1. Artykuły
  2. Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?

Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?

Infekcje wirusem HPV są odpowiedzialne za 1 na 20 nowotworów diagnozowanych co roku na świecie. Kojarzony jest przede wszystkim z rakiem szyjki macicy, ale odpowiedzialny jest również za raka pochwy, sromu, odbytu, prącia oraz nowotwory głowy i szyi. Często przebiega też bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Nie chroni to jednak przed nieświadomym zakażeniem wirusem HPV partnera lub partnerki. Dlatego badać powinny się nie tylko kobiety, ale i mężczyźni.

Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV? Wirus HPV. Czy mężczyźni powinni się badać na obecność wirusa HPV?
Spis treści
Wirus HPV. Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV? Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV? Badanie na obecność wirusa HPV u mężczyzn Wirus HPV a rak. Jak wygląda leczenie? Szczepionki na wirusa HPV

Wirus HPV. Jak dochodzi do zakażenia wirusem HPV?

 

HPV to nie jeden wirus, ale cała grupa obejmująca ponad 100 typów, które znacząco różnić się mogą onkogennością i powinowactwem do różnych narządów. Zakażenie HPV czyli wirusem brodawczaka ludzkiego, to jedna z najczęstszych infekcji wirusowych. Dochodzi do niego poprzez kontakt bezpośredni, ale uwaga - nie tylko drogą płciową.

 

W przypadku zmian skórnych może to być uścisk dłoni, używanie tych samych klapek czy ręcznika na basenie. W przypadku zmian w obrębie narządów płciowych, krocza i odbytu najczęściej jest to stosunek płciowy, ale również korzystanie ze wspólnych przyborów toaletowych czy zabawek erotycznych. Warto wspomnieć tu, że nie tylko stosunek waginalny jest obarczony ryzykiem, ale również stosunek analny, oralny czy innego typu zbliżenie zarówno partnerów hetero- jak i homoseksualnych - wyjaśnia nasz ekspert, ginekolog Łukasz Blukacz.

 

arrow Szczepienia przeciwko HPV chronią przed rakiem
arrow Brodawki (kurzajki). Czym są i jak się ich pozbyć?
arrow Dopadło Cię przeziębienie? Sprawdź, w jakiej formie są dostępne leki z ibuprofenem
arrow Piecze, boli, swędzi. To infekcja intymna
arrow Biała wydzielina z pochwy - kiedy oznacza infekcję?
arrow Gorączka. Kiedy powinniśmy się martwić?

Jakie są objawy zakażenia wirusem HPV?

 

Wirus HPV może rozwijać się w różnych tkankach - najczęściej są to skóra i błona śluzowa. Głównie są to brodawki lub kłykciny kończyste na narządach moczowo-płciowych oraz owrzodzenia, popularnie nazywane nadżerkami.

 

Zmiany obejmować mogą brodawki skórne, popularnie nazywane "kurzajkami" pojawiające się na skórze dłoni i stóp, zmiany w obrębie jamy nosowej, gardła, krtani oraz narządów płciowych, moczowych oraz krocza i okolicy odbytu - wylicza lekarz.

 

Przewlekłe i nawracające infekcje: dróg rodnych u kobiet i cewki moczowej u mężczyzn mogą wskazywać na obecność wirusa HPV.

Zakażenie może przebiegać również bezobjawowo nie wywołując żadnych widocznych zmian u nosiciela wirusa. To nie wyklucza jednak możliwości zarażenia partnera czy partnerki.

 

Badanie na obecność wirusa HPV u mężczyzn

 

Jeśli wykryto u mnie wirusa HPV, to czy chłopak też musi robić badania w tym kierunku? - pyta Internautka portalu HaloDoctor.pl

 

Jak przyznaje nasz ekspert, pod względem diagnostyki infekcji wirusem HPV mężczyźni znajdują się w o wiele gorszej sytuacji niż kobiety.

 

Podstawą przesiewowej diagnostyki raka szyjki macicy nadal jest cytologia, której uzupełnione o badanie PCR w kierunku wysoce-onkogennych typów wirusa HPV aktualnie staje się standardem postępowania. U mężczyzn diagnostyka polegać może na badaniu wymazu w kierunku wirusa HPV z podziałem na różne jego typy, o różnym ryzyku onkogenności. Wymaz taki pobrać można zarówno z okolicy odbytu, jak i cewki moczowej czy prącia. Niestety wyniki nie zawsze są porównywalne, a wobec tego diagnostyka obarczona jest większym błędem niż w przypadku kobiet - mówi ginekolog Łukasz Blukacz.

 

I jak dodaje:

 

W swojej praktyce poszerzałem niejednokrotnie diagnostykę o badanie partnerów pacjentek, u których wykazano obecność wirusa HPV w rutynowym badaniu. Daje to istotną informację na temat infekcji u obojga partnerów.

 

Badanie takie rozważyć należy przede wszystkim w obecności stwierdzenia zmian odpowiadających infekcji HPV w okolicy cewki moczowej, prącia, krocza i odbytu. Wirus HPV odpowiedzialny jest również za znaczną część nowotworów laryngologicznych zatem badanie wymazu z jamy ustnej, nosowej , gardła czy krtani może mieć istotną informacją w toku diagnostyki i leczenia chorób tej okolicy. W szczególności zmian o charakterze nowotworowym - wylicza.

 

Wirus HPV a rak. Jak wygląda leczenie?

 

Wysokoonkogenne typy wirusa odpowiedzialne są za raka szyjki macicy oraz nowotwory otolaryngologiczne - ich ilość u kobiet i mężczyzn przekracza ilość raków szyjki; raki sromu, odbytu, prącia i pochwy.

 

Należy pamiętać, że podstawą ich pojawienia się jest choroba przenoszona drogą płciową stąd ryzyko zarażenia partnerki jest istotną kwestią - uczula nasz ekspert.

 

Potwierdzoną infekcję wirusem HPV w pierwszej kolejności należy obserwować i monitorować.

 

Zaledwie część z infekcji przechodzi do stadium infekcji przewlekłej niosącej ryzyko nowotworzenia. Zdecydowana większość infekcji mija samoistnie do około dwóch lat od zakażenia. Zalecane jest wobec tego kontrolne badanie w kierunku obecności wirusa HPV - wyjaśnia ginekolog.

 

Zmiany powodowane przez wirusa HPV można leczyć zarówno chirurgicznie, w tym przy pomocy technik chirurgii laserowej jak i klasycznej oraz farmakologicznie lekami pomagającymi zmniejszyć czy całkowicie usunąć zmiany.

 

W toku leczenia należy szczególną uwagę zwrócić na ryzyko nowotworzenia zmian powodowanych przez wirusa HPV - dodaje.

 

Szczepionki na wirusa HPV

 

Zdaniem naszego eksperta warto postawić na profilaktykę w postaci szczepionki.

 

Szczepienie skutecznie chroni przed infekcją typami onkogennymi wirusa, a najnowsze szczepionki zabezpieczają również w znacznym stopniu przed rozwojem kłykcin kończystych czyli zmian w obrębie narządów płciowych, krocza i odbytu.

 

Najlepszy moment na szczepienia jest wśród osób młodych - pomiędzy 9 a 15 rokiem życia, które nie są jeszcze aktywne seksualnie, z racji małego ryzyka wcześniejszej ekspozycji na wirusa. Odpowiedź na szczepionkę w tym wieku jest największa co przekłada się na jej najwyższą skuteczność.

 

Nie jest jednak błędem rozważenie szczepienia osób dorosłych - zarówno kobiet jak i mężczyzn - dopowiada Łukasz Blukacz.

 

Schemat szczepień należy omówić indywidualnie z lekarzem.

Łukasz Blukacz ginekolog - położnik 5.00 / 183 opinie artykuły 30 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest w trakcie specjalizacji z zakresu ginekologii i położnictwa. Zatrudniony w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. Zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak: niepłodność, patologie ciąży czy zespół policystycznych jajników. Uczestnik licznych kursów i staży z zakresu kosmetologii lekarskiej, medycyny estetycznej oraz diagnostyki ultrasonograficznej ginekologiczno-położniczej. Więcej informacji zapraszam na stronę placówki Centrum Medycznego Severux (https://severux.pl/).

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy dziecko może mieć oznaki zakażenia HPV, jeżeli matka zaraziła się przed ciążą?
W drugiej dobie po urodzeniu córeczki na przedniej części jej języka powstała biała plamka. Obecnie córka ma 8 lat, plamka nie zniknęła, ale też się nie powiększa. Pediatra w związku z tym nigdy nie zlecał żadnej diagnostyki. Córka rzadko choruje, raz miała...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre typy tego wirusa mają również powinowactwo do śluzówki jamy ustnej i języka, ale Pani obawy mogą nie być uzasadnione. Jeśli ma Pani wątpliwości rozwiać może je badanie wymazu w kierunku obecności onkogennych typów wirusa. Rozważyć też proszę szczepienie córki przeciwko HPV w kolejnych latach jej życia. W razie wątpliwości zachęcam do omówienia profilaktyki i zagrożeń związanych z infekcją wirusem HPV.
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy wykonać pobranie wymazu celem poszerzenia diagnostyki
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
jest takie prawdopodobieństwo
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje, doradzę jakie badania dodatkowo można wykonać i jak przeprowadzić dalszą diagnostykę. W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultacje - lekarz specjalista medycyny rodzinnej Jakub Woźniak.
Czy warto, żeby dorosła osoba zaszczepiła się na HPV?
Czy warto się szczepić na HPV będąc mężczyzną w wieku 24 lat, gdy jeszcze się nie zaraziłem żadnym typem wirusa? Tylko miałem kurzajki w dzieciństwie, ale już od 10 lat ich nie mam. Czy będę miał wysoką skuteczność i pewność, że nie zarażę się HPV wysokogennym? A jeśli się...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, jest zasadność w szczepieniu przeciwko HPV zarówno kobiet i mężczyzn. Wirus ten odpowiada nie tylko za raka szyjki macicy, ale i za szereg innych nowotworów, których znaczna część dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn. Obecnie dostępne szczepienia chronią z bardzo dużą skutecznością przed infekcjami wysoko onkoogennymi typami HPV. W Pana wieku, dla uzyskania odpowiednie skuteczności konieczne są trzy szczepienia celem skutecznej redukcji ryzyka infekcji HPV prowadzącej do nowotworów i brodawek płciowych. Dodatkowo przerywając łańcuch epidemiologiczny dba Pan pośrednio o zdrowie swojej partnerki.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wg aktualnych wytycznych rekomenduje się szczepienie wszystkich osób do 26. roku życia, które nie przyjęły do tej pory szczepionki lub nie zostały zaszczepione w pełni. Korzyści ze szczepienia odnoszą zarówno kobiety jak i mężczyźni, bowiem wirus HPV, może się przyczyniać do powstawania (poza rakiem szyjki macicy) innych, rzadszych nowotworów, takich jak np. rak prącia i odbytu, jak też raków gardła i krtani.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
warto
Co mogę zrobić by nie pojawiały się nowe zmiany?
Od ponad 3 lat (w podobnym momencie, co rozpoczęcie przyjmowania leków psychotropowych po przebytym epizodzie psychotycznym), borykam się z wirusem HPV - kłykciny kończyste w okolicach intymnych. Systematycznie laserowo usuwam objawy. Przeważnie po 2/3 miesiącach od zastosowania leczenia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u dermatologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przykro mi słyszeć o Pani trudnościach. Kłykciny kończyste, spowodowane przez niektóre typy wirusa HPV, przede wszystkim typy 6 i 11), mogą być wyzwaniem w leczeniu, szczególnie gdy występują nawroty. Leczenie laserowe, które Pani stosowała jest jedną z metod usuwania kłykcin. Ważne jest, aby kontynuować regularne wizyty u lekarza i śledzenie postępów w leczeniu. Lekarz może również zasugerować inne metody leczenia, takie jak kremy na receptę, które mogą być stosowane lokalnie. Ponieważ wspomniała Pani o anemii i przyjmowaniu leków psychotropowych, warto upewnić się, że ogólny stan zdrowia jest monitorowany i że wszelkie dodatkowe schorzenia są odpowiednio leczone. Stan układu odpornościowego ma duży wpływ na zdolność organizmu do zwalczania wirusa HPV. Niektóre leki psychotropowe mogą mieć wpływ na układ odpornościowy. Warto porozmawiać z lekarzem prowadzącym o Pani lekach i ich potencjalnym wpływie na nawroty kłykcin. Zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna, unikanie palenia tytoniu i nadużywania alkoholu - wszystko to może przyczynić się do wzmocnienia układu odpornościowego i ogólnego stanu zdrowia. Choć kłykciny są wirusem przenoszonym drogą płciową, higiena osobista może pomóc ograniczyć ich rozprzestrzenianie się. Na przykład, unikanie wspólnego używania ręczników czy bielizny może być rozsądnym środkiem ostrożności. Ważne jest, aby rozmawiać z partnerem o stanie zdrowia i potencjalnym ryzyku zarażenia. Partner również może rozważyć konsultację z lekarzem, nawet jeśli nie ma widocznych zmian, ponieważ HPV może być przenoszony bezobjawowo. Regularne wizyty u lekarza, w tym badania kontrolne, mogą pomóc wczesne wykrycie i leczenie wszelkich zmian skórnych lub innych komplikacji. Wykonanie szczepień ochronnych było dobrym krokiem, aczkolwiek starszego typu szczepionki nie zapewniają ochrony przed typami 6 i 11 wirusa HPV, przez co nie zapobiegają powstawaniu kłykcin. Rozumiem, że sytuacja ta może być dla Pani stresująca i przytłaczająca. Nie jest Pani sama w tej sytuacji, a świadomość i regularne monitorowanie stanu zdrowia to kluczowe elementy zarządzania tą kondycją. Zachęcam do otwartej komunikacji z lekarzami i poszukiwania wsparcia, gdy jest to potrzebne. Proszę pamiętać, że regularne kontrole i ścisła współpraca z zespołem medycznym są najlepszą drogą do utrzymania zdrowia i jakości życia.
Czy jest szansa na zajście w ciążę, czy może moje dolegliwości kumulują się i są bardzo niewielkie szanse?
Mam 26 lat (wzrost 163, waga 55), posiadam niedoczynność tarczycy, Hashimoto, PCOS i jestem nosicielem HPV (jeden z najbardziej onkogennych typów). Prowadzę zdrowy tryb życia, nie palę i nie piję oraz cierpię na hirsutyzm (owłosienie wokół brodawek, pojedyncze włosy na brodzie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym lub zmiana ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Mając na uwadze Pani sytuację zdrowotną, rozumiem Pani troskę oraz poszukiwanie rzetelnych informacji. Niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto, zespół policystycznych jajników (PCOS) oraz infekcja HPV to czynniki, które mogą wpływać na płodność, jednak nie oznaczają one automatycznie, że zajście w ciążę jest niemożliwe. Każdy z tych stanów wymaga jednak indywidualnego podejścia oraz odpowiedniego leczenia i monitorowania. Niedoczynność tarczycy i Hashimoto mogą wpływać na regulację cyklu menstruacyjnego i ogólną płodność, dlatego ważne jest utrzymanie prawidłowych wartości hormonów tarczycy pod kontrolą endokrynologa. PCOS jest jednym z najczęstszych zaburzeń endokrynologicznych u kobiet i może wpływać na owulację oraz regularność cykli miesiączkowych, ale wiele kobiet z PCOS udaje się zajść w ciążę dzięki odpowiedniemu leczeniu i zmianom w stylu życia. Obecność wysokoonkogennych typów HPV wymaga regularnych badań kontrolnych, jednak sama obecność wirusa nie wyklucza możliwości zajścia w ciążę. Ważne jest regularne monitorowanie stanu zdrowia i przestrzeganie zaleceń lekarskich. Brak regularnych miesiączek i opisane przez Panią plamienia mogą być sygnałem wymagającym dalszej diagnostyki i potencjalnie specyficznego leczenia, które mogłoby pomóc w uregulowaniu cyklu i zwiększeniu szans na zajście w ciążę. Prowadzenie zdrowego trybu życia, jak Pani wspomina – niepalenie, unikanie alkoholu, zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna – to bardzo dobre praktyki, które mogą wspierać Pani ogólny stan zdrowia i płodność. Jestem pełen uznania dla Pani determinacji w dążeniu do zdrowia i rozumiem, że sytuacja, w której nie otrzymuje się wyczerpujących odpowiedzi, może być frustrująca. Niezmiernie ważne jest, aby kontynuować regularne wizyty u specjalistów, a także rozważyć konsultację w specjalistycznym ośrodku leczenia niepłodności, gdzie multidyscyplinarne podejście może pomóc w adresowaniu Pani problemów na szerokim tle medycznym. Proszę pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a medycyna oferuje coraz więcej możliwości wsparcia dla kobiet z podobnymi dolegliwościami. Czy są jakieś konkretne obszary, w których mogę jeszcze pomóc lub doradzić? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy to wystarczy, czy należy zrobić jeszcze jakieś badania?
Wykryto u mnie wirus hpv. Co teraz? Powiedziano mi, że jest niskie zachorowanie na raka i za rok mam powtórzyć badanie. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W większości przypadków zakażenie HPV ustępuje samoistnie, jednak istnieje ryzyko, że zakażenie HPV przejdzie w infekcję przewlekłą, prowadzącą do zmian przednowotworowych. Wskazana konsultacja z ginekologiem w celu omówienia wątpliwości dotyczącego tego badania.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Wykrycie wirusa HPV (wirusa brodawczaka ludzkiego) jest ważnym sygnałem, który wymaga odpowiedniego monitorowania, ponieważ niektóre typy HPV są związane z większym ryzykiem rozwoju zmian przedrakowych oraz raka, zwłaszcza raka szyjki macicy. Jednakże, wiele infekcji HPV przebiega bezobjawowo i może być skutecznie zwalczona przez system odpornościowy. Jeśli powiedziano Pani, że ryzyko zachorowania na raka jest niskie i zalecono powtórzenie badania za rok, prawdopodobnie wykryto typ HPV o niskim ryzyku onkogennym. W takich przypadkach często wystarczające jest regularne monitorowanie w celu wykrycia ewentualnych zmian w odpowiednim czasie. Mimo to, ważne jest, aby zachować czujność i postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Poza zaplanowanym powtórzeniem badania za rok, warto również pamiętać o regularnych badaniach cytologicznych, które mogą wykrywać ewentualne zmiany przedrakowe na szyjce macicy. Częstotliwość takich badań zależy od wieku, historii medycznej oraz wcześniejszych wyników badań cytologicznych. Jeśli jest Pani zaniepokojona wykryciem HPV lub ma Pani dodatkowe pytania dotyczące dalszego postępowania, warto porozmawiać o tym z lekarzem prowadzącym, który może dostarczyć więcej informacji na temat wirusa HPV, ryzyka z nim związanego oraz najlepszych strategii monitorowania i zapobiegania ewentualnym problemom zdrowotnym. Zachęcam również do utrzymania zdrowego trybu życia, który wspiera system odpornościowy, oraz do unikania czynników ryzyka, które mogą zwiększać szanse na rozwój zmian wywołanych przez HPV. Czy mogę jeszcze w czymś pomóc lub doradzić w tej kwestii? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy jest możliwość, że mogłam przenieść opryszczkę z ust na narządy płciowe partnera? Czy może to przebiegać bezobjawowo?
Ostatnio z partnerem uprawialiśmy miłość francuską, niestety po pół godziny pojawiły się na moich ustach małe pęcherzyki (opryszczka). Zarówno ja jak i partner jesteśmy nosicielami HPV1. Bardzo się boję, ponieważ razem z partnerem nie korzystamy z prezerwatywy, tylko z tabletek...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u dermatologa/wenerologa.
Czy to trzeba jakoś leczyć? Gdzie mam się udać?
Syn zaszczepiony był miesiąc temu na HPV. Nic się nie działo, nie miał gorączki i innych objawów. Jednak miesiąc po szczepieniu zaczęła go boleć ręka i ma zgrubienie w miejscu podania. Lekarz nie wie, co to jest. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy powinnam coś zmienić w życiu codziennym, żeby nie narażać innych?
Mam wirusa hpv 18, 57 i 59 czy mogę zarazić domowników? Jak tak to w jaki sposób? Mój partner powinien się zgłosić do urologa i zrobić badanie? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą chorób zakaźnych.
Czy prawidłowy wynik cytologii płynnej wyklucza tylko wysokoonkogenne typy HPV czy ogólnie zakażenie HPV?
Jestem po konsultacji ginekologicznej pół roku temu, ale lekarka nie powiedziała mi nic oprócz tego, że wynik cytologii jest prawidłowy. Mam też kłykciny kończyste, ale nie znikają one mimo negatywnego wyniku testu. Czy oznacza to, że wciąż jestem zarażona? Czy też wirusa...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana kontrola u lekarza dermatologa wenerologa.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u dermatologa/wenerologa.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Wskazana kontrola u lekarza dermatologa wenerologa.
Czas działania wkładki miedzianej. Rodzaj HPV u mężczyzny.
Mam dwa pytania. Noszę wkładkę IUB ballerine (jest to wkładka miedziana). Kilka dni temu skończyła swoją ważność - czy to oznacza, że działa nadal ale słabiej? Czy to, że po 5 latach przestaje produkować stężenie miedzi, a zaczyna „koronować”? Z ostatnich badań...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrolna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Czy w wyniku stosunku oralnego można zachorować na raka szyjki macicy?
Słyszałam, że podczas stosunku oralnego można zarazić się wirusem hpv, ale czy wtedy też może spowodować on raka szyjki macicy, czy może jest to możliwe tylko podczas stosunku dopochwowego?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, podczas stosunku oralnego istnieje ryzyko infekcji wirusem HPV, którego pewne typy niosą ryzyko rozwoju raka szyjki. Wirus HPV niesie też ze sobą ryzyko innych nowotworów - zarówno narządów płciowych, ale i odbytu oraz jamy ustnej, języka, gardła i krtani. Przenoszony jest on przez kontakt bezpośredni. W przypadku raka szyjki istnieje postępowanie profilaktyczne w postaci cytologii oraz badania obecności wirusa HPV w komórkach szyjki macicy, ale w przypadku innych nowotworów powodowanych przez tego wirusa takich badań profilaktycznych nie ma. Najskuteczniejszą profilaktyką w tym zakresie jest sczepienie.
Czy każdy stosunek z osobą chorą na HPV kończy się zakażeniem?
Jakie jest prawdopodobieństwo zarażenia się jeśli stosunek odbywał się w prezerwatywie? Jaki rodzaj stosunków jest najmniej ryzykowny, a jaki najbardziej po kątem zarażenia HPV?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Najmniej ryzykowny jest stosunek ze zdrowym partnerem.
Jakimi wirusami można się zarazić jako osoba bierna podczas miłości francuskiej?
Jakimi wirusami, chorobami może zarazić się mężczyzna uprawiając miłość francuską bez prezerwatywy jako osoba bierna? Jakie jest ryzyko zarażenia się (np. HCV, HPV) od chorej osoby po pojedynczym akcie oralnym? Statystycznie po ilu aktach dochodzi do zarażenia?
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Istnieje ryzyko zakażenia wirusami HPV, HCV, HSV oraz szeregiem innych niezależnie od ilości stosunków.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wśród chorób przenoszonych drogą płciową są m.in. choroby bakteryjne, wirusowe, wywoływane przez grzyby bądź pasożyty; do zarażenia może dojść niezależnie od ilości stosunków płc.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszystkimi, którymi zarażony jest partner. Nikt takich badań nie prowadził.
Czy HPV przenosi się przez kontakt z naskórkiem?
Czy typy wirusa HPV wysokoonkogenne mogą przenieść się przez kontakt z naskórkiem, np. przy podaniu ręki chorej osobie, dotknięciu kurzajki, itd? Czy tylko przez współżycie?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Do zakażenia HPV dochodzi najczęściej drogą płciową, ale możliwe jest też zakażenie inną, niż kontakt płciowy, drogą - przez bezpośredni kontakt ze zmianami skórnymi lub na błonach śluzowych; do rzadkości należą, ale również mogą wystąpić - przypadki zakażenia przez użycie czyjegoś ręcznika, bielizny itp. Zakażenie taką drogą możliwe jest wówczas, gdy zmiany wywołane przez wirus zlokalizowane są na zewnętrznych narządach płciowych (wargi sromowe, prącie). Ryzyko zakażenia wirusem HPV istnieje także podczas porodu - z matki na dziecko.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Opisano ponad 150 typów wirusa HPV, spośród których część powoduje zmiany na powierzchni dłoni i stów, które popularnie nazywa się kurzajkami. Inne odpowiedzialne są za powstawanie zmian na błonach śluzowych, w tym też na powierzchni błony śluzowej narządów płciowych oraz jamy ustnej, nosowej, nabłonku cewki moczowej itd.. Wirus przenoszony jest głównie przez kontakt bezpośredni - w przypadku zmian na dłoniach będzie to uścisk ręki, w przypadku zmian na prąciu, szyjce macicy, odbycie czy wargach sromowych będzie to najczęściej stosunek płciowy. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest szczepienie ochronne skierowane przeciwko typom wysokoonkogennym. Istotną częścią diagnostyki będzie również badanie wymazu w kierunku obecności wirusa wraz z identyfikacją jego typu, a w przypadku profilaktyki raka szyjki macicy również cytologia. W razie wątpliwości proszę umówić poradę i zaplanować najskuteczniejszą profilaktykę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W zależności od umiejscowienia zmian wywołanych wirusem.
Czy szczepionka na HPV wytwarza przeciwciała już po 1 dawce?
Po jakim czasie szczepionka na HPV zaczyna działać, tworzyć przeciwciała i jest skuteczna? Czy po pierwszym zaaplikowaniu szczepionka zaczyna już tworzyć przeciwciała? Jeśli tak, to po jakim czasie? Czy dopiero po drugim lub trzecim przyjęciu jej? 
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Przeciwciała zaczynają pojawiać się już po podaniu pierwszej dawki. Kolejne dawki wzmagają odpowiedz immunologiczną poprzez ponowną prezentację antygenu. Pełną odporność danego cyklu szczepień uzyskuje się jednak dopiero po jego zakończeniu.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Poziom przeciwciał sukcesywnie rośnie po kolejnych dawkach szczepienia, w celu uzyskania ochrony konieczne jest zastosowanie pełnego schematu szczepień (przerwanie cyklu nie zapewnia odpowiednio wysokiego miana przeciwciał).
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Pełną odporność uzyskuje się po zakończeniu całego cyklu szczepień.
Prawdopodobieństwo przekształcenia wirusa HPV w raka.
Jakie jest prawdopodobieństwo u mężczyzny, hetero, 24 lata, nie palącego z silnym układem immunologicznym przy złapaniu HPV 18, że wirus przekształci się w raka? 
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Jest to wirus z grupy wysoko onkogennych stąd ryzyko może być znaczne. Proszę pozostać pod kontrolą urologa i rozważyć kontrolne oznaczenie po dwóch latach. Część infekcji wirusem HPV samoistnie po tym czasie ustępuje.
Czy wirus HPV u mężczyzny ustępuje sam?
Od czerwca 2020 roku żyję z wirusem HPV. W badaniach okazało się, że jest to typ wirusa 11 i 16. Przeszłam zabieg czyszczenia macicy, następnie czyszczenia macicy + konizacji szyjki macicy. Mój obecny partner jest tym, który mnie zaraził. Biopsja z fragmentów konizacji wyszła...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Większość infekcji wirusem HPV ulega samoistnemu wyleczeniu w przeciągu dwóch lat. Niestety część przechodzi w przewlekłą infekcję, która może być przyczyną nowotworzenia. U kobiet powoduje głównie nowotwory szyjki macicy, ale proces nowotworzenie na podłożu infekcji HPV dotyczyć może też innych narządów w tym prącia u mężczyzn. Niestety nie ma obecnie skutecznego leku, który pozwoliłby pozbyć się tego wirusa. Pozostaje kontynuować badania profilaktyczne i ewentualne zmiany konsultować z odpowiednim specjalistą. Można rozważyć zastosowanie szczepienia przeciwko HPV, choć w przypadku przewlekłej infekcji jego skuteczność będzie mocno ograniczona.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę