1. Artykuły
  2. Kiedy zrobić test ciążowy?

Kiedy zrobić test ciążowy?

Test ciążowy to tani i szybki sposób na sprawdzenie, czy doszło do zapłodnienia. Ma on na celu wykrycie gonadotropiny kosmówkowej (hCG), czyli hormonu produkowanego w ciele kobiety w czasie ciąży. Aby wynik testu ciążowego był jednak wiarygodny, trzeba wykonać go w odpowiednim momencie. O czym należy wówczas pamiętać?

Kiedy zrobić test ciążowy? Kiedy zrobić test ciążowy?
Spis treści
Po jakim czasie zrobić test ciążowy? Jakie są rodzaje testów ciążowych? Czułość testów ciążowych Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem? Czy test ciążowy może się mylić? Co może oznaczać blada kreska na teście ciążowym? Test ciążowy a tabletka dzień po Ile kosztuje test ciążowy? Gdzie go kupić?

Po jakim czasie zrobić test ciążowy?

 

Pytanie, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy wymaga dogłębniejszego zapoznania się ze zmianami zachodzącymi w organizmie okresie ciąży. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że czas wędrówki zapłodnionego jajeczka do macicy będzie trwać około 6 dni i dopiero wtedy zagnieżdża się ono w endometrium.

 

Po tym czasie gonadotropina kosmówkowa staje się wykrywalna we krwi oraz w moczu. Uzyskany wynik testu ciążowego staje się więc wiarygodny dopiero po około 8 dniach od odbytego stosunku i po tylu dniach warto go wykonać. Niektórzy producenci zalecają również, aby robić to po upływie 14 dni od uwolnienia się komórki jajowej, trzeba jednak dokładnie sprawdzić tę informację na ulotce.

 

arrow Aborcja. 6 najważniejszych pytań do ginekologa
arrow Bezpłatne badania prenatalne dla wszystkich ciężarnych. Ważne zmiany
arrow Poród przedwczesny. O czym każda ciężarna powinna wiedzieć
arrow Toksoplazmoza. Może być niebezpieczna
arrow Bóle porodowe. Jak je rozpoznać i łagodzić? Kiedy jechać do szpitala?
arrow Stan przedrzucawkowy. Jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla ciężarnych

Jakie są rodzaje testów ciążowych?

 

Na rynku dostępne są różne rodzaje testów ciążowych, które pomagają kobietom potwierdzić ciążę w domowym zaciszu. Testy ciążowe różnią się między sobą pod względem czułości, co oznacza, że niektóre z nich mogą wykryć ciążę wcześniej niż inne. Najbardziej czułe testy ciążowe są w stanie wykryć ciążę już kilka dni po zapłodnieniu. Wśród dostępnych testów ciążowych można wymienić:

 

  • test ciążowy płytkowy – to najczęściej wybierany typ, w przypadku którego w mniejsze okienko zakrapla się mocz, zaś na drugim widoczny jest wynik,
  • test ciążowy strumienny – posiada dwa pola odczytu i kształtem przypomina flamaster. Aby uzyskać wynik testu ciążowego, pasek do testu musi być w całości zamoczony. Po tej czynności trzeba odczekać około 5 minut i sprawdzić wynik,
  • test ciążowy paskowy – ma formę pasków, które należy zanurzyć w pobranej próbce moczu. Czas oczekiwania na wynik to od 3 do 10 minut, przy czym po jego upływie wskazanie może być błędne,
  • cyfrowe testy ciążowe – łączą formę testów strumieniowych oraz paskowych, a wynik pojawia się na wyświetlaczu.

 

Czułość testów ciążowych

 

Testy ciążowe różnią się też czułością, przy czym te najbardziej wrażliwe na ilość gonadotropiny kosmówkowej pozwolą wykryć ciążę po zaledwie kilku dniach od zapłodnienia (10 mlU/ml). Najmniej czułe testy ciążowe potwierdzają albo wykluczają ciążę po kilku tygodniach i wówczas wskaźnik czułości wynosi 1000 mlU/ml. Właśnie dlatego przed zakupem warto sprawdzić ten parametr lub dopytać o niego farmaceutę.

 

Kiedy zrobić test ciążowy – rano czy wieczorem?

 

Wynik testu ciążowego będzie zależał również od tego, czy został on prawidłowo wykonany. Najlepiej, aby przeprowadzić go z porannej próbki moczu, gdy stężenie hormonu ciążowego jest najwyższe.

 

Zgodnie z powyższymi informacjami nie warto robić go również kilka godzin czy kilka dni po domniemanym zapłodnieniu, co jest niestety błędem wielu kobiet i przyczynia się do niepotrzebnego stresu.

 

Dodatkowo zawsze należy stosować się do zaleceń producenta i dokładnie zapoznać się z ulotką, gdyż wynik może być zaburzony, jeśli kobieta nie będzie stosować się do wskazań.

 

Czy test ciążowy może się mylić?

 

Wiarygodność testów ciążowych, które można zakupić w aptekach wynosi od 90 do 95 proc. Oczywiście może zdarzyć się, że wynik będzie z różnych przyczyn zafałszowany.

 

Zafałszowany, pozytywny test ciążowy może pojawić się np. w związku z przyjmowanymi lekami. Są to głównie preparaty antydepresyjne oraz psychotyczne, a także moczopędne oraz przeciwpadaczkowe. Do uzyskania pozytywnego testu ciążowego mogą przyczyniać się też choroby narządów rodnych, w tym zakażenia układu moczowego czy nawet nowotwory.

 

Błędne wskazanie często pojawia się dodatkowo wtedy, gdy niedawno doszło do poronienia lub porodu, wówczas nawet najczulszy test ciążowy może dać błędne wskazania.

 

Co może oznaczać blada kreska na teście ciążowym?

 

Blada kreska na teście bardzo często wprowadza kobiety w zakłopotanie. Najczęściej jednak takie wskazanie również oznacza ciążę, przy czym próba mogła zostać wykonana dość wcześnie. Jeśli jednak kobieta chce się upewnić, powinna ponowić wykonanie testu ciążowego, najlepiej po kilku dniach lub dla dodatkowej pewności zakupić produkt innej firmy.

 

Test ciążowy a tabletka dzień po

 

Kiedy zrobić test ciążowy, jeśli wcześniej kobieta przyjęła tabletkę dzień po? Podobnie jak w przypadku zwykłej próby, test powinno wykonać się po około 8 dniach od domniemanego zapłodnienia.

 

Choć skuteczność antykoncepcji awaryjnej przekracza 98 proc. jeśli preparat zostanie przyjęty w ciągu pierwszej doby od niezabezpieczonego stosunku, to taki test bez wątpienia warto wykonać. Wynika to również z faktu, że tabletka dzień po zazwyczaj prowadzi do krótkofalowego rozregulowania cyklu, przez co krwawienie miesięczne może się opóźniać.

 

Jeśli kobieta ma jednak dodatkowe wątpliwości w tej kwestii, powinna skorzystać z wygodnej i szybkiej konsultacji ginekologicznej online, np. poprzez platformę haloDoctor.pl. Umożliwia ona sprawne skontaktowanie się z lekarzem dokładnie wtedy, gdy pacjentka ma jakiekolwiek pytania. W ten sam sposób można uzyskać też ereceptę na tabletkę dzień po, a także skonsultować się w przypadku pozytywnego wyniku testu ciążowego.

 

Ile kosztuje test ciążowy? Gdzie go kupić?

 

Na szczęście testy ciążowe są nie tylko wiarygodne, ale również stosunkowo niedrogie. Cena testu ciążowego rozpoczyna się od 3 złotych, nie jest to więc wygórowana kwota. Cena zakupu może być jednak nieco wyższa za bardziej czułe warianty.

 

Warto pamiętać, że testy ciążowe można kupić nie tylko w aptekach stacjonarnych, ale również w aptekach internetowych lub drogeriach, w zależności od preferencji.

 

Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Jak widać odpowiedź na to pytanie jest dość łatwa i przede wszystkim warto poczekać i nie dawać się ponosić emocjom. Trzeba więc odczekać około 8 dni i dopiero po takim czasie wynik będzie wiarygodny. W przypadku dodatkowych pytań, zawsze wskazana jest jednak rozmowa z ginekologiem.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Brak miesiączki od 4 miesięcy, dodatni test ciążowy i ruchy w brzuchu - czy to ciąża?
Witam, mam taki problem. Od czterech miesiący nie mam miesiączki, zrobiłam ostatnio dwa testy ciążowe, pierwszy ujemny wyszedł a drugi dodatni. Od paru dni czuje jakieś ruchy w brzuchu czy to może oznaczać ze jestem w ciąży czy jakaś choroba?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta u ginekologa w warunkach stacjonarnych.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Brak miesiączki i pozytywny wynik testu ciążowego mogą z dużym prawdopodobieństwem świadczyć o ciąży jednakże konieczna jest konsultacja ginekologiczna z badaniem usg celem potwierdzenia ciąży i rozpoczęcia profilaktycznej diagnostyki.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna konsultacja ginekologiczna.
Michał Kaszubski
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Podane przez Panią objawy mogą z dużym prawdopodobieństwem swiadczyc o ciąży. Nalezy jednak udać się na wizytę do lekarza ginekologa celem wykonania odpowiednich badań oraz USG.
Kiedy zrobić test ciążowy, żeby wynik był wiarygodny?
Zapomniałam zażyć 15 tabletki dwuskładnikowej. Nie zażyłam jej też po 24 h. Została w blistrze. Stosunek był 4 dni po zapomnianej tabletce. W 21 dniu zorientowałam się, że została jedna tabletka i rozpoczęłam 7 dniową przerwę. Proszę o informację, czy istnieje duże ryzyko ciąży? Dodam, że...
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Około 2 tygodnie po stosunku
Kiedy najlepiej wykonać test ciążowy?
Uprawiałam sex i mam obawy, że jestem w ciąży. Miesiączkę mam za dwa dni, czy zrobić już test ciążowy czy jeszcze poczekać?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeśli miesiączka nie wystąpi w terminie, proszę wykonać test ciążowy.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Test ciążowy, proszę wykonać w sytuacji braku miesiączki
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
2 tyg po terminie spodziewanej miesiączki, lub wcześniej
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
W przypadku spóźniania się miesiączki
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę poczekac
Czy mogli się pomylić? Może wykonać dodatkowo test z krwi? 
9 dni po spóźnionym okresie zrobiłam test ciążowy z porannego moczu - wyszedł negatywny. Byłam na 2 usg .jeden lekarz powiedział, że ciąży w macicy nie ma tylko jakiś tan zapalny. Drugi też nie widział ciąży, tylko jakąś jasną plamę. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa z badaniem USG.
Czy na usg już powinna być widoczna ciąża? Co może hamować okres?
Od 9 dni spóźnia mi się okres, robiłam 3 testy wszystkie negatywne. Dziś byłam u lekarza - ciąży w macicy nie widzi, ale powiedział, że widzi jakąś plamkę i nie jest pewien czy to stan zapalny, czy ciąża pozamaciczna. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się WYŁĄCZNIE z lekarzem, który wykonywał USG.
Czy są jakieś leki bezpiecznie w ciąży, które można brać? Jak leczyć takie przeziębienie?
Jestem w 14 tygodniu ciąży, dopadło mnie jakieś prawdopodobnie zapalenie gardła, ponieważ zaczęło się od chrypy i bólu gardła, gardło zaczerwienione. Dzisiaj doszła temperatura 37,5 wieczorem 38. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza. Po zbadaniu wdroży odpowiednie leczenie, właściwe dla Pani stanu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ciąży leczenie kobiet jest mocno ograniczone ze względu na szereg działań teratogennych leków. Wskazana jest badanie fizykalne w Poradni POZ.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u lekarza rodzinnego.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Czy jest szansa na kolejną zdrową ciążę?
Pierwsza ciąża — poronienie (puste jajo płodowe) druga — zdrowe dziecko ciąża idealna, wyniki książkowe, trzecia poronienie. Co może być nie tak? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana konsultacja stacjonarna z lekarzem ginekologiem.
Czy powinniśmy szukać już pomocy lekarskiej?
Staramy się o dziecko od 5 miesięcy. Wcześniej była ciąża 2 miesiącach starań, która skończyła się poronieniem. Żona miała zabieg łyżeczkowania macicy, a teraz ma drobne krwawienia przed okresem. Mamy po 35 lat. 
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Zalecana wizyta u ginekologa, który po zebraniu szczegółowego wywiadu, zapoznaniu się z dokumentacją, zbadaniu żony - ukierunkuje dalsze postępowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Należy udać się do lekarza prowadzącego oraz ginekologa. Często przygotowanie do ciąży wymaga także zmiany nawyków żywieniowych oraz diety. Pozdrawiam, mgr Żaneta Petryka
Ciąża, a kłucie w piersi.
Jestem w ciąży w 6 miesiącu. Dlaczego delikatne rwanie lub kłucie odczuwam w jednej piersi w okolicy sutka, a w drugiej piersi jest to bardzo sporadyczne?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ciązy ból sutka może występować najcześciej w I i II symestrze.
Plamienia w 7 tygodniu ciąży.
Witam. Jestem w 7 tygodniu ciąży, która przebiega prawidłowo, serduszko bije. Jedyną ciekawostką jest to, że pojawiają się plamienia, ale ewidentnie są one spowodowane tym, że zrobię przysłowiową "dwójkę" bo pojawiają się tylko raz lub dwa razy w ten dzień, kiedy jest ta...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Czy w ciąży można chodzić na solarium?
Jestem w 13 tygodniu i się zastanawiam właśnie czy można.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skonsultować się z lekarzem ginekologiem prowadzącym ciążę
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Działanie solarium jest szkodliwe w każdym przypadku.
Czy to wczesny objaw poronienia? Bądź początek poronienia?
Dzień dobry, jestem w 6 tygodniu ciąży. 4 dni temu potwierdziłam ciążę. Dolegliwości takie jak ból podbrzusza oraz tkliwość piersi ustały wczoraj. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę umówić wizytę stacjonarną u lek ginekologa.
Czy powinnam przyjąć szczepionkę? 
Na co dzień pracuje i mieszkam w Wielkiej Brytanii. Aktualnie jestem w 18 tygodniu ciąży. Przychodnia rodzinna i położne (ponieważ od początku ciąży nie miałam ani jednej wizyty z ginekologiem) bombardują mnie zaproszeniami na szczepienie różnej maści oraz na krztusiec już od 16 tygodnia...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Daniel Biesiada
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Szczepienia te są zalecane w trakcie ciąży. Należy skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę.
Czy leczenie zęba tzn. borowanie, plombowanie albo usuwanie kamienia może mi zaszkodzić, pogorszyć krwiaka?
Jestem w 18 tygodniu ciąży i mam 8 cm krwiaka podkosmówkowego. Mogę się ruszać, ale oszczędzać. Mam za kilka dni zaplanowaną wizytę u dentysty i nie wiem, czy mogę iść. Wizytę u mojego ginekologa mam dopiero za miesiąc. Proszę o poradę, nie wiem, co robić.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy można nam współżyć podczas mojej miesiączki? 
Jestem nosicielką wirusa HIV, wykryty szybko i podjęte zostało leczenie lekami. Aktualnie HIV RNA - nie wykryto. Mój partner nie jest nosicielem, zabezpieczamy się prezerwatywa, ale chcieliśmy przestać (planujemy niedługo starania o dziecko), czy gdybyśmy przestali używać prezerwatywy to,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.
Czy podwyższona temperatura w czasie gorączki występuje także w drogach rodnych i może tam zniszczyć plemniki?
Staramy się z mężem o dziecko. Do współżycia doszło raz ok 2 dni przed spodziewaną owulacją, a ja na drugi dzień dostałam gorączki 38,0 która trwała dwie doby. W czasie gorączki najprawdopodobniej wystąpiła owulacja (dużo płynnego śluzu i czułam pęknięcie pęcherzyka). Czy moja...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Czy jest się czym denerwować?
Jestem w 10+5 tc ciąży zauważyłam dziś niewielkie plamienie na bieliźnie w kolorze brązowym dosłownie dwie plamki. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego ciążę.
Co mam dalej robić? Czy może cierpliwie czekać?
Pod koniec sierpnia albo początek września 2023 odstawiłam tabletki antykoncepcyjne, dlatego że zaczęliśmy z mężem starać się o dziecko. Pierwsze 2 miesiączki były regularne, a później się zaczęło przesuwanie o parę dni, a ostatnie miesiączki po ponad tydzień się poprzesuwały. W lutym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa prowadzącego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę