Niedobór żelaza to najczęstsza przyczyna anemii wśród ciężarnych. Cierpi na nią prawie połowa kobiet, a jej skutki mogą być niebezpieczne dla przebiegu ciąży, porodu i zdrowia dziecka. Co w takim razie jeść a czego unikać, aby uniknąć anemii i jak powinna wyglądać dieta kobiety w ciąży - o tym mówi nasz ekspert, dietetyk Kamila Górecka - Kirwiel.
Anemia czyli niedokrwistość w ciąży związana jest ze wzrostem objętości krwi w organizmie kobiet. Na anemię u kobiet ciężarnych wskazuje poziom hemoglobiny niższy niż 11 g/dl lub poziom hematokrytu nie przekraczający 33%.
Takich wyników badań krwi nie można lekceważyć. Niedokrwistość może niekorzystnie wpłynąć na przebieg ciąży, rozwój płodu i zdrowie dziecka. Zwiększa też ryzyko przedwczesnego porodu i poronienia.
Na anemię w ciąży mogą wskazywać takie objawy jak zmęczenie, osłabienie, duszności, kołatanie serca, bóle głowy, bladość czy wypadanie włosów. A jej najczęstszą przyczyną jest niedobór żelaza.
Jak w takim razie uniknąć anemii w ciąży? Kluczowa jest dieta. Jak zauważa dietetyk Kamila Górecka-Kirwiel, w pierwszym trymestrze ciąży zapotrzebowanie energetyczne matki nie zwiększa się.
Rośnie natomiast zapotrzebowanie na białko i niektóre składniki mineralne, w tym właśnie żelazo, którego niedobór może prowadzić do anemii.
Jak jednak dodaje:
Anemia najczęściej występuje w trzecim trymestrze ciąży i właśnie wtedy należałoby zwiększyć spożycie produktów zawierających żelazo.
Co w takim razie jeść, aby uniknąć anemii w ciąży? Dietetyk wyjaśnia:
Mówiąc o anemii w ciąży, trzeba wspomnieć o ferrytynie, czyli białku, które występuje przede wszystkim w wątrobie, szpiku kostnym oraz śledzionie i stanowi nasz wewnętrzny magazyn żelaza.
I dodaje:
Chroni nas ona przed niekorzystnym wpływem nadmiaru żelaza i zabezpiecza na wypadek zwiększonego zapotrzebowania na nie, z jakim mamy do czynienia np. w czasie ciąży. Poziom ferrytyny jest najbardziej wiarygodnym parametrem pozwalającym stwierdzić, czy cierpimy na niedobór żelaza - tłumaczy nasz ekspert.
Aby podnieść poziom ferrytyny za pomocą diety należy spożywać produkty bogate w żelazo - zwłaszcza hemowe, pochodzenia zwierzęcego, które jest o wiele lepiej przyswajalne niż żelazo niehemowe, pochodzenia roślinnego. Żelazo hemowe wchłania się w 15-20%, a żelazo niehemowe tylko w 1-10%.
Produkty bogate w żelazo:
Warto pamiętać, że istnieją składniki diety, które wpływają pozytywnie i negatywnie na przyswajalność żelaza.
Obecność witaminy C zwiększa wchłanianie żelaza - warto więc łączyć mięso i warzywa lub owoce w jednym posiłku - zauważa Kamila Górecka-Kirwiel.
Do składników diety, które negatywnie wpływają na przyswajanie żelaza należą:
Dlatego warto pamiętać o tym, by nie łączyć powyższych produktów, z tymi, które są dobrym źródłem żelaza, a konkretnie:
Nasz ekspert zapewnia, że zwykle odpowiednio skomponowana dieta pozwala na uzupełnienie niedoborów żelaza.
Jeśli trudno jest nam to zrobić samodzielnie, warto skorzystać z porady dietetyka, który pomoże ułożyć dietę zapewniającą odpowiednią podaż tego składnika mineralnego w codziennym menu - podpowiada Kamila Górecka-Kirwiel.
I jak dodaje:
Jeśli okaże się jednak, że odpowiednio skomponowana dieta nie wystarcza, konieczne może okazać się włączenie suplementacji. Jednak nigdy nie należy wprowadzać jej samemu, zwłaszcza będąc w ciąży, gdyż nadmiar tego pierwiastka jest dla organizmu równie niebezpieczny jak jego niedobór.
Ewentualne przyjmowanie preparatów zawierających żelazo i ich dawki należy zawsze konsultować z lekarzem.
Dieta kobiety w ciąży bez względu na to, czy cierpi ona na anemię czy też nie powinna być urozmaicona. Im większa różnorodność, tym wyższe prawdopodobieństwo, że znajdą się w niej wszystkie niezbędne wartości odżywcze.
Dietetyk podpowiada:
Należy zjadać 5-6 niedużych posiłków dzienne – minimum 3 główne i 2-3 zaplanowane przekąski pomiędzy nimi. W menu warto uwzględnić produkty zbożowe z pełnego przemiału, czyli ciemne pieczywo razowe, grube kasze, ryż brązowy i pełnoziarnisty makaron. Zwiększone zapotrzebowanie na wapń zaspokoimy 3-4 porcjami nabiału. Jedna porcja to np. opakowanie jogurtu naturalnego, pół kostki twarogu, plaster żółtego sera czy filiżanka mleka - wylicza.
W dziennym jadłospisie powinno znaleźć się 5 porcji warzyw i owoców. Korzystne będzie także spożywanie tłuszczów roślinnych – oliwy z oliwek i oleju rzepakowego.
Niezmiernie ważna jest odpowiednie podaż płynów – minimum 1,5 litra wody dziennie zawierającej powyżej 150 mg wapnia i powyżej 100 mg magnezu.
Ponadto, jeszcze przed zajściem w ciąże warto zażywać preparaty z kwasem foliowym i kontynuować ich przyjmowanie w jej trakcie.
W czasie ciąży zwiększa się również zapotrzebowanie na cynk, jod, wapń i magnez. W jakich produktach je znajdziemy?
Cynk znajdziemy w mięsie i roślinach strączkowych, a także pestkach dyni i nasionach słonecznika.
Jod możemy czerpać z ryb morskich (jednak ich spożywanie w trakcie ciąży należy ograniczyć do maksymalnie 2 razy w tygodniu ze względu na ewentualną obecność metali ciężkich).
Wapń znajdziemy w nabiale, białej fasoli, szprotkach i sardynkach.
Magnez natomiast zawierają orzechy, rośliny strączkowe, kasz gryczana, a także czekolada gorzka i kakao.
Dietetyk przestrzega: będąc w ciąży warto zrezygnować z produktów, które nie niosą ze sobą zbyt wielu wartości odżywczych lub mogą być po prostu szkodliwe dla matki i rozwijającego się w niej życia.
Do takich produktów należą sery pleśniowe i typu feta, ze względu na obecność bakterii listeria, które mogą przenikać przez łożysko do płodu. Rezygnujemy także ze słabo wypieczonego lub surowego mięsa, surowych ryb i owoców morza, surowych jajek i jajek na miękko – mogą być one źródłem pasożytów i bakterii.
Zdaniem Kamili Góreckiej-Kirwiel, warto ograniczyć ilość kofeiny do maksymalnie 1 filiżanki na dobę oraz zminimalizować ilość soli, która sprzyja zatrzymywaniu wody i opuchliznom.
Warto także odstawić słodycze, które dostarczają pustych kalorii i zwiększają ryzyko wystąpienia cukrzycy ciężarnych, a także wysoko przetworzonej żywności, zawierającej konserwanty, sztuczne barwniki i inne dodatki do żywności - dopowiada.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!