1. Artykuły
  2. Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?

Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?

Funkcjonowanie ciała człowieka oparte jest na wspólnym działaniu szeregu układów i narządów. Ich wzajemna regulacja warunkuje rytm dobowy, którego zrozumienie od setek lat stanowi obiekt badań naukowców. Według wielu badaczy to właśnie w nim ukryty jest klucz do przejęcia pełnej kontroli nad wszystkimi aspektami życia – począwszy od tych emocjonalnych, aż po czysto fizyczne.

 

Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać? Biorytm – czym jest i jak o niego zadbać?
Spis treści
Historyczna teoria biorytmu Rytm dobowy człowieka – na czym polega? Jak się lepiej wysypiać?

Historyczna teoria biorytmu

 

Podział rytmu dobowego człowieka na fazy aktywności i snu nie jest nowym odkryciem, lecz sama definicja biorytmu ma swoje korzenie w tezach niemieckiego lekarza żyjącego w XIX wieku. Wilhelm Fliess doszedł wówczas do wniosku, że funkcjonowanie ludzkich organizmów ma charakter cyklów, które wzajemnie po sobie następują. Niemiecki laryngolog wydzielił również 2 główne obszary aktywności, które oddziałują na ciało człowieka niezależnie od siebie. W ten sposób teoria badacza oparta została na trwającym 28 dni cyklu emocjonalnym oraz o 5 dni krótszym cyklu fizycznym. Teoria biorytmu zakładała, że wraz z czasem trwania każdy cykl wchodzi w różne fazy – dodatnie i ujemne – i to właśnie one warunkują zmiany, które każde z nas obserwuje w swoim życiu. Siły witalne, motywacja, wydajność pracy i słuszność podejmowanych decyzji mają być uzależnione właśnie od aktualnej fazy biorytmu, którego przebieg jest indywidualny dla każdego człowieka.

 

W późniejszych latach koncepcja biorytmu była dalej rozwijana, nie ulega jednak wątpliwości, że założenia Fliessa opierały się bardziej na aspektach numerologicznych, niż na dokładnych badaniach parametrów ciała człowieka. Obecnie teorię zaproponowaną przez Niemca odrzuca większość środowiska naukowego, ale samo zainteresowanie Fliessa cyklicznością rytmu dobowego znajduje swoje poparcie w badaniach nad człowiekiem. Tym samym XIX-wieczne wnioski Niemca traktowane są współcześnie raczej w kategoriach ciekawostki, inne dowody naukowe w pełni potwierdzają jednak same założenia cykliczności rytmu dobowego. To właśnie z tego powodu w celu poprawy jakości snu staramy się ograniczyć obfitość posiłków spożywanych tuż przed położeniem się lub wybieramy materac chłodzący, który ma wpłynąć na szybkość zasypiania.

 

Rytm dobowy człowieka – na czym polega?

 

arrow Zdrowie intymne kobiet po menopauzie – ginekolog i jego rola w profilaktyce oraz leczeniu
arrow Nowoczesne hybrydowe leczenie żylaków
arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?
arrow Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?
arrow Wybór polisy na życie i zdrowie - na co zwrócić uwagę?
arrow Znajdź lekarza w swojej okolicy i umów się na wizytę

Rytm dobowy człowieka – na czym polega?

 

Funkcjonowanie naszych organizmów jest w ogromnej mierze zależne od otoczenia, w jakim przebywamy. Z tego powodu ilość światła dziennego wpływa na regulację hormonalną, która obejmuje między innymi intensywność produkcji melatoniny. Informacja o zmniejszeniu ilości światła wokół nas skutkuje przekazaniem informacji do szyszynki, czyli gruczołu odpowiedzialnego za produkcję hormonu snu, a to z kolei powoduje zwiększenie wydzielania melatoniny. Zegar biologiczny wskazuje wówczas na porę snu, a to natomiast prowadzi do pojawienia się uczucia senności, spowolnienia procesów jelitowych i ogólnego spadku koncentracji oraz zdolności do uczenia się. W dalszej kolejności ma miejsce faza kluczowa dla regulacji funkcjonowania układów i narządów, czyli sen, a w okolicach godziny 6:00 lub 7:00 dochodzi do spadku wydzielania melatoniny, wybudzenia i stopniowego odzyskiwania energii wraz z nastaniem nowego dnia.

 

W powyższy sposób opisać można niemalże każdy układ ciała człowieka, ponieważ rytm dobowy reguluje działanie układu sercowo-naczyniowego, nerwowego, odpornościowego, wydalniczego i wielu innych. Kluczem do zrozumienia samego rytmu dobowego jest sam aspekt cykliczności, ponieważ poprawnie działający zegar biologiczny charakteryzuje się powtarzalnością faz, których czas trwania i moment następowania są zbliżone do siebie w każdej kolejnej dobie. Sen wciąż stanowi dla naukowców jeden z mniej zbadanych obszarów, lecz niepodważalnym faktem jest to, że odpowiednio długi czas trwania i wysoka efektywność odpoczynku nocnego to jedne z najważniejszych aspektów prowadzenia zdrowego i zgodnego z naturalnym rytmem dobowym stylu życia. Nie należy lekceważyć znaczenia snu, dlatego już teraz znajdź wygodny materac 90x200 tanio u sprawdzonego producenta. Pamiętaj – poprawa efektywności snu to klucz do lepszego życia!

 

Jak się lepiej wysypiać?

 

Jakość snu jest zależna od wielu czynników, jednak wprowadzanie zmian w tym obszarze życia warto rozpocząć od najprostszych działań. Temperatura w sypialni powinna mieścić się w przedziale od 16 do 18 stopni Celsjusza, przez co zimą zaleca się zmniejszenie intensywności ogrzewania pomieszczenia przez grzejniki, natomiast latem schładzanie sypialni przed każdą nocą. Dodatkowo należy ograniczyć spożywanie alkoholu, papierosów i kofeiny w okresie poprzedzającym położenie się do łóżka, a także zrezygnować z korzystania z emitujących niebieskie światło urządzeń elektronicznych na kilka godzin przed planowanym zaśnięciem. Z kolei alergicy i osoby z dodatkowymi problemami zdrowotnymi powinny zdecydować się na zakup produktu o statusie wyrobu medycznego, takiego jak na przykład materac Hilding Pasodoble, który będzie zmniejszał dolegliwości bólowe kręgosłupa lub odczuwane objawy alergii. Wreszcie czas spożywania posiłków – kolacja zjedzona po godzinie 18:00 z pewnością nie zrujnuje całego rytmu dobowego, warto jednak ograniczyć konsumpcję obfitych posiłków w czasie poprzedzającym zasypianie. Mniejsza ilość pracy dla układu pokarmowego z pewnością przyspieszy proces zasypiania i poprawi jakość snu.

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy takie szumy uszne są czymś normalnym?
Bardzo mnie niepokoi fakt budzenia się z dziennej drzemki z nasilonym szumem w uszach. To samo jest rano zaraz po przebudzeniu się. Nie dawno leczyłem depresję i zaburzenia lękowe. Przy aktywności dziennej te szumy są zmniejszone. Najciekawsi mnie ta drzemka, której zaczynam się bać.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u neurologa.
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Jak przypuszczam przyjmował Pan leki i z dużym prawdopodobieństwem spowodowały zaburzenia w układzie lipidowym oraz wzrostem glikemii, Możliwy tez wzrost ciężaru ciała . Proponuje wykonanie badan kontrolnych krwi i wizytę by umówić wyniki ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu .
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja u laryngologa oraz u neurologa.
Czy te ataki podczas snu mogą być od tarczycy?
Mam 32 lata. Od marca 2023 roku (3 miesiące po porodzie) borykam się z dziwnymi dolegliwościami mianowicie: zaburzenia pamięci i koncentracji, ciągłe zmęczenie, trądzik, bolące wypryski na ciele, wypadające włosy, bardzo obfite i nieregularne miesiączki, spadek libido do zera, spadki glukozy,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zgłoszono wiele objawów nie mających ze sobą związku, z którymi należy zgłosić się do odpowiednich specjalistów.
Żaneta Petryka
dietetyk kliniczny, dietetyk
Umów wizytę
Należy wykonać badania oraz udać się do lekarza internisty, psychiatry oraz dietetyka. Zapraszam serdecznie, mgr Żaneta Petryka
Może ktoś doradzi, w którym kierunku iść? Co robić teraz?
Od dłuższego czasu mam dolegliwości ze strony układu pokarmowego typu: zgaga, wzdęcia, bardzo trudno przybieram na wadze, natomiast bardzo łatwo tracę kilogramy. Mam 41 lat, 170 cm wzrostu i ważę 63 kg.choć całkiem nie dawno waga utrzymywała się ok.65k g. Od dzieciństwa skarżę się na wieczny...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarza rodzinnego, na której podejmie on decyzje co do dalszej diagnostyki
Tomasz Andrzej Szczęsny
onkolog, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wydaje się z opisu ze diagnostyka powinna już zawierać badania obrazowe. Ale ten algorytm najlepiej uzgodnić w czasie wizyty stacjonarne.
Od pewnego czasu borykam się ze swoim zdrowiem - jak sobie pomóc?
Zawroty głowy, drętwienie karku i głowy. Sztywny język. Problemy ze snem. Badania krwi, póki co nic nie wykazały. Jedynie cukier podwyższony na poziomie 109. Będę robić jeszcze krzywą cukrową. Rezonans magnetyczny głowy nic nie wykazał. Na RTG kręgosłupa szyjnego wyszło, że mam zniesioną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta neurologiczna.
Czy paraliże senne mogą być związane z jakąś chorobą?
Od czterech miesięcy mam paraliże senne co noc po kilka razy i głównie one są, jak próbuje zasnąć. Przykładowo, dzisiaj dostałam go 5 razy, gdy próbowałam zasnąć. Zdarzają się nawet po snach. Bardzo mnie to męczy, bo boję się spać i przez to się nie wysypiam i muszę spać w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne konsultacje neurologa i psychiatry.
Problemy ze skupieniem i spadek energii po rzuceniu palenia.
2 miesiące temu rzuciłam palenie i od tego czasu nie wiem co się ze mną dzieje. Czuję się cały czas zmęczona (mogłabym spać cały dzień), w nocy często się budzę oraz przytyłam 8 kg (przez co mam nadwagę). Zwykłe czynności są dla mnie trudne, nie odczuwam radości i ciężko mi się skupić. Co to może...
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
proszę iść do lekarza i zrobić badania
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Tracenie przytomności i oddechu.
Mój narzeczony od paru dni, po położeniu się do łóżka, zaczyna szybko oddychać, a następnie traci przytomność i oddech. Muszę nim potrzasnąć aby doszedł do siebie - dzieje się tak parę razy w ciągu nocy. Co to może być?
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
zgłosić się do lekarza rodzinnego na konsultacje oraz dalsze leczenie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Trudności z zasypianiem pomimo przyjmowania leku od psychiatry.
Od ponad roku przyjmujęlek, który do niedawna znakomicie mnie usypiał (nawet za bardzo, bo sypiam po nim nawet o 5h za dużo), ale od ok. 2 dni mam problemy z zaśnięciem - długo leżę w łóżku nim zasnę. Jak już zasnę to jest ok, śpię do tej 14:00 normalnie, ale właśnie mam problem z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę