1. Artykuły
  2. Odma opłucnowa – czym jest i co ją wywołuje?

Odma opłucnowa – czym jest i co ją wywołuje?

Odma opłucnowa jest stanem, w którym powietrze dostaje się do jamy opłucnowej. Jama opłucnowa znajduje się między płucem (opłucna trzewna) a ścianą klatki piersiowej (opłucna ścienna), zebrane w niej powietrze napiera więc na płuco, prowadząc do jego zapadania, uniemożliwia to prawidłowe oddychanie. 

Odma opłucnowa – czym jest i co ją wywołuje? Odma opłucnowa – czym jest i co ją wywołuje?
Spis treści
Jakie są przyczyny odmy? Jakie są objawy odmy? Jak dzieli się odmę? Jak diagnozuje się odmę? Jak leczy się odmę?

Jakie są przyczyny odmy?

 

  • urazy lub przebicie klatki piersiowej,
  • następstwo palenia tytoniu,
  • pęknięcie pęcherzyków płucnych spowodowane silnym kaszlem,
  • przebicie do jamy opłucnej, jako następstwo innych zabiegów chirurgicznych,
  • pęknięcie do jamy gruźliczej,
  • może wystąpić bez konkretnej przyczyny, szczególnie u wysokich i szczupłych osób.

 

arrow Angina. Dlaczego nie należy jej lekceważyć?
arrow Zapalenie oskrzeli - jak je rozpoznać?
arrow Efedryna – kiedy stosujemy efedrynę?
arrow Ból gardła podczas przełykania śliny – jak sobie z nim radzić?
arrow Zapalenie zatok - przyczyny, objawy, leczenie
arrow Jak działa ultradźwiękowy nawilżacz powietrza? Podpowiadamy!

Jakie są objawy odmy?

 

Objawy odmy są bardzo charakterystyczne. Najczęściej odczuwany jest silny, uciskający ból klatki piersiowej, uniemożliwiający wykonanie pełnego oddechu. Oddech jest płytki i świszczący. Szybko narasta duszność.

 

Objawy mogą nasilać się wskutek gwałtownego kaszlu lub wysiłku fizycznego. Towarzyszy im również nadmierna potliwość, przyspieszenie tętna, bladość skóry i ogólne osłabienie.

 

Odmie towarzyszyć mogą również omdlenia, wynikające z niedotlenienia organizmu, sinica centralna i poszerzenie naczyń żylnych.

 

Odma jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia, dlatego, jeżeli u pacjenta występują powyższe objawy, należy jak najszybciej interweniować, udać się na oddział ratunkowy lub skonsultować z lekarzem

 

Opisane wyżej objawy dotyczą odmy o pokaźnych rozmiarach, bardzo często zdarza się, że niewielka odma, powstała na skutek kaszlu wchłania się sama i nie daje żadnych niepokojących symptomów.

 

Jak dzieli się odmę?

 

Ze względu na rodzaj powstania, odmę opłucną możemy podzielić na odmę opłucnową:  

 

  • jatrogenną – pojawia się jako powikłanie po zabiegach chirurgicznych w obrębie klatki piersiowej,
  • samoistną – może wystąpić na skutek pęknięcia pęcherzyków płucnych, spowodowanych kaszlem lub paleniem tytoniu,
  • pourazową – kiedy dochodzi do mechanicznego uszkodzenia klatki piersiowej i przerwania jej powłok.

 

Ze względu na mechanizm powstania odmy wyróżniamy odmę opłucnową:

 

  • zamkniętą – w jej przebiegu powietrze dostaje się jednorazowo do jamy opłucnowej i może się samoistnie wchłonąć lub jeżeli jego ilość jest za duża, można zastosować punkcję,
  • otwartą – powietrze dostaje się do jamy opłucnowej przez otwór w klatce piersiowej, stan ten bezpośrednio zagraża zdrowiu i życiu,
  • wentylową – polega na tym, że z każdym oddechem powietrze jest zasysane do jamy opłucnowej, natomiast nie może się stamtąd wydostać, odma powiększa się z każdym oddechem, prowadząc do zapadania płuca, powstaje na skutek postrzału lub innego urazu, który przebił powłoki opłucnej.

 

Ze względu na wielkość odmę opłucną dzielimy na:

 

  • małą – wynoszącą poniżej 2 cm, jest to najczęściej odma samoistna zamknięta, która wchłania się sama,
  • dużą – powyżej 2 cm.

 

Jak diagnozuje się odmę?

 

Ponieważ odma daje charakterystyczne objawy, bardzo często do jej zdiagnozowania wystarczy wywiad lekarski i badanie palpacyjne. W dalszej i bardziej szczegółowej diagnostyce stosuje się badanie USG powłok brzusznych, tomografię komputerową czy RTG klatki piersiowej, mają one wykazać skupiska nagromadzonego powietrza.

 

Dodatkowymi badaniami może być gazometria i pulsoksymetria, które mają określić wysycenie krwi tlenem, a także badanie EKG serca, które wykaże nieprawidłowości w jego pracy, mogące wynikać z niedotlenienia.

 

Jak leczy się odmę?

 

Leczenie zależy od rodzaju zdiagnozowanej odmy, jej wielkości oraz sposobu, w jaki powstała. Niewielka odma bardzo często wchłania się sama i nie wymaga ingerencji z zewnątrz. W przypadku odmy zamkniętej niewielkich rozmiarów bardzo często wystarczą ćwiczenia oddechowe i odpoczynek w pozycji leżącej, trwający kilka dni.

 

W przypadku odmy większych rozmiarów wykonuje się aspiracje z pomocą strzykawki, podczas której odciąga się powietrze znajdujące się w opłucnej.

 

W wypadku odmy opłucnej otwartej bardzo duże znaczenie ma zamienienie jej w odmę zamkniętą, za pomocą sterylnego opatrunku.

 

Inną metodą jest drenaż jamy opłucnej, założony dren generuje ujemne ciśnienie, dzięki czemu powietrze jest stopniowo usuwane.

 

W wypadku nawracającej odmy najczęściej wykonuje się torakotomię, w celu uzyskania dostępu do narządów znajdujących się wewnątrz klatki piersiowej i usunięcia szkód wywołanych odmą.

 

Pacjent, po ingerencji chirurgicznej może wymagać leczenia tlenoterapią. Wymagane są również badania kontrolne po upływie 3-4 tyg. od usunięcia odmy.

 

Odma jest przeciwwskazaniem do nurkowania oraz podróżowania samolotem (przynajmniej 6 tyg. po przebytej odmie należy powstrzymać się od podróży tym środkiem transportu). Zaleca się również unikanie palenia tytoniu jako środka zapobiegawczego. Palenie w przebiegu odmy będzie pogłębiało jej stan, a w przyszłości może na nowo ją wywołać.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Nawracający ból gardła ze świstem w płucach - co zrobić, żeby to zdiagnozować?
Od dłuższego czasu mam problem z nawracającym bólem gardła, który u mnie zawsze kończy się przyjmowaniem antybiotyku, bo nic innego mi nie pomaga (niezależnie czy to wiosna, lato czy zima). Przez antybiotyki strasznie osłabiła mi się odporność. Ból jest zawsze po...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja laryngologiczna i wykonanie kontrolnych badań (zarówno lab. jak i kontrolnego rtg klatki piersiowej); do rozważenia konsultacja alergologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja laryngologiczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy wykonać RTG płuc i zgłosić się do lekarza internisty oraz laryngologa
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
należy osłuchać płuca wykonac rtg płuc i zgłosić się do laryngologa
Co może wywoływać ból w klatce piersiowej i utrudnione oddychanie?
Zaczął pojawiać się u mnie ból w klatce piersiowej oraz zaczęło się to objawiać utrudnionym oddechem. Początkowo ból objawiał się tylko w nocy, ale teraz zaczął mi doskwierać podczas dnia. Ostatnio doskwiera mi również migrenowy ból głowy naprzemiennie z...
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta stacjonarna u lekarza (badanie fizykalne, zlecenie niezbędnej diagnostyki).
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza rodzinnego
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja lekarska.
Co zrobić z takimi guzkami?
Mikro guzki na płucach wykryte podczas tk klatki piersiowej bez kontrastu. Największy ma 2.5 mm są jeszcze dwa wielkości 2 mm i jeden 1.5 mm - opisane jako odpowiadają guzkom pozapalnym. Jestem byłym palaczem i mam 33 lata. Wizyta u pulmonologa za 2 miesiące, czy powinnam szukać szybciej? Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie TK.
Co zrobić w przypadku gdybym połknęła roztwór?
Mam 23 lata, a od sierpnia czułam spływanie po tylnej ścianie gardła: najpierw tylko pod wieczór, a później i za dnia. Testy alergiczne nic nie wykazały, podobnie jak konsultacja pulmonologiczna. W końcu zdiagnozowano u mnie przewlekłe zapalenie zatok. Dostałam leki, a po kontroli...
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Wiam, Pani schorzenie jest dosyć powszechne. Zalecane jest korzystanie ze środków zaordynowanych przez Laryngologa lub Lekarza Rodzinnego. Przeważnie to są spraye do nosa zawierające środki na bazie sterydów, lub łagodnie obkurczajace naczynia. Jeżeli objawy się nasilają można podejrzewać zaostrzenie choroby, wtedy zaleca się wykonanie szybkich testów antygenowych w kierunku RSV, grypa, COVID-19. Również w przypadki posiadania ww schorzenia zaleca się zaszczepić p/w COVID-19 (aktualne zalecenia wymagają podania 4 dawek szczepionki), Grypę (corocznie), Pneumokkoki (raz w życiu). Zaleca się noszenie maseczek ochronnych w dużych skupiskach ludzi. Jeżeli objawy nasilają się zalecana może być rekonsultacja Laryngologiczna. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a w razie jakichkolwiek wątpliwości - skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czym może być taki nagły i mocy ból?
Wczoraj podczas zabawy z psem — przeciąganie, doznałam bólu w mostku przy pochyleniu. Ledwo się ruszam od tego czasu, boli mnie mostek przy pochylaniu, przy wstawaniu z łóżka i nawet głębszym oddechu, przy poruszaniu ramionami też. 
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza rodzinnego
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarnie u lekarza rodzinnego
O roku borykam się z problemem odbijania pustym powietrzem
Zauważyłem, że odbija mi się zawsze, jak zmieniam pozycję z siedzącej na stojącą oraz po przebudzeniu jak na bok się przewracam, w nocy nie uaktywnia mi się to. Również jak zaczynam biegać na bieżni, musi mi się odbić, nie mam zgagi, nie piję, nie żuję gumy, prowadzę zdrowy tryb życia,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u gastroenterologa.
Marihuana medyczna - czy gruźlica jest przeciwskazaniem?
Wykryto u mnie gruźlicę, jak rozumiem, w tym czasie trzeba dbać o płuca. Czy wskazane jest odstawienie waporyzatora z marihuaną medyczną, czy raczej nie wpłynie to na leczenie gruźlicy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z pulmonologiem prowadzącym.
Jak poradzić sobie z problemami z sercem w młodym wieku?
Mam 21 lat, a od jakiegoś czasu mam problemy z sercem. Objawy to: ból w klatce, ból promieniujący do lewego barku, szybkie bicie serca i przy tym mam problem z oddychaniem. Serce czasami szybko przyspiesz i zmienia rytm, przy tym też czasami mam problem z oddychaniem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja kardiologiczna.
Co może być powodem kołatania serca, zmęczenia i problemu z oddechem?
Miałem zdiagnozowaną nerwicę z atakami paniki, więc udałem się do psychiatry (biorę leki). Ataki ustały, ale zostały takie objawy jak: kołatanie serca, zmęczenie, ucisk w nadbrzuszu podczas wykonywania aktywności i brak możliwości wzięcia głębokiego wdechu oraz nieregularny rytm serca. Wyniki są...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u psychiatry prowadzącego
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
wizyta u lekarza prowadzącego psychiatry
Co mogą oznaczać bóle w klatce piersiowej?
Od dłuższego czasu zmagam się z silnymi bólami w mostku klatki piersiowej, przechodzącymi w okolice serca (kłucie). Początkowo były to krótkie bóle, lecz teraz zdarzają się częściej i są znacznie silniejsze (mocny ucisk zabierający dech). Nigdy nie miałem urazów w tej...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Jak zdiagnozować powód kłucia w klatce piersiowej?
Od ponad roku zmagam się z tym, że w losowych momentach zaczyna mnie kłuć w klatce piersiowej, przy wdechu to się zaostrza. Kiedyś byłam z tym u lekarza, ale nie zlecił mi badań tylko kazał brać magnez. Dodam też, że jestem po porodzie, w lutym 2023 r trafiłam do szpitala z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Podała Pani wiele - nie mających ze sobą związku dolegliwości. Z każdą z nich należy zwrócić się do innego specjalisty.
Uczucie duszności i ucisku w klatce piersiowej po COVID - jak długo można je odczuwać?
Przeszedłem COVID w grudniu. 28 grudnia nie miałem już żadnych objawów choroby oprócz duszności wdechowej i ucisku w klatce piersiowej. 16 stycznia zrobiłem tomograf, który nie wykazał żadnych zmian, ekg serca, echo serca, spirometria prawidłowa, dodatkowo próba...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja pulmonologiczna.
Kłucie i ból w klatce piersiowej podczas leżenia na boku.
Mam kłucie w klatce piersiowej zlokalizowane po lewej stronie śródpiersia. Nie jestem w stanie wziąć pełnego wdechu, kiedy kładę się na lewy bok - ból się nasila. Nie jestem w stanie w pełni wyprostować sylwetki, ból jakby przechodził na plecy. Przechodziłam ostatnio...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Ból w klatce piersiowej podczas chodzenia - do jakiego specjalisty się umówić?
Mam 19 lat. Tydzień temu zaczął się ból w klatce piersiowej. Ból jest ściskający, stały (z wyjątkiem kiedy siedzę, wtedy nie boli), jak ciężar, nie ma duszności. Ucisk pojawia się tylko przy chodzeniu, ból jest między piersiami pośrodku, nie mogę dużo chodzić,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę stosować się do zaleceń lekarskich.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą również to być objawy GERD - zapraszam na konsultacje online - zbierzemy dokładny wywiad i ustalimy dalsze postępowanie, specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Czy mdłości i bóle w klatce piersiowej oraz głowie mogą być spowodowane nerwicą?
Od miesiąca mam mdłości i nadmiar śliny w ustach, robi mi się słabo, poza tym mam bóle w klatce piersiowej, bóle i zawroty głowy. Lekarz zrobił mi badania krwi i moczu, ekg, holter, wysiłkowe, ale wszystkie wyszły w normie. Dodam, że od ponad 10 lat leczę się na nerwicę....
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazane dalsze badania diagnostyczne, np. usg jamy brzusznej, gastroskopia.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna,
Ból w klatce piersiowej - czy może być spowodowany lekką niedomykalnością zastawki?
Mam 26 lat i wykrytą lekką niedomykalność zastawki. Ostatnio coraz częściej miewam bóle w klatce piersiowej najczesciej zlokalizowane pośrodku, momentami rozlane. Ostatnio miałam taki ból ponad godzinę czasu, był bardziej duszący, trochę piekący po lewej stronie...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta u kardiologa w celu wykonania badań oraz zastosowania leczenia.
Nawracające bóle i ucisk w klatce piersiowej - co zbadać w kierunku diagnozy?
Mam 50 lat, jestem szczupły, wysportowany, lubię ruch i sport, bez chorób przewlekłych. Przeszedłem COVID w październiku 2020 r. Od tego czasu regularnie męczą mnie: bóle klatki piersiowej (raczej całej w różnych miejscach) połączone z uciskiem (uczucie kamienia na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skontaktować się z ośrodkiem zajmującym się diagnostyką i leczeniem zespołów pocovidowych.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie