1. Artykuły
  2. Świnka - zapobieganie, objawy, leczenie

Świnka - zapobieganie, objawy, leczenie

Przed okresem powszechnego wyszczepiania dzieci na świnkę, zachorowania na nią były powszechne. Obecnie, dzięki programom obowiązkowych szczepień na świnkę choruje jedynie ok. 2 tys. osób rocznie. Co to właściwie jest świnka, jak się objawia i na czym polega leczenie?

Świnka - zapobieganie, objawy, leczenie Świnka - zapobieganie, objawy, leczenie
Spis treści
Czym jest świnka? Jak dochodzi do zakażenia? Objawy świnki Powikłania świnki Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych Zapalenie jajnika Zapalenie jądra i najądrza Zapalenie trzustki Leczenie świnki Zapobieganie

Czym jest świnka?

 

Świnka, czyli nagminne zapalenie ślinianek przyusznych, to ogólnoustrojowa wirusowa choroba zakaźna, która przebiega z zajęciem narządów gruczołowych (ślinianek, trzustki, czasem układu nerwowego).

 

arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Dysplazja stawu biodrowego u dziecka. Co zaleca fizjoterapeuta?
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Przepuklina pępkowa. Przyczyny, leczenie, profilaktyka

Jak dochodzi do zakażenia?

 

Do zakażenia świnką dochodzi poprzez wniknięcie wirusa do komórek nabłonka dróg oddechowych drogą kropelkową (czyli w czasie rozmowy lub kichania), a także poprzez kontakt z przedmiotami osoby zakażonej.

 

Okres wylęgania wirusa to 14-24 dni, a osoba chora zarażać może już na 7 dni przed wystąpieniem pierwszych objawów. Co ważne, możliwość zakażania innych utrzymuje się do 9 dni po ustaniu objawów.

 

Dzięki powszechnie prowadzonym akcjom szczepień dzieci, w Polsce zakażenia wirusem świnki występują stosunkowo rzadko. Według aktualnego programu szczepień, dzieci otrzymują trójskładnikową szczepionkę przeciw odrze, śwince i różyczce w 13. - 15. miesiącu życia oraz w 6. roku życia.

 

Objawy świnki

 

U około 20-40% zakażonych choroba ma przebieg bezobjawowy. U reszty natomiast pierwsze symptomy świnki są niecharakterystyczne - podobne do tych występujących w grypie. Początkowo pojawiają się:

 

  • ogólne złe samopoczucie,
  • gorączka (raczej niewysoka, ok. 38°C, trwa 3-4 dni),
  • osłabienie apetytu,
  • zmęczenie.

 

Bardziej charakterystyczne cechy zakażenia:

 

  • Obrzęk i ból okolicy ślinianek, najczęściej przyusznych (odstający płatek ucha) - z początku jednostronny, po ok. 1-3 dniach obustronny, a najbardziej nasilony w 2. lub 3. dniu. Ślinianki są “ciastowate”, ale skóra nad nimi napięta - symptomy te ustępują po ok. 7 dniach.
  • Suchość w jamie ustnej (zmniejszone wydzielanie śliny).
  • Ból ślinianki podczas spożywania kwaśnych pokarmów (przez silną stymulację wydzielania śliny).
  • Problemy z żuciem, połykaniem i otwieraniem ust.
  • Zaczerwienienie i obrzmienie w okolicy ujścia przewodu ślinianki.

 

Mogą wystąpić także nudności, wymioty i bóle głowy.

 

Powikłania świnki

 

W niektórych przypadkach mamy do czynienia ze świnką o przebiegu powikłanym, co występuje znacznie częściej u dorosłych niż u dzieci. Mogą one pojawić się zarówno podczas ostrej fazy choroby, jak również w okresie zdrowienia. Do powikłań świnki zaliczamy:

 

Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych

 

Pomimo, że zmiany w PMR występują u większości chorych, to jedynie u ok. 5-10% ujawniają się objawy kliniczne, w tym częściej u dorosłych niż u dzieci. Z ciężki, przebiegiem mamy do czynienia stosunkowo rzadko.

 

Zapalenie jajnika

 

Po jednej lub obu stronach, objawy podobne do tych występujących przy ostrym zapaleniu wyrostka robaczkowego - czyli ból i tkliwość podbrzusza. Pojawia się rzadko, bo u ok. 6% dziewcząt po okresie dojrzewania oraz u kobiet.

 

Zapalenie jądra i najądrza

 

Po jednej lub obu stronach. Ujawnia się dość często, bo u 30-40% zakażonych chłopców w okresie dojrzewania, a także młodych mężczyzn. Objawia się gorączką, obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem jądra promieniującym do krocza, bólem głowy, nudnościami i wymiotami oraz bólem podbrzusza.

 

Zapalenie trzustki

 

Występuje niezbyt często, bo tylko u 10% chorych. Objawy ujawniają się w sposób gwałtowny - gorączka, dreszcze, nudności, wymioty, ostry ból nadbrzusza promieniujący do pleców oraz biegunka.

 

Leczenie świnki

 

Jako, że choroba ta ustępuje samoistnie, to leczenie jakie zostaje wdrożone jest zazwyczaj leczeniem objawowym. Stosuje się środki przeciwbólowe, a także ciepłe lub zimne okłady, które przykłada się w okolice ślinianek przyusznych. Należy pamiętać o właściwym nawodnieniu organizmu.

 

UWAGA! Leczenie świnki antybiotykami jest całkowicie nieskuteczne. Świnka jest chorobą wirusową, a antybiotykoterapia ma zastosowanie wyłącznie w schorzeniach o podłożu bakteryjnym.

 

Zapobieganie

 

Według aktualnego kalendarza szczepień na rok 2021,  powinno się szczepić dzieci szczepionką skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Pierwszą dawkę aplikuje się w 13.-15. miesiącu życia, natomiast dawkę przypominającą w wieku 6 lat. Szczepienie to zaleca się także osobom, które nie zostały uodpornione w ramach szczepień obowiązkowych, personelowi placówek opieki zdrowotnej, młodym kobietom oraz młodym mężczyznom.

 

Jako, że choroby te mogą wywoływać szereg groźnych dla zdrowia powikłań, niezwykle istotnym jest aby uodpornić się biernie przy pomocy zalecanych szczepień. Więcej o szczepieniach dowiesz się od lekarza rodzinnego, korzystając z e-Wizyty dostępnej na platformie haloDoctor. Na konsultację online możesz umówić się o każdej porze, bez konieczności wychodzenia z domu.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to może być autyzm, czy FAS tak się objawia?
Mój synek skończył niedawno 2 lata i od tego momentu dziwnie się zachowuje. Zaczął układać przedmioty w rzędy, często się zapatruje, bawi się kręceniem jakiś przedmiotów, niekiedy robi kuleczka rekami, jak się denerwuje, ogólnie jest dzieckiem bardzo nerwowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą dziecięcym.
Kiedy można wykonać badanie kału plus krew utajona w kale po przyjęciu przez dziecko pierwszej dawki szczepionki rotateq? 
Badania są potrzebne do zdiagnozowania alergii na białko mleka krowiego, kiedy wyniki będą najbardziej miarodajne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Badanie na krew utajoną można wykonać niezależnie od podania szczepionki.
Jakie są normy tętna dla 3,5 latki?
Córka w ciągu dnia ma tętno w granicach 120/136 podczas większego wysiłku, a podczas snu ok. 90, czy te wartości są prawidłowe?
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
W tym wieku 1 centyl to około 70/min a 99 centyl to 136/min - oczywiście w spoczynku. Także są to prawidłowe wartości. Prawidłowy jest wzrost tętna w czasie wysiłku i spadek w czasie snu.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
nalezy się zglosić do lekarza pediatry
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
U dzieci średnio puls wynosi około 80-100 uderzeń na minutę w spoczynku, skonultować z pediatrą.
Czym mogą być takie zmiany skórne?
Chciałbym się zapytać, co to może być? U synka na brzuszku wyszły takie plamki czerwone łuszczące się, nie są symetryczne i swędzą oraz rozchodzą się po brzuchu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wsakzana wizyta stacjonarna u pediatry lub dermatologa.
Czy można online uzyskać zwolnienie z wychowania fizycznego na trzy miesiące?
Nadchodzi okres zimowy, mój syn często choruje, a lekcje wychowania fizycznego odbywają się na drugim końcu miasta, po czym trzeba iść do szkoły. W związku z tym syn często choruje, opuszcza lekcje I są zaległości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie udać się na wizytę do pediatry prowadzącego.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
prosze sie zgłosić do lekarza rodzinnego prowadzącego.
Do jakiego lekarza mam się z tym udać?
Syn (lat 7,5) ma "skierowanie" od logopedy na skrócenie wędzidełka języku. Zgadzam się z tą decyzją w 100%. Czy najpierw udać się do stomatologa, czy do ortodonty, czy do jakiegoś innego specjalisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli jest skierowanie to chyba do konkretnego specjalisty.
Zakażenie glistą ludzką - jak wygląda proces zdrowienia?
Jak długo może utrzymywać się poziom przeciwciał IgG po zakażeniu glistą ludzką u dziecka?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W zależności jak długo trwało zakażenie, jak przebiegało leczenie. Zalecana konsultacja z lekarzem specjalista.
Czy w ten sposób to i tak córeczka wdycha dym papierosowy i jej szkodzi na płuca ?
Córeczka ma 10 miesięcy, mieszkamy w kawalerce, mąż wychodzi do kuchni, otwiera okno, wychyla się i w nim pali papierosy, mimo że zamyka drzwi, to w pokoju śmierdzi papierosami.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, dym papierosowy jest szkodliwy dla zdrowia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli dym papierosowy dostaje sie do mieszkania, to działa niekorzystnie na zdrowie tzw. biernego palacza".
Dlaczego niemowlę może mieć jedno oko bardziej otw
Dlaczego niemowlę może mieć jedno oko bardziej otwarte i wydaje się większe niż drugie oko, które jest bardziej przymknięte i wydaje się mniejsze czy jest to normalne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Problemy skórne dziecka po powrocie ze szpitala.
Synek lat 5 ponownie wrócił do szpitala wraz z plamami zaczynający mi się od łydek, które z początku wyglądały na ugryzienie komara. Następnie powiększały się i wyglądały jak cętki, po czasie rozlewały się na ciele, były nabrzmiałe i powodowały swędzenie. Plamy te i cętki...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Hospitalizacja ma na celu właśnie postawienie diagnozy i wdrożenie leczenia.
Czy to trzeba jakoś leczyć? Gdzie mam się udać?
Syn zaszczepiony był miesiąc temu na HPV. Nic się nie działo, nie miał gorączki i innych objawów. Jednak miesiąc po szczepieniu zaczęła go boleć ręka i ma zgrubienie w miejscu podania. Lekarz nie wie, co to jest. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powinnam udać się gdzieś na konsultacje, czy ma jeszcze na to czas?
Moja córeczka ma obecnie 5,5 miesiąca, martwi mnie, że nie śmieje się w głos jak inne dzieci w jej wieku. Dużo się uśmiecha, reaguje na dźwięki, na mój uśmiech odpowiada uśmiechem, ale w żaden sposób nie jestem w stanie wywołać u niej śmiechu.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy się umowic do lekarza pediatry
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
proszę zrobić badania oraz iść na wizytę do lekarza pediatry
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie powinno być powodu do niepokoju, ponieważ córka reaguje na dźwięki, widzi, ponieważ na uśmiech odpowiada uśmiechem. Dobrze byłoby porozmawiać na ten temat z pediatrą na wizycie stacjonarnej, który zna stan zdrowia dziecka od urodzenia. Ważna jest dalsza obserwacja w postępach rozwoju dziecka.
Jaki lekarz odczyta te zdjęcia i skonsultuje na zasadzie czy jest rzeczywiście jakiś pilny problem?
Moja córka ma 22 miesiące. Miała wykonany rezonans głowy z kontrastem. Na opis będzie trzeba poczekać nawet do 3 miesięcy. Oglądając zdjęcia i nie będąc lekarzem, sama widzę, że jest jakiś spory problem w okolicy nosa i na rzucie mózgu, na gładkiej powierzchni obu płatów po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zatem umówić wizytę do lekarza radiologa.
Czy mogę podać spray na gardło?
Mam pytanie odnośnie poniższej sytuacji: 14-miesięczne dziecko chcąc wejść na sofę, uderzyło się w krtań o kant stelaża. Na skórze pojawił się niewielki siniak, a synek chwilę płakał. Zauważyłam też, że pojawiła się jakby chrypka podczas zaciągania powietrza (sporadycznie, gdy chce...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy dziecko zbadać, osłuchać, obejrzeć, sprawdzić gardło ew. skierować na diagnostykę - zapraszam na wizytę osobistą - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z pediatrą prowadzącym.
Czy to może być problem u dziecka?
Córeczka 1.5 roku. Przynajmniej raz na dwa dni siada na ziemi, bierze stopę w rączkę i ją dotyka paluszkami drugiej rączki albo mi pokazuje. Na początku myślałam, że w taki sposób pokazuje, że coś przyczepia jej się do stópki, ale nigdy nic tam nie było. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proponuję skonsultować się podczas najbliższej wizyty u pediatry.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie