1. Artykuły
  2. Ataki paniki - jak pomóc sobie i bliskim?

Ataki paniki - jak pomóc sobie i bliskim?

Ataki paniki dotykają około 9% populacji, a pierwszych epizodów należy spodziewać się w okresie młodości, czyli między 10 a 28 rokiem życia. Z badań wynika, że kobiety doświadczają ich dwukrotnie częściej niż mężczyźni. Jakie są przyczyny napadów lęku i jak sobie z nimi radzić?

Ataki paniki - jak pomóc sobie i bliskim? Ataki paniki - jak pomóc sobie i bliskim?
Spis treści
Lęk - podstawowa składowa ataków paniki Objawy ataku paniki Przyczyny ataków paniki Jak radzić sobie z atakami paniki? Psychoterapia Jak pomóc bliskiej osobie doświadczającej ataku paniki?

Lęk - podstawowa składowa ataków paniki

 

Lęk należy do naturalnych reakcji na zagrożenie, pozwala on je dostrzec i wdrożyć odpowiednie działania. Może on jednak przybrać patologiczną formę, co cechuje nasilenie nieadekwatne do przyczyny i może znacząco utrudniać funkcjonowanie oraz być źródłem cierpienia. Nie należy jednak mylić lęku ze strachem. Pojęcie strachu odnosi się do sytuacji, w której przyczyna niebezpieczeństwa jest sprecyzowana, natomiast w lęku trudno ją określić. Lęk o zwiększonym nasileniu może paraliżować działania dotkniętej nim osoby, a z czasem także utrudniać codzienne funkcjonowanie poprzez występowanie ataków paniki. Jednakże, jak do tej pory nie ustalono czy panikę powinno się klasyfikować jako odrębne schorzenie, czy też zespół objawów związany z zaburzeniami lękowymi.

 

arrow Czy szczoteczka soniczna dla dziecka to dobry wybór?
arrow Najlepsze szczoteczki elektryczne dla dzieci – którą wybrać?
arrow Najczęściej występujące choroby zakaźne wieku dziecięcego
arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!

Objawy ataku paniki

 

Ataki paniki charakteryzuje się jako nagłe napady lęku, współwystępujące z obezwładniającym napięciem, co zwykle następuje niespodziewanie. Trwa to od kilku minut do 2 godzin, a nagły początek może wzmagać poczucie braku kontroli nad stanem psychicznym.

 

Symptomy ataku paniki są odczuwane bardzo intensywnie, co sprawia, że mogą one zostać pomylone z tymi towarzyszącymi udarom czy zawałom serca. Do najbardziej charakterystycznych zaliczamy:

 

  • przerażenie wobec poczucia zagrożenia śmiercią,
  • poczucie odrealnienia/oderwania od rzeczywistości,
  • duszności,
  • ból w klatce piersiowej,
  • płytki i przyspieszony oddech,
  • drętwienie kończyn,
  • drżenie całego ciała,
  • ból brzucha,
  • nudności,
  • biegunka,
  • przyspieszone tętno,
  • kołatanie serca,
  • zimne poty,
  • fale gorąca,
  • bladość skóry,
  • depersonalizacja,
  • przytłaczające poczucie niepokoju,
  • przejściowe problemy z widzeniem (mroczki przed oczami),
  • zawroty głowy.

 

Bardzo częstym zjawiskiem współwystępującym z atakami paniki jest nadmierne zamartwianie się o swoje zdrowie, nawet wówczas gdy wyniki badań wskazują na to, że pacjentowi nic nie dolega. Strach opiera się na poczuciu, że lekarze mogli coś przeoczyć lub choroba jest niezwykle rzadka i ciężka do wykrycia.

 

Przyczyny ataków paniki

 

Powodów ujawnienia się ataków paniki może być wiele i uznaje się, że nawarstwienie określonych bodźców w czasie ma znaczenie. Jednak za jedną z najbardziej prawdopodobnych przyczyn jest udział czynników genetycznych - wtedy ataki paniki są nawracające.

 

Do przyczyn psychologicznych ataków paniki zaliczamy:

 

  • katastroficzne myślenie,
  • śmierć bliskich,
  • problemy ze zdrowiem,
  • depresja,
  • nękanie,
  • wykorzystywanie seksualne,
  • problemy finansowe,
  • a także wiele innych trudności życiowych.

 

Jak radzić sobie z atakami paniki?

 

Istnieje kilka przydatnych sposobów pozwalających nieco ukoić emocje towarzyszące atakom paniki i warto o nich pamiętać, aby móc sobie pomóc w kryzysowej sytuacji. Są to:

 

  • powolne, głębokie oddychanie (zatrzymać wdech i zrobić długi wydech),
  • oddychanie do papierowej torby,
  • przywołanie myśli, że taki stan nie zagraża życiu i to uczucie minie,
  • przejście do bezpiecznego miejsca, o ile to możliwe,
  • kontakt z bliską osobą (zmniejsza uczucie izolacji i braku kontroli).

 

Bywa, że atak paniki wystąpi jednorazowo. Jeśli jednak stan ten się powtórzy, warto skorzystać z pomocy doświadczonego lekarza psychiatry. To on zdecyduje o dalszym postępowaniu.

 

Jak więc długoterminowo opanować ataki paniki?

 

Psychoterapia

 

Stanowi jedną z podstawowych metod leczenia ataków paniki, a jej celem jest obniżenie poziomu odczuwanego lęku, doprowadzenie do zmniejszenia częstości napadów, zrozumienie przez pacjenta istoty problemu, a co najważniejsze ukazanie mu sposobów radzenia sobie z pojawiającymi się symptomami. Oczywiście psychoterapia powinna być dobierana indywidualnie i niejednokrotnie łączona jest z leczeniem farmakologicznym.

 

Jedną z metod terapeutycznych jest desensytyzacja, która opiera się na uzyskaniu przez pacjenta stanu relaksu w obecności czynnika (przedmiot lub zjawisko) wywołującego zwykle lęk. Podstawą tego założenia jest przekonanie, że zjawiska przeciwstawne ze sobą nie mogą współwystępować, tu: lęk i relaksacja. Następuje więc eliminacja lęku poprzez zastąpienie go relaksacją.

 

Zastosowanie terapii w atakach paniki jest niezwykle istotne, bowiem nieleczone mogą wywoływać wtórne konsekwencje, tzw. lęk antycypacyjny. Pacjent obawia się, że w każdej chwili znów może doświadczyć ataku paniki, ma poczucie odrealnienia i odłączenia od własnej osoby, a także boi się utraty kontroli nad sobą. Przyszłość widzi w ciemnych barwach, a negatywne scenariusze prowadzą do spotęgowania niepewności i zdenerwowania. Oczekuje on najgorszego spodziewanego przebiegu zdarzeń, co wpływa niekorzystnie na życie codzienne.

 

Jak pomóc bliskiej osobie doświadczającej ataku paniki?

 

Najważniejszym jest okazanie osobie doświadczającej napadu lęku swojej aktywnej obecności. Należy zasugerować głębokie oddychanie i zademonstrować je, oddychać razem z tą osobą. Dobrą metodą jest ułożenie ręki osoby na naszej klatce piersiowej, tak aby mogła poczuć nasz spokojny oddech. Pomocne mogą okazać się działania takie jak:

 

  • zachęcanie do liczenia do dziesięciu,
  • zapewnienie, że wszystko jest w porządku i będzie się przy tej osobie tyle ile będzie ona tego potrzebować,
  • odwrócenie uwagi, zaangażowanie drugiej osoby w rozmowę (zwłaszcza gdy to początek napadu),
  • wykonanie razem z tą osobą prostych ćwiczeń, tj. skłony czy pajacyki.

 

Uwaga! Nie należy używać zwrotów, tj. “nie panikuj” czy “nie histeryzuj” mogą one pogłębić poczucie braku kontroli.

 

Długoterminowo natomiast należy pomóc zachęcając bliską nam osobę do skorzystania z pomocy specjalisty.

 

Jeśli Ty lub bliska Ci osoba potrzebujecie wsparcia specjalisty, pomocnym wyjściem może okazać się skorzystanie z psychoterapii online. Wielu pacjentów podkreśla, że ta forma terapii jest dla nich wygodniejsza pod względem “logistycznym”. Połączenie się z psychologiem/psychiatrą przy pomocy komputera czy też telefonu eliminuje trudności związane z dojazdem, a także obawy, iż wyjście z domu będzie skutkowało zarażeniem się, np. koronawirusem, zwłaszcza w dobie pandemii.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy mogę coś zrobić, żeby nie mieć ataków paniki?
Od około 2 lat boję się uduszenia, dokładnie tego, że zjem coś, na co będę uczulona, dostanę wstrząsu anafilaktycznego i się uduszę. (Nie wiem czy jestem na coś uczulona, ponieważ nigdy nie robiłam badań, nie miałam też objawów, więc tym bardziej mnie to dziwi). Mój problem zaczął...
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Myślę ze powinna Pani skonsultować się z lekarzem psychiatrą.Sama nie będzie Pani w stanie zapanować nad lękiem.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Wskazana wizyta w Poradni Zdrowia Psychicznego.
Atak paniki czy zbyt duża dawka olejku CBD?
Zacząłem stosować olej CBD 10% na nerwicę, przyznaje że wycisza, likwiduje objawy takie jak: uczucie ucisku w klatce piersiowej, uspokaja myśli, brak kłucia w klatce itp. Lecz dzisiaj przed snem przyjąłem większą dawkę zasnąłem i przyśnił mi się koszmar. Zerwałem się z łóżka w strachu kręciło...
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z opisu wynika, że zbyt duża dawka oleju CBD, jednak warto się skonsultować z lekarzem zlecającym ten lek.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Są to objawy niepożądane przyjętego preparatu. Proszę stosować dawkę, jaką zlecił Panu lekarz.
Dlaczego tak jest, że jak idę na spacer sama, to się mocno pocę, a jak idę tą samą trasą z mamą, to pot jest o wiele mniejszy?
Mam zespół lęku uogólnionego, depresję i fobię społeczną, ale już od jakiegoś czasu prawie w ogóle nie boję się, że ludzie mnie ocenią i się nie wstydzę siebie. Dotychczas myślałam, że pocenie się wynika z wysiłku fizycznego, bo mam mało ruchu i nadwagę, ale dzisiaj szłam z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Ogromy stres w życiu codziennym - jak nad nim zapanować?
Mam bardzo duże problemy z samopoczuciem. W styczniu tego roku dowiedziałam się, że choruję na hipoglikemie reaktywna. Po powtórzeniu badań w maju cukier po wypiciu glukozy po 2 godzinach wynosił 80. Fakt stwierdziłam, że jest lepiej i trochę odpuściłam sobie swoje zdrowe i regularne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń specjalisty psychiatry i przyjmować przepisane leki.
Stany lękowe i depresja, a L4 z pracy.
Miałam silne stany lękowe i mam od dziś stwierdzoną depresję, jednak lekarz nie chce mi wystawić zwolnienia tydzień wstecz. Od tygodnia leżę w łóżku i mam wszystkiego dość. Nie miałam siły nawet zadzwonić do lekarza, a jak nie będę miała z czego żyć, to całkiem się załamię. Czy jest taka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję w sprawie niezdolności do pracy każdorazowo podejmuje wyłącznie lekarz.
Czy to może być autyzm, czy FAS tak się objawia?
Mój synek skończył niedawno 2 lata i od tego momentu dziwnie się zachowuje. Zaczął układać przedmioty w rzędy, często się zapatruje, bawi się kręceniem jakiś przedmiotów, niekiedy robi kuleczka rekami, jak się denerwuje, ogólnie jest dzieckiem bardzo nerwowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą dziecięcym.
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Antydepresanty - czy powodują szkody w organizmie?
Mam pytanie, czy jest możliwość, aby antydepresanty wyrządziły w mózgu szkody ze nie ma zmysłów smaku oraz węchu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, przeważnie nie maja takich skutków ubocznych. Natomiast, jeżeli orpócz ww objawów są również obecne objawy przeziębienia (katar, kaszel, osłabienie itp) wskazane jest wykonanie szybkich testów antygenowych w kierunku COVID-19. Ponieważ dla COVID-19 są powszechne zaburzenia węchu i smaku. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy stosując leki antydepresyjne lub psychotropowe można stosować treonian magnezu?
Wiem, że można stosować ogólnie magnez, ale czytałam, że ta forma magnezu przekracza barierę krew-mózg. Czy w związku z tym jest korzystna, czy niekorzystna przy stosowaniu wyżej wymienionych leków?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Czy paraliże senne mogą być związane z jakąś chorobą?
Od czterech miesięcy mam paraliże senne co noc po kilka razy i głównie one są, jak próbuje zasnąć. Przykładowo, dzisiaj dostałam go 5 razy, gdy próbowałam zasnąć. Zdarzają się nawet po snach. Bardzo mnie to męczy, bo boję się spać i przez to się nie wysypiam i muszę spać w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne konsultacje neurologa i psychiatry.
Czy mogę mieć aż taką reakcję na ten lek?
Biorę antydepresant przez 5 tygodni. Po podwyższeniu dawki na 15 mg dostałem następnego dnia dysfagii. Mam ograniczony kontakt z psychiatrą. Przez 5 dni mam problemy z połykaniem, praktycznie nic nie jem. Co zrobić w takiej sytuacji? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym celem rozważenia zmiany sposobu leczenia.
Kofeina w tabletkach, a leki antydepresyjne.
Czy przyjmowanie kofeiny w tabletkach 200 g raz dziennie może mieć wpływ na działanie leków antydepresyjnych? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog
Umów wizytę
Witam, raczej zwykła dostępna dawka kofeiny nie powinna mieć wpływu na działanie leków p/depresyjnych. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
Co mam zrobić w sytuacji gdy odczuwam lęk i ataki paniki przed każdym wf, skurcze brzuchu oraz wymioty?
 Strasznie mi to przeszkadza, boję się przed każdymi zajęciami w-f czy jest to możliwe bym dostała z tego powodu zwolnienie lekarskie?
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u psychologa, który wystawi stosowne zaświadczenie dotyczące lęków i ataków paniki.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy mogę to w jakiś sposób złagodzić?
Witam, jestem w trakcie odstawiania leków z wenlafaksyną. Leki brałam od prawie 4 lat, za zgodą lekarza zeszłam ze 150, przed 75 aż do 37,5 mg teraz. Chciałabym już całkowicie odstawić, ale nie mogę poradzić sobie ze skutkami ubocznymi. Prądy w głowie, biegunka, bezsenność i szumy nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna wizyta z lekarzem specjalistą, który zalecił stosowanie tego leku.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Konsultacja u lekarza prowadzącego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie