1. Artykuły
  2. Niskie poczucie własnej wartości. Jak pomóc nastolatkowi?

Niskie poczucie własnej wartości. Jak pomóc nastolatkowi?

Brak wiary we własne siły i umiejętności, widzenie swojej przyszłości w czarnych barwach. Tak przejawia się niskie poczucie własnej wartości. Niestety, w jego umacnianiu nie pomagają aktualnie social media, które niekiedy dają nastolatkom wypaczony obraz siebie oraz otaczającej ich rzeczywistości. Jak pomóc nastolatkowi, który postrzega siebie negatywnie, a porównywanie się do innych jedynie umacnia go w tym poczuciu? Pytamy psychologa dziecięcego, Bartosza Rybienika.

Niskie poczucie własnej wartości. Jak pomóc nastolatkowi?
Spis treści
Niskie poczucie własnej wartości - czym jest? Te czynniki mają wpływ na niskie poczucie własnej wartości u nastolatków Nastolatek u psychologa: czy to zadziała? Psycholog dziecięcy: poświęć nastolatkowi uwagę, nie zapomnij o szacunku

Niskie poczucie własnej wartości - czym jest?

 

Niskie poczucie własnej wartości to nic innego jak sposób myślenia o sobie, który cechuje niedocenianie własnych zasobów albo wręcz niedostrzeganie ich w ogóle.

 

To rodzaj myślenia, który charakteryzuje porównywanie się do innych w sposób niemal zawsze niekorzystny dla siebie - zauważa psycholog Bartosz Rybienik.

 

 Przejawami niskiego poczucia własnej wartości jest negatywizm myślenia, postrzeganie własnej przyszłości w czarnych barwach, brak wiary we własną skuteczność oraz we własną atrakcyjność fizyczną.

 

Typowe są także trudności w podejmowaniu decyzji - dodaje nasz ekspert.

arrow Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować?
arrow Pedantyzm. Kiedy sprzątanie jest obsesją
arrow Te słowa ranią! Przemoc werbalna w rodzinie
arrow Prokrastynacja. Dlaczego odkładamy obowiązki na później?
arrow Dobry stres, nie jest zły? Co nas stresuje najczęściej?
arrow Utrata przyjemności z bycia rodzicem. Kogo dotyka wypalenie rodzicielskie?

Te czynniki mają wpływ na niskie poczucie własnej wartości u nastolatków

 

Co może być powodem niskiego poczucia własnej wartości u nastolatków? Jak zauważa psycholog dziecięcy, czynników może być wiele:

 

Od rodzinnych, stylu wychowania czy osobowość - wylicza. - W przypadku nastolatków dużą rolę odgrywa moment rozwojowy, w którym nastolatek próbuje określić własną tożsamość, porównuje się do innych nastolatków, zadaje sobie pytania kim jestem, a sytuacja skrajności i huśtawki nastrojów nie zawsze w tym pomaga.

 

Aktualnie duży wpływ na kształtowaniu poczucia własnej wartości mają również social media.

 

Niestety, social media - w ogólnym pojęciu - niekiedy promują “model chorobowy” funkcjonowania wzmacniając różne "disorders". Mają  one dawać odbiorcy wrażenie wyjątkowości danej osoby lub wręcz skupiać na niej uwagę. Modelowanie społeczne odgrywa tu istotną rolę - zauważa nasz ekspert.

 

Nastolatek u psychologa: czy to zadziała?

 

W jaki sposób specjalista może pomóc nastolatkowi z niskim poczuciem własnej wartości?

Psycholog odpowiada:

 

Praca ze specjalistą obejmuje pracę z nastrojem klienta, ale też pracę dotyczącą pewnych schematów myślenia, którymi posługuje się nastolatek. Bardzo ważne jest to, że specjalista gwarantuje dziecku pełną dyskrecję oraz pełną uwagę skierowaną na jego trudności i sposób ich szybkiego rozwiązania - dopowiada.

 

Zdaniem naszego eksperta, nastolatki chętnie korzystają z pomocy psychologa, którego atutem jest to, że jest spoza systemu rodzinnego.

 

Nie należy się bać takiej wizyty, bądź czekać, aż w naszym mniemaniu "stanie się coś na tyle poważnego, żeby iść do psychologa". Warto chociażby skorzystać z psychologa na bezpiecznym gruncie, np. w szkole, gdzie dziecko czuje się swobodniej - przekonuje.

 

Psycholog dziecięcy: poświęć nastolatkowi uwagę, nie zapomnij o szacunku

 

Jak rodzice mogą pomóc nastolatkowi z niskim poczuciem własnej wartości? Psycholog dziecięcy odpowiada:

 

Poświęcić mu uwagę, połączoną z szacunkiem. Nastolatek nie zawsze będzie chciał z nami rozmawiać, czasem wręcz zamknie przed nami drzwi. Dlatego bardzo istotny jest sposób komunikacji i umiejętność dotarcia do swojego dziecka - zauważa Bartosz Rybienik.

 

Specjaliści podkreślają, że komunikaty płynące od rodziców - to czy czują się pełnoprawnymi członkami rodziny, czy liczymy się z ich zdaniem, czy słyszą, że są kochane i akceptowane, czy mają prawo do przeżywania całej gamy emocji - mają wpływ na pozytywną samoocenę dzieci.

 

Z drugiej strony mamy szereg negatywnych przekazów, które odnoszą skutek odwrotny: wytykanie błędów i ocenianie, wzbudzanie poczucia winy, porównywanie do innych czy bagatelizowanie emocji.

 

Warto zatem zastanowić się, w jaki sposób komunikujemy się w rodzinie. A także poświęcić czas na uświadomienie nastolatkowi, w jaki sposób funkcjonują social media i utwierdzanie go w przekonaniu, że świat, który kreują w znacznej mierze odbiega od rzeczywistości.

 

Może uda nam się przekierować jego uwagę na zainteresowanie aktywnością fizyczną lub sportem? To jak zauważa nasz ekspert, bardzo istotne czynniki kształtujące poczucie sprawczości i samodyscyplinę.

 

Sport pozwala także na osiąganie sukcesów, co wzmacnia poczucie własnej wartości i przynosi satysfakcję - zauważa Bartosz Rybienik.

Bartosz Rybienik psycholog, psycholog dziecięcy 4.89 / 35 opinii artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Psycholog specjalizujący się  w pracy z dziećmi przeżywającymi trudności psychologiczne. Na co dzień pracuje z dziećmi z zaburzeniami lękowymi, adaptacyjnymi, emocjonalnymi, z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi oraz dziećmi w szeroko rozumianym kryzysie psychicznym.
Absolwentem studiów dziennych z psychologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Posiada przygotowanie pedagogiczne. Uzyskał dyplom podyplomowych studiów z zakresu Terapii i Rehabi-litacji Dzieci ze Spektrum Autyzmu.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
depresja, psychiatra
Nawracające okresy smutku, zmęczenia i poczucia braku wartości
Od długiego czasu zauważam u siebie dziwne zachowanie, mniej więcej od 5 miesięcy raz albo dwa...
04.01.2021
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skontaktować się z lekarzem psychiatrą.
Dariusz Jasonek
lekarz, lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra
Umów wizytę
Mogą być to objawy zaburzeń depresyjnych. Proszę pilnie zwrócić się o pomoc do lekarza psychiatry.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
mysli samobójcze sa pilnym wskazaniem do konsultacji psychitrycznej moze Pani sie udac na najbliższą izbe przyjęć psychiatryczną
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
należy udać się na wizytę do lekarza psychiatry
depresja, psychiatra, psycholog
Czy antydepresanty mogą pomóc w psychoterapii?
Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii. Czy dzięki antydepresantowi będę...
16.11.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można zastosować lek farmakologiczny lub spróbować odmienić sposób myślenia . Zamiast : "Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii "mówić i powtarzać : "Mam chęć uczestniczyć w zajęciach psychoterapii, ponieważ to jest dla mnie dobre i korzystne"
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Najlepsze efekty leczenia depresji osiągamy poprzez leczenie farmakologiczne w połączeniu z psychoterapią - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna i ewentualne wdrożenie farmakoterapii
psychiatra, psycholog
Co może świadczyć o zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym?
Czy natrętne, codzienne nucenie piosenek w myślach jest zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym?
20.10.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Gdy w ciągu dnia nucimy w myślach tę samą piosenkę, i następnego dnia ponownie powtarza się myślenie, nucenie jakiegoś utworu, to może to być zaburzenie obsesyjno-kompulsywne( skrót OCD, od angielskiego obsessive-compulsive disorder, a potocznie nerwica natręctw). Stan taki zakłóca myślenie i koncentrację w dniu codziennym np. przy wykonywaniu pracy, w nauce i innych czynnościach.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak; zalecana jest konsultacja psychologiczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Należy przeprowadzić dokładniejszy wywiad - zapraszam na wizytę - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
psychiatra, psycholog
Czy można zdiagnozować autyzm u dziecka w ramach wizyty online?
Mieszkamy w UK. Syn był w czasie diagnozy na autyzm, ale zmieniły się wytyczne i...
11.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Diagnostyka wymaga obserwacji pacjenta, konsultacji i opinii m.in.psychiatry, pedagoga, psychologa; zbierany jest również wywiad od rodziców, nauczycieli. Tak więc diagnostyka powinna odbyć się w warunkach stacjonarnych, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kryteriów i wytycznych.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Diagnostyka wymaga obserwacji pacjenta, konsultacji i opinii m.in.psychiatry, pedagoga, psychologa; zbierany jest również wywiad od rodziców, nauczycieli. Tak więc diagnostyka powinna odbyć się w warunkach stacjonarnych, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kryteriów i wytycznych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do specjalisty w miejscy pobytu pacjenta na wizytę stacjonarną. Podczas wizyty udzieli on odpowiedzi na powyższe pytania.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Diagnostyka i leczenie wymaga konsultacji stacjonarny - online można jedynie kontynuować leczenie wcześniej zalecone - w razie pytań zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
psycholog
Jak można pomóc 9-latce po śmierci ojca, jeżeli psycholog twierdzi, że terapia nie jest potrzebna?
Wypadek wydarzył się 2 miesiące temu. Psycholog na NFZ mówi, że to ja jako...
01.09.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna jest wizyta z dzieckiem u psychologa dziecięcego. Być może na początku nie występowały objawy, ale obecnie wyraźnie widać, że dziecko potrzebuje wsparcia. Ma lęk przed czymś złym, co się może wydarzyć, boi się , aby bliskim nic się nie stało , ma lęk przed śmiercią swoją i bliskich. Powstała dysharmonia , i koniecznie trzeba doprowadzić stan emocji do równowagi. W razie pytań, zapraszam na konsultację.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Terapia u psychologa jest niezbędna, zarówno dla Pani jak i dziecka.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u psychiatry dziecięcego.
Proszę zacząć od psychologa szkolnego, radziłbym też zwrócić się z córeczką do psychiatry dziecięcego.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultację - poszerzymy wywiad - pozdrawiam specjalista medycyny rodzinnej lekarz Woźniak Jakub
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
zalecam wizytę u lekarza psychiatry oraz psychologa
psycholog
Jak pomóc mężowi, który bardzo się wszystkim przejmuje, jest nadpobudliwy i ma częste zmiany nastroju?
Witam. Mój mąż jest bardzo uczuciowym i troskliwym mezczyzna. Duzo w nim energii, ćwiczy...
30.08.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta u psychologa, regularna terapia mogłaby pomóc. Dodatkowo proszę rozważyć konsultację psychiatryczną, ale także zgłosić się do lekarza rodzinnego, aby wykonać badania kontrolne laboratoryjne.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11637 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 273 opinie
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
4.89 / 1902 opinie
Umów wizytę