Wiele kobiet uważa comiesięczny ból za coś „normalnego” i nie zawsze zdaje sobie sprawę, że może być to objaw poważnego problemu ze zdrowiem. Niestety od lat słyszymy, że ból menstruacyjny wynika z „naszej urody”, że po porodzie zapewne minie i że okres po prostu musi boleć. Czy tak jest naprawdę?
Ból przed nadejściem menstruacji zwany zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS) występuje u około 10–30% miesiączkujących kobiet. Stan ten wywoływany jest przez podwyższony poziom hormonu zwanego progesteronem.
PMS to szereg dolegliwości fizycznych i psychicznych, które pojawiają się od kilku do kilkunastu dni przed spodziewanym terminem krwawienia.
Objawy PMS u wielu kobiet są łagodne i mają niewielki wpływ na codzienne funkcjonowanie. Każda kobieta inaczej odczuwa napięcie przedmiesiączkowe. Obserwuje się także różnice pomiędzy kolejnymi cyklami u tej samej kobiety.
W pierwszych dniach krwawienia pojawiać się mogą bolesne skurcze w podbrzuszu, często promieniujące w okolicę lędźwiową pleców, spowodowane w większości przypadków skurczami macicy.
Ból miesiączkowy utrzymuje się przeważnie przez 1-2 dni. U zdrowej osoby jest stosunkowo łatwy do opanowania. Jednak dla wielu kobiet pierwsze dni krwawienia są tak bolesne, że zaburzają normalne codzienne funkcjonowanie. Ból jest silny i gwałtowny, doprowadza do wymiotów czy ataków migreny.
Dodatkowo podczas okresu kobiety zmagają się z takimi dolegliwościami jak:
Ulgę przynoszą leki przeciwbólowe z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które hamują powstawanie i działanie hormonów, powodujących skurcze macicy – prostaglandyn.
Suplementacja witaminy D i wapnia może pomóc w dolegliwościach. Warto też ograniczyć w diecie sól i kofeinę oraz zadbać o zdrowie fizyczne (basen, rower, siłownia) i psychiczne (sen, odpoczynek, unikanie stresu).
Łagodne bóle menstruacyjne są zjawiskiem normalnym i nie wymagają konsultacji ginekologicznych ani badań diagnostycznych. Warto zwrócić uwagę na dietę, to co jemy ma wpływ na ból menstruacyjny. Zbyt duża ilość przetworzonej żywności, cukier czy gluten mogą przyczynić się do zwiększenia dolegliwości bólowych.
Jeśli dolegliwości nasilają się i są nawracające, zalecana jest konsultacja internistyczna i ginekologiczna. Przeprowadzenie badania USG macicy pozwoli wykluczyć niektóre choroby. Dodatkowo lekarz może przepisać tabletki antykoncepcyjne lub leki rozkurczowe.
Ból może być symptomem chorób, takich jak:
Nie należy lekceważyć sygnałów jakie daje nam nasz organizm. Jeżeli borykasz się z bólem menstruacyjnym, porozmawiaj o tym z ginekologiem. Możesz skorzystać z opcji wizyty online i bez wychodzenia z domu otrzymać receptę. Recepta online na tabletki antykoncepcyjne.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!