Cefepime Dotopharma

Nazwa Produktu Leczniczego
Cefepime Dotopharma
Nazwa powszechnie stosowana
Cefepimum
Postać farmaceutyczna
Proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji
Substancja czynna
Cefepimi dihydrochloridum (monohydricum) 594,61 mg/fiolkę
Podmiot odpowiedzialny
Dotopharma UG haftungsbeschränkt
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Cefepime Dotopharma - podstawowe informacje o leku:

Lek Cefepime Dotopharma to preparat leczniczy, który zawiera substancję czynną o nazwie cefepim. Cefepim zaliczany jest do grupy antybiotyków zwanych cefalosporynami, które działają podobnie jak penicylina. Lek ten jest stosowany w leczeniu infekcji wywołanych przez bakterie wrażliwe na cefepim. W przypadku dorosłych, lek ten może być stosowany w leczeniu ciężkiego zapalenia płuc, powikłanych infekcji układu moczowego, infekcji w obrębie jamy brzusznej, włącznie z zapaleniem otrzewnej, a także infekcji pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Ponadto, lek ten może być stosowany w leczeniu napadów gorączki u pacjentów z osłabioną odpornością, takich jak gorączka neutropeniczna umiarkowana do ciężkiej, kiedy istnieje podejrzenie o zakażenie bakteryjne. W przypadku dzieci, lek ten może być stosowany w leczeniu ciężkiego zapalenia płuc, powikłanych infekcji układu moczowego oraz bakteryjnego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. W przypadku bakteriemii występującej w związku z którąś z powyżej wymienionych infekcji lub podejrzenia w tym kierunku, zaleca się stosowanie leczenia skojarzonego z innym antybiotykiem.

Wskazania do stosowania:

Dorośli 
Do leczenia zakażeń, wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze wrażliwe na cefepim:

  • Ciężkie zapalenie płuc;
  • Powikłane infekcje układu moczowego;
  • Infekcje w obrębie jamy brzusznej włącznie z zapaleniem otrzewnej; zalecana jest terapia skojarzona dodatkowym antybiotykiem, z uwzględnieniem ryzyka indywidualnie dla pacjenta i rodzaju drobnoustrojów, które wywołały, lub mogły wywołać zakażenie.
  • Infekcje pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych;
  • U pacjentów z neutropenią umiarkowaną (granulocyty obojętnochłonne ≤1000/mm3) lub ciężką (granulocyty obojętnochłonne ≤500/mm3), gorączką neutropeniczną, kiedy podejrzewa się infekcję bakteryjną. U pacjentów z dużym ryzykiem ciężkich zakażeń (np. pacjenci po niedawno przebytej transplantacji szpiku kostnego, pacjenci z niskim ciśnieniem tętniczym krwi, kiedy istnieje podejrzenie nowotworu złośliwego układu krwiotwórczego, lub ciężkiej albo długotrwałej neutropenii) monoterapia przeciwbakteryjna może być nieskuteczna. Brak jest jednak wystarczających danych dotyczących stosowania cefepimu w monoterapii u tych pacjentów. Zalecane jest leczenie skojarzone z antybiotykiem z grupy aminoglikozydów lub glikopeptydów, z uwzględnieniem indywidualniego ryzyka dla pacjenta.
  • Leczenie pacjentów z bakteriemią, występującą w związku z którąś z powyżej wymienionych infekcji, lub gdy jest podejrzenie w tym kierunku.

Dzieci

Leczenie zakażeń wywołanych przez drobnoustroje chorobotwórcze wrażliwe na działanie cefepimu:

  • Ciężkie zapalenie płuc.
  • Powikłane zakażenia układu moczowego.
  • Bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
  • Leczenie stanów gorączkowych u pacjentów z neutropenią umiarkowaną (granulocyty obojętnochłonne ≤1000/mm3) lub ciężką (granulocyty obojętnochłonne ≤500/mm3), spowodowanych prawdopodobnie przez infekcję bakteryjną. U pacjentów z dużym ryzykiemciężkich zakażeń (np. pacjenci po niedawno przebytej transplantacji szpiku kostnego, pacjenci z niskim ciśnieniem tętniczym krwi, kiedy istnieje podejrzenie w kierunku nowotworu złośliwego układu krwiotwórczego, lub ciężkiej albo długotrwałej neutropenii) monoterapia przeciwbakteryjna może być nieskuteczna. Brak jest jednak wystarczających danych dotyczących stosowania cefepimu w monoterapii u tych pacjentów. Zalecane jest leczenie skojarzone z antybiotykiem z grupy aminoglikozydów lub glikopeptydów, z uwzględnieniem indywidualnego ryzyka dla pacjenta.

Należy uwzględnić oficjalne wytyczne dotyczące prawidłowego stosowania leków przeciwbakteryjnych.

Pliki do pobrania

Cefepime Dotopharma  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Cefepime Dotopharma  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta