1. Artykuły
  2. Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?

Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?

Co powinnam wiedzieć o antykoncepcji awaryjnej, żeby móc z niej skorzystać w razie konieczności - pyta Czytelniczka portalu HaloDoctor. Jak się okazuje, jest kilka ważnych zasad, o których należy pamiętać. Wyjaśnia je ginekolog Łukasz Blukacz.

Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć? Tabletka “dzień po”, czyli antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?
Spis treści
Antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć? Tabletka “dzień po”. Przeciwskazania i skutki uboczne Kto może uzyskać dostęp do recepty na antykoncepcję awaryjną? Tabletka “dzień po” - mity

Antykoncepcja awaryjna. Co trzeba o niej wiedzieć?

 

Przede wszystkim należy odpowiedzieć na pytanie, czym antykoncepcja postkoitalna, czyli „tabletka po stosunku” nie jest. Otóż nie jest to metoda przerywania ciąży. Podkreślam to, gdyż często można spotkać się z dezinformacją, jakoby była to metoda indukcji poronienia. Zastosowane w tabletce postkoitalnej dawki leku zapobiegają owulacji, czyli uwolnieniu komórki jajowej z jajnika. Wpływają też na możliwość zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej blokując jej połączenie z plemnikiem, natomiast nie powodują wydalenia już zapłodnionej i implantowanego zarodka, stąd też ich skuteczność znacznie spada w kilka dni po niezabezpieczonych stosunku - wyjaśnia ginekolog Łukasz Blukacz.

Warto też pamiętać o tym, że w zależności od stosowanej metody można zastosować ją więcej niż raz, ale jej skuteczność w przypadku wielokrotnego zastosowania w jednym cyklu może być mniejsza, a ryzyko związane z zastosowaniem wielokrotnej dawki może wzrastać.
 

Jeśli istnieje ryzyko konieczności zastosowania takiej metody więcej niż raz w jednym cyklu, lepiej jest rozważyć skuteczniejsze i tańsze metody antykoncepcji - tłumaczy ekspert.


Jak każdy farmaceutyk również antykoncepcja postkoitalna ma swoje ograniczenia:

Podstawowym przeciwwskazaniem jest podejrzenie ciąży - jeśli od niezabezpieczonego stosunku upłynęło już kilka dni, czas ten może być różny w zależności od zastosowanego preparatu, to prawdopodobieństwo ciąży wzrasta, a tym samym skuteczność tabletki postkoitalnej maleje - wyjaśnia doktor Łukasz Blukacz.

 

arrow Tabletka „dzień po” bez recepty? Zapowiedź premiera
arrow Tabletki poronne, a tabletka „dzień po” – czym się różnią i co musisz o nich wiedzieć?
arrow Tabletka “dzień po” - mechanizm działania i najczęściej występujące skutki uboczne
arrow Tabletka antykoncepcyjna a alkohol – czy to bezpieczne połączenie?
arrow Tabletka dzień po stosunku - kiedy stosować?
arrow Naturalna antykoncepcja. Kiedy warto ją stosować?

Tabletka “dzień po”. Przeciwskazania i skutki uboczne


Z racji użytych substancji i ich dawek, przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji postkoitalnej są bardzo wąskie i przyjmuje się, że ryzyko nie przekracza potencjalnych korzyści czy zagrożeń w związku z nieplanowaną ciążą.

O czym należy pamiętać, decydując się na tabletkę „dzień po”?

Stosując tabletkę „dzień po”, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim zawsze kontaktujemy się z lekarzem:
 

Jest to lek dostępny na receptę, więc należy skonsultować się z lekarzem, który wystawi receptę, poinformuje o jego skuteczności i ryzyku wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych. Tabletkę należy przyjąć możliwie jak najszybciej od niezabezpieczonego stosunku, gdyż jej skuteczność ograniczona jest do maksymalnie kilku dni oraz z każdą godziną może być niższa. Niezależnie jednak od tego są skuteczniejsze metody antykoncepcji, stąd należy ją stosować zgodnie z nazwą jako metodę awaryjną.


Po zastosowaniu tabletki postkoitalnej wystąpić może krwawienie z dróg rodnych, nudności i wymioty, bóle podbrzusza i głowy. W przypadku silnych dolegliwości należy ponownie skonsultować się z lekarzem.
 

 

Kto może uzyskać dostęp do recepty na antykoncepcję awaryjną?


Receptę uzyskać może każda pełnoletnia kobieta, która zgłasza się w tym celu do lekarza. Aktualna dostępność porad zdalnych znacznie ułatwia dostęp do tej metody antykoncepcji, w szczególności w sytuacjach gdy umówienie wizyty stacjonarnej w miejscu zamieszkania może być trudne.
 

Pamiętać należy jednak, że każda recepta wystawiana jest dla osoby, dla której lek jest przeznaczony. Nie ma możliwości wypisania leku "dla kogoś". W przypadku osób niepełnoletnich, czyli poniżej 18 roku życia konsultacja ginekologiczna i leczenie musi odbywać się za zgodą opiekuna prawnego, którym najczęściej jest rodzic - precyzuje ginekolog.


Tabletki "dzień po" często są mylone z tabletkami wczesnoporonnymi. To, jaka jest między nimi różnica - wyjaśnia nasz ekspert:

 

 

W najprostszych słowach - antykoncepcja zapobiega zapłodnieniu komórki jajowej. O ile jest skuteczna, nie dochodzi wówczas do ciąży.


Poronienie jest terminem, który odnosi się do już istniejącego zarodka i polega na przerwaniu jego dalszego rozwoju. Poronienie może być oczywiście naturalne lub wywołane. Aktualna sytuacja prawna w Polsce przewiduje bardzo ograniczone możliwości przerwania ciąży. Postępowanie antykoncepcyjne, w tym postkoitalne jest legalną metodą zapobiegania ciąży.

 

Tabletka “dzień po” - mityNiejednokrotnie spotykamy się z sygnałami ze strony naszych Czytelniczek, że zastosowanie przez nich tabletki „dzień po” spotkało się z ostracyzmem najbliższych, a to z kolei wywoływało ogromny dyskomfort psychiczny. Czy zatem stosowanie antykoncepcji awaryjnej może się odbić negatywnie na psychice pacjentek?

 

Samo stosowanie antykoncepcji postkoitalnej - nie. Działanie tabletki jest krótkotrwałe i nie pozostawia trwałych zmian w organizmie ani w sferze fizycznej, ani psychicznej. Niestety niezrozumienie, piętnowanie i piętrzenie trudności w dostępie do tej metody antykoncepcji może negatywnie odbijać się na samopoczuciu osób, które z różnych przyczyn muszą zastosować tę metodę. Dlatego niezwykle istotnym jest szerzenie wiedzy w zakresie zdrowia prokreacyjnego, w tym również wiedzy o metodach antykoncepcji - uważa ginekolog Łukasz Blukacz.
Nasz ekspert
Łukasz Blukacz ginekolog - położnik 5.00 / 194 opinie artykuły 37 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Jest w trakcie specjalizacji z zakresu ginekologii i położnictwa.

Zatrudniony w Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach. Zajmuje się leczeniem takich schorzeń jak: niepłodność, patologie ciąży czy zespół policystycznych jajników.

Uczestnik licznych kursów i staży z zakresu kosmetologii lekarskiej, medycyny estetycznej oraz diagnostyki ultrasonograficznej ginekologiczno-położniczej. Więcej informacji zapraszam na stronę placówki Centrum Medycznego Severux

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Po jakim czasie po zażyciu tabletki "dzień po" antykoncepcja hormonalna jest w pełni skuteczna?
Po jakim czasie od zażycia tabletki escapelle, tabletka antykoncepcyjna belara chroni mnie w 100%?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Skuteczność tabletek antykoncepcyjnych nigdy nie wynosi 100%.
Czy tabletka "dzień po" może powodować przesunięcie krwawienia?
Na co dzień stosuję tabletki antykoncepcyjne, jednak przez pomięciecie tabletki byłam zmuszona do wzięcia antykoncepcji dzień po. Dzisiaj powinnam dostać krwawienia z odstawienia, jednak go nie ma. Występuje jedynie ból podbrzusza. Czy to możliwe, że tabletka awaryjna spowoduje...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, to możliwe.
Antybiotyk, a antykoncepcja. Konieczna tabletka "dzień po"?
Dzisiaj z moim partnerem doszło do pieszczot i martwię się, ponieważ biorę antybiotyk (amoksycylinia) i moje tabletki antykoncepcyjne (Atywia) mogą być osłabione. Preejakulat partnera miał styczność z moimi drogami rodnymi. Mimo, że nie było penetracji to i tak dostał się on w okolice pochwy....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma potrzeby zastosowania antykoncepcji awaryjnej.
Czy tabletka "dzień po" mogła rozregulować hormony?
3 miesiące temu musiałam zażyć antykoncepcję awaryjną - tabletkę 72h po. Niestety rozregulowało mi to cykl miesięczny, ale to nie wszystko. Dostałam tężyczki, robiłam badania hormonów i niestety PTH mam przy dolnej granicy, estradiol również na samym dole, kortyzol przy samej...
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Jest to mało prawdopodobne, proszę zgłosić się do poradni ginekologicznej.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie jest to możliwe. Zalecana konsultacja endokrynologiczna.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak , to możliwe, tabletka dzień po zawiera sporą dawkę hormonów.Proszę zgłosić się na konsultację ginekologa-endokrynologa.
Dawid Luwański
Umów wizytę
ryzyko jest niewielkie. Zalecam wykonanie badania ginekoloigcznego i usg
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4