1. Artykuły
  2. Alkoholowe choroby wątroby – jak spożywanie alkoholu wpływa na ten narząd?

Alkoholowe choroby wątroby – jak spożywanie alkoholu wpływa na ten narząd?

Wątroba pełni w naszym organizmie rolę filtra i oczyszcza go z różnego rodzaju toksyn, jednak kiedy substancji toksycznych jest za dużo, wątroba nie jest w stanie ich zmetabolizować i ulega uszkodzeniu. Najpopularniejszą i nagminnie nadużywaną toksyną jest etanol.

Alkoholowe choroby wątroby – jak spożywanie alkoholu wpływa na ten narząd? Alkoholowe choroby wątroby – jak spożywanie alkoholu wpływa na ten narząd?
Spis treści
Jakie funkcje pełni wątroba? Dlaczego alkohol uszkadza wątrobę? Alkoholowe choroby wątroby Alkoholowe stłuszczenie wątroby Alkoholowe zapalenie wątroby Alkoholowa marskość wątroby Czynniki ryzyka oraz postępowanie Jakie działania profilaktyczne można podjąć?

Jakie funkcje pełni wątroba?

 

Poza detoksykacją organizmu wątroba pobiera z pożywienia ważne dla naszego zdrowia substancje, jakimi są witaminy oraz minerały, i magazynuje je.

 

Inne funkcje wątroby to:

 

  • rozbijanie lipidów do kwasów tłuszczowych oraz syntetyzowanie cholesterolu,
  • magazynowanie witamin A, D, B12 oraz żelaza,
  • produkcja, uwalnianie oraz magazynowanie glukozy,
  • synteza białka,
  • produkcja żółci, niezbędnej do trawienia.

 

arrow Energetyki i alkohol. Niebezpieczna mieszanka
arrow Czy nawet małe ilości alkoholu uzależniają?
arrow DDA, czyli Dorosłe Dzieci Alkoholików. Z jakimi problemami się zmagają?
arrow Blady jak ściana. Nie lekceważ tego objawu
arrow Zmiany w e-Recepcie. Farmaceuta wyda ci leki na 120 dni
arrow Zmiany w wystawianiu recept. Czy dotyczą recept na tabletki „dzień po”? Ministerstwo odpowiada

Dlaczego alkohol uszkadza wątrobę?

 

Mechanizm powstawania uszkodzeń wątroby pod wpływem nadużywania alkoholu, nie jest do końca odkryty, natomiast wiadomo, że aby nasz organizm pozbył się toksycznego etanolu, muszą powstać równie szkodliwe związki, jak aldehyd i kwas octowy.

 

Proces ten zaburza równowagę wewnątrzkomórkową i wywołuje stres oksydacyjny w komórkach. W tym procesie dopatruje się przyczyn uszkodzenia wątroby.

 

Alkoholowe choroby wątroby

 

Wyróżnić można trzy choroby o podłożu alkoholowym: stłuszczenie wątroby, alkoholowe zapalenie wątroby oraz alkoholowa marskość wątroby.

 

Alkoholowe stłuszczenie wątroby

 

Alkoholowe stłuszczenie wątroby jest charakterystycznym objawem nadużywania alkoholu. Występuje nie tylko u osób uzależnionych, ale również bardzo często u tych, które spożywają go w regularnie, w niewielkich ilościach.

 

Bardzo szkodliwy jest pogląd, że alkohol przyjmowany w niewielkich ilościach, za to codziennie nie szkodzi. Szkodzi, tak samo jak spożywany okazyjnie w dużych dawkach, ponieważ etanol jest trucizną.

 

Wątroba otłuszcza się, ponieważ pod wpływem etanolu procesy rozbijania lipidów na tłuszcze zostają zaburzone. Tłuszcz odkłada się wtedy w tkankach wątroby.

 

Bardzo często stłuszczenie wątroby może przebiegać bez poważniejszych objawów, natomiast każda osoba regularnie spożywające alkohol powinna zadbać o swoje zdrowie i zgłaszać się regularnie na badanie USG jamy brzusznej.

 

Pierwszym objawem, który powinien nas zaniepokoić, jest uczucie ucisku i dyskomfortu w jamie brzusznej, spowodowane powiększeniem narządu. Możemy również odczuwać przewlekłe zmęczenie, wraz ze spadkiem apetytu oraz masy ciała. Mogą wystąpić nudności i wymioty.

 

Alkoholowe stłuszczenie wątroby jest odwracalne, wymaga to jednak zachowania abstynencji.

 

W skrajnych przypadkach stłuszczenia wątroby, pacjent powinien powstrzymać się od spożywania alkoholu do końca życia.

 

Alkoholowe zapalenie wątroby

 

Zapalenie wątroby występuje, kiedy pod wpływem przyjmowanego alkoholu w wątrobie zaczyna toczyć się proces zapalny, a jej struktury ulegają zwłóknieniu.

 

Ostra postać zapalenia wątroby może wystąpić, jeżeli przyjmiemy na raz bardzo dużą ilość alkoholu. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia i bardzo często potrzebna jest hospitalizacja.

 

Objawami zapalenia wątroby są:

 

  • żółtaczka,
  • gorączka,
  • wodobrzusze oraz obrzęki jamy brzusznej,
  • wymioty, nudności,
  • zmęczenie,
  • utrata apetytu.

 

Alkoholowe zapalenie wątroby, tak samo, jak jej stłuszczenie jest procesem, który można wyleczyć zachowując abstynencję.

 

Alkoholowa marskość wątroby

 

Alkoholowa marskość wątroby jest stanem nieodwracalnym, nie da się naprawić szkód, które zaszły w wątrobie.

 

Konieczne jest całkowite i natychmiastowe zaniechanie spożywania alkoholu. Marskość wątroby często prowadzi do powstania nowotworu tego narządu, ale również żołądka. U wielu pacjentów jedynym rozwiązaniem, jest przeszczep wątroby.

 

Najczęstsze objawy świadczące o niewydolności wątroby to:

 

  • żółtaczka,
  • gorączka,
  • wodobrzusze,
  • żylaki przełyku,
  • obrzęki na kończynach,
  • zaburzenia koncentracji oraz świadomości,
  • zaburzenia rytmu dobowego, bezsenność.

 

Bardzo często razem z marskością wątroby występuje również hipogonadyzm, czyli zaburzenia hormonalne, które prowadzą do niedoczynności gruczołów płciowych. Powoduje to zanik cech płciowych.

 

Czynniki ryzyka oraz postępowanie

 

Każda ilość spożytego alkoholu ma negatywny wpływ na nasze zdrowie i życie. Szkodliwe jest umiarkowane spożywanie alkoholu regularnie, jak i przyjmowanie dużej ilości okazyjnie. W obydwu przypadkach narażone jest nasze zdrowie i życie.

 

Choroby wątroby najczęściej przebiegają bezobjawowo, dlatego bardzo ważne jest wykonywanie badań kontrolnych, jeżeli nie możemy wyeliminować alkoholu z naszego życia.

 

Najczęściej wykonywane badania, to palpacyjne badanie wątroby podczas wywiadu lekarskiego oraz USG jamy brzusznej. Celem zdiagnozowania problemu alkoholowego lekarz używa Kwestionariusza AUDIT, który zawiera szczegółowe pytania na temat ilości spożywanego alkoholu. Podstawowym badaniem jest również morfologia krwi.

 

Dodatkowo na pojawienie się chorób wątroby związanych z przyjmowaniem alkoholu są bardziej narażone kobiety, osoby otyłe, palące papierosy oraz przyjmujące niektóre leki.

 

Na wystąpienie alkoholowych chorób wątroby mają wpływ również czynniki genetyczne oraz obniżona odporność organizmu.

 

Jakie działania profilaktyczne można podjąć?

 

Głównym działaniem profilaktycznym, jak i leczniczym jest abstynencja od alkoholu. Podaje się również preparaty witaminowe, które mają na celu uzupełnić braki, jakie powstały, w skutek spożywania ubogiej i źle zbilansowanej diety.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy po szczepieniu na COVID można pić alkohol?
Czy po szczepieniu na COVID można pić alkohol? Pierwszą dawkę szczepionki otrzymałam w środę, a w sobotę wieczorem piłam alkohol. Czy mogło to mieć wpływ na szczepienie?
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Nie znamy dokładnego wpływu alkoholu na szczepienie.
Zbigniew Walter
internista
Umów wizytę
alkohol w rozsądnych dawkach nie ma wpływu na skuteczność szczepień
Czy bóle głowy spowodowane padaczką alkoholową ustaną?
Czy głowa przestanie boleć? Mam padaczkę alkoholową i często boli mnie głowa, a bóle nasilają się popołudniu. Przyjmuję leki przeciwpadaczkowe i antydepresanty. Chciałabym wiedzieć czy to już tak pozostanie . Badania robiłam, ale nic nie wykryto.
Dawid Luwański
Umów wizytę
mogą być tym spowodowane. zalecam wizyte u lekarza rodzinnego
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
należy poszerzyć diagnostykę bóli głowy - rezonans magnetyczny
Operacja niedrożności jelit, a alkohol.
Czy po dwóch miesiącach od operacji niedrożności jelit (skręt jelit) na uchyłku meckela i wycięciu wyrostka robaczkowego (zapalenie) jest możliwość picia alkoholu? Idę na urodziny i chce wiedzieć, czy będzie taka możliwość. Nie występują żadne dolegliwości, bóle, jedynie czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Lek przeciwpasożytniczy, a alkohol.
Czy po wzięciu leku przeciwpasożytniczemu - 3 tabletki jednorazowo dzisiaj o 9 rano, mogę napić się alkoholu na drugi dzień wieczorem około 19? Albo po kilku dniach? Oczywiście nie w maksymalnych ilościach.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Zbliżają się święta - czy ja mogę napić się trochę alkoholu okazjonalnie w niewielkiej ilości?
Jestem 3 miesiące po lekkim udarze mózgu, wszystko wróciło do normy, nie mam skutków ubocznych, biorę codziennie aspirynę. Czuję się bardzo dobrze. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z neurologiem prowadzącym leczenie.
Czym może być spowodowany ból po alkoholu?
Od jakiegoś czasu spożywam alkohol i od paru dni zaczął się ból z lewej strony, może trochę poniżej żeber — co to może być?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Kamil Czepiel
chirurg, lekarz, lekarz medycyny estetycznej, Specjalista
Umów wizytę
Zalecana jest wizyta ambulatoryjna u lekarza. W razie gwałtownego nasilenia dolegliwości wskazana jest wizyta na Izbie Przyjęć/SOR.
Czy można czasami napić się alkoholu?
Mam 32 lata przyjmuje zastrzyki przeciwzakrzepowe z powodu uszkodzenia łąkotki i noszenia ortezy na nodze.  W ulotce informacyjnej leku nie jest napisane nic o alkoholu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Nawracające stany padaczki alkoholowej - jak im zaradzić?
Od ok. 5 lat w ogóle nie piję alkoholu. Podjąłem terapię z powodu padaczki alkoholowej, ale po 5 latach mam nawroty aur przed padaczkowych. Zlewają mi się kolory, mam falowania obrazu w kąciku oka. Do samej padaczki jeszcze nie doszło, to przypomina mi to objawy wtenczas gdy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Endometrioza - kiedy można wypić alkohol po zabiegu?
29.06 miałam zabieg operacyjny endometrioza, czy mogę wypić alkohol jak tak to po jakim czasie?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy powinnam empatycznie podejść do mojego ojca alkoholika?
Kiedy byłam dzieckiem, wolał wydawać pieniądze na alkohol niż na rodzinę - na początku dawał mało pieniędzy (dało się z tego wyżyć, ale nic ponad to), a potem już wcale. Zawsze miałam mu to za złe i przez to nie utrzymuję z nim kontaktu. Niedawno chciał się spotkać ze mną i z moją siostrą, kilka...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę pamiętać, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć - należy zgłosić się na leczenie odwykowe.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychologiczna.
Podwyższona bilirubina po długotrwałym spożywaniu piwa.
Nie ukrywam, że lubię pić piwo, a kilka lat wstecz bywało, że piłam je codziennie wieczorem przez jakiś czas. Ostatnio staram się już pić jak najmniej, nie codziennie tylko raz w tygodniu. 4 tygodnie temu zrobiłam na własną rękę próby wątrobowe - alat, aspat, ggtp...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę pamiętać że piwo to też alkohol. WHO określiło tygodniowe normy spożywania piwa czy napojów wysokoprocentowych - natomiast są to tylko normy statystyczne - do pacjenta należy podchodzić indywidualnie - zapraszam na konsultacje - zlecimy diagnostykę, włączymy odpowiednie leczenie oraz wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana poszerzona diagnostyka. Należy zgłosić się do lekarza, który zleci odpowiednie badania.
Czy atak padaczki alkoholowej może wrócić po odstawieniu alkoholu?
Trzy dni temu dostałem po raz pierwszy atak padaczki alkoholowej, ponieważ stopniowo odstawiałem alkohol. Nie piję już od trzech dni czy atak może jeszcze powrócić?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Spożywanie alkoholu podczas brania antybiotyku.
W piątek zaczęło mi się ostre zapalenie gardła, w poniedziałek lekarz przypisał mi antybiotyk na 5-7 dni. Po 3 dniach stosowania już prawie nie mam żadnych objawów. W ten piątek mam wyjątkową imprezę, na której chciałbym się napić - bardzo mi na tym zależy. Czytałam, że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Antybiotyk należy stosować tyle dni ile zalecił lekarz.
Uczucie nudności po alkoholu.
Od około 1-2 miesięcy zauważyłam u siebie w ustach posmak kwaśności oraz mam problem z alkoholem (przy niewielkiej ilości, czasami 1-2 łyki pojawiają się nudności). Nie wymiotuję po alkoholu tylko odczuwam same nudności. Nie wiem czy te dwie rzeczy mogą być ze sobą powiązane. I co z tym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja gastroenterologiczna.
Czy kilka miesięcy nadużywania alkoholu może doprowadzić do uszkodzeń w mózgu?
Mam pytanie odnosnie alkoholu. Przez kilka miesięcy nadużywałam go. Moja tolerancja szybko spadała, aż do momentu gdy przestał działać. Zauważyłam, że przestałam odczuwać senność, śpię tylko płytkim snem oraz nie odczuwam zmęczenia. Czy to możliwe, że w tak krótkim...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, jest to prawdopodobne. Proszę zasięgnąć konsultacji lekarza zajmującego się terapią uzależnień.
Czy badania krwi wykażą długotrwałe picie alkoholu?
Gdy przez dłuższy czas - ponad rok, codziennie spożywało się dwa/trzy piwa, a po tym czasie przez kilka miesięcy 1-2 razy w tygodniu też dwa/trzy piwa, ale przez około dwa tygodnie przed badaniem krwi nie spożywało się alkoholu, to czy w badaniach typu morfologia (pełna), ALT, TSH, OB,...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Dobrze jest wykonać badania i porównać z badaniem poprzednim. niektóre parametry krwi potrzebuję około 2-3 miesięcy, aby była poprawa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, na podstawie tych badań można wysnuć podejrzenie o nadużywaniu alkoholu. Niemniej jednak badania te wykonać należy celem wykluczenia innych chorób i skutków długotrwałego nadużywania alkoholu.
Leczenie nocnego moczenia u dorosłej osoby.
Czy istnieje skuteczne leczenie nocnego moczenia? Sprawa dotyczy dorosłego człowieka i zdarza się to tylko po alkoholu.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Moczenie nocne w tej sytuacji jest jednym z objawów zbyt wysokiego stężenia alkoholu w organiźmie i tym przypadku nie ma leku na moczenie nocne.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Moczenie nocne w tej sytuacji jest jednym z objawów zbyt wysokiego stężenia alkoholu w organiźmie
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie