1. Artykuły
  2. Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?

Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?

Olej z wiesiołka ma bardzo duży potencjał prozdrowotny, dlatego znajduje swoje stałe miejsce w codziennej diecie wielu osób dbających o kondycję swojego organizmu. Jest szczególnym wsparciem dla kobiet, niwelując wiele dolegliwości m.in. w okresie okołomiesiączkowym czy menopauzy. Okazuje się, że warto stosować go również w ciąży. Dlaczego? Sprawdźmy!

Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować? Olej z wiesiołka w ciąży - jak i ile stosować?
Spis treści
Olej z wiesiołka - właściwości Olej z wiesiołka w ciąży - dlaczego warto go wprowadzić do diety? Jak stosować olej z wiesiołka w ciąży? Oleje dla kobiet w ciąży - na jakie warto jeszcze postawić?

 

Olej z wiesiołka - właściwości

 

Właściwości oleju z wiesiołka są doceniane już od lat. Niegdyś już mieszkańcy Ameryki Północnej dodawali go do diety doceniając w nim obecność m.in. kwasów tłuszczowych i omega-6. Wiesiołek to niepozorna, żółta kwitnąca wieczorami roślina, jednak w jej nasionach jest ogromna moc. Tworzony z nich olej jest bardzo pomocny na drodze do utrzymania równowagi hormonalnej, jak również łagodzenie objawów PMS. Jeśli stosujemy go na skórę, to możemy spodziewać się efektów w postaci spłycenia zmarszczek, jak również rozjaśniania przebarwień. 

 

Jakie składniki mają wpływ na dobroczynne działanie oleju z wiesiołka? Dużą zasługę przypisuje się nienasyconym kwasom tłuszczowym LA (kwas linolowy) i GLA (kwas gamma-linolenowy). Stosowanie go jest tożsame ze stawianiem na działanie ochronne dla układów rozrodczego, sercowo-naczyniowego czy też immunologicznego, a ponadto antyoksydacyjne i przeciwzapalne. 

 

Kwas tłuszczowy GLA jest bardzo ważny dla kondycji organizmu, a olej z wiesiołka jest jego najbogatszym źródłem. Jego niedobór może skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Wśród nich można wymienić m.in. zaburzenia pracy narządów wydzielania wewnętrznego. To z kolei może prowadzić między innymi do otyłości, cukrzycy, jak również przyczynić się do nawracających infekcji dróg oddechowych czy też przewlekłych stanów zapalnych skóry (łuszczyca, egzema). 

 

 

 

arrow Witaminy na stawy – jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?
arrow Wybór polisy na życie i zdrowie - na co zwrócić uwagę?
arrow Znajdź lekarza w swojej okolicy i umów się na wizytę
arrow Jak dbać o wątrobę?
arrow Centra medyczne – dlaczego coraz więcej osób korzysta z ich usług?
arrow Zdrowy kręgosłup w pracy biurowej – praktyczne ćwiczenia z wykorzystaniem akcesoriów do masażu

Olej z wiesiołka w ciąży - dlaczego warto go wprowadzić do diety?

 

Olej z wiesiołka jest bardzo cennym wsparciem dla kobiet. Nie od dziś stosuje się go do łagodzenia dolegliwości związanych m.in. z PMS, bolesnością piersi czy też menopauzy. Co ważne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić go do diety w trakcie ciąży, co potwierdzają badania przeprowadzone zgodnie ze światowymi standardami randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych.

 

Warto mieć na uwadze to, że w dobrej klasy oleju z wiesiołka znajdziemy moc kwasów tłuszczowych. Ich rolą jest aktywna stymulacja produkcji hormonów odpowiadających za rozluźnienie mięśni gładkich. Od lat prowadzone są badania na temat tego, czy dzięki temu może on przyczyniać się do rozwarcia szyjki macicy, a co za tym idzie, inicjować poród. 

 

Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt, że przyjmowanie oleju z wiesiołka w ciąży nie wiąże się z występowaniem żadnych efektów niepożądanych. Dotyczy to zarówno dziecka, jak i matki.

 

Jak stosować olej z wiesiołka w ciąży?

 

W 2017 roku przeprowadzono badania, podczas których część kobiet w ciąży przyjmowała 500 mg oleju z wiesiołka, z tym że w formie globulek, a druga część - placebo. Rok później u 80 pacjentek powtórzono je, jednak zdecydowano się na podwojenie dawki - grupa badawcza przyjmowała olej z wiesiołka w dawce 1000 mg przez 7 dni, ale doustnie. Wnioski?

 

Nie odnotowano zmian, jeśli chodzi o szybsze przygotowanie szyjki macicy do porodu. Olej z wiesiołka nie wpłynął również na czas trwania kolejnych etapów porodu. Nie zauważono także tego, aby przy jego podawaniu zniknęła konieczność podawania oksytocyny - w stosunku do grupy badawczej, u której w tym samym czasie podawano placebo zamiast oleju z wiesiołka. Badacze nie zauważyli również różnic w skali Apgar u noworodków.

 

Na tej podstawie specjaliści prowadzący badanie podali tezę, że doustne spożywanie oleju z wiesiołka nie ma większego wpływu na to, w jaki sposób przebiega przygotowanie kobiecego ciała do porodu.

 

Nieco inaczej wyglądają wnioski dotyczące dopochwowego zastosowania oleju z wiesiołka w postaci globulek. Tutaj zauważono, że może mieć on wpływ na zmiękczenie szyjki macicy.

 

 

 

Oleje dla kobiet w ciąży - na jakie warto jeszcze postawić?

 

Wśród olejów, po które chętnie sięgają kobiety w ciąży ważne miejsce zajmuje olej z czarnuszki. Niemniej popularny, co jest zresztą zrozumiałe, jest olej lniany. Stanowi on bardzo cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych - omega-3 i omega-6 (niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu). 

 

Pamiętajmy jednak o tym, że podobnie jak w przypadku oleju z czarnuszki, tak też lnianego, mamy do czynienia z wpływem na gospodarkę hormonalną. Zanim więc po nie sięgniemy, warto jest skonsultować się z lekarzem. Inaczej sytuacja się przedstawia, kiedy bierzemy na tapet olej lniany i jego aplikowanie na skórę. Wówczas jest całkowicie bezpieczny dla ciężarnych kobiet. Jego regularne stosowanie wpływa bardzo korzystnie zarówno na nią, jak i na włosy. W jego składzie znajdziemy kwasy: linolenowy, oleinowy, linolowy, palmitynowy i stearynowy, a ponadto witaminę E i fitoestrogeny.



Ponadto dostępne są preparaty od sprawdzonych producentów, które łączą w sobie właściwości oleju z wiesiołka, lnianego i oliwy z oliwek. Tego typu olej dla kobiet to istna skarbnica składników odżywczych i zdrowych tłuszczów.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy to może być anemia?
Od ponad miesiąca ciągle się źle czuje. Zaczęło się od zakażenia górnych dróg oddechowych gdy myślałam, że choroba już za mną zaczęły się zawroty głowy, miałam rezonans, z którego nic nie wyszło. Badania krwi niby też dobre. Ale ciągle czuje się osłabiona, mam bladą...
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Jest to bardzo możliwe, morfologia może być prawidłowo mimo obecności utajonej anemii, na pewno musi mieć Pani poszerzoną listę badań oraz badanie stacjonarne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Witam mam problem ponieważ nie potrafię sobie pomó
Mam problem, ponieważ nie potrafię sobie pomóc, co mi dolega, niby mam objawy anginy, ale mam też alergię senność, kucie gardła, drapanie gardła, stany lękowe, zaburzenia depresyjne, kichanie, kucie w nosie, suchy strasznie nos, ból stawów, ból mięśni - ogólne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy to jest możliwe?
Mój tata, dając jedzenie królikom - został przez jednego ugryziony. Króliki nie są domowe, są hodowlane w klatce na zewnątrz, więc trudno stwierdzić czy są na coś chore. Rana nie jest duża, ale martwię się, że tata mógłby zarazić się czymś od tego królika. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza.
Czym może być spowodowany mój ból brzucha?
Od kilkunastu miesięcy mam bóle brzucha w środkowej i prawej części nadbrzusza. Ból jest czasami pulsujący, czasami mija po zjedzeniu posiłku, ból jakbym miała tam wielką dziurę (czasem idzie do pleców). Trwa on zazwyczaj parę tygodni, później ustępuje i od nowa...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Aleksandra Urban-Preisner
lekarz medycyny podróży, lekarz rodzinny, internista
Umów wizytę
Wymagane jest poszerzenie diagnostyki w kontekście chorób wątroby, zapraszam na konsultację:)
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u lekarza
Proszę o wskazówki, od czego zacząć poszukiwania przyczyn.
Jestem mężczyzną, mam 40 lat. Od kilku miesięcy zauważam u siebie problemy z koncentracją, rozkojarzenia, częste "zapatrzenia się" w punkt. Pojawiły się również problemy z erekcją - jest ona niepełna (80%) za każdym razem. Mam problem z zebraniem myśli... czuję się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Do jakiego specjalisty powinnam się udać?
Ciężko opisać mi dokładnie, na czym polega mój problem. Pojawia się on raz na 2-3 tygodnie. Przez kilka dni w tym czasie czuję się osłabiona, czuję pulsowanie w ciele, do niedawna nazywałam to kołataniem serca, aczkolwiek raczej się mylę. Uczucie te pojawia się głównie w klatce...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Opisano wiele różnych objawów, z którymi należy zgłosić się do właściwych specjalistów.
Problemy z połykaniem tabletek.
Czy można rozkruszyć lub rozpuścić lek gdy połykanie jest utrudnione?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zależy to od konkretnego leku. Niektóre tabletki można dzielić, inne nie.
Czy podwyższone erytrocyty, hematokryt, PDW, MPV powinny niepokoić?
Zalecenie do badania dostałam od ginekologa ze względu na małą ilość płynu za macicą. Prawdopodobnie ze względu na dzień cyklu. Nie odczuwam żadnych niepożądanych objawów, mocz i CRP w normie. Czy powinnam się niepokoić i umówić na konsultację?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wynik należy skonsultować z lekarzem kierującym na badanie.
Czy to może jakoś wpłynąć na wyniki testu?
Czy można robić test wodorowo-metanowy SIBO jeśli się przeziębiłam (katar, ból gardła)? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy Polski lekarz musi pisać jakiś wniosek do polskiego ZUS-u, że mija mi pół roku L4? Jak to działa?
Pracuje w Czechach i mam od stycznia L4 od polskiego lekarza. W czerwcu mija mi pół roku jak będę na L4 w Polsce jest to limit, a w Czechach mogę to ciągnąć do roku. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę koniecznie skonsultować się z polskim lekarzem prowadzącym leczenie i wystawiającym zwolnienie. Nie można otrzymywać zwolnienia lekarskiego wystawianego przez polskiego lekarza świadczącego usługi w Polsce, w czasie zatrudnienia za granicą , np.w Czechach
Co może być powodem takiego stanu nagłego?
Uczucie pełności po bardzo małym posiłku. Dodam jeszcze, że jestem przeziębiona. W ciągu 4 dni schudłam około 4 kg. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana wizyta stacjonarna z badaniem
W jakim kierunku nadal się diagnozować?
Od roku szukam odpowiedzi na swoje choroby, bo od roku co chwile dostaję infekcji górnych dróg oddechowych, przeszłam chorobę śródmiąższową płuc (nie określono dokładnej choroby - przeszła z czasem, zanim zdiagnozowali). Ostatnio długo chorowałam, miałam temperaturę między...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarz rodzinnego.
Czy to może być skutek zażywania antybiotyku, czy powinnam przerwać kurację?
Mam pytanie odnośnie antybiotyku. Stosuje go od trzech dni i od tego czasu czuje osłabienie, nie mam siły na nic oraz jest mi niedobrze, cały czas mnie mdli. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Objawy ww moga byc związane z przyjmowanie antybiotyku.
Czy mogą one wejść w interakcje ze szczepionką?
Mam zamiar zaszczepić się przeciw HPV. Biorę antydepresanty. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatra prowadzącym leczenie.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Oczywiście za można się zaszczepić.Wszystkie watpliwości powinien rozwiać lekarza kwalifikujący do szczepienia
Co to może być? Do jakiego lekarza się z tym wybrać?
Od tygodnia pod skórą na twarzy wyczuwam gulkę. Znajduje się ona po prawej stronie obok skrzydełka nosa. Byłam z tym u dentysty, bo myślałam, że to coś od zęba, ale pani doktor zrobiła zdjęcie panoramiczne zębów i stwierdziła, że nic tam nie ma. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u lekarz rodzinnego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę