Podtrzymywanie tradycji wiąże się z pewną stałością, która daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Jest to bardzo ważne dla ich rozwoju - przekonuje Oliwia Piasecka, psycholożka dzieci, młodzieży i dorosłych z Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego www.psychoklinika.pl. Jak przybliżyć dzieciom istotę Świąt Wielkanocnych? Jakie tematy przy tej okazji warto poruszyć? Dlaczego rodzinne celebrowanie świąt jest tak ważne? Na te pytania odpowiada nasza ekspertka.
Redakcja: Pytania dzieci związane ze śmiercią i umieraniem są często kłopotliwe dla rodziców. W jaki więc sposób rozmawiać z dzieckiem o Wielkanocy? Jak w przystępny sposób wytłumaczyć dziecku istotę tego święta?
Oliwia Piasecka: To w jaki sposób przybliżymy dziecku tematykę Świąt Wielkanocnych zależy od jego wieku. Kiedy mamy do czynienia z mniejszymi dziećmi warto wytłumaczyć im postać Jezusa i powiedzieć z jakiego powodu zmarł. Ale nie musimy się w to zagłębiać. Możemy porozmawiać z dziećmi o symbolach, które towarzyszą Wielkanocy. Warto bardziej się skupić na pokazaniu dziecku na czym to święto polega poprzez spędzanie razem czasu, np. robieniu pisanek, szykowaniu śniadania wielkanocnego. Skupić się na celebracji Święta wraz z dzieckiem. Dzieci uczą się poprzez zabawę oraz doświadczanie, dlatego zaangażujmy je we wspólne przygotowania.
Z kolei kiedy mówimy o nastolatku, to tutaj już warto wyjaśnić aspekty historyczne, aby zrozumiało realia czasów, kiedy to Święta Wielkanocne powstawały. Warto również takiego nastolatka zaangażować w przygotowania, w celebrację ponieważ jest to sposób na wspólne spędzenie czasu, które jest bardzo istotne dla rozwoju, niezależnie od wieku dziecka.
Natomiast w rozmowie z dziećmi na temat śmierci mogą nas wspomóc nasze własne doświadczenia – kiedy dziecko spotkało się już z takim wydarzeniem, można w delikatny sposób przywołać wspomnienie i na jego podstawie opowiedzieć o Wielkanocy.
Warto pamiętać, że temat świąt jest poruszany także w szkole, więc dzieci też z tego miejsca wynoszą wiedzę.
Red.: Jakie tematy warto poruszyć w rozmowie z dzieckiem przy okazji Świąt Wielkanocnych?
O.P.: Warto poruszyć z dziećmi temat tradycji, ponieważ nawet jeśli jesteśmy osobami niewierzącymi to często mimo wszystko pielęgnujemy tradycje istniejące w naszej rodzinie, takie jak” wspólne śniadanie, robienie pisanek, spotkanie z rodziną. Dzieci często dopytują np. o to dlaczego te pisanki robimy, z jakiego powodu jest to Święto. Warto im to wyjaśnić, opowiedzieć jak tradycje wyglądają w naszej rodzinie, a jak mogą wyglądać u innych osób.
Dzieci często same z siebie przy okazji różnych celebracji zadają pytania. Przy okazji Wielkanocy mogą się pojawiać aspekty religijne, historyczne. Ważne, aby nie unikać odpowiedzi na pytania, tylko porozmawiać z dziećmi i pokazać jak my to widzimy, jak to wygląda z naszej perspektywy.
Nie bójmy się rozmów z naszymi dziećmi, także na trudne tematy. Dzieci bardzo dużo rozumieją.
Red.: Jakie znaczenie dla rozwoju dziecka ma celebrowanie tradycji świątecznych?
O.P.: Celebrowanie tradycji świątecznych odgrywa ważną rolę w budowaniu poczucia przynależności i stabilności u dzieci. Takie podtrzymywanie pewnego rodzaju rytuałów, które są regularne pomagają budować poczucie bezpieczeństwa, które jest niezbędne do tego, aby rozwój emocjonalny dziecka był prawidłowy.
Red.: Czy warto kultywować tradycje świąteczne nawet w przypadku, gdy nie jesteśmy osobami wierzącymi? W jaki sposób wyjaśnić to dziecku?
O.P.: Oczywiście, że warto. Tak jak wspomniałam wcześniej, podtrzymywanie tradycji wiąże się z pewną stałością, która daje dzieciom poczucie bezpieczeństwa i przynależności. Jest to bardzo ważne dla ich rozwoju.
Kiedy jako dorośli wprowadzamy rodzinne tradycje, nasze dzieci mogą przypomnieć nam szczęśliwe dzieciństwo, spędzony czas z rodziną, radość. Dzieci tak postrzegają tradycje.
Nie musimy być osobami wierzącymi, aby kultywować święta. Warto wyjaśnić dzieciom na czym polega różnica pomiędzy celebracją Świąt, gdy jesteśmy osobami wierzącymi, a gdy nie jesteśmy. Wytłumaczyć, dlaczego pomimo iż nie wierzymy to są one dla nas ważne, co celebrowanie ich dla nas oznacza. Tak jak wspomniałam wyżej, nie obawiajmy się rozmów z dziećmi.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!