1. Artykuły
  2. Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?

Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?

Infekcje wirusem HPV są odpowiedzialne za 1 na 20 nowotworów diagnozowanych co roku na świecie. Kojarzony jest przede wszystkim z rakiem szyjki macicy, ale odpowiedzialny jest również za raka pochwy, sromu, odbytu, prącia oraz nowotwory głowy i szyi. Często przebiega też bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Nie chroni to jednak przed nieświadomym zakażeniem wirusem HPV partnera lub partnerki. Dlatego badać powinny się nie tylko kobiety, ale i mężczyźni.

Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?
Spis treści
Wirus HPV. Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV? Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV? Badanie na obecność wirusa HPV u mężczyzn Wirus HPV a rak. Jak wygląda leczenie? Szczepionki na wirusa HPV

Wirus HPV. Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV?

 

HPV to nie jeden wirus, ale cała grupa obejmująca ponad 100 typów, które znacząco różnić się mogą onkogennością i powinowactwem do różnych narządów. Zakażenie HPV czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych. Dochodzi do niego poprzez kontakt bezpośredni, ale uwaga - nie tylko drogą płciową.

 

W przypadku zmian skórnych może to być uścisk dłoni, używanie tych samych klapek czy ręcznika na basenie. W przypadku zmian w obrębie narządów płciowych, krocza i odbytu najczęściej jest to stosunek płciowy, ale również korzystanie ze wspólnych przyborów toaletowych czy zabawek erotycznych. Warto wspomnieć tu, że nie tylko stosunek waginalny jest obarczony ryzykiem, ale również stosunek analny, oralny czy innego typu zbliżenie zarówno partnerów hetero- jak i homoseksualnych - wyjaśnia nasz ekspert, ginekolog Łukasz Blukacz.

 

arrow Movember. Czy mężczyźni chcą badać swoje jądra?
arrow Piecze, boli, swędzi. To infekcja intymna
arrow Badanie per rectum – wskazówki dotyczące badania
arrow Kiła - objawy, przyczyny i sposób leczenia
arrow Rzeżączka - jak jej zapobiegać?
arrow Ból jąder - przyczyny i leczenie

Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV?

 

Wirus HPV może rozwijać się w różnych tkankach - najczęściej są to skóra i błona śluzowa. Głównie są to brodawki lub kłykciny kończyste na narządach moczowo-płciowych oraz owrzodzenia, popularnie nazywane nadżerkami.

 

Zmiany obejmować mogą brodawki skórne, popularnie nazywane "kurzajkami" pojawiające się na skórze dłoni i stóp, zmiany w obrębie jamy nosowej, gardła, krtani oraz narządów płciowych, moczowych oraz krocza i okolicy odbytu - wylicza lekarz.

 

Przewlekłe i nawracające infekcje: dróg rodnych u kobiet i cewki moczowej u mężczyzn mogą wskazywać na obecność wirusa HPV.

Zakażenie może przebiegać również bezobjawowo nie wywołując żadnych widocznych zmian u nosiciela wirusa. To nie wyklucza jednak możliwości zarażenia partnera czy partnerki.

 

Badanie na obecność wirusa HPV u mężczyzn

 

Jeśli wykryto u mnie wirusa HPV, to czy chłopak też musi robić badania w tym kierunku? - pyta Internautka portalu HaloDoctor.pl

 

Jak przyznaje nasz ekspert, pod względem diagnostyki infekcji wirusem HPV mężczyźni znajdują się w o wiele gorszej sytuacji niż kobiety.

 

Podstawą przesiewowej diagnostyki raka szyjki macicy nadal jest cytologia, której uzupełnione o badanie PCR w kierunku wysoce-onkogennych typów wirusa HPV aktualnie staje się standardem postępowania. U mężczyzn diagnostyka polegać może na badaniu wymazu w kierunku wirusa HPV z podziałem na różne jego typy, o różnym ryzyku onkogenności. Wymaz taki pobrać można zarówno z okolicy odbytu, jak i cewki moczowej czy prącia. Niestety wyniki nie zawsze są porównywalne, a wobec tego diagnostyka obarczona jest większym błędem niż w przypadku kobiet - mówi ginekolog Łukasz Blukacz.

 

I jak dodaje:

 

W swojej praktyce poszerzałem niejednokrotnie diagnostykę o badanie partnerów pacjentek, u których wykazano obecność wirusa HPV w rutynowym badaniu. Daje to istotną informację na temat infekcji u obojga partnerów.

 

Badanie takie rozważyć należy przede wszystkim w obecności stwierdzenia zmian odpowiadających infekcji HPV w okolicy cewki moczowej, prącia, krocza i odbytu. Wirus HPV odpowiedzialny jest również za znaczną część nowotworów laryngologicznych zatem badanie wymazu z jamy ustnej, nosowej , gardła czy krtani może mieć istotną informacją w toku diagnostyki i leczenia chorób tej okolicy. W szczególności zmian o charakterze nowotworowym - wylicza.

 

Wirus HPV a rak. Jak wygląda leczenie?

 

Wysokoonkogenne typy wirusa odpowiedzialne są za raka szyjki macicy oraz nowotwory otolaryngologiczne - ich ilość u kobiet i mężczyzn przekracza ilość raków szyjki; raki sromu, odbytu, prącia i pochwy.

 

Należy pamiętać, że podstawą ich pojawienia się jest choroba przenoszona drogą płciową stąd ryzyko zarażenia partnerki jest istotną kwestią - uczula nasz ekspert.

 

Potwierdzoną infekcję wirusem HPV w pierwszej kolejności należy obserwować i monitorować.

 

Zaledwie część z infekcji przechodzi do stadium infekcji przewlekłej niosącej ryzyko nowotworzenia. Zdecydowana większość infekcji mija samoistnie do około dwóch lat od zakażenia. Zalecane jest wobec tego kontrolne badanie w kierunku obecności wirusa HPV - wyjaśnia ginekolog.

 

Zmiany powodowane przez wirusa HPV można leczyć zarówno chirurgicznie, w tym przy pomocy technik chirurgii laserowej jak i klasycznej oraz farmakologicznie lekami pomagającymi zmniejszyć czy całkowicie usunąć zmiany.

 

W toku leczenia należy szczególną uwagę zwrócić na ryzyko nowotworzenia zmian powodowanych przez wirusa HPV - dodaje.

 

Szczepionki na wirusa HPV

 

Zdaniem naszego eksperta warto postawić na profilaktykę w postaci szczepionki.

 

Szczepienie skutecznie chroni przed infekcją typami onkogennymi wirusa, a najnowsze szczepionki zabezpieczają również w znacznym stopniu przed rozwojem kłykcin kończystych czyli zmian w obrębie narządów płciowych, krocza i odbytu.

 

Najlepszy moment na szczepienia jest wśród osób młodych - pomiędzy 9 a 15 rokiem życia, które nie są jeszcze aktywne seksualnie, z racji małego ryzyka wcześniejszej ekspozycji na wirusa. Odpowiedź na szczepionkę w tym wieku jest największa co przekłada się na jej najwyższą skuteczność.

 

Nie jest jednak błędem rozważenie szczepienia osób dorosłych - zarówno kobiet jak i mężczyzn - dopowiada Łukasz Blukacz.

 

Schemat szczepień należy omówić indywidualnie z lekarzem.

Łukasz Blukacz ginekolog - położnik 5.00 / 121 opinii artykuły 10 artykułów więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest w trakcie specjalizacji z zakresu ginekologii i położnictwa. Zatrudniony w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. Zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak: niepłodność, patologie ciąży czy zespół policystycznych jajników. Uczestnik licznych kursów i staży z zakresu kosmetologii lekarskiej, medycyny estetycznej oraz diagnostyki ultrasonograficznej ginekologiczno-położniczej. Więcej informacji zapraszam na stronę placówki Centrum Medycznego Severux (https://severux.pl/).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy dziecko może mieć oznaki zakażenia HPV, jeżeli matka zaraziła się przed ciążą?
W drugiej dobie po urodzeniu córeczki na przedniej części jej języka powstała biała...
19.08.2022
Niektóre typy tego wirusa mają również powinowactwo do śluzówki jamy ustnej i języka, ale Pani obawy mogą nie być uzasadnione. Jeśli ma Pani wątpliwości rozwiać może je badanie wymazu w kierunku obecności onkogennych typów wirusa. Rozważyć też proszę szczepienie córki przeciwko HPV w kolejnych latach jej życia. W razie wątpliwości zachęcam do omówienia profilaktyki i zagrożeń związanych z infekcją wirusem HPV.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre typy tego wirusa mają również powinowactwo do śluzówki jamy ustnej i języka, ale Pani obawy mogą nie być uzasadnione. Jeśli ma Pani wątpliwości rozwiać może je badanie wymazu w kierunku obecności onkogennych typów wirusa. Rozważyć też proszę szczepienie córki przeciwko HPV w kolejnych latach jej życia. W razie wątpliwości zachęcam do omówienia profilaktyki i zagrożeń związanych z infekcją wirusem HPV.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy wykonać pobranie wymazu celem poszerzenia diagnostyki
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
jest takie prawdopodobieństwo
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje, doradzę jakie badania dodatkowo można wykonać i jak przeprowadzić dalszą diagnostykę. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Czy warto, żeby dorosła osoba zaszczepiła się na HPV?
Czy warto się szczepić na HPV będąc mężczyzną w wieku 24 lat, gdy jeszcze się nie zaraziłem...
25.05.2022
Tak, jest zasadność w szczepieniu przeciwko HPV zarówno kobiet i mężczyzn. Wirus ten odpowiada nie tylko za raka szyjki macicy, ale i za szereg innych nowotworów, których znaczna część dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Obecnie dostępne szczepienia chronią z bardzo dużą skutecznością przed infekcjami wysoko onkoogennymi typami HPV. W Pana wieku, dla uzyskania odpowiednie skuteczności konieczne są trzy szczepienia celem skutecznej redukcji ryzyka infekcji HPV prowadzącej do nowotworów i brodawek płciowych. Dodatkowo przerywając łańcuch epidemiologiczny dba Pan pośrednio o zdrowie swojej partnerki.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, jest zasadność w szczepieniu przeciwko HPV zarówno kobiet i mężczyzn. Wirus ten odpowiada nie tylko za raka szyjki macicy, ale i za szereg innych nowotworów, których znaczna część dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Obecnie dostępne szczepienia chronią z bardzo dużą skutecznością przed infekcjami wysoko onkoogennymi typami HPV. W Pana wieku, dla uzyskania odpowiednie skuteczności konieczne są trzy szczepienia celem skutecznej redukcji ryzyka infekcji HPV prowadzącej do nowotworów i brodawek płciowych. Dodatkowo przerywając łańcuch epidemiologiczny dba Pan pośrednio o zdrowie swojej partnerki.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wg aktualnych wytycznych rekomenduje się szczepienie wszystkich osób do 26. roku życia, które nie przyjęły do tej pory szczepionki lub nie zostały zaszczepione w pełni. Korzyści ze szczepienia odnoszą zarówno kobiety jak i mężczyźni, bowiem wirus HPV, może się przyczyniać do powstawania (poza rakiem szyjki macicy) innych, rzadszych nowotworów, takich jak np. rak prącia i odbytu, jak też raków gardła i krtani.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
warto
Czy w wyniku stosunku oralnego można zachorować na raka szyjki macicy?
Słyszałam, że podczas stosunku oralnego można zarazić się wirusem hpv, ale czy wtedy też może...
05.03.2023
Tak, podczas stosunku oralnego istnieje ryzyko infekcji wirusem HPV, którego pewne typy niosą ryzyko rozwoju raka szyjki. Wirus HPV niesie też ze sobą ryzyko innych nowotworów - zarówno narządów płciowych, ale i odbytu oraz jamy ustnej, języka, gardła i krtani. Przenoszony jest on przez kontakt bezpośredni. W przypadku raka szyjki istnieje postępowanie profilaktyczne w postaci cytologii oraz badania obecności wirusa HPV w komórkach szyjki macicy, ale w przypadku innych nowotworów powodowanych przez tego wirusa takich badań profilaktycznych nie ma. Najskuteczniejszą profilaktyką w tym zakresie jest sczepienie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, podczas stosunku oralnego istnieje ryzyko infekcji wirusem HPV, którego pewne typy niosą ryzyko rozwoju raka szyjki. Wirus HPV niesie też ze sobą ryzyko innych nowotworów - zarówno narządów płciowych, ale i odbytu oraz jamy ustnej, języka, gardła i krtani. Przenoszony jest on przez kontakt bezpośredni. W przypadku raka szyjki istnieje postępowanie profilaktyczne w postaci cytologii oraz badania obecności wirusa HPV w komórkach szyjki macicy, ale w przypadku innych nowotworów powodowanych przez tego wirusa takich badań profilaktycznych nie ma. Najskuteczniejszą profilaktyką w tym zakresie jest sczepienie.
Czy każdy stosunek z osobą chorą na HPV kończy się zakażeniem?
Jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia się jeśli stosunek odbywał się w prezerwatywie?...
29.07.2022
Najmniej ryzykowny jest stosunek ze zdrowym partnerem.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najmniej ryzykowny jest stosunek ze zdrowym partnerem.
Jakimi wirusami można się zarazić jako osoba bierna podczas miłości francuskiej?
Jakimi wirusami, chorobami może zarazić się mężczyzna uprawiając miłość francuską bez...
24.07.2022
Wśród chorób przenoszonych drogą płciową są m.in. choroby bakteryjne, wirusowe, wywoływane przez grzyby bądź pasożyty; do zarażenia może dojść niezależnie od ilości stosunków płc.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Istnieje ryzyko zakażenia wirusami HPV, HCV, HSV oraz szeregiem innych niezależnie od ilości stosunków.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wśród chorób przenoszonych drogą płciową są m.in. choroby bakteryjne, wirusowe, wywoływane przez grzyby bądź pasożyty; do zarażenia może dojść niezależnie od ilości stosunków płc.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszystkimi, którymi zarażony jest partner. Nikt takich badań nie prowadził.
Czy HPV przenosi się przez kontakt z naskórkiem?
Czy typy wirusa HPV wysokoonkogenne mogą przenieść się przez kontakt z naskórkiem, np....
01.06.2022
Opisano ponad 150 typów wirusa HPV, spośród których część powoduje zmiany na powierzchni dłoni i stów, które popularnie nazywa się kurzajkami. Inne odpowiedzialne są za powstawanie zmian na błonach śluzowych, w tym też na powierzchni błony śluzowej narządów płciowych oraz jamy ustnej, nosowej, nabłonku cewki moczowej itd.. Wirus przenoszony jest głównie przez kontakt bezpośredni - w przypadku zmian na dłoniach będzie to uścisk ręki, w przypadku zmian na prąciu, szyjce macicy, odbycie czy wargach sromowych będzie to najczęściej stosunek płciowy. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest szczepienie ochronne skierowane przeciwko typom wysokoonkogennym. Istotną częścią diagnostyki będzie również badanie wymazu w kierunku obecności wirusa wraz z identyfikacją jego typu, a w przypadku profilaktyki raka szyjki macicy również cytologia. W razie wątpliwości proszę umówić poradę i zaplanować najskuteczniejszą profilaktykę.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do zakażenia HPV dochodzi najczęściej drogą płciową, ale możliwe jest też zakażenie inną, niż kontakt płciowy, drogą - przez bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi lub na błonach śluzowych; do rzadkości należą, ale również mogą wystąpić - przypadki zakażenia przez użycie czyjegoś ręcznika, bielizny itp. Zakażenie taką drogą możliwe jest wówczas, gdy zmiany wywołane przez wirus zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych (wargi sromowe, prącie). Ryzyko zakażenia wirusem HPV istnieje także podczas porodu - z matki na dziecko.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Opisano ponad 150 typów wirusa HPV, spośród których część powoduje zmiany na powierzchni dłoni i stów, które popularnie nazywa się kurzajkami. Inne odpowiedzialne są za powstawanie zmian na błonach śluzowych, w tym też na powierzchni błony śluzowej narządów płciowych oraz jamy ustnej, nosowej, nabłonku cewki moczowej itd.. Wirus przenoszony jest głównie przez kontakt bezpośredni - w przypadku zmian na dłoniach będzie to uścisk ręki, w przypadku zmian na prąciu, szyjce macicy, odbycie czy wargach sromowych będzie to najczęściej stosunek płciowy. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest szczepienie ochronne skierowane przeciwko typom wysokoonkogennym. Istotną częścią diagnostyki będzie również badanie wymazu w kierunku obecności wirusa wraz z identyfikacją jego typu, a w przypadku profilaktyki raka szyjki macicy również cytologia. W razie wątpliwości proszę umówić poradę i zaplanować najskuteczniejszą profilaktykę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W zależności od umiejscowienia zmian wywołanych wirusem.
Czy szczepionka na HPV wytwarza przeciwciała już po 1 dawce?
Po jakim czasie szczepionka na HPV zaczyna działać, tworzyć przeciwciała i jest...
28.05.2022
Przeciwciała zaczynają pojawiać się już po podaniu pierwszej dawki. Kolejne dawki wzmagają odpowiedz immunologiczną poprzez ponowną prezentację antygenu. Pełną odporność danego cyklu szczepień uzyskuje się jednak dopiero po jego zakończeniu.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Przeciwciała zaczynają pojawiać się już po podaniu pierwszej dawki. Kolejne dawki wzmagają odpowiedz immunologiczną poprzez ponowną prezentację antygenu. Pełną odporność danego cyklu szczepień uzyskuje się jednak dopiero po jego zakończeniu.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Poziom przeciwciał sukcesywnie rośnie po kolejnych dawkach szczepienia, w celu uzyskania ochrony konieczne jest zastosowanie pełnego schematu szczepień (przerwanie cyklu nie zapewnia odpowiednio wysokiego miana przeciwciał).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pełną odporność uzyskuje się po zakończeniu całego cyklu szczepień.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 14549 opinii
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
5.00 / 121 opinii
Klaudia Ułamek
dietetyk, psychodietetyk
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 626 opinii
Umów wizytę