Układ pokarmowy

Zdrowie A-Z

Artykuły oraz pytania pacjentów i odpowiedzi lekarzy na temat diagnostyki i leczenia chorób układu pokarmowego.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „układ pokarmowy”.

Najnowsze pytania pacjentów
Związek między problemami z układem pokarmowym, a uczuciem gęstej śliny w przełyku.
Mam problem od około miesiąca z zalegającą gęstą śliną w przełyku. Ta dolegliwość bardzo utrudnia mi życie, ponieważ w pewnych momentach nie mogę nic powiedzieć (nie wiem czym może być ona spowodowana). Dodam, że miałam problem ze zgagą oraz bulgotaniem w brzuchu. Nie wiem co...
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Wskazana gastroskopia i konsultacja laryngologiczna
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazane poszerzenie diagnostyki-najlepiej zgłosić się do lek. na wizytę stacjonarną, który po zebraniu wywiadu i zbadaniu Pani ukierunkuje diagnostykę (diagnostyka laboratoryjna, obrazowa-np. rtg klp, gastroskopia, konsultacja laryngologiczna).
Beata Lipska
psycholog, psychotraumatolog, terapeuta EMDR
Umów wizytę
Warto poobserwować jak wygląda dzień, czy dużo stresu pojawia się w ciągu dnia. Zdarza się, że objawy, które są opisane są psychosomatyczne. Wizyta konsultacyjna u internisty, wywiad i diagnostyka powinny dać kierunek dalszego postępowania.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna wizyta u gastroenterologa.
Problemy z układem pokarmowym na diecie wegetariańskiej
Od jakiegoś czasu nam silne bóle brzucha i jakby kłucie (ciężko stwierdzić z której strony dokładnie, bo ból jest promieniujący). Codziennie czuję takie przelewanie w brzuchu i jelitach. Nie mam zaparć, wypróżniam się normalnie, ale mam częste gazy i brzuch jak balon,...
Tomasz Szalewski
lekarz, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Objawy które Pani wskazuje wymagają wykonania niezbędnych badań i dalszej diagnostyki. Proszę skontaktować się z lekarzem
Aleksandra Piasecka
dietetyk
Umów wizytę
Przy opisanych objawach konieczna jest dalsza diagnostyka pod okiem lekarza (np. gastroenterologa). Wymienione przez Panią objawy mogą świadczyć o problemach z jelitami ( np. zespół jelita drażliwego, SIBO). Nagły wzrost wagi może wiązać się ze zbyt dużą ilością przyjmowanych na co dzień kilokalorii (na diecie wegetariańskiej również jest to możliwe), nadmiernym gromadzeniu wody w organizmie, lub np. insulinooporności. Przyczyn może być wiele. Proszę skontaktować się z lekarzem. W przypadku niektórych chorób dieta bogata w produkty roślinne może pogarszać lub nawet wywoływać pewne dolegliwości. Po zdiagnozowaniu przyczyny, o ile będzie to jednostka dietozależna, wprowadzone odpowiednie modyfikacje żywieniowe - np. pod kontrolą dietetyka (czasami nawet niewielkie modyfikacje) powinny przynieść poprawę.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Za mało informacji , proszę się skontaktować z lekarzem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z gastroenterologiem.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Nalezy zgłosić sie do gastrologa.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
W pierwszej kolejności należy zgłosić się do lekarza rodzinnego - ma on odpowiednie narzędzia by pogłębić diagnostykę a w razie potrzeby wyśle do gastrologa.
Kamila Górecka-Kirwiel
dietetyk
Umów wizytę
Z opisu objawów można podejrzewać, że może Pani cierpieć na zespół jelita drażliwego. Objawy te często występują u osób z nerwicą i zaburzeniami lękowymi. Jednakże, zalecam wizytę u lekarza, który przeprowadzi wywiad i dokładne badania i w razie potrzeby skieruje Panią do specjalisty. Bóle brzucha, przelewanie i wzdęcia mogą być spowodowane również innymi schorzeniami, takimi jak choroba wrzodowa, choroba Crohna, SIBO. Co do przybierania na wadze, przyczyną może być nie tylko dieta, ale również zaburzenia hormonalne lub problemy z tarczycą. Dlatego też, warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże Pani zdiagnozować problem oraz dobierze odpowiednie leczenie. Następnie warto również skonsultować się z dietetykiem, który pomoże w ułożeniu odpowiedniej diety, która pozwoli na utrzymanie odpowiedniej masy ciała i zapewni odpowiednią ilość składników odżywczych, a także pomoże w łagodzeniu dolegliwości brzusznych poprzez dobór odpowiednich produktów spożywczych i unikanie tych, które mogą pogarszać objawy.
Nadmierna ilość gazów - jakiego specjalistę wybrać?
Mój problem to nadmierna ilość gazów wytwarzana w układzie pokarmowym co powoduje wzdęcia, odbijanie, burczenie w brzuchu itp. Do jakiego specjalisty udać się po pomoc? Kolonoskopia oraz gastroskopia w normie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy udać się na stacjonarną wizytę do gastroenterologa.
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie