Czasem gorączka, a podczas snu i zimne poty. Boli mnie brzuch po lewej stronie. Ból kłujący i obciążający. W okolicach odbytu były małe krostki, a teraz są...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa-wenerologa.
Co może być powodem często występujących infekcji?
Zmagam się z częstym zapaleniem gardła (odkąd pamiętam często chorowałam i szybko łapałam infekcje). Od zeszłego roku powtarza się to bardzo często. Infekcje pojawiają się parę razy w roku i trwają po około 10 dni. Zawsze występują te same objawy: silny ból gardła, gorączka, kaszel, katar...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czego oznaką mogą być spuchnięte dłonie i stopy oraz odrętwienie?
6 dni temu dostałam gorączkę oraz spuchły mi dłonie i stopy, a do tego czułam drętwienie lewej ręki (każdego dnia sytuacja była taka sama). Opuchlizna się utrzymywała, ból głowy był nie do wytrzymania, do tego doszły nocne bóle łydek, a drętwienie lewej ręki wybudzało mnie ze snu....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy objawy salmonelli u dwulatka mogą trwać miesiąc czasu ?
Miesiąc temu syn (2 lata) trafił do szpitala z wymiotami, biegunką i gorączką 40 stopni. W szpitalu włączono antybiotyk z powodu dodatniego wyniku na salmonelle. Wyszliśmy już bez objawów z kontynuacją leczenia. Po jakimś czasie, syn obudził się w nocy i zwymiotował najpierw kaszląc....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W przypadku braku poprawy - kontrolna wizyta u pediatry.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4