Luteina 50

Nazwa Produktu Leczniczego
Luteina 50
Nazwa powszechnie stosowana
Progesteronum
Postać farmaceutyczna
Tabletki podjęzykowe
Substancja czynna
Progesteronum 50 mg
Podmiot odpowiedzialny
Adamed Pharma S.A.
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Luteina 50 - podstawowe informacje o leku:

Luteina 50 to lek zawierający syntetyczny progesteron, który jest naturalnym hormonem ciałka żółtego jajnika. W drugiej fazie cyklu płciowego, ciałko żółte jajnika wytwarza progesteron w ilościach zwiększających się od około 5 mg na dobę do 55 mg na dobę w 20-22 dniu cyklu, a następnie zmniejszających się do 27 dnia cyklu. Progesteron działa w organizmie kobiety poprzez specyficzne receptory, które znajdują się m.in. w błonie śluzowej macicy, gruczołach sutkowych, ośrodkowym układzie nerwowym i przysadce mózgowej. Progesteron ma wiele ważnych funkcji w organizmie kobiety, w tym umożliwienie owulacji, przemianę błony śluzowej macicy (endometrium) umożliwiającą zagnieżdżenie zapłodnionego jaja oraz hamowanie nadmiernego rozrostu endometrium spowodowanego działaniem estrogenów. Ponadto, progesteron wpływa na cykliczne zmiany w nabłonku jajowodów, szyjki macicy i pochwy oraz pobudza wzrost gruczołów i nabłonka przewodów gruczołów sutkowych, umożliwiając karmienie piersią. Progesteron jest również niezbędny do utrzymania ciąży przez cały okres jej trwania. Hamuje reakcję immunologiczną matki na antygeny płodu, jest substratem do produkcji hormonów płodu, inicjuje poród i znosi samoistną czynność skurczową ciężarnej macicy. Luteina 50 jest stosowana w przypadku zaburzeń miesiączkowania spowodowanych niedoborem endogennego progesteronu, wtórnego braku miesiączki, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, czynnościowych krwawień z dróg rodnych, niewydolności ciałka żółtego oraz cykli bezowulacyjnych.

Wskazania do stosowania:

  • zaburzenia miesiączkowania spowodowane niedoborem endogennego progesteronu;
  • wtórny brak miesiączki;
  • zespół napięcia przedmiesiączkowego;
  • czynnościowe krwawienia z dróg rodnych;
  • niewydolność ciałka żółtego;
  • cykle bezowulacyjne;
  • wspomagająco w leczeniu bezpłodności np. w zapłodnieniu in vitro i innych technikach wspomaganego rozrodu (ART);
  • poronienia nawykowe i zagrażające z powodu niedoboru endogennego progesteronu;
  • zapobieganie rozrostom endometrium u kobiet przyjmujących estrogeny (np. w hormonalnej terapii zastępczej).

Pliki do pobrania

Luteina 50  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Luteina 50  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta