1. Artykuły
  2. Zapalenie oskrzeli - jak je rozpoznać?

Zapalenie oskrzeli - jak je rozpoznać?

Zapalenie oskrzeli dzielimy na ostre i przewlekłe, które to różnią się od siebie przede wszystkim czasem trwania, a także etiologią. Jak powstaje ostre zapalenie oskrzeli i jakie znamy sposoby leczenia?

Zapalenie oskrzeli - jak je rozpoznać? Zapalenie oskrzeli - jak je rozpoznać?
Spis treści
Oskrzela - za co odpowiadają? Czym jest zapalenie oskrzeli? Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli Objawy ostrego zapalenia oskrzeli Jak lekarz rozpoznaje zapalenie oskrzeli? Zapobieganie zapaleniu oskrzeli Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli

Oskrzela - za co odpowiadają?

 

Oskrzelami nazywamy “rurki”, które to dzięki licznym odgałęzieniom (średnica poniżej 1 mm) doprowadzają powietrze do płuc podczas wdechu i wyprowadzają je w trakcie wydechu. Należą one do tzw. dolnych dróg oddechowych, a ich ścianę buduje błona śluzowa wysłana nabłonkiem wielorzędowym migawkowym, który to ułatwia przemieszczenie się śluzu do tchawicy i usuwanie go na zewnątrz, wraz z ewentualnymi zanieczyszczeniami czy drobnoustrojami.

 

arrow ARDS. Przyczyny i objawy ostrej niewydolności oddechowej
arrow Czy polipy nosa są groźne dla zdrowia? Laryngolog odpowiada
arrow Zadyszka. Kiedy brak tchu powinien wzbudzić niepokój?
arrow Czkawka. Zdziwisz się, co może pomóc na czkawkę
arrow Efedryna – kiedy stosujemy efedrynę?
arrow Odma opłucnowa – czym jest i co ją wywołuje?

Czym jest zapalenie oskrzeli?

 

Zapalenie oskrzeli różnicujemy na ostre i przewlekłe, gdzie stany te różnią się czynnikami je wywołującymi, czasem trwania i nasileniem oraz charakterem objawów. W tym artykule skupimy się głównie na ostrym zapaleniu oskrzeli, w którym dochodzi do powstania stanu zapalnego błony śluzowej oskrzeli, który spowodowany jest najczęściej zakażeniem dróg oddechowych.

 

Przyczyny ostrego zapalenia oskrzeli

 

Za rozwinięcie się ostrego zapalenia oskrzeli w głównej mierze odpowiadają wirusy oddechowe, tj. wirusy grypy A i B, paragrypy, koronawirusy (inne niż SARS-CoV-2), rynowirusy, etetowirusy. Rzadziej za ostre zapalenie oskrzeli odpowiedzialne są zakażenia bakteryjne.

 

Ostre zapalenie oskrzeli niejednokrotnie rozwija się na podłożu przeziębienia, stąd przeziębień czy grypy nie należy bagatelizować. Choroba ta należy do najczęstszych rozpoznań wśród pacjentów, którzy zgłaszają się do lekarza z ostrym kaszlem.

 

Objawy ostrego zapalenia oskrzeli

 

Ostre zapalenie oskrzeli może rozwijać się podstępnie, a zwykle na początku jego objawy przypominają przeziębienie:

 

  • ogólne złe samopoczucie,
  • bóle mięśniowe,
  • gorączka (często wysoka),
  • kaszel, któremu towarzyszy odkrztuszanie ropnej wydzieliny,
  • świszczący oddech,
  • duszność.

 

W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli, objawy te mogą utrzymywać się do 3 tygodni i w większości przypadków ustępują samoistnie.

 

Jak lekarz rozpoznaje zapalenie oskrzeli?

 

Lekarz zwykle jest w stanie stwierdzić zapalenie oskrzeli wyłącznie na podstawie badania fizykalnego, gdzie przy osłuchiwaniu stwierdza się świsty i furczenia nad polami płucnymi.

 

W każdym przypadku konieczne jest jednak wykluczenie zapalenia płuc, a w tym celu wykonuje się RTG klatki piersiowej (badania mikrobiologiczne rzadko są konieczne).

 

Zapobieganie zapaleniu oskrzeli

 

Zapobieganie zapaleniu oskrzeli jest kluczowe dla utrzymania zdrowia układu oddechowego. Regularne ćwiczenia, zdrowa dieta, unikanie palenia tytoniu i częste mycie rąk to tylko niektóre z działań, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zapalenia oskrzeli. Pamiętaj, że regularne badania kontrolne u lekarza są niezbędne dla wczesnego wykrywania i skutecznego leczenia zapalenia oskrzeli.

 

Leczenie ostrego zapalenia oskrzeli

 

Jako, że przyczyną ostrego zapalenia oskrzeli są w głównej mierze wirusy, nie ma skutecznego leczenia przyczynowego (pamiętajmy, iż antybiotyki są lekami zwalczającymi bakterie).

 

Należy jednak podjąć leczenie objawowe, gdzie najważniejszymi krokami są:

 

  • odpoczynek w domu i dostateczna ilość snu,
  • stosowanie leków przeciwgorączkowych i ew. przeciwkaszlowych,
  • spożywanie dużej ilości płynów (zwłaszcza w przypadku występowania gorączki),
  • w razie objawów obturacji oskrzeli, lekarz może zlecić leki je rozkurczające, np. salmeterol.

 

UWAGA! W ostrym zapaleniu oskrzeli nie powinno się stosować antybiotyków, a odkrztuszanie ropnej plwociny niekoniecznie musi świadczyć o bakteryjnym pochodzeniu choroby. Niepotrzebne zażywanie antybiotyków może wiązać się z rozwinięciem szczepów bakterii opornych na leczenie antybiotykami, co stwarza ogromne zagrożenie zarówno dla pacjenta, jak i epidemiologiczne.

 

Rozchorowałaś się, nie masz możliwości pójścia do przychodni, a potrzebujesz zwolnienia z pracy? Skorzystaj z konsultacji online z możliwością wystawienia L4 online tego samego dnia, bez wychodzenia z domu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Nawracający ból gardła ze świstem w płucach - co zrobić, żeby to zdiagnozować?
Od dłuższego czasu mam problem z nawracającym bólem gardła, który u mnie zawsze kończy się przyjmowaniem antybiotyku, bo nic innego mi nie pomaga (niezależnie czy to wiosna, lato czy zima). Przez antybiotyki strasznie osłabiła mi się odporność. Ból jest zawsze po...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja laryngologiczna i wykonanie kontrolnych badań (zarówno lab. jak i kontrolnego rtg klatki piersiowej); do rozważenia konsultacja alergologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja laryngologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy wykonać RTG płuc i zgłosić się do lekarza internisty oraz laryngologa
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
należy osłuchać płuca wykonac rtg płuc i zgłosić się do laryngologa
Co może wywoływać ból w klatce piersiowej i utrudnione oddychanie?
Zaczął pojawiać się u mnie ból w klatce piersiowej oraz zaczęło się to objawiać utrudnionym oddechem. Początkowo ból objawiał się tylko w nocy, ale teraz zaczął mi doskwierać podczas dnia. Ostatnio doskwiera mi również migrenowy ból głowy naprzemiennie z...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta stacjonarna u lekarza (badanie fizykalne, zlecenie niezbędnej diagnostyki).
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska.
Czy to może być problem z jelitami albo żołądkiem?
Od 2 miesięcy jestem bardzo zmęczona, boli mnie brzuch i podbrzusze, gdy zjem - nasila się ból, tracę na wadze, odbija mi się, mam żółte stolce i cuchnące oraz zaparcia, wyniki krwi wszystkie jak i crp i USG brzucha i u ginekologa nic nie wykazało. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastrologiczna - proszę zabrać ze sobą wyniki wszystkich dotychczas wykonanych badań, aby lekarz po zbadaniu Pani mógł ukierunkować dalszą diagnostykę i leczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Leczenie NFZ.
Czy mogę się leczyć w NFZ u dwóch lekarzy tej samej specjalności i jak długo?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zapytać się tych specjalistów.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do omówienia z lekarzem rodzinnym wystawiającym skierowanie (ocenia wskazania, kwestię czy to skierowanie na jednorazowe konsultacje/ czy leczenie stałe/kontynuacja opieki itp.).
Czym mój ból może być powiązany z guzkiem na nerce?
Mam 23 lata od ponad roku borykam się z bólem prawej strony. Miałam robione zabiegi kręgosłupa termolezje, ale mój stan zdrowia powoli się pogarszał — pojechałam do lekarza i lekarz zobaczył na rezonansie jakiś guzek przy nerce, robiłam trzy razy USG.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska. Należy zabrać ze sobą wyniki badań obrazowych.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z wynikami dotychczas wykonanych badań proszę zgłosić się do lekarza (internista/rodzinny) w celu ukierunkowania dalszej diagnostyki. Wskazana również konsultacja ginekologiczna.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Od czego może być spowodowana moja przeczulica dotykowa?
Od ponad 2 lat wszystko mnie swędzi, kłuje i odczuwam pewnego rodzaju przeczulicę dotykową całego ciała (łaskotanie przy nawet niewielkim dotyku). Wykonałem szereg badań alergologicznych i dermatologicznych (wszystko ujemne), stan psychiczny również ok. Zrobiłem także badanie EMG...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Przyczyny przeczulicy mogą być różnorodne. Z wynikami dotychczas wykonanych badań proszę zgłosić się na stacjonarną wizytę (internista/lek.rodz.), sukcesywnie należy wykluczać poszczególne przyczyny tego stanu.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u internisty lub lekarza rodzinnego.
Czy powinnam udać się na SOR, żeby sprawdzić ewentualność jakiegoś zakażenia?
Ugryzł mnie dziki kot do krwi w palec, ranę przemyłam, nie odkaziłam, nie miałam czym. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W takiej sytuacji jak najbardziej zalecane zgłoszenie się na SOR.
Od czego to może być?
Od tygodnia miałam mokry kaszel, w nocy duszący. Lekarz rodzinny zdiagnozował ostre zapalenie oskrzeli i zmiany na płucach. Dzisiaj od rana nic mnie nie bolało. Nagle zaczęło boleć mnie jedno żebro na dole po prawej stronie. Jak siedzę nie boli, ale przy poruszaniu i kaszlu już tak. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska celem wdrożenia diagnostyki i ewentualnego leczenia.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna kontrolna stacjonarna wizyta u lekarza-po zbadaniu Pani lekarz podejmie decyzję co do dalszego postępowania (np. rtg klatki piersiowej)
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana kontrolna wizyta lekarska.
Czy konieczna jest wizyta u lekarza?
Bylem przeziębiony - miałem mokry kaszel i katar i bylem osłabiony. Po 1,5 tygodnia jestem zdrowy, nie kaszle już a flegmy mam coraz mniej. Pojawiło się zatkane ucho lewe i lekki szum w uchu, nie boli, tylko jest przytkane. Co mogę zrobić — jakieś inhalacje? 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest Pan zdrowy - to nie ma potrzeby wizyty lekarskiej, jeśli jednak występują objawy, o których Pan pisze - należy zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy od kaszlu mogłem uszkodzić żebra?
Jestem w trakcie przechodzenia infekcji. Mam bardzo mocny kaszel z wykrztuszaniem znacznej ilości wydzieliny. Podczas kąpieli miałem napad kaszlu taki, że prawie zwymiotowałem i w pewnym momencie poczułem ból w lewym żebrze. Teraz nie mogę głęboko oddychać, śmiać się, kichać, kaszleć,...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna wizyta u lekarza w warunkach stacjonarnych, wymaga Pan zbadania fizykalnego i wykonania rtg klatki piersiowej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana pilna stacjonarna wizyta lekarska.
Jak liczy się dni dawkowania leków?
Mam iniekcje leku co 3 tygodnie i nie wiem, czy dzień, w którym biorę zastrzyk wliczać w te 21 dni czy liczyć od następnego dnia od zastrzyku. Przykład zastrzyk 3.07 - następny ma być 23 czy 24.07?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który zlecił leczenie.
Czy należy się martwić powyższymi wynikami krwi, czy może to być chwilowa sytuacja związana ze stresem?
Co oznacza niski poziom limfocytów i wysoki poziom neutrofili (procentowo), ilościowo w normie. Czy na wynik mógł mieć wpływ stres? Taka sytuacja zdarzyła się pierwszy raz. W przeciągu ostatnich dwóch miesięcy miałam morfologię robioną jeszcze dwa razy i zarówno...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Nie ocenia się pojedynczych parametrów morfologii; dokonuje się oceny jej wszystkich parametrów z danego badania (i porównawczo w stosunku do badań poprzednich), biorąc pod uwagę dodatkowo pełny wywiad zebrany z pacjentem, badanie fizykalne pacjenta, a także wyniki innych wykonanych badań. Tak więc oceny powinien dokonać lekarz, który zlecał badania z określonego powodu i ma wgląd w pełny obraz historii pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza celem interpretacji wszystkich wyników badań, a nie tylko wybranych parametrów.
Jak długo probówka z krwią znajdująca się w temperaturze pokojowej nadaje się do badań?
Jest to kwestia kilku godzin, jeśli tak, to ilu w przybliżeniu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Laboratoria wykonujące badania krwi posiadają odpowiednie procedury i ściśle do nich się stosują.
Jeśli rodzice nie będą mieli objawów żadnych przez tw dwa tygodnie, mogę spokojnie do nich pojechać czy jakiś czas odczekać?
Siostra przechodziła krztusiec. Ona i syn dostali antybiotyk, ale córka i młodszy syn nie. Przyjechali do rodziców na wakacje na 2 tygodnie. Nie mam z nimi kontaktu, ponieważ stwierdziłam ze 7-latek i 2-miesięczna córka, mogą się zarazić. Czy przez dotknięcie rzeczy tej samej...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Największa zaraźliwość występuje w pierwszych dwóch tygodniach choroby i utrzymuje się przez około 3–4 tygodnie (odpowiednio dobrana antybiotykoterapia skraca zaraźliwość do 5 dni). Zakażenie przenosi się drogą kropelkową podczas kaszlu i kichania, a także poprzez kontakt bezpośredni (w tym przypadku zaraźliwość jest znacznie mniejsza).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Maksymalna zakaźność występuje w ciągu 2 tygodni i może utrzymywać się do 5 tygodni.
Czy rozcieńczenie moczu mogło wpłynąć na wynik i białko w rzeczywistości jest?
Z powodu nadciśnienia ciążowego muszę badać czy w moczu znajduje się białko. Dziś otrzymany wynik jest negatywny, ale mocz ma obniżony ciężar z powodu tego, że dużo piłam. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Najlepiej wynik skonsultować z lekarzem prowadzącym, który ma wgląd w poprzednie wyniki i będzie wiedział o czynnikach towarzyszących kolejnym badaniom (takich jak np.ilość przyjmowanych płynów).
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Obniżony ciężar moczu może świadczyć zarówno o dużej ilości spożywanych płynów.
Czy mam iść do lekarza rodzinnego poprosić o inny antybiotyk lub mocniejszą dawkę?
Parę dni temu okazało się, że mam boreliozę - biorę antybiotyk od ponad tygodnia, niestety żadnej poprawy. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który zlecił antybiotykoterapię.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Ocena leczenia należy do lekarza, który to leczenie wdrożył.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować wątpliwość z lekarzem prowadzącym leczenie.
Dawid Korona
dietetyk, dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Umów wizytę
Warto skonsultować z innym lekarzem w razie wątpliwości
Zostałam odesłana bez diagnozy ze szpitala - co mi może być?
Mam 31 lat, od kilku lat szukam przyczyny moich dolegliwości: Przyćmione zmysły, gorsze odczucia, drżenie karku, głowy, mimo braku wady gorsze widzenie — zamglone. Mam niedoczynność tarczycy. Osłabienie mięśni, zmęczenie, spadek motywacji, piski szumy w uszach, bóle sztywność...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Z pełną, dotychczasową dokumentacją medyczną (wyniki badań-laboratoryjnych, obrazowych, wypisy ze szpitala) proszę zgłosić się na wizytę stacjonarną do lekarza (rodzinny, internista), który zadecyduje o dalszej diagnostyce.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę