1. Artykuły
  2. Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Jakie są inne powody?

Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Jakie są inne powody?

Ciąża jest najczęstsza przyczyną braku miesiączki u kobiet w wieku rozrodczym. - W przypadku ujemnego wyniku testu ciążowego oraz braku powrotu krwawienia miesiączkowego w dwóch kolejnych cyklach, należy skonsultować się z lekarzem - podkreśla ginekolog Michał Kaszubski. Nasz ekspert tłumaczy jakie mogą być powody braku miesiączki u kobiet miesiączkujących do tej pory prawidłowo i młodych dziewczyn, które nie dostały jeszcze pierwszej miesiączki. 

Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Jakie są inne powody? Brak miesiączki nie zawsze oznacza ciążę. Jakie są inne powody?
Spis treści
Brak miesiączki - pierwotny i wtórny Brak miesiączki - przyczyny Brak miesiączki. Kiedy powinien nas zaniepokoić? Brak miesiączki - leczenie

Brak miesiączki - pierwotny i wtórny

 

Wyróżniamy dwa typy braku miesiączki. O pierwotnym braku miesiączki mówimy, gdy młoda dziewczyna nie dostała pierwszej miesiączki w swoim życiu.

 

Sytuacja ta ma miejsce, gdy do 14 roku życia nie wystąpi pierwsza miesiączka oraz współistnieją zaburzenia wzrastania lub brak u niej rozwoju drugorzędowych cech płciowych. O pierwotnym braku miesiączki możemy również mówić, gdy pierwsza miesiączka nie pojawi się do 16 roku życia, niezależnie od prawidłowego wzrastania oraz rozwoju cech płciowych - tłumaczy ginekolog Michał Kaszubski.

 

Z kolei wtórny brak miesiączki to brak krwawień u kobiet, które do tej pory miesiączkowały prawidłowo, a teraz doznały zatrzymania miesiączki na okres co najmniej 3 miesięcy.

 

Jest wiele czynników, które mogą powodować taki stan. Wymaga on również wykonania odpowiednich badań laboratoryjnych oraz badania ginekologicznego - dodaje nasz ekspert.

arrow Brak okresu nie musi oznaczać ciąży
arrow Miesiączka po porodzie. Wszystko o co powinnaś zapytać ginekologa
arrow Dieta na miesiączkę. Te produkty wzmagają dolegliwości
arrow Bolesne miesiączkowanie? Fizjoterapeuta może pomóc
arrow Szczepienie przeciw COVID-19 a miesiączka
arrow Kubeczki menstruacyjne - wszystko, co musisz wiedzieć

Brak miesiączki - przyczyny

 

Jak wyjaśnia ginekolog, za pierwotny brak miesiączki mogą odpowiadać nieprawidłowości w budowie kobiecych narządów rozrodczych, wrodzone wady genetyczne, jak również zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej.

 

Może to być związane również z niską masą ciała, chorobami przewlekłymi i problemami z tarczycą - wylicza.

 

Na wtórny brak miesiączki natomiast ma wpływ znacznie szerszy wachlarz nieprawidłowości.

 

Do takiego stanu mogą doprowadzić silny lub przewlekły stres, zaburzenia odżywiania, nadmierny wysiłek fizyczny, zaburzenia hormonalne, guzy jajników czy też guzy mózgu oraz ciąża - wyjaśnia Michał Kaszubski.

 

Z kolei fizjologiczny brak miesiączki występuje u pacjentek w okresie przekwitania. O menopauzie mówimy, gdy występuje przerwa 12 miesięcy od ostatniego krwawienia miesiączkowego. Ponadto pacjentka może odczuwać różne objawy wypadowe, jak m.in. uderzenia gorąca, potliwość, kołatanie serca, problemy ze snem czy rozkojarzenie, przygnębienie i zmienność nastroju.

 

Brak miesiączki. Kiedy powinien nas zaniepokoić?

 

Na to pytanie nasz ekspert odpowiada tak:

 

Każdy pierwotny brak miesiączki wymaga wnikliwej diagnostyki. Każda dziewczynka, u której nie wystąpiła pierwsza miesiączka - najpóźniej do 16 roku życia oraz u której nie występują typowe dla kobiet cechy płciowe (powiększenie piersi, owłosienie w okolicach genitalnych, pod pachami) wymaga diagnostyki.

 

Jeżeli mówimy o braku miesiączki u pacjentek, które do tej pory miesiączkowały prawidłowo, najczęstszą przyczyną takiego stanu jest ciąża.

 

Ciąża jest najczęstsza przyczyną braku miesiączki u kobiet w wieku rozrodczym. W przypadku ujemnego wyniku testu ciążowego oraz braku powrotu krwawienia miesiączkowego w dwóch kolejnych cyklach, należy skonsultować się z lekarzem który wykona badanie ginekologiczne oraz zleci odpowiednie badania laboratoryjne - zwraca uwagę lekarz.

 

Brak miesiączki - leczenie

 

W przypadkach pierwotnego braku miesiączki leczenie uzależnione jest od przyczyny takiego stanu.

 

Może polegać na stosowaniu leków hormonalnych estrogenowo- progestagenowych czy też leczeniu operacyjnym - przyznaje Michał Kaszubski.

 

Podobnie w przypadku wtórnego braku miesiączki -  leczenie również jest uzależnione od przyczyny.

 

Celem wywołania miesiączki lekarz może przepisać leki gestagenne, po których powinno wystąpić krwawienie - dodaje nasz ekspert.

 

Wszystkie epizody zaburzeń miesiączkowania, czy to nieprawidłowych krwawień z dróg rodnych, należy konsultować z lekarzem ginekologiem.

 

Ważne jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą, takim jak ginekolog lub endokrynolog, aby ustalić przyczynę pierwotnego braku miesiączki i opracować indywidualny plan leczenia. Każdy przypadek jest unikalny, dlatego istotne jest dostosowanie terapii do konkretnej sytuacji i potrzeb pacjentki - kończy.

Michał Kaszubski ginekolog - położnik 5.00 / 12 opinii artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Ginekolog-położnik. Jest absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Doświadczenie zawodowe zdobywał w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach. Aktualnie jest lekarzem rezydentem w PPZOZ w Wodzisławiu Śląskim. Posiada doświadczenie zawodowe w zakresie operacji laparoskopowych i klasycznych, laparoskopowego sprawdzania drożności jajowodów, HSG, histeroskopii, torbieli jajnika, mięśniaków macicy, amputacji nadszyjkowej macicy, cięć cesarskich, operacji przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu, wypadania narządów rodnych oraz plastyki ścian pochwy i krocza.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online

Wypełnij formularz i przejdź do konsultacji lekarskiej z wystawieniem recepty na tabletkę dzień po.

Tabletka dzień po — eRecepta w 5 minut / 59zł

pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
pole wymagane
Lekarz po zapoznaniu się z danymi każdorazowo decyduje o zasadności wystawienia recepty.
Najnowsze pytania pacjentów
Co może być przyczyną takiego stanu rzeczy?
W czwartek skończyła mi się miesiączka, a w piątek dostałam krwawienia z taką ciągła wydzielina, na noc ustało i w sobotę koło 12 znowu, boli mnie podbrzusze. Dodam, że staramy się z partnerem o dziecko. Do lekarza prywatnie dopiero na środę
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta ginekologiczna.
Czy w takim wypadku mogę je po prostu odstawić?
Pisze z takim problemem, iż biorę tabletki antykoncepcyjne 4 dni, od tego czasu mam bardzo bolesna i obfitą miesiączkę. Ginekolog przepisał mi te tabletki na właśnie bolesne i obfite miesiączki, ale teraz jest jeszcze gorzej. Ciągle boli mnie brzuch i czuję się jak żywy trup. Czasami nawet ciężko...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u ginekologa prowadzącego, ktory przepisał antykoncepcję.
Czy lepiej jest, żeby wywołać miesiączkowanie czy nie?
Mam 48 lat i w marcu straciłam miesiączkę. Bardzo źle to przechodzę - skaczące ciśnienia, na przemian zimno i gorąco. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Wskazana jest wizyta w Poradni Ginekologicznej. Wykonanie USG oraz oraz profil hormonów (FSH ,LH,estradiol, prolaktyna, hCG) i podstawowych badań z krwi.
Czy w takiej sytuacji powinnam plaster odkleić?
Lekarz przepisał mi plastry antykoncepcyjne. Pierwszy miałam założyć w 1 dzień miesiączki. Rano zaczęłam plamić, więc przykleiłam plaster i niestety krwawienie ustało. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem, który przepisał antykoncepcję.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zastosowanie plastra antykoncepcyjnego w pierwszym dniu miesiączki, jak zalecił lekarz, jest standardową praktyką mającą na celu zapewnienie ochrony przed ciążą od początku cyklu. W przypadku, gdy krwawienie ustało po założeniu plastra, nie ma to bezpośredniego wpływu na skuteczność antykoncepcji ani nie wymaga natychmiastowego działania, takiego jak odklejenie plastra. Plaster antykoncepcyjny uwalnia hormony, które regulują cykl menstruacyjny i zapobiegają owulacji, co jest kluczowe dla zapewnienia ochrony antykoncepcyjnej. Czasami początkowe krwawienie może być lżejsze lub z różnych przyczyn ustać, co niekoniecznie musi wskazywać na problem. Ważne jest, aby kontynuować stosowanie plastra zgodnie z zaleceniami, zmieniając go zgodnie z instrukcją użytkowania - zwykle raz w tygodniu przez trzy tygodnie, po czym następuje tygodniowa przerwa. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do prawidłowości stosowania plastra antykoncepcyjnego lub obawia się Pani, że może to mieć wpływ na jego efektywność, zalecam skonsultowanie się z lekarzem. Lekarz może udzielić dodatkowych wyjaśnień i zapewnić spokój ducha co do stosowanej metody antykoncepcji. Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa i otwarta komunikacja z lekarzem są kluczowe dla utrzymania zdrowia i odpowiedniego stosowania antykoncepcji. Czy są jeszcze jakieś pytania lub obawy, które mógłbym pomóc wyjaśnić? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Co może oznaczać ból a bardziej kłucie od czasu do czasu po prawej stronie w pachwiny?
Cykle regularne 26-27 dni, miesiączka trwa 5 dni. Miesiąc temu wizyta u ginekologa lekarz powiedział, że wszystko ok tylko torbiel krwotoczna, ale się wchłonie w następnym cyklu. Właśnie zaczęłam kolejny cykl, już jestem po miesiączce, a dalej czuje kłucie. Wizyta dopiero za miesiąc.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Ból lub kłucie w pachwinie po prawej stronie może mieć różne przyczyny, a jedną z nich, biorąc pod uwagę Pani kontekst ginekologiczny, może być wspomniana przez Panią torbiel jajnika. Torbiele krwotoczne mogą czasami powodować dyskomfort lub ból, zwłaszcza jeśli dochodzi do ich wzrostu lub pęknięcia. Mimo że torbiele często wchłaniają się samoistnie, proces ten może trwać różnie długo i czasami wymagać więcej niż jednego cyklu miesiączkowego. Ponieważ jest Pani po wizycie u ginekologa, gdzie stwierdzono torbiel krwotoczną, a ból nadal się utrzymuje, istnieje możliwość, że torbiel nie wchłonęła się całkowicie lub że występują inne czynniki wpływające na Pani samopoczucie. Ból w pachwinie może być także związany z innymi stanami, niekoniecznie związanymi bezpośrednio z układem rozrodczym, takimi jak problemy mięśniowe, przepuklina, infekcje dróg moczowych, czy nawet kwestie ortopedyczne. Jeśli ból jest niepokojący lub nasila się, a do kolejnej wizyty u ginekologa pozostał jeszcze miesiąc, warto rozważyć konsultację telefoniczną z lekarzem lub wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, który może ocenić stan ogólny i ewentualnie skierować na wcześniejszą konsultację ginekologiczną. Nie należy czekać, jeśli ból się nasila, pojawiają się nowe objawy, takie jak gorączka, nudności, wymioty czy zmiany w oddawaniu moczu, które mogą wymagać szybszej diagnostyki i interwencji. Zachęcam do monitorowania swojego stanu i nie ignorowania sygnałów, które wysyła organizm. Proszę pamiętać, że dbanie o zdrowie i komfort jest bardzo ważne. Czy oprócz kłucia pojawiają się u Pani jakieś inne objawy, które budzą niepokój? Zachęcam do umówienia się na wcześniejszą wizytę, jeśli tylko to możliwe, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i zapewnić odpowiednią opiekę. Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Co to mogło być? Skąd taka hormonalna zmiana?
Mam problemy miesiączkowe. Ostatnia moja miesiączka wystąpiła 26 grudnia (trwała tak jak zawsze) kolejna wypadała 23 stycznia, ale jej nie dostałam. Zamiast tego 19 stycznia pojawił się śluz z zabarwieniem lekko brązowym w (każdy dzień był inny) wystąpiło też lekko różowe. To trwało przez...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ginekologiczna.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Opisane przez Panią objawy mogą wynikać z różnych przyczyn hormonalnych, które czasami są trudne do jednoznacznego zidentyfikowania bez szczegółowych badań. Zaburzenia w cyklu miesiączkowym, takie jak opóźnienie miesiączki, pojawienie się lekko brązowego lub różowego śluzu mogą być spowodowane naturalnymi wahaniami hormonalnymi. Takie wahania mogą być rezultatem stresu, zmian w diecie, aktywności fizycznej lub nawet bez wyraźnej przyczyny, co jest częścią naturalnej zmienności organizmu. Ból jajników i dyskomfort mogą sugerować zmiany w obrębie jajników, takie jak formowanie się lub wchłanianie torbieli, które są dość powszechne i mogą niekiedy wpływać na regularność i charakter cyklu miesiączkowego. Chociaż stwierdza Pani, że nie doświadczyła stresu ani nie zmieniła swojego zachowania, organizm może reagować na subtelne zmiany wewnętrzne lub zewnętrzne, które nie zawsze są łatwe do zauważenia. Negatywne wyniki testów ciążowych oraz ostateczne pojawienie się miesiączki po pewnym opóźnieniu dodatkowo potwierdzają, że przyczyną mogły być przejściowe zaburzenia hormonalne. Jest to dość powszechne i często nie budzi większych obaw, jednak jeśli takie sytuacje będą się powtarzać lub pojawią się inne niepokojące objawy, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem. Lekarz może zasugerować wykonanie dodatkowych badań, takich jak badanie stężeń hormonów czy USG narządów miednicy, aby wykluczyć inne przyczyny zaburzeń i ocenić ogólny stan zdrowia reprodukcyjnego. Pamiętaj, że regularne badania i obserwacja własnego cyklu są ważne dla zachowania zdrowia reprodukcyjnego. Czy ma Pani jeszcze jakiekolwiek inne wątpliwości lub pytania, na które mogę odpowiedzieć? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Czy można coś zrobić, żeby córka urosła jeszcze trochę?
Moja córka dostała miesiączkę w wieku 10 lat i 9 miesięcy. Wzrost obecnie 143 cm. Jesteśmy pod opieką endokrynologa ze względu na przedwczesne dojrzewanie płciowe. Wiek kostny przyspieszony o 2 lata. Pani doktor nie chciała hamować dojrzewania pomimo słabego wzrastania, liczyła, że...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u lekarza prowadzącego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, rozumiem Pani obawy dotyczące wzrostu córki i konsekwencji przedwczesnego dojrzewania płciowego. Warto podkreślić, że wzrost jest procesem skomplikowanym i zależy od wielu czynników, w tym genetyki, stanu zdrowia oraz poziomu hormonów. Przedwczesne dojrzewanie płciowe może faktycznie wpłynąć na końcowy wzrost, ponieważ wczesne zakończenie wzrostu kości może nastąpić z powodu przedwczesnego zamknięcia nasad kości długich. Jeżeli Pani córka jest pod opieką specjalisty, to jest to najlepsze działanie, jakie można podjąć. Endokrynolog jest w stanie monitorować rozwój córki i, jeżeli jest to możliwe oraz wskazane, zastosować interwencje mające na celu optymalizację wzrostu. Czasami lekarze decydują się na niewprowadzanie terapii hamującej dojrzewanie płciowe, ponieważ każda interwencja niesie za sobą potencjalne ryzyko i korzyści, które muszą być dokładnie rozważone. Proszę pamiętać, aby dbać o zdrowy tryb życia córki, co obejmuje zbilansowaną dietę, odpowiednią ilość snu i regularną aktywność fizyczną. Te czynniki mogą wspierać ogólne zdrowie i dobre samopoczucie, nawet jeśli bezpośredni wpływ na wzrost może być ograniczony. Jeśli nadal istnieją obawy dotyczące wzrostu córki, zawsze warto podjąć ponowną rozmowę z lekarzem endokrynologiem lub zasięgnąć drugiej opinii medycznej. Istotne jest, aby decyzje terapeutyczne były podejmowane na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia, oczekiwań wzrostu oraz potencjalnych korzyści i ryzyka związanych z różnymi opcjami leczenia. Ponadto, zachęcam do regularnego monitorowania wzrostu i rozwoju córki w porozumieniu z lekarzem, aby zapewnić najlepszą możliwą opiekę i wsparcie na każdym etapie jej rozwoju.
Czy krwawienie międzymiesiączkowe to coś poważnego?
Byłam u ginekologa 2 miesiące temu i wszystko było w porządku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja u ginekologa prowadzącego leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, krwawienie międzymiesiączkowe może mieć różne przyczyny i nie zawsze jest powodem do niepokoju, ale zawsze warto je dokładnie zbadać. Może być wynikiem naturalnych fluktuacji hormonalnych, szczególnie jeśli występuje sporadycznie. Inne potencjalne przyczyny to zmiany w szyjce macicy, infekcje, zmiany w obrębie macicy, stosowanie niektórych metod antykoncepcyjnych lub nawet stres. Skoro była Pani u ginekologa dwa miesiące temu i wszystko było w porządku, to prawdopodobnie nie ma powodu do natychmiastowego niepokoju. Jednak jeśli krwawienie międzymiesiączkowe utrzymuje się, nasila lub jest związane z innymi objawami, takimi jak ból, zalecam skontaktowanie się z lekarzem ginekologiem w celu ponownej oceny. Lekarz może zasugerować dodatkowe badania, takie jak badanie ultrasonograficzne lub badania hormonalne, aby wykluczyć wszelkie potencjalne problemy. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne wizyty kontrolne u ginekologa oraz zgłaszać wszelkie nowe lub niepokojące objawy. Pamiętajmy, że profilaktyka i wczesna diagnoza są kluczowe dla zachowania zdrowia reprodukcyjnego. Zachęcam również do prowadzenia zapisów dotyczących cyklu menstruacyjnego, w tym wszelkich nieprawidłowości, co może być pomocne podczas konsultacji z lekarzem.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Mogą być różne przyczyny o podłożu hormonalnym lub zapalnym, dlatego wskazana wizyta stacjonarna u ginekologa w celu przeprwadzenia badania .
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecam wizytę u ginekooga, pozdrawiam, Tomasz Matjas
Jaka może być przyczyna?
Mam regularne cykle 26-27 dni. Miesiąc temu byłam u ginekologa sprawdzić, czy wszystko jest ok, wszystko ok. Staramy się o drugie dziecko od września już. Dziś jest 27 dzień cyklu -  okresu nie mam, boli mi po prawej jakby jajnik i promieniuje do pachwin przez pośladek, dodam, że czasami już...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, ból w okolicy jajnika promieniujący do pachwiny i pośladka, szczególnie w kontekście starań o dziecko, może mieć kilka potencjalnych przyczyn. Biorąc pod uwagę, że jest Pani w 27 dniu cyklu i ból pojawia się w okolicy jajnika, jedną z możliwości może być zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) lub owulacja późna, która czasami może wystąpić nawet u kobiet z regularnymi cyklami. Inną możliwością jest ciąża, zwłaszcza jeśli występuje opóźnienie miesiączki. Ból w okolicy jajnika i pachwiny może być również związany z początkiem ciąży, chociaż wczesne objawy ciąży różnią się u każdej kobiety. Warto rozważyć wykonanie testu ciążowego, najlepiej testu z krwi na obecność hormonu beta-hCG, który jest najbardziej wiarygodnym sposobem weryfikacji ciąży w tak wczesnym etapie. Inne potencjalne przyczyny to torbiele jajnika, które mogą powodować ból w okolicy jajnika, szczególnie jeśli dochodzi do ich pęknięcia lub skrętu. Rzadziej ból taki może sygnalizować endometriozę, choć zazwyczaj towarzyszą jej inne objawy, takie jak bolesne miesiączki czy ból podczas stosunków płciowych. Ponieważ ból jest intensywniejszy niż zazwyczaj i występuje w specyficznym momencie cyklu, zalecam umówienie się na wizytę u ginekologa. Lekarz może zalecić wykonanie badania ultrasonograficznego, aby ocenić stan jajników i wykluczyć ewentualne problemy, takie jak torbiele czy inne zmiany. Dodatkowo, jeśli istnieje podejrzenie ciąży, lekarz może zasugerować wykonanie odpowiednich badań. Proszę pamiętać, że regularne wizyty u ginekologa i monitorowanie swojego cyklu są ważne, szczególnie w procesie starania się o dziecko. Zachęcam do konsultacji z lekarzem, który może najlepiej ocenić Pani sytuację i zaproponować odpowiednie działania.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Prawdopodobnie jest to objaw przed pojawieniem się miesiączki, jednak gdyby nie wystąpiła w ciągu kilku dni, wskazana jest wizyta u ginekologa.
Czy coś jeszcze powinnam zabrać na wizytę?
Mam nieregularny okres, raz dostawałam go za późno, raz za prędko, a od prawie 5 miesięcy nie mam go w ogóle. Mam niedoczynność tarczycy, za wysoki puls, fobię społeczną, nerwicę lękową, depresję i nadwagę. W czwartek idę do ginekologa, o czym jeszcze powinnam mu powiedzieć...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań, które Pani posiada.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, bardzo dobrze, że przygotowała Pani wyniki badań TSH i FT4, ponieważ niedoczynność tarczycy może mieć znaczący wpływ na cykl menstruacyjny oraz ogólny stan zdrowia. Na wizytę u ginekologa warto zabrać także jak najwięcej informacji dotyczących Pani historii medycznej. Dokładny opis historii miesiączkowania - daty ostatnich miesiączek, ich regularność przed okresem braku miesiączki, intensywność krwawień. Szczegółowe informacje o przyjmowanych lekach i suplementach, zarówno tych dotyczących tarczycy, jak i innych stanów zdrowotnych, w tym leków na depresję, nerwicę lękową, oraz jakiekolwiek inne stosowane terapie. Informacje o wcześniejszych diagnozach i zabiegach, w tym ginekologicznych. Opis dotychczasowych prób leczenia problemów ginekologicznych, jeśli takie miały miejsce. Dokładny opis objawów związanych z Pani stanem zdrowia, w tym wszelkie zmiany wagi ciała, zmiany nastroju, problemy ze snem, zmęczenie czy inne objawy, które mogą mieć związek z Pani stanem ginekologicznym i hormonalnym. Ważne jest, aby omówić z lekarzem Pani obawy i oczekiwania względem leczenia. Ujawnienie pełnego obrazu Pani stanu zdrowia pomoże lekarzowi w dokładnej diagnozie i zaplanowaniu odpowiedniego leczenia. Proszę pamiętać, że otwarta komunikacja z lekarzem jest kluczowa dla skutecznego leczenia. Ponadto, w kontekście Pani nieregularnych miesiączek i innych współistniejących stanów zdrowotnych, lekarz może zasugerować dodatkowe badania, takie jak badanie stężeń innych hormonów, ultrasonografię narządów miednicy, czy badania krwi oceniające ogólny stan zdrowia. Proszę pamiętać, że dbanie o zdrowie to proces, który wymaga czasu i współpracy z lekarzami specjalistami. Zachęcam do zadawania pytań i wyrażania wszelkich wątpliwości podczas wizyty.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Proszę zabrać ze sobą wszystkie wyniki badań, które Pani posiada.
Z czego mogą wynikać moje problemy miesiączkowe?
Mam problemy miesiączkowe. Ostatnia moja miesiączka wystąpiła 26 grudnia (trwała tak jak zawsze) kolejna wypadała 23 stycznia, ale jej nie dostałam. Zamiast tego 19 stycznia pojawił się śluz z zabarwieniem lekko brązowym w (każdy dzień był inny) wystąpiło też lekko różowe. To trwało przez...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Problemy miesiączkowe, takie jak Pani opisuje, mogą mieć wiele przyczyn. Nieprawidłowości w cyklu mogą być wywołane przez różnorodne czynniki, w tym wahania hormonalne, zmiany w stylu życia, stres, a także przez niektóre schorzenia ginekologiczne. Śluz, który Pani zaobserwowała, mogą być wynikiem niewielkiego krwawienia międzymiesiączkowego, co czasami zdarza się w normalnym cyklu, ale może też wskazywać na inne stany, takie jak zaburzenia hormonalne, infekcje, polipy czy zmiany w obrębie szyjki macicy. Ból jajników i dyskomfort, o których Pani wspomina, również wymagają uwagi, ponieważ mogą sygnalizować stan zapalny lub inne schorzenia. Chociaż ekspozycja na niskie temperatury nie powinna bezpośrednio wpływać na regularność cyklu miesiączkowego, silny stres lub znaczna zmiana warunków życiowych czasem mogą mieć wpływ na hormonalną równowagę organizmu. Zdecydowanie zalecam umówienie się na wizytę u ginekologa, aby przeprowadzić szczegółową diagnostykę. Lekarz może zasugerować wykonanie badań hormonalnych, ultrasonograficzne badanie narządu rodnego, a także inne badania, które pomogą zidentyfikować przyczynę nieprawidłowości. Ponadto, regularne wizyty i badania ginekologiczne są ważnym elementem profilaktyki i pozwalają na wczesne wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych. Proszę pamiętać, że opieka specjalisty jest niezbędna do postawienia właściwej diagnozy i ewentualnego wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u ginekologa.
Czy to normalnie jest, że nie mam miesiączki?
Brałam przez 3 lata tabletki antykoncepcyjne, przerwałam w październiku - 3 razy pojawił się okres co miesiąc. Teraz powinnam też mieć i nie mam, spóźnia się mi 8 dni, objawy na okres są, wykluczam ciąże. Lekarza mam za 2 tygodnie
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy wykonać test ciążowy i udać się do ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych cykl miesiączkowy może być nieregularny przez pewien czas, gdy organizm dostosowuje się do zmian w stężeniach hormonów. To, że Pani okres był regularny przez pierwsze trzy miesiące po odstawieniu tabletek, było dobrym znakiem, ale niewielkie nieregularności nadal mogą się zdarzać. Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych organizm może potrzebować czasu, aby ponownie zacząć regularnie produkować hormony i regulować cykl miesiączkowy. Stres emocjonalny lub fizyczny może wpływać na regularność cyklu miesiączkowego. Znaczne przybranie na wadze lub utrata wagi mogą wpłynąć na regularność miesiączek. Intensywny wysiłek fizyczny, zmiana diety, podróże, zmiany w rytmie dobowym mogą mieć wpływ na cykl miesiączkowy. Pewne schorzenia, takie jak zaburzenia tarczycy czy zespół policystycznych jajników (PCOS), mogą powodować nieregularności w cyklu. Skoro Pani wyklucza ciążę i ma Pani objawy typowe dla zbliżającego się okresu, możliwe, że jest to tylko chwilowa nieregularność. Jednak, jeśli opóźnienie się przedłuża, warto to skonsultować z lekarzem. Wizyta za dwa tygodnie wydaje się być dobrą okazją, aby omówić te zmiany. Lekarz może zalecić dodatkowe badania, jeśli uzna to za konieczne, aby wykluczyć inne przyczyny nieregularnego cyklu. W międzyczasie warto zadbać o zdrowy styl życia, odpowiednią ilość snu, zrównoważoną dietę i zarządzanie stresem, co może pomóc w stabilizacji cyklu miesiączkowego. Zachęcam do regularnych wizyt ginekologicznych i konsultacji, aby dbać o swoje zdrowie i dobry stan zdrowia reprodukcyjnego.
Czy jest możliwość, aby to było krwawienie nieszkodliwe?
Od paru lat stosuje antykoncepcję (ringi), w zeszłym tygodniu miałam miesięczne, a w czwartek zaaplikowałam nowy system dopochwowy. Dziś rano dostałam obfite krwawienie. Dużo większe niż przy każdej mojej miesiączce. Przechodzę obecnie zapalenie krtani i biorę sterydy wziewne, ale to chyba nie...
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u ginekologa.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Obfite krwawienie, które wystąpiło po zaaplikowaniu nowego krążka antykoncepcyjnego, może budzić niepokój, ale niekoniecznie oznacza, że ring nie działa prawidłowo. W przypadku stosowania hormonalnej antykoncepcji, takiej jak krążki dopochwowe, możliwe jest wystąpienie tzw. krwawienia przełomowego. Jest to krwawienie poza okresem miesiączki i może być spowodowane adaptacją organizmu do hormonów zawartych w krążku, szczególnie jeśli jest to nowy rodzaj antykoncepcji lub po dłuższej przerwie w stosowaniu. Jeśli w poprzednim cyklu doszło do zapomnienia o krążku lub nie został on zaaplikowany na czas, może to wpłynąć na stabilność cyklu i spowodować nieregularne krwawienie. Pewne leki, w tym niektóre sterydy czy antybiotyki, mogą wpływać na skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Jednakże, sterydy wziewne zazwyczaj nie wpływają na skuteczność antykoncepcji. Obfite krwawienie może być też objawem innych stanów, takich jak zaburzenia hormonalne, infekcje, polipy, mięśniaki czy inne problemy ginekologiczne. Ponieważ krwawienie jest obfite i różni się od Pani typowych miesiączek, zalecam konsultację z lekarzem ginekologiem, zwłaszcza jeśli krwawienie się utrzymuje, jest bardzo obfite lub towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Lekarz może zalecić odpowiednie badania, na przykład USG narządów miednicy mniejszej, aby wykluczyć inne przyczyny i upewnić się, że ring antykoncepcyjny jest odpowiednio zaaplikowany i działa prawidłowo. W międzyczasie warto monitorować krwawienie oraz inne objawy i zanotować wszelkie niezwykłości, które mogą być pomocne podczas wizyty u lekarza. Proszę dbać o siebie i nie zwlekać z konsultacją medyczną, jeśli ma Pani jakiekolwiek obawy.
Czy te badania mają wpływ na miesiączkę, czy zmieniła się po poronieniu?
Moje miesiączki się zmieniły od poronienia. Kiedyś trwały 5 dni i były całkiem obfite, natomiast teraz obfite są przez pierwsze 2 dni natomiast reszta dni to plamienie. W morfologii wyszło, że mam za mało leukocytów i hematokrytów oraz hemoglobina jest w najniższej normie. Miałam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Zmiany w charakterze miesiączek po poronieniu są dość powszechne, ponieważ ciało przechodzi przez proces readaptacji i powrót do stanu sprzed ciąży. Może to zająć pewien czas, a cykle mogą być różne od tych, do których była Pani wcześniej przyzwyczajona. Ważne jest, aby monitorować te zmiany i zwracać uwagę na wszelkie inne objawy, które mogą towarzyszyć zmianom w cyklu, takie jak nadmierne bóle menstruacyjne, zmęczenie czy jakiekolwiek inne niepokojące objawy. Wyniki morfologii wskazujące na niski poziom leukocytów (białych krwinek), hematokrytu oraz hemoglobinę w dolnej granicy normy mogą być sygnałem do dalszej diagnozy. Niskie wartości tych parametrów mogą wskazywać na różne stany, od niedoboru żelaza (co może być związane z obfitą menstruacją), poprzez stan po infekcji, aż po inne, bardziej złożone przyczyny. Dobrze, że miała Pani już wykonane badania USG i że wyniki są w normie. To ważny element diagnostyki, ale jeśli zmiany w cyklu są dla Pani niepokojące lub jeśli Pani stan zdrowia się pogorszy, zalecam kolejną konsultację z lekarzem. Powinien to być lekarz ginekolog, który może zlecić dodatkowe badania, na przykład poziom żelaza, ferrytyny, witamin, a także dokładniejszą analizę krwi. Proszę pamiętać, że regularne konsultacje i dbanie o zdrowie są kluczowe, zwłaszcza po takim doświadczeniu, jakim jest poronienie. .
Czy jest to możliwe, aby w miesiącu była więcej niż 1 miesiączka?
Wzięłam tabletkę dzień po 2 stycznia i dostałam w tym miesiącu 2 miesiączki. 
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Przyjmowanie tabletki dzień po może wpłynąć na cykl miesiączkowy, powodując nieregularności, takie jak wystąpienie dwóch miesiączek w jednym miesiącu. Jest to zazwyczaj rezultat nagłej zmiany poziomu hormonów wywołanej przez przyjęcie dawki substancji czynnej zawartej w tabletce. Należy jednak pamiętać, że każda zmiana w cyklu miesiączkowym może być również sygnałem innych stanów, nie zawsze związanych bezpośrednio z przyjęciem tabletki. Proszę obserwować swój organizm i w przypadku gdy nieregularności będą się utrzymywać, zaleca się konsultację z lekarzem ginekologiem. Taka wizyta umożliwi dokładną ocenę sytuacji oraz, jeśli będzie to konieczne, przeprowadzenie dodatkowych badań. Proszę pamiętać, aby dbać o regularne badania ginekologiczne i nie ignorować żadnych nietypowych objawów. W sytuacji, gdy pojawią się dodatkowe dolegliwości, takie jak silny ból czy nietypowe krwawienie, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4