1. Artykuły
  2. Bolesne miesiączkowanie? Fizjoterapeuta może pomóc

Bolesne miesiączkowanie? Fizjoterapeuta może pomóc

Kiedy ginekolog wykluczył inne przyczyny bolesnych miesiączek - warto udać się na wizytę do fizjoterapeuty. Napięcie mięśni dna miednicy, pośladków, okolicy lędźwiowej, a nawet nieprawidłowa postawa czy niewłaściwe oddychanie - to czynniki, które mogą przyczynić się do bólu towarzyszącemu miesiączkom. O tym, w jaki sposób fizjoterapia może pomóc i jakie ćwiczenia wykonywane w domu przyniosą ulgę - mówi fizjoterapeutka Emilia Kubicka.

Bolesne miesiączkowanie? Fizjoterapeuta może pomóc Bolesne miesiączkowanie? Fizjoterapeuta może pomóc
Spis treści
Przyczyny bolesnego miesiączkowania - najpierw wizyta u ginekologa Bolesne miesiączkowanie. Jak fizjoterapeuta może pomóc? Z bolesną miesiączką u fizjoterapeuty. Jak wygląda wizyta? Bolesne miesiączkowanie. Fizjoterapeuta poleca ćwiczenia

Przyczyny bolesnego miesiączkowania - najpierw wizyta u ginekologa

 

Ból towarzyszący miesiączkom zlokalizowany jest w podbrzuszu, okolicy pośladków, ud czy kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego. Zdaniem naszej ekspertki, Emilii Kubickiej - zasadniczo miesiączki same w sobie nie powinny być bolesne. Warto więc udać się na wizytę u specjalisty, który zdiagnozuje przyczyny bolesnego miesiączkowania.

 

W pierwszej kolejności konieczna jest wizyta u ginekologa, który wykluczy takie przyczyny jak:

  • endometrioza,
  • torbiel jajnika,
  • mięśniaki,
  • polipy macicy,
  • zaburzenia hormonalne,
  • problemy z tarczycą,
  • i inne schorzenia.

 

Jeśli w badaniu lekarskim nie ma wyżej wymienionych przyczyn, można udać się do fizjoterapeuty.

 

Fizjoterapeuta przy bolesnych miesiączkach jest w stanie zniwelować ból spowodowany często napiętymi mięśniami dna miednicy, mięśni pośladkowych, przywodzicieli, mięśni w okolicy odcinka lędźwiowego, a nawet przepony. Istotny wpływ będzie miała również nasza nieprawidłowa postawa ciała oraz wiele innych struktur - wylicza Emilia Kubicka.

 

I jak zauważa, kobiety coraz częściej pomocy szukają w gabinecie fizjoterapeuty.

 

Coraz więcej pacjentek zdaje sobie sprawę, że sporo dolegliwości bólowych w naszym ciele, również te kobiece są przyczyną nieprawidłowej czynności mięśni czy więzadeł - podkreśla.

arrow Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Jakie są inne powody?
arrow Miesiączka po porodzie. Wszystko o co powinnaś zapytać ginekologa
arrow Kubeczki menstruacyjne - wszystko, co musisz wiedzieć
arrow Ból menstruacyjny - czy okres musi boleć?
arrow Obfita miesiączka - przyczyny i leczenie
arrow Kiedy zrobić test ciążowy?

Bolesne miesiączkowanie. Jak fizjoterapeuta może pomóc?

 

Na czym polega pomoc fizjoterapeuty przy bolesnym miesiączkowaniu? Nasza ekspertka odpowiada:

 

U każdej kobiety problem bólowy wynika z czegoś innego, dlatego u jednej pomoże rozluźnienie mięśni pośladkowych i okolicy lędźwiowej, u innej taka terapia nie pomoże, ponieważ problem będzie wynikał przykładowo ze złej postawy ciała, ze złego oddychania itd. Dlatego dla każdej kobiety trzeba indywidualnie dobrać terapię oraz ćwiczenia. 

 

Jak zauważa Emilia Kubicka, odpowiednio dobrane techniki manualne, wisceralne, terapia mięśni dna miednicy, ćwiczenia, fizykoterapia (TENS, laser), kinesiotaping czy praca na współczulnym układzie nerwowym - mogą skutecznie zmniejszyć dolegliwości bólowe podczas miesiączki.

 

Z bolesną miesiączką u fizjoterapeuty. Jak wygląda wizyta?

 

Fizjoterapeuta rozpoczyna wizytę precyzyjnym wywiadem i diagnostyką.

 

W wywiadzie zadajemy pytanie m.in. o styl życia, dietę, a także intensywności i rodzaje bólu menstruacyjnego. Diagnostyka zaś polega m.in. na ocenie postawy ciała, badaniu palpacyjnym obszaru miednicy, powłok brzusznych i stanu napięcia mięśni dna miednicy - wylicza nasza ekspertka.

 

Bolesne miesiączkowanie. Fizjoterapeuta poleca ćwiczenia

Czy są ćwiczenia, które kobiety mogą samodzielnie wykonywać w domu, aby zmniejszyć dolegliwości przy bolesnym miesiączkowaniu? Nasza ekspertka podpowiada:

 

Każdy problem wynika z czegoś innego, w związku z czym nie ma gotowego schematu, który można podać na tacy. Jednak nie zaszkodzi autoterapia polegająca na rozluźnieniu twardą piłeczką mięśni w okolicy odcinka lędźwiowego oraz pośladków.

 

Poleca również ćwiczenia izometryczne:

 

Polegają na wciskaniu odcinka lędźwiowego do podłoża z dłońmi podłożonymi pod pośladki czy ćwiczenia rozciągające. Polecam również ćwiczenia oddechowe torem przeponowym, rozcieranie dłonią brzucha i podbrzusza czy poruszanie miednicą w siadzie na piłce (nie może być za mocno napompowana).

 

Ponadto wiele badań potwierdza, że wysiłek fizyczny ma pozytywny wpływ na zmniejszenie bólu miesiączkowego. Fizjoterapeutka zachęca do praktykowania jogi, ćwiczeń rozciągających, oddechowych czy ćwiczeń mięśni dna miednicy.

Emilia Kubicka fizjoterapeuta 5.00 / 14 opinii artykuły 7 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Fizjoterapeuta z ośmioletnim doświadczeniem zawodowym. Od lat współpracuje z jednym z największych znanych centrów medycznych w Polsce. Uczestniczka wielu kursów i konferencji naukowych. Na swoim koncie ma dużo pacjentów, którym pomogła wrócić do pełnej sprawności. Wykładowca Wyższej Uczelni w Poznaniu, jednocześnie swoją pasję i doświadczenie zawodowe przekazuje młodym przyszłym fizjoterapeutom, swoją wiedzę na co dzień wykorzystuje w pracy z pacjentami m.in w swoim gabinecie. Pracuje z pacjentami borykającymi się z zaburzeniami narządu ruchu, z przewlekłym bólem, po urazach. Interesuje się problemami związanymi z przewlekłym bólem głowy, szumami usznymi z zaburzeniami stawów skroniowo-żuchwowych.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy wycięcie tego typu polipa jest przeciwwskazaniem do pływania w morzu/basenie? 
18 lipca mam umówiony zabieg w szpitalu - wycięcie polipa trzonu macicy (0,8 cm). 25 lipca jadę na wakacje. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem prowadzącym w szpitalu.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Po zabiegu należy stosować się do określonych zaleceń, należy więc kwestię wyjazdu i związanych z nim aktywności omówić z lekarzem prowadzącym.
Czy mogą być spowodowane moje problemy?
Zaczęło się od zmęczenia, zrobiłam pobieranie krwi, crp i byłam u ginekologa - też wszystko dobrze do momentu aż miesiąc temu doszły nowe objawy (mdłości, ból brzucha w okolicy pępka, zmęczenie większe, słaby apetyt, wzdęcia). Poszłam ponownie do ginekologa, zrobić cytologię i wszystko w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Poza diagnostyką ginekologiczną wskazana wizyta stacjonarna u lekarza np.rodzinnego, ktory po zbadaniu Pani ukierunkuje dalszą diagnostykę (wskazane m.in usg jamy brzusznej)
Czy mogli się pomylić? Może wykonać dodatkowo test z krwi? 
9 dni po spóźnionym okresie zrobiłam test ciążowy z porannego moczu - wyszedł negatywny. Byłam na 2 usg .jeden lekarz powiedział, że ciąży w macicy nie ma tylko jakiś tan zapalny. Drugi też nie widział ciąży, tylko jakąś jasną plamę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa z badaniem USG.
wczoraj moje 8 miesięczne niemowle kopnelo mnie w
Wczoraj moje 8-miesięczne niemowlę kopnęło mnie w brzuch - zrobiło mi się nie dobrze i przeszły mnie dreszcze, dodam że jestem 8 miesięcy po cięciu cesarskim, od tamtego momentu odczuwam bardzo silne skurcze podobne do skurczy na początku porodu lub bardzo silnej miesiączki dziś ból zaczął...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Stacjonarna wizyta u ginekologa, w przypadku nasilenia objawów - SOR.
Krążek antykoncepcyjny, a ciąża.
Czy mogę zajść w ciążę podczas 7-dniowej przerwy od stosowania krążka antykoncepcyjnego?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jest to mało prawdopodobne. Należy w tej sprawie skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym, który przepisał antykoncepcję.
Czy na usg już powinna być widoczna ciąża? Co może hamować okres?
Od 9 dni spóźnia mi się okres, robiłam 3 testy wszystkie negatywne. Dziś byłam u lekarza - ciąży w macicy nie widzi, ale powiedział, że widzi jakąś plamkę i nie jest pewien czy to stan zapalny, czy ciąża pozamaciczna. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który wykonywał USG.
Czy to normalne, że jak przyklejam plastry te dwuskładnikowe estrogen z progesteronem, to pojawia się bardzo złe samopoczucie, potworne migreny, rozdrażnienie, problem z koncentracją podwyższone ciśnienie?
Miałam założona na 5 lat wkładkę hormonalną i od roku stosowałam plastry antykoncepcyjne, ponieważ miałam masę objawów menopauzowych, ledwo zipałam, nie mogłam spać, pociłam się w nocy, miałam migreny, rozdrażnienie itd. W maju ginekolog usunęła mi po 5 latach wkładkę hormonalną i zapisała...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Niezbędna wizyta stacjonarna u ginekologa; jeśli lekarz prowadzący niedostępny-z posiadaną dokumentacją medyczną, stosowanymi obecnie preparatami i historią dotychczasowego leczenia-proszę zgłosić się do innego lekarza ginekologa na konsultację.
Czy jest konieczność odstawiania antykoncepcji przed operacją?
Za miesiąc ma zabieg odbarczenia kręgosłupa lędźwiowego, ale stosuję tabletki antykoncepcyjne. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Proszę skonsultować to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Miałam tylko jednego partnera, więc to pewnie on mnie ponownie zaraził HPV?
Mam HPV, 3 lata temu pierwszy raz wyszły negatywne wyniki cytologii, później przez dwa lata były poprawne, w tym roku znowu negatywne. Czy jeśli posiada on klykciny to one są drogą zarażenia? Powinny być usunięte i dopiero wtedy może dojść do współżycia? Nigdzie nie mogę...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wyniki cytologii należy skonsultować z ginekologiem prowadzącym. Partner powinien udać się do dermatologa/wenerologa celem leczenia.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u lekarza ginekologa prowadzącego-ocena wyniku cytologii i wydanie stosownych zaleceń dla Pani i partnera. Partner powinien zgłosić się do dermatologa-wenerologa.
Co może być przyczyną takiego stanu?
Boli mnie podbrzusze lewą stroną w okolicy jajnika I kręgosłup w części lędźwiowej. Ponadto zatrzymanie okresu. Dodam, że przez cały miesiąc był bardzo stresowy. Okres powinnam dostać 27 czerwca, chociaż moje cykle nie są regularne. Zrobiłam 2 testy ciążowe oby dwa negatywne. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W pierwszej kolejności-wskazana konsultacja ginekologiczna w warunkach stacjonarnych.
Dlaczego tak się dzieje?
Miałam wczoraj wizytę u ginekolożki. Było wykonywane badanie USG. Po wizycie miałam plamienia, a dzisiaj cały dzień krwawię, jak przy normalnym okresie. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana stacjonarna kontrola ginekologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy wysiłek fizyczny może pogorszyć mój stan i sprawić, że szyjka będzie wypadać jeszcze bardziej?
Mam stwierdzone obniżenie narządów i wypadanie szyjki macicy 2go stopnia jak również obniżone napięcie mięśniowe przedniej i tylnej ściany pochwy (nie mam jednak problemów z nie trzymaniem moczu) czy w związku z tym schorzeniem mogę uprawiać sport tj. Biegać, czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się ze swoim ginekologiem prowadzącym.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecenia proszę omówić z lekarzem ginekologiem Panią prowadzącym (w tym przeciwwskazania do uprawiania sportu, wysiłku fizycznego itp.)
Czy można spodziewać się, że będę mieć plamienie w trakcie lub inne problemy? 
Zaczynam brać tabletki antykoncepcyjne w zaleceniu lekarza w sposób 63-4-63 63 dni bez przerwy tabletki 4 dni przerwa 63 dni tabletki. Zastanawia mnie, jak wygląda w tym czasie krwawienie? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który przepisał antykoncepcję i zalecił taki sposób przyjmowania tabletek.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wszystkie kwestie dotyczące działania leku należy omówić z lekarzem, który włączył dany preparat i zalecił jego przyjmowanie w określonym schemacie.
Jakie mogą być negatywne skutki po podaniu takiego znieczulenia przy takiej przepuklinie?
Czy przy przepuklinie piersiowej kręgosłupa, która uciska na worek oponowy oraz na rdzeń kręgowy podczas cesarskiego cięcia można podać znieczulenie podpajęczynówkowe czy lepiej jest wykonać inne? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmie specjalista anestezjolog wykonujący znieczulenie.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
O sposobie i rodzaju znieczulenia decyduje anestezjolog, uwzględniając wszystkie schorzenia współistniejące u pacjenta.
Tabletki antykoncepcyjne, a inny lek.
Czy węgiel aktywny wpływa na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oczywiście, węgiel jest sorbentem. Należy stosować odstęp w czasie pomiędzy preparatami.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak, należy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy przyjęciem węgla aktywnego a innych leków, w tym antykoncepcyjnych.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę