1. Artykuły
  2. Uchyłki jelita grubego – co prowadzi do ich powstania?

Uchyłki jelita grubego – co prowadzi do ich powstania?

Jelito grube składa się z kątnicy, okrężnicy wstępującej, okrężnicy poprzecznej, okrężnicy zstępującej, okrężnicy esowatej oraz zakończone jest odbytnicą i odbytem. W  jego dolnej części, okrężnicy esowatej (zwanej esicą) tworzą się najczęściej uchyłki, natomiast mogą występować one również na całej długości układu pokarmowego.

Uchyłki jelita grubego – co prowadzi do ich powstania? Uchyłki jelita grubego – co prowadzi do ich powstania?
Spis treści
Jak powstają uchyłki? Jakie są objawy choroby? Diagnostyka i leczenie Profilaktyka

Jak powstają uchyłki?

 

Uchyłki powstają na skutek spożywania wysoko przetworzonej żywności, ubogiej w błonnik, który powoduje rozrzedzenie mas kałowych, co prowadzi do nadmiernych skurczów okrężnicy i wzrostu ciśnienia wewnątrz niej. Pod wpływem wzrostu ciśnienia na zewnątrz zostaje wypchnięta błona śluzowa jelita grubego, tworząc uwypuklone kieszonki zwane uchyłkami.

 

Uchyłki nabyte, powstałe na skutek spożywania niskobłonnikowej diety, występują u połowy populacji po 60. roku życia, a zapalenie uchyłków jest chorobą cywilizacyjną. Na powstawanie uchyłków mogą mieć wpływ czynniki genetyczne, takie jak przerost ściany jelita grubego czy duża podatność na stres. Mówimy wtedy o uchyłkach wrodzonych

 

Same uchyłki nie dają objawów bólowych, natomiast stan zapalny w ich obrębie może wywoływać nieprzyjemne dolegliwości.

 

arrow Zespół złego wchłaniania. Diagnostyka i leczenie
arrow Blady jak ściana. Nie lekceważ tego objawu
arrow Zaburzenia trawienia. Wprowadź te nawyki, a dolegliwości miną
arrow Refluks dyktuje warunki. Dieta, nawyki i styl życia
arrow Omeprazol - wskazania do stosowania
arrow Refluks - przyczyny, objawy, leczenie

Jakie są objawy choroby?

 

U ponad połowy osób uchyłkowatość (obecność uchyłków), przebiega bezobjawowo i zostaje wykryta przy okazji rutynowych badań. Natomiast o pojawienie się stanu zapalnego w ich obrębie, może przejawiać się następującymi dolegliwościami:

 

  • bólem w lewym, dolnym kwadrancie brzucha,
  • zaparciami lub biegunkami,
  • wzdęciami,
  • krwawieniem z uchyłków,
  • gorączką.

 

Uchyłki mogą przyczynić się również do powstania poważniejszych schorzeń w obrębie układu pokarmowego. Najczęściej jest to niedrożność jelit, ropień śródbrzuszny, perforacja jelit – wymagają one pilnej ingerencji chirurgicznej.

 

Diagnostyka i leczenie

 

Obecność uchyłków stwierdza się najczęściej, przy okazji badania kolonoskopowego, które nie jest wskazane przy uchyłkowatości. W wypadku nawracającego bólu brzucha, któremu towarzyszą wzdęcia i zaparcia, należy skonsultować się z lekarzem. W celu diagnostycznym wykonuje się najczęściej tomografię komputerową oraz badanie USG jamy brzusznej.

 

Uchyłkowatość jest chorobą nieuleczalną, ponieważ usunąć należałoby dużą część odcinka układu pokarmowego, narażając pacjenta na szereg innych komplikacji.

 

Zapalenie uchyłków leczy się więc objawowo lekami rozkurczowymi i przeciwbólowymi. W rzadkich wypadkach krwotoki z uchyłków wymagają ingerencji endoskopowej, natomiast najczęściej ustępują samoistnie. W wypadku poważniejszych powikłań, które powodują ostre zapalenie uchyłków, konieczna może być antybiotykoterapia lub hospitalizacja i antybiotykoterapia dożylna.

 

Nowoczesne podejście do leczenia uchyłków jelita grubego oznacza, że coraz więcej badań koncentruje się na poszukiwaniu nowych metod leczenia. Badania te obejmują zarówno nowe strategie dietetyczne, jak i zaawansowane techniki chirurgiczne. Wiele z tych badań jest obiecujących i może przynieść znaczące korzyści dla pacjentów cierpiących na tę chorobę w przyszłości.

 

Profilaktyka

 

W celach profilaktycznych zaleca się głównie dietę bogatą w błonnik, który chroni przed powstaniem zaparć oraz usprawnia prawidłową pracę jelit, przyjmowanie przynajmniej 2l płynów dziennie, aktywność fizyczna oraz zdrowy tryb życia.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Warto zrobić badania na alergie pokarmowe?
Zwracam się do Państwa z problemem związanym z jelitami. Od około 2 lat mam objawy, które coraz bardziej przybierają na sile - występujące na zmianę zaparcia i biegunki, choć w ostatnich miesiącach jest to raczej ciąg biegunek, których potrafi być nawet kilkanaście dziennie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u gastroenterologa.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Dzień dobry:) Opisane objawy mogą być przyczyną wielu różnych jednostek chorobowych, przede wszystkim należy wykluczyć choroby zapalne jelit, zapraszam na konsultację online, potrzebuję więcej szczegółów w temacie Pani trybu życia i ewentualnych innych objawów współistniejących. Gastroenterologia, żywienie oraz alergologia leżą w kręgu moich największych zainteresowań jeśli chodzi o medycynę :)
Czy jest jeszcze dla mnie ratunek?
Jestem 21-letnim mężczyzną. Prowadzę siedzący tryb życia, ale nie narzekam na formę. Od 2-3 lat zmagam się z problemami ze strony układu pokarmowego: są to gazy wieczorne, bóle brzucha rano, które wymuszają bieg do łazienki (choć biegunek brak, wypróżniam się 1-2 razy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Może istnieć wiele przyczyn tego stanu, badania które Pan wykonał nie są wystarczające, na pewno trzeba przyjrzeć się jak Pan funkcjonuje na co dzień, jaka jest Pana dieta, omówić inne aspekty zdrowotne, które mogą być przyczyną takich objawów, możliwe też, że badania kału nie były prawidłowo wykonane. Zapraszam na konsultację, na pewno jest tu potrzebne holistyczne podejście, zdecydowanie nie powinno się odczuwać takich objawów na co dzień. Pozdrawiam
Czy to hemoroid?
Pewnego dnia przy wypróżnianiu wypadł z odbytu jasnoróżowy "guzek" i po ok. 15 min wrócił do odbytu. Ze względu, że jest on w środku cały czas, a ja jestem kobietą, to dla uspokojenia siebie sprawdzam sobie go przez pochwę (ścianka w kierunku odbytu) i w moim...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u proktologa.
Czy to normalne, żeby po takim czasie jeszcze doskwierało mi zapalenie w żołądku?
Pod koniec grudnia miałem nagły napad bólu żołądka (nieprzespana noc), z którym od razu udałem się do lekarza. Ból pojawił się w środkowej części brzucha, pod mostkiem i miał uczucie palenia oraz uciskania. Dostałem leki na zmniejszenie wydzielania soku żołądkowego. Następnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy to może być rak jelita grubego?
Zawsze miałam zaparcia. Kilka miesięcy temu zdiagnozowano u mnie niedoczynność tarczycy i odkąd ustabilizował się poziom hormonów, to zmienił się mój rytm wypróżnień. Wyróżniam się nawet 2-3 razy dziennie, czasem stolce są względnie uformowane (lecz mają znacznie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta proktologiczna.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Bardzo możliwe, że zaparcia były spowodowane niedoczynnością tarczycy i zbyt małym stężeniem hormonów, stąd aktualnie zmiana w rytmie wypróżnień. Warto powiedzieć o tym lekarzowi rodzinnymi, zleci dodatkowe badania :) Ryzyko raka jelita grubego jest bardzo bardzo małe.
Co może go powodować i w jaki sposób się go pozbyć?
Co jakiś czas - średnio raz na 2 miesiące, podczas wypróżniania czuje silny uciskający ból w okolicy odbytu. Jest on bardzo silny, po kilku minutach ból słabnie, aż w końcu znika. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u proktologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazana wizyta w Poradni Proktologicznej.
Czy powinnam ponownie wykonać test wodorowo-metanowy?
Ponad rok temu wystąpiły u mnie problemy jelitowe w postaci uciążliwych wzdęć, przelewania i bólów brzucha. Wykonałam kolonoskopię, która nie wykazała żadnych problemów, a następnie wykonałam test na sibo, który wykazał dodatni wodór. Zostałam poddana...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Jeżeli lekarz ma wgląd do Pani leczenia może kontynuowac terapię. Kluczowy elemnt w leczeniu SIBO ma odpowiednie postępowanie dietetyczne.
Jestem bezsilna, co jeszcze mogę zbadać?
Mam często ból pod prawym żebrem promieniujący do pleców. Lekarze mówią, że to kolka jelitowa jak i na tle nerwicowym to może być. Rezonans jamy brzusznej, kolonoskopia, gastroskopia, USG wszystko dobrze wychodzi. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Do jakiego lekarza się udać, aby rozpocząć leczenie? 
Od kilku miesięcy boli mnie przy wypróżnianiu (raz na półtora tygodnia porządnie, a tak trochę mniej 3 razy dziennie) i przy oddawaniu moczu (teraz co 2 godziny i tyle, co nic, przez co nie mogę spać w nocy) i wylatuje ze mnie drobinki ropy (na samym początku była to...
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Do którego termin będzie najszybszy .
Co może oznaczać krew w kale (nawracająca)?
Krew jest jasnoczerwona, przy wypróżnianiu towarzyszy mi pieczenie. Występują również bóle podbrzusza, skurcze, a także ogólne osłabienie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
ww.objawy moga świadczyć o żylakach odbytu.
Czy jest to normalne po operacji fess?
Jestem 3 tygodnie po operacji fess, Po operacji miałam ciągłe gorączki po 40 stopni, później utrzymywały się po 38 - badania laboratoryjne są dobre crp też. Dodatkowo pojawiły się silne bóle zatok koło nosa, w czwartek trafiłam do szpitala przez pogotowie, ponieważ, miałam silne...
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Proszę o kontakt z lekarzem prowadzącym który jest na miejscu i jest odpowiednia osoba do wyjaśnienia wszystkich pytań i wątpliwości
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Co powinienem zrobić w takiej sytuacji?
W Październiku 2023r. przebywałem w szpitalu z powodów bólów brzucha - po przeprowadzeniu diagnostyki okazało się, że choruje na przewlekle powierzchniowe zapalenie żołądka oraz limfocytowe zapalenie jelita grubego. Czy da się to wyleczyć? Po przeprowadzonej diagnostyce w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to się klasyfikuje do usunięcia woreczka żółciowego?
Mam kilka złogów w woreczku żółciowym do 10mm. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta chirurgiczna.
Czy te objawy wymagają konsultacji z lekarzem? Co może być ich przyczyną?
Potrzebuje konsultacji dotyczącej pewnych objawów. Jakieś dwa miesiące temu zauważyłem, że zmienił mi się rytm wypróżnień. Wcześniej całkiem regularny. Nigdy nie miałem żadnych problemów z trawieniem czy biegunek ani zaparć. Myślałem, że to może jakieś zatrucie, i że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to mogło spowodować takie działanie w jelitach?
Mam problem z układem pokarmowym ciągle gazy i wzdęty brzuch czuje, jak mi jeżdżą cały czas w brzuchu, miałem robiona gastroskopie wyszedł stan zapalny w żołądku. Kolonoskopie miałem robiona 2,5 roku temu i nic nie było nawet polipa prosiłem gastrologa o kolejna kolonoskopie to powiedział ze nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z gastroenterologiem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z gastroenterologiem prowadzącym leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę