1. Artykuły
  2. Niskie poczucie własnej wartości. Jak pomóc nastolatkowi?

Niskie poczucie własnej wartości. Jak pomóc nastolatkowi?

Brak wiary we własne siły i umiejętności, widzenie swojej przyszłości w czarnych barwach. Tak przejawia się niskie poczucie własnej wartości. Niestety, w jego umacnianiu nie pomagają aktualnie social media, które niekiedy dają nastolatkom wypaczony obraz siebie oraz otaczającej ich rzeczywistości. Jak pomóc nastolatkowi, który postrzega siebie negatywnie, a porównywanie się do innych jedynie umacnia go w tym poczuciu? Pytamy psychologa dziecięcego, Bartosza Rybienika.

Niskie poczucie własnej wartości. Jak pomóc nastolatkowi? Niskie poczucie własnej wartości. Jak pomóc nastolatkowi?
Spis treści
Niskie poczucie własnej wartości - czym jest? Te czynniki mają wpływ na niskie poczucie własnej wartości u nastolatków Nastolatek u psychologa: czy to zadziała? Psycholog dziecięcy: poświęć nastolatkowi uwagę, nie zapomnij o szacunku

Niskie poczucie własnej wartości - czym jest?

 

Niskie poczucie własnej wartości to nic innego jak sposób myślenia o sobie, który cechuje niedocenianie własnych zasobów albo wręcz niedostrzeganie ich w ogóle.

 

To rodzaj myślenia, który charakteryzuje porównywanie się do innych w sposób niemal zawsze niekorzystny dla siebie - zauważa psycholog Bartosz Rybienik.

 

 Przejawami niskiego poczucia własnej wartości jest negatywizm myślenia, postrzeganie własnej przyszłości w czarnych barwach, brak wiary we własną skuteczność oraz we własną atrakcyjność fizyczną.

 

Typowe są także trudności w podejmowaniu decyzji - dodaje nasz ekspert.

arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia
arrow Urojenia. Mogą dotknąć każdego. Jak je rozpoznać?
arrow Zniekształcenie poznawcze. Kiedy umysł płata figla
arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc

Te czynniki mają wpływ na niskie poczucie własnej wartości u nastolatków

 

Co może być powodem niskiego poczucia własnej wartości u nastolatków? Jak zauważa psycholog dziecięcy, czynników może być wiele:

 

Od rodzinnych, stylu wychowania czy osobowość - wylicza. - W przypadku nastolatków dużą rolę odgrywa moment rozwojowy, w którym nastolatek próbuje określić własną tożsamość, porównuje się do innych nastolatków, zadaje sobie pytania kim jestem, a sytuacja skrajności i huśtawki nastrojów nie zawsze w tym pomaga.

 

Aktualnie duży wpływ na kształtowaniu poczucia własnej wartości mają również social media.

 

Niestety, social media - w ogólnym pojęciu - niekiedy promują “model chorobowy” funkcjonowania wzmacniając różne "disorders". Mają  one dawać odbiorcy wrażenie wyjątkowości danej osoby lub wręcz skupiać na niej uwagę. Modelowanie społeczne odgrywa tu istotną rolę - zauważa nasz ekspert.

 

Nastolatek u psychologa: czy to zadziała?

 

W jaki sposób specjalista może pomóc nastolatkowi z niskim poczuciem własnej wartości?

Psycholog odpowiada:

 

Praca ze specjalistą obejmuje pracę z nastrojem klienta, ale też pracę dotyczącą pewnych schematów myślenia, którymi posługuje się nastolatek. Bardzo ważne jest to, że specjalista gwarantuje dziecku pełną dyskrecję oraz pełną uwagę skierowaną na jego trudności i sposób ich szybkiego rozwiązania - dopowiada.

 

Zdaniem naszego eksperta, nastolatki chętnie korzystają z pomocy psychologa, którego atutem jest to, że jest spoza systemu rodzinnego.

 

Nie należy się bać takiej wizyty, bądź czekać, aż w naszym mniemaniu "stanie się coś na tyle poważnego, żeby iść do psychologa". Warto chociażby skorzystać z psychologa na bezpiecznym gruncie, np. w szkole, gdzie dziecko czuje się swobodniej - przekonuje.

 

Psycholog dziecięcy: poświęć nastolatkowi uwagę, nie zapomnij o szacunku

 

Jak rodzice mogą pomóc nastolatkowi z niskim poczuciem własnej wartości? Psycholog dziecięcy odpowiada:

 

Poświęcić mu uwagę, połączoną z szacunkiem. Nastolatek nie zawsze będzie chciał z nami rozmawiać, czasem wręcz zamknie przed nami drzwi. Dlatego bardzo istotny jest sposób komunikacji i umiejętność dotarcia do swojego dziecka - zauważa Bartosz Rybienik.

 

Specjaliści podkreślają, że komunikaty płynące od rodziców - to czy czują się pełnoprawnymi członkami rodziny, czy liczymy się z ich zdaniem, czy słyszą, że są kochane i akceptowane, czy mają prawo do przeżywania całej gamy emocji - mają wpływ na pozytywną samoocenę dzieci.

 

Z drugiej strony mamy szereg negatywnych przekazów, które odnoszą skutek odwrotny: wytykanie błędów i ocenianie, wzbudzanie poczucia winy, porównywanie do innych czy bagatelizowanie emocji.

 

Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób komunikujemy się w rodzinie. A także poświęcić czas na uświadomienie nastolatkowi, w jaki sposób funkcjonują social media i utwierdzanie go w przekonaniu, że świat, który kreują w znacznej mierze odbiega od rzeczywistości.

 

Może uda nam się przekierować jego uwagę na zainteresowanie aktywnością fizyczną lub sportem? To jak zauważa nasz ekspert, bardzo istotne czynniki kształtujące poczucie sprawczości i samodyscyplinę.

 

Sport pozwala także na osiąganie sukcesów, co wzmacnia poczucie własnej wartości i przynosi satysfakcję - zauważa Bartosz Rybienik.

Bartosz Rybienik psycholog, psycholog dziecięcy 4.96 / 99 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog specjalizujący się  w pracy z dziećmi przeżywającymi trudności psychologiczne. Na co dzień pracuje z dziećmi z zaburzeniami lękowymi, adaptacyjnymi, emocjonalnymi, z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi oraz dziećmi w szeroko rozumianym kryzysie psychicznym.
Absolwentem studiów dziennych z psychologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Posiada przygotowanie pedagogiczne. Uzyskał dyplom podyplomowych studiów z zakresu Terapii i Rehabi-litacji Dzieci ze Spektrum Autyzmu.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Nawracające okresy smutku, zmęczenia i poczucia braku wartości
Od długiego czasu zauważam u siebie dziwne zachowanie, mniej więcej od 5 miesięcy raz albo dwa razy w miesiącu mam okropny czas, jestem smutna, zmęczona, mam myśli samobójcze i ogólnie takie poczucie braku wartości. Taki okres trwa zazwyczaj 5 dni i potem jak mija jest lepiej, zachowuje się w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skontaktować się z lekarzem psychiatrą.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Mogą być to objawy zaburzeń depresyjnych. Proszę pilnie zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
mysli samobójcze sa pilnym wskazaniem do konsultacji psychitrycznej moze Pani sie udac na najbliższą izbe przyjęć psychiatryczną
Dawid Luwański
Umów wizytę
należy udać się na wizytę do lekarza psychiatry
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę