Z okazji Dnia Kobiet Redakcja HaloDoctor życzy wszystkim paniom dobrego samopoczucia i doskonałego zdrowia. Przypominamy - aby móc cieszyć się dobrym zdrowiem jak najdłużej, warto wykonywać regularne badania profilaktyczne. Badania kontrolne dają szansę na wczesne wykrycie wielu chorób i ich wyleczenie. Nie wiesz jakie badania aktualnie powinnaś wykonać? Odpowiedź znajdziesz w artykule.
Co możesz zrobić, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem? Dbaj o siebie i wpisz do swojego kalendarza badania profilaktyczne:
Raz w miesiącu wykonuj samobadanie piersi – między 5 a 10 dniem cyklu lub w przerwie między tabletkami antykoncepcyjnymi. Po menopauzie wyznaczyć sobie jeden dzień na wykonanie samodzielnego badania.
Raz do roku należy wykonać podstawowe badania profilaktyczne czyli morfologię, OB, stężenie glukozy we krwi, a także badanie ogólne moczu. Ponadto warto pamiętać o pomiarze ciśnienia tętniczego i kontroli masy ciała.
Raz w roku udaje się na badanie ogólne u lekarza internisty. W kalendarzu zapisz również wizytę u ginekologa oraz u stomatologa.
Kobiety mogą skorzystać z kilku bezpłatnych programów profilaktycznych dedykowanych specjalnie dla nich. Są to:
Program profilaktyki raka piersi (mammografia)
Bezpłatny program profilaktyki raka piersi jest dla kobiet w wieku 45–74 lat. Aby skorzystać z programu konieczne jest spełnienie jednego z poniższych kryteriów:
Program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia)
Bezpłatny program profilaktyki raka szyjki macicy skierowany jest dla pań w wieku 25–64 lat (co trzy lata). A także w przypadku, gdy kobieta obciążona jest czynnikami ryzyka (zakażenie wirusem HIV, HPV – typem wysokiego ryzyka, przyjmowanie leków immunosupresyjnych) i nie miała cytologii w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Programem objęte są również kobiety, które leczyły się z powodu nowotworu złośliwego szyjki macicy.
Program badań prenatalnych
Program adresowany jest do kobiet w ciąży, które spełniają co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
Z jakich jeszcze bezpłatnych badań profilaktycznych NFZ mogą skorzystać kobiety? Poniżej lista programów skierowanych do obu płci:
Szczegóły dotyczące programów profilaktycznych realizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia można znaleźć tutaj>>
Jeśli masz wątpliwości jakie badania kontrolne powinnaś aktualnie zaplanować, możesz skorzystać z bardzo prostego narzędzia jakie oferuje serwis Narodowego Funduszu Zdrowia - jest to Kalendarz Badań.
Zaznaczasz w nim płeć i wiek, a kalendarz generuje dla ciebie listę badań i zaleceń.
Dowiesz się również jak często powinnaś wykonywać konkretne badanie, na czym ono polega, gdzie możesz je wykonać, czy potrzebujesz skierowanie, a także czy przysługuje ci możliwość skorzystanie z bezpłatnych programów profilaktycznych.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!