1. Artykuły
  2. Mononukleoza zakaźna – czy istnieje szansa trwałego wyleczenia?

Mononukleoza zakaźna – czy istnieje szansa trwałego wyleczenia?

Zdecydowana większość populacji przebyła kiedyś infekcję wirusem wywołującym mononukleozę (EBV), ale mononukleoza zakaźna ujawniła się tylko u niektórych z nich. Najczęściej chorują dzieci i młodzież, a początkowe objawy są względnie często mylone z tymi towarzyszącymi anginie paciorkowcowej. Jak rozpoznać, że mamy do czynienia z mononukleozą zakaźną i czym ją leczyć?

Mononukleoza zakaźna – czy istnieje szansa trwałego wyleczenia?
Spis treści
Definicja Objawy mononukleozy Mononukleoza zakaźna a angina paciorkowcowa Wysypka skórna w przebiegu mononukleozy zakaźnej Diagnozowanie mononukleozy Leczenie mononukleozy Powikłania po przechorowaniu

Definicja

 

Mononukleoza to choroba zakaźna, która jest wywołana przez wirus Epsteina i Barr (EBV). Jej jedynym rezerwuarem są ludzie, a do zakażenia dochodzi w wyniku kontaktu ze śliną, a także przez przetaczanie krwi czy przeszczepianie narządów. Co ważne, rzadko zarazić się można drogą kropelkową. Za wrota zakażenia (miejsce gdzie wirus przedostaje się do organizmu) uznaje się jamę nosowo-gardłową. Zwykle do transmisji wirusa dochodzi poprzez pocałunki, picie z tej samej szklanki, a u dzieci najczęstszą drogą jest zarażenie przez zanieczyszczone śliną zabawki. Chorują przeważnie młodzi dorośli, dzieci po 4. roku życia oraz młodzież, rzadko niemowlęta i osoby po 40. roku życia. Patogen ten posiada zdolność do zakażania człowieka na całe życie. Występuje okresowa reaktywacja z wydalaniem w płynach ustrojowych, tj. ślina czy wydzielina dróg oddechowych.

 

Zarażać mogą:

 

  • chorzy,
  • osoby w czasie rekonwalescencji po chorobie (ozdrowieniec może zarażać od kilku do kilkunastu miesięcy po przechorowaniu, okresowo do końca życia wydala wirusa w ślinie),
  • pacjenci przechodzący zakażenie bezobjawowo,
  • nosiciele wirusa,
  • pacjenci w okresie wylęgania wirusa (który trwa 30-50 dni, przenika do ślinianek i tam się mnoży).

 

arrow Półpasiec – jakie są objawy i skutki tej zakaźnej choroby?
arrow Żółtaczka – czym jest i co ją wywołuje?
arrow Borelioza - przyczyny, objawy, leczenie
arrow Ospa wietrzna. Pediatra tłumaczy jak pielęgnować wysypkę
arrow Dystrofia mięśniowa. Kiedy ciało odmawia posłuszeństwa
arrow Zespół napięcia przedmiesiączkowego. Ginekolog: są sposoby na objawy PMS

Objawy mononukleozy

 

Pierwsze, niecharakterystyczne objawy:

 

  • pogorszenie samopoczucia,
  • apatia,
  • ból głowy,
  • bóle mięśniowe,
  • dreszcze,
  • osłabiony apetyt - są to tzw. objawy zwiastunowe, trwają ok. 1-2 tyg.

 

Po tym czasie typowo ujawnia się gorączka (może utrzymywać się nawet miesiąc) i zapalenie gardła i migdałków, którym towarzyszą:

 

  • silny ból gardła,
  • powiększenie migdałków ze współistniejącym wysiękiem,
  • powiększenie węzłów chłonnych (zwłaszcza na szyi, ale charakterystyczna jest uogólniona limfadenopatia, węzły są tkliwe, sprężyste, przesuwalne względem podłoża, powiększenie może utrzymywać się nawet do 6 miesięcy),
  • nieprzyjemny zapach z ust,
  • wybroczyny na podniebieniu.

 

Mononukleoza zakaźna a angina paciorkowcowa

 

Mononukleozę należy różnicować z anginą paciorkowcową, bowiem za sprawą wyżej wymienionych objawów ich początkowy przebieg jest zbliżony. Jakie więc objawy są charakterystyczne wyłącznie dla mononukleozy zakaźnej?

 

  • Powiększenie śledziony,
  • zapalenie wątroby (zwykle także powiększenie, ale rzadko z żółtaczką),
  • obrzęk powiek, nasady nosa i łuków brwiowych (najczęściej u dzieci),
  • owrzodzenia i nadżerki narządów płciowych (u młodych dorosłych),
  • wysypki skórne (podobne do tych występujących w przebiegu odry lub różyczki).

 

Obserwujesz u siebie niepokojące objawy i nie masz pewności czy to zwykłe przeziębienie czy coś poważniejszego? Umów się na wizytę online - bez wychodzenia z domu i skonsultuj symptomy z lekarzem rodzinnym. Lekarz online ma też możliwośc wystawienia erecepty.

 

Wysypka skórna w przebiegu mononukleozy zakaźnej

 

Objaw ten występuje stosunkowo rzadko, pojawia się w 2 tygodniu choroby, przede wszystkim w okolicy tułowia. Ze względu na przebieg zbliżony do anginy, która jest schorzeniem o podłożu bakteryjnym, często jako lek pierwszego rzutu podaje się antybiotyk, np. ampicylinę, amoksycylinę lub cefalosporyny. Za objaw charakterystyczny uznaje się ujawnienie osutki plamistogrudkowej, swędzącej, która pojawia się w ok. 10 dni po zażyciu pierwszej dawki leku. Wysypka ta rozsiewa się na większą powierzchnię ciała - na kończyny, twarz, a także małżowiny uszne. Obejmuje skórę oraz błony śluzowe.  Prawdopodobnie wywołują ją powstałe kompleksy immunologiczne.

 

Diagnozowanie mononukleozy

 

Podstawą w diagnozowaniu mononukleozy są objawy kliniczne wymienione wcześniej, czyli te sugerujące anginę, a także charakterystyczne wyłącznie dla tej choroby, tj. powiększenie śledziony, wątroby czy obrzęk powiek.

 

W badaniu krwi pomocne będą:

 

  • wykrywanie przeciwciał anty-EBNA (przy ujemnych przeciwciałach anty-EBNA i dodatnich anty-VCA IgM stwierdzamy świeże zakażenie),
  • wykrywanie DNA EBV,
  • odczyn Paula-Bunnella-Davidsohna (wykrywanie przeciwciał heterofilnych aglutynujących z krwinkami baranimi, zazwyczaj ujemny u dzieci),
  • podwyższona liczba leukocytów,
  • wzmożona aktywność aminotransferaz,
  • podwyższony poziom CRP.

 

Leczenie mononukleozy

 

Kuracja mononukleozy zakaźnej opiera się głównie na leczeniu objawowym. W przypadku gorączki, uciążliwych bólów głowy czy mięśni i stawów zaleca się stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, np. paracetamol, ibuprofen. Jeśli wystąpi nadmierna obturacja górnych dróg oddechowych podaje się glikokortykosteroidy. Ponadto wskazany jest odpoczynek, unikanie wzmożonej aktywności fizycznej (istnieje ryzyko pęknięcia śledziony). Może okazać się, że chory będzie wymagał specjalistycznej opieki w warunkach szpitalnych, jeśli dojdzie do nadmiernego powiększenia śledziony lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia (duszności, odwodnienie). Nie zaleca się wprowadzania do terapii leków przeciwwirusowych, chyba że mamy do czynienia z zespołem limfoproliferacyjnym.

 

Infekcja ta należy do chorób samoograniczających się, której objawy ustępują w 2-3 miesiące. Osoba po przechorowaniu uzyskuje trwałą odporność, ale mimo to wciąż okresowo może zarażać wydalając w ślinie i innych wydzielinach wirusa.

 

Powikłania po przechorowaniu

 

Przebieg tej choroby jest rzadko powikłany, ale jeśli występuje, to mogą to być objawy tj.:

 

  • wtórne zakażenia bakteryjne,
  • pęknięcie śledziony,
  • zapalenie wątroby
  • małopłytkowość,
  • niedokrwistość,
  • zapalenie osierdzia,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • obturacja dróg oddechowych.
Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Ból brzucha, nudności i brak apetytu
Od jakiegoś czasu męczy mnie ból w środkowej części brzucha i po lewej stronie. Doszły też nudności i brak apetytu. Martwi mnie ten stan. Co robić?
należy wykonać usg jamy brzusznej. Celem postawienia diagnozy - choćby wstępnej należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym / internistą, który podczas konsultacji szczegółowo zbierze wywiad, ewentualnie skieruje na dodatkowe badania i przepisze niezbędne leki.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Celem postawienia diagnozy - choćby wstępnej proszę skontaktować się z lekarzem, który podczas konsultacji szczegółowo zbierze wywiad i ewentualnie przepisze niezbędne leki lub zleci badania dodatkowe.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
należy wykonać usg jamy brzusznej. Celem postawienia diagnozy - choćby wstępnej należy skontaktować się z lekarzem rodzinnym / internistą, który podczas konsultacji szczegółowo zbierze wywiad, ewentualnie skieruje na dodatkowe badania i przepisze niezbędne leki.
Czy może być to co mam w pępku?
Od kiedy byłam mała, posiadałam w pępku takie brązowe "kuleczki". Nie mam pojęcia, co to jest. Miałam preparat do czyszczenia, ale nie dawał efektów. Nie czuje przez to bólu itp. Ale zwyczajnie wyglądowo czuje się z tym źle. Widziałam na internecie, że być może jest to...
Wskazana jest wizyta stacjonarna u dermatologa lub chirurga.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana jest wizyta stacjonarna u dermatologa lub chirurga.
Skierowanie podczas teleporady.
Czy uzyskam przez Państwa stronę e -skierowanie do chirurga (podejrzenie na przepuklinę pępkową)?
Jest taka możliwość, jednak taka usługa u chirurga będzie odpłatna, ponieważ skierowanie byłoby wystawione z gabinetu prywatnego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest taka możliwość, jednak taka usługa u chirurga będzie odpłatna, ponieważ skierowanie byłoby wystawione z gabinetu prywatnego.
Nie wiem, co już mam robić, bo mój narzeczony ani nie chce jeść, ani rozmawiać.
Mam problem, ponieważ narzeczony od kilku dni leży w łóżku, źle się czuje przez ostatnie 3 dni wymiotował, mówił też, że czuje ból w nadbrzuszu po prawej stronie, ale to co jakiś czas i bardzo obficie się poci. Ogólnie to jest chory na niewydolność serca z tego co wiem...
W tej sytuacji wskazana jest pilna konsultacja na SOR w szpitalu, gdzie wykonane będą badania diagnostyczne i ukierunkowanie dalszego postępowania i leczenia.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sytuacji wskazana jest pilna konsultacja na SOR w szpitalu, gdzie wykonane będą badania diagnostyczne i ukierunkowanie dalszego postępowania i leczenia.
Czy mogę zrobić prawo jazdy kat. B?
Od kilku lat mam przypadłość, że co jakiś czas na 1 min zawieszam się i jestem jak dosłownie słup. 
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Co te objawy mogą oznaczać i do kogo powinienem się zgłosić?
Czuję tępy ból, ucisk, pieczenie w okolicach nasady nosa. Od czasu kiedy pojawiły się te objawy, czuję też chrupanie przy otwieraniu ust powyżej podniebienia (po dwóch stronach). 
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Czy to może być pogorszenie astmy, czy coś innego?
Kobieta 33 lata. Od 8 lat mam astmę, ale ostatnio po odbytym przeziębieniu, braniu antybiotyków doskwierają mi napady kaszlu, na początku z wymiotami a obecnie z odkrztuszaniem wydzieliny z jakby różowymi drobinkami. Pracuje na produkcji, na hali z klimatyzacją. Aktualnie stosuje...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy w tym momencie przyjęcie szczepionki nie wpłynie negatywnie?
18.09 mam mieć operację. Czy 7.09 mogę przyjąć jeszcze 3 dawkę szczepionki przeciw żółtaczce? Dwie pierwsze dawki były ponad 5 lat temu. 
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja w ośrodku gdzie ma być przeprowadzony zabieg.
Pytania do specjalisty.
Mam dwa pytania. 1. Czy można wykonać spirometrię u pacjenta z rurką tracheostomijną? 2. Od urodzenia bardzo wąsko otwieram szczękę, około 1-2 cm. Jakie mogą być przyczyny tego i czy można coś na to poradzić?
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy w takiej sytuacji mogę ubiegać się o zwolnienie z wf-u (lub z danych dyscyplin), jeżeli ćwiczę w dostosowanym tempie poza szkołą?
Mam 19 lat i posiadam lejkowatą klatkę piersiową w średnim stopniu zaawansowania i zespół Gilberta (bilrubina na poziomie 5). Często szybko się męczę podczas biegania w dyscyplinach sportowych takich jak piłka nożna czy koszykówka. Przeszedłem badania, takie jak rtg klatki...
Należy skontaktować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skontaktować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym.
Jak złagodzić swędzenie? 
Jestem po wypadku motocyklowym, który miał miejsce 3 tygodnie temu. Mam zdarte kolana, które ładnie się goją, lecz niestety dzisiaj wokół rany wyskoczyły mi takie wodne bąbelki jak by po oparzeniu i bardzo to swędzi. Jutro mam wizytę u lekarza, ale nie mogę już wytrzymać z...
Należy zgłosić się do lekarz rodzinnego lub na NPL.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarz rodzinnego lub na NPL.
Czy w tej sytuacji mamy zgłosić się do lekarza o wystawienie L4 w wersji papierowej?
Pracujemy w Czechach, mąż od kwietnia jest na zwolnieniu lekarskim po operacji kolana. Zwolnienie przesyła doktor elektronicznie, a dziś mieliśmy kontrolę i Pan z kontroli kazał pokazać papier z L4, ale problem w tym, że zwolnienia w formie papierowej nie ma. 
Należy skontaktować się z lekarzem, który wystawił zwolnienie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skontaktować się z lekarzem, który wystawił zwolnienie.
Czy mogę coś zrobić, żeby uzyskać należne mi 100% chorobowego?
Tydzień temu 29.08 miałam wypadek w pracy. Nie z mojej winy. Na początku nie czułam większych dolegliwości, ale z upływem godzin bolała mnie noga, wiec napisałam o nim brygadzistce, której nie było w pracy. Oglądała następnego dnia na monitoringu. Sporządziliśmy protokół...
W tej sprawie należy kontaktować się z ZUS.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy kontaktować się z ZUS.
Czy mogę użyć ten pojemnik, czy kupić nowy?
"Ogólne badanie moczu z oceną właściwości fizycznych, chemicznych oraz oceną mikroskopową osadu." - czy na takie badanie wymagany jest pojemnik sterylny? Bo niestety kupiłam go, ale okazało się, że folia była przerwana oraz pojemnik był lekko nierówno zamknięty. 
Proponuję zakupienie nowego pojemnika w nienaruszonym opakowaniu. Uszkodzony pojemnik może być przyczyną odrzucenia próbki.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Proponuję zakupienie nowego pojemnika w nienaruszonym opakowaniu. Uszkodzony pojemnik może być przyczyną odrzucenia próbki.
Czym może być to spowodowane?
Mam 20 lat. Od 3 dni mam ucisk na grzbiecie nosa promieniujący do szczęki i podniebienia. Nie mam kataru, nie mam kaszlu. Ucisk ustępuje kiedy złapie palcami za grzbiet nosa lub ucisnę zębami język.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Z czym może to być związane?
Od kilku lat podczas wypróżniana zauważam u siebie krew w stolcu. Na szyi, pod uchem wyczułam twardy guzek, czy to może być powiększony węzeł chłonny? 
Obecność krwi w stolcu wymaga podjęcia dalszej diagnostyki. Wyczuwany guzek pod uchem najprawdopodobniej nie ma z tym związku choć warto o tym wspomnieć podczas konsultacji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Obecność krwi w stolcu wymaga podjęcia dalszej diagnostyki. Wyczuwany guzek pod uchem najprawdopodobniej nie ma z tym związku choć warto o tym wspomnieć podczas konsultacji.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z