1. Artykuły
  2. Czkawka. Zdziwisz się, co może pomóc na czkawkę

Czkawka. Zdziwisz się, co może pomóc na czkawkę

Czkawka to niespodziewany i często irytujący odruch, który każdy z nas doświadczył przynajmniej raz w życiu. Chociaż zazwyczaj jest to stan przejściowy, który ustępuje samoistnie, może być uciążliwy i skłonić do poszukiwania sposobów na szybkie jej złagodzenie. Co ciekawe, są domowe sposoby na pozbycie czkawki. Są też sytuacje, gdy warto skorzystać z pomocy lekarza. Kiedy?

Czkawka. Zdziwisz się, co może pomóc na czkawkę Czkawka. Zdziwisz się, co może pomóc na czkawkę
Spis treści
Czkawka. Przyczyny Czkawka a poważne schorzenia Czkawka. Kiedy udać się do lekarza? Domowe sposoby na czkawkę

Czkawka. Przyczyny

 

Czkawka jest to fizjologiczny odruch polegający na nagłym, niekontrolowanym skurczu przepony, mięśnia rozdzielającego klatkę piersiową od jamy brzusznej. Skurcz ten powoduje nagłe i głośne zamknięcie nagłośni, co generuje charakterystyczny dźwięk, który jest słyszalny podczas czkawki.

 

Czkawka jest zazwyczaj krótkotrwała i może ustąpić samoistnie po kilku minutach, ale czasami może trwać dłużej. Przyczyny czkawki mogą być różne, w tym zbyt szybkie spożycie jedzenia lub napojów, napotkanie na nagłe zmiany temperatury w okolicach gardła, nadmierny stres, zmęczenie lub nadmiernie pełny żołądek. Czkawka jest zazwyczaj nieszkodliwa i przemija sama, ale w rzadkich przypadkach może wymagać interwencji medycznej, zwłaszcza jeśli jest uciążliwa lub utrzymuje się przez długi czas.

arrow ARDS. Przyczyny i objawy ostrej niewydolności oddechowej
arrow Czy polipy nosa są groźne dla zdrowia? Laryngolog odpowiada
arrow Zadyszka. Kiedy brak tchu powinien wzbudzić niepokój?
arrow Zapalenie oskrzeli - jak je rozpoznać?
arrow Efedryna – kiedy stosujemy efedrynę?
arrow Odma opłucnowa – czym jest i co ją wywołuje?

Czkawka a poważne schorzenia

 

Czkawka jest zazwyczaj stanem przejściowym i nie jest bezpośrednio związana z konkretnymi chorobami. Jest to fizjologiczny odruch, który może występować u zdrowych osób z różnych powodów i często znika tak szybko, jak szybko się pojawiła.

 

Jednak w niektórych przypadkach czkawka może być objawem lub występować jako skutek uboczny innych schorzeń lub stanów zdrowia. Powodem czkawki może być:

 

Choroba refluksowa żołądkowo-przełykowa (GERD) może powodować cofanie się treści żołądkowej do przełyku, co czasami wywołuje czkawkę.

 

Przewlekłe schorzenia układu oddechowego, takie jak przewlekłe zapalenie oskrzeli lub astma, mogą prowadzić do nadmiernej stymulacji nerwów odpowiedzialnych za czkawkę.

 

Niektóre schorzenia neurologiczne, takie jak urazy głowy, guzy mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy udary, mogą powodować czkawkę.

 

Choroby układu pokarmowego, takie jak zapalenie trzustki czy wrzodziejące zapalenie jelit, mogą wpływać na pracę układu pokarmowego i czasami powodować czkawkę.

 

Urazy klatki piersiowej lub przepony mogą powodować zaburzenia w funkcjonowaniu przepony, co może skutkować częstymi epizodami czkawki.

 

W rzadkich przypadkach stres, lęk czy inne zaburzenia psychiczne mogą powodować czkawkę lub sprawiać, że jest ona bardziej uciążliwa.

 

Czkawka. Kiedy udać się do lekarza?

 

Czkawka to naturalny odruch, który występuje w wyniku nagłego skurczu przepony i nie wiąże się z poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Jednak istnieją sytuacje, w których czkawka może być bardziej uciążliwa lub wymagać uwagi medycznej. Kiedy powinniśmy szukać pomocy lekarza?

 

  1. Jeśli czkawka trwa dłużej niż 48 godzin, jest to określane jako czkawka przewlekła. Taka sytuacja może wskazywać na istnienie poważniejszych problemów zdrowotnych i wymaga konsultacji lekarskiej.
  2. Jeśli czkawka jest bardzo uciążliwa, przeszkadza w jedzeniu, piciu, snu lub codziennym funkcjonowaniu, może być konieczna interwencja medyczna.
  3. Niemowlęta i małe dzieci mogą czasami doświadczać długotrwałej lub uciążliwej czkawki, która może prowadzić do odwodnienia. W takim przypadku należy skonsultować się z pediatrą.
  4. Starsze osoby mogą mieć większe ryzyko poważniejszych konsekwencji związanych z długotrwałą czkawką, takich jak zmęczenie, osłabienie, odwodnienie czy zaburzenia snu. Warto zwrócić uwagę na długotrwałą czkawkę u osób starszych i skonsultować się z lekarzem.

 

W przypadku długotrwałej lub uporczywej czkawki, zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą, który może przeprowadzić badania i ocenić, czy istnieje jakieś podstawowe przyczyny lub poważniejsze schorzenia, które wymagają leczenia. W większości przypadków czkawka jest jednak zjawiskiem przejściowym i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

 

Domowe sposoby na czkawkę


Istnieją różne domowe metody, których można spróbować, aby pomóc sobie poradzić z czkawką. Wśród popularnych sposobów na złagodzenie czkawki można wymienić:

 

  • picie zimnej wody małymi łyczkami;
  • wzięcie kilku głębokich oddechów po to, by rozluźnić i uspokoić przeponę;
  • odwrócenie uwagi od czkawki i skupienie się na innym zadaniu;
  • pobudzenie produkcji śliczny przez żucie gumy lub ssanie cukierków;
  • delikatny nacisk na mięśnie brzucha lub podbrzusza;
  • jedzenie lodów lub zimnych przekąsek;

 

Warto podkreślić, że skuteczność tych metod może być różna, a to, co działa u jednej osoby, niekoniecznie zadziała u innej.

 

Przede wszystkim istotny jest tutaj czasz i cierpliwość. Czkawka może samoistnie ustąpić po pewnym czasie. Jeśli jest to sporadyczna i krótka czkawka, możemy po prostu poczekać, aż minie.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co może powodować nawracającą czkawkę?
Od kilku lat mam dokuczliwą, niemal bezustanną czkawkę, która mija jedynie podczas snu, a po przebudzeniu powraca i nie mogę się jej pozbyć. Czy ktoś miał do czynienia z podobnym przypadkiem? Nie mam pojęcia jak to zwalczyć, a jest to niezmiernie uciążliwe. Mój lekarz sam...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Przyczyn czkawki może być wiele. W oparciu o wywiad, badanie fizykalne pacjenta i kolejno zlecane badania diagnostyczne ( bad.lab., bad.obrazowe np. rtg/TK klatki piersiowej, gastroskopia, eeg) wyklucza się bądź potwierdza konkretną przyczynę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna poszerzona diagnostyka.
Często występujące czkawki u dziecka.
Mój 5,5 letni syn ma od prawie roku częste czkawki (od 5 do 10 dni w miesiącu) czasem po 2/3 razy w ciągu dnia. Najdłużej trwa 20 minut. Pod koniec stycznia miał z innego powodu robioną szczegółowa morfologię i crp, ale wszystkie badania są prawidłowe. Czy powinnam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta pediatryczna.
Co może powodować nawracające odbijanie i czkawki u 5-letniego dziecka?
Mam problem z częstym odbijaniem u 5-letniego syna. Problem pojawił się, a raczej nasilił na początku grudnia, kiedy syn zachorował na zapalenie oskrzeli i brał antybiotyki. Obecnie bardzo często atakuje go czkawka i męczy przez cały dzień. Czkawka mija po zjedzeniu cukru, jednak zaraz...
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wymagana jest wizyta u neurologa
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna poszerzona diagnostyka.
Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry? Co to znaczy? Czy taki wynik rezonansu jest dobry?
W badaniu rezonansu głowy uwidoczniono kilka (ok. 3) drobnych do ok. 2 - 4 mm, podkorowych ognisk demielinizacji pierwotnej lub wtórnej w prawej półkuli mózgu i pojedyncze w tylnej części płata ciemieniowego lewego. Robiłam go ze względu na napięciowe bóle głowy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Jakie zmiany mogą zajść w mózgu po ciężkim ataku padaczki z utratą świadomości powyżej 5 minut?
Czy można dostać po padaczce np. guzy w mózgu, czy coś innego? Po tym przez tydzień bolała mnie głowa z przodu i tyłu i po lewej stronie. Spadłam na brzuch. Nie byłam na SORZE. Po tygodniu wróciłam do sprawności umysłowej. Jestem po udarze śródmózgowym, a 5 lat temu...
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww.przypadku wskazane jest wykonanie kontrolnie badania obrazowego głowy ( Tk lub MR)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
zalecam wizytę u neurologa oraz rozważenie badań obrazowych
O co może chodzić? Trzeba zrobić jakieś badania?
Mam 18 lat i od jakiegoś czasu zmagam się z migrenami, nie jestem w stanie funkcjonować, drętwieją mi palce albo usta. Często najpierw pojawia się zaburzone widzenie a dopiero po dłuższej chwili migrena. Czy pomogą jakieś tabletki?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy to późniejsze skutki uboczne po udarze?
Ponad 15 lat temu miałam lewej półkuli udar mózgu krwotoczny w dzieciństwa. Wcześniej kilka razy drętwiała mi prawa ręka i noga. Później nie drętwiała mi prawa ręka i noga, a teraz już kilka razy siedząc przy biurku lub leżąc na łóżku - drętwiała mi prawa ręka i noga...
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna u neurologa z badaniem
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest konsultacja z neurologiem.
Czy te mroczki przed oczami mogą być powiązane, z pozostałymi objawiamy, czy do 2 osobne problemy?
Od pewnego czasu doskwierają mi zawroty oraz bóle głowy. Czuję się słabo - czuję ciężar na głowie, jakby ktoś położył mi coś ciężkiego. Mam problem, aby utrzymać głowę uniesioną,  głowa mi opada i oczy mi się zamykają - mam problem, aby utrzymać je otwarte....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Czy nadal może powstać krwiak, czy bez niepokojących objawów nie mam się czym martwic?
Parę dni temu uderzyłam się w czoło, nie było to bardzo mocne uderzenie, ale powstał dość spory guz. Nie miałam żadnych niepokojących objawów, nawet bólu głowy, guz tez zrobił się żółty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Proszę udać się do lekarza POZ celem oceny neurologicznej.
Czy w tym przypadku te obniżone migdałki to coś poważnego?
Mam 25 lat, miałam robiony rezonans głowy ze względu na torbiel szyszynki. Dodatkowo w opisie radiolog zawarł informacje o migdałkach móżdżku nieco poniżej otworu około 3 mm, rdzeń kręgowy prawidłowy. Nie odczuwam żadnych dolegliwości jedynie od czasu do czasu bóle głowy w skroniach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem, który kierował na badanie.
Czy ktoś jest w stanie powiedzieć, co może powodować takie dolegliwości?
Mam problem, którego źródła nie mogę zdiagnozować od prawie 3 miesięcy. Nie jestem pewny czy to zbieg okoliczności, czy ma to ze sobą jakiś związek. Dzień po obfitym korzystaniu z gorącej kąpieli w jacuzzi na dworze przy minusowej temperaturze na zewnątrz zaczęły boleć mnie nogi,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Do jakiego lekarza się udać? Gdzie szukać pomocy?
Od dziecka drżą mi ręce mięśnie mam niskie TSH, FT3, FT4 w normie, ale objawy nadczynności występują, jak drżenie, nerwowość, nadpobudliwość jestem bardzo szczupły, od dziecka nie mogę tak funkcjonować. Dziesięć lat temu miałem przeciwciała anty TG podwyższone, teraz nie. Lekarze mnie totalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy mogę zrobić jakieś badania w kierunku właśnie tych oparów benzyny, które wdycham?
Pracuje w pomieszczeniu przylegającym do warsztatu, gdzie kolega naprawia piły spalinowe, kosiarki, unosi się intensywny zapach benzyny, plus kopcą te sprzęty. W związku z paroma wizytami lekarzy i ich zapytaniu, czy nie boli mnie głowa bądź się nie boję. Zaczęłam się zastanawiać czy moje napady...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wizyta u lekarza specjalisty medycyny pracy.
Do jakiego lekarza się udać, aby zdiagnozować ból głowy?
Mam 24 lata. Od dłuższego czasu zmagam się z bólami głowy. Ból głowy z rana nasilający się podczas schylania, a także ból karku (bardziej po lewej stronie), ogólny dyskomfort w karku i barkach. W godzinach porannych odczuwam uczucie ciśnienia w okolicach zatok,...
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wedle wskazówek laryngologa odnośnie dysfunkcji st. skroniowo-żuchwowego - wskazana konsultacja u fizjoterapeuty. Również do rozważenia konsultacja u neurologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Paweł Ratuski
lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Najlepiej do poradni leczenia bólu. Mogę zaprosić do siebie na wizytę.
Czym może być spowodowany ten ból i jak się tego pozbyć?
Od kilku dni odczuwam dziwny ból i uczucie w głowie, nie wiem, jak to dokładnie nazwać. Pierwszy raz mam takie coś, przypomina to trochę jakby drętwienie, mrowienie a czasem wibrowanie w mózgu. Uczucie to ani na chwilę nie ustaje, jest cały czas, przez co ciężko mi normalnie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pilna stacjonarna wizyta u neurologa.
Czy w tym przypadku może pomóc jeszcze neurolog, czy już psychiatra/psycholog? 
Ojciec 63 lata, ok. 10 lat po udarze. Jakiś czas przed udarem wystąpił zawał. Leczony stale na nadciśnienie. Fizycznie w pełni sprawny, nie znam niestety większej ilości szczegółów udaru, w jakiej części mózgu miał miejsce itp. Problemem natomiast jest zmiana w zachowaniu...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy powinnam poczekać, czy lepiej zacząć brać leki?
16 lat temu zachorowałam na padaczkę. Miałam jeden ciężki napad i kilka mniejszych. Po wdrożeniu leczenia ataki ustały. Po kilku latach była pierwsza nieudana próba stopniowego odstawienia leków. Niestety wystąpił jeden napad i powróciłam do leczenia. Po kolejnych 5 latach...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę