1. Artykuły
  2. Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia

Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia

Myśli samobójcze mogą pojawić się u każdego - bez względu na płeć, wiek, status socjoekonomiczny, przynależność kulturową, czy stan zdrowia. Tym co łączy osoby, u których się one pojawiają, jest ból psychiczny, przeżywany jako przytłaczający i niemożliwy do przeżycia. - Cierpienie to może mieć różną genezę, jest obezwładniające, niedające nadziei i poczucia wpływu, a przez to wskazujące na jedno rozwiązanie. To może przyczynić się do tego, że myśli samobójcze zwiększają nasilenie i częstotliwość oraz zaczynają przekształcać się w zamiar odebrania sobie życia - zwraca uwagę psycholożka dzieci, młodzieży i dorosłych, psychotraumatolożka mgr Adrianna Smurzyńska z Poradni Zdrowia Psychicznego Psychoklinika.

Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia
Spis treści
Myśli samobójcze. Kiedy chcemy zakończyć swoje cierpienie Ból psychiczny, bezradność, brak nadziei Myśli samobójcze. Czynniki ryzyka Myśli samobójcze. Gdzie szukać pomocy? Jak wesprzeć bliską osobę z myślami samobójczymi? Psycholog: nie krytykować

Myśli samobójcze. Kiedy chcemy zakończyć swoje cierpienie

 

Gdy doświadczamy długotrwałego bądź bardzo intensywnego cierpienia, mogą w nas pojawiać się myśli dotyczące niechęci do życia – określane jako myśli rezygnacyjne. Mogą one przekształcić się w myśli samobójcze, czyli odnoszące się do chęci odebrania sobie życia. Jak zauważa nasza ekspertka, psycholożka Adrianna Smurzyńska:

 

Głównym ich motywem jest chęć ustania przytłaczającego cierpienia, odbieranego jako niemożliwe do przezwyciężenia.

 

I przyznaje:

 

U wielu osób takie myśli nie trwają długo i mijają same, u części jednak – przekształcają się w zamiary i plany samobójcze, gdy taka osoba zaczyna rozważać, w jaki sposób odebrać sobie życie i przygotowuje się do tego.

arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc
arrow Osobowość dyssocjalna. Terapia jest konieczna
arrow W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne
arrow Relacja z samym sobą. Jak o nią zadbać i dlaczego to takie ważne?
arrow Toksyczna relacja. Kiedy bliska osoba jest jak bluszcz

Ból psychiczny, bezradność, brak nadziei

 

Co przeżywa osoba, którą dotykają myśli samobójcze? Psycholożka Adrianna Smurzyńska odpowiada:

 

Dominującym doświadczeniem osoby, której towarzyszą myśli samobójcze jest cierpienie. Określa się ono jako mieszaninę bólu psychicznego, bezradności i braku nadziei, którym towarzyszy często poczucie krzywdy, wstydu, poniżenia, osamotnienia czy silnego lęku. Przy takich doznaniach myślenie zawęża się do jednego rozwiązania – może się wydawać, że nie ma innego wyjścia, jak odebrać sobie życie.

 

W wewnętrznym świecie takiej osoby dominuje poczucie osamotnienia, izolacji i niezrozumienia, nawet jeśli ma ona w swoim otoczeniu bliskie jej osoby.

 

Przeżywane napięcie, które wydaje się niemożliwe do wytrzymania ani zmniejszenia wzbudza agresję kierowaną na samą/samego siebie. Najczęściej w tego typu myśleniu obecna jest ambiwalencja – obok chęci zniszczenia siebie istnieje chęć utrzymania życia. To ona jest motywem szukania pomocy - zauważa.

 

Myśli samobójcze. Czynniki ryzyka

 

Trudno jednoznacznie określić przyczyny myśli samobójczych, można jednak wskazać czynniki ryzyka ich wystąpienia. Wśród nich można wyróżnić z jednej strony długotrwałe doświadczenia wpływające na trudne do zniesienia cierpienie, takie jak:

 

  • problemy w środowisku rodzinnym,
  • przewlekłe choroby somatyczne,
  • zaburzenia psychiczne,
  • uzależnienia,
  • doświadczenie odrzucenia przez grupę społeczną.

 

Dodatkowym czynnikiem może być intensywny stres wywołany kryzysami życiowymi, doświadczeniem przemocy, czy samobójstwem w otoczeniu.

 

Istotny w tym kontekście jest również brak zasobów psychicznych pozwalających unieść przeżywany ból psychiczny, takich jak: dostęp do dobrych wspomnień i wyobrażeń na temat przyszłości, umiejętność dbania o własne potrzeby emocjonalne, zdolność do szukania i przyjmowania wsparcia z otoczenia i od profesjonalistów, umiejętność regulacji emocji, wyrozumiałość w stosunku do własnych niepowodzeń, czy poczucie wpływu - wylicza psycholożka

 

Myśli samobójcze. Gdzie szukać pomocy?

 

Pojawienie się myśli samobójczych może być elementem kryzysu psychicznego. Warto w takich chwilach skorzystać ze wsparcia zarówno zaufanych osób, jak i specjalistów od zdrowia psychicznego. Nasza ekspertka przekonuje:

 

Szukanie pomocy w takich chwilach jest aktem odwagi i przejawem tego, że chcemy sobie pomóc. Wspierać nas mogą w takich chwilach specjaliści dyżurujący w telefonach zaufania oraz ośrodkach interwencji kryzysowej. Dobrze też udać się do przychodni/ poradni zdrowia psychicznego/centrum zdrowia psychicznego – każdej instytucji, gdzie można uzyskać pomoc psychologa, psychoterapeuty i psychiatry.

 

Przy krótkotrwałych i mało nasilonych myślach samobójczych można udać się na konsultację do ośrodka interwencji kryzysowej lub poradni zdrowia psychicznego. Jednocześnie dobrze jest zadbać o swoje potrzeby emocjonalne, dobre relacje z innymi i rozwijanie tego, co dla nas ważne.

 

Jeśli myśli te są nawracające, ale nie towarzyszy im zamiar samobójczy, dobrze skorzystać z dłuższej pomocy psychoterapeuty i psychiatry. Wspólnie można się wtedy zająć trudnymi doświadczeniami, na bazie których myśli samobójcze mogły się rozwinąć oraz opracować sposoby radzenia sobie z nimi, w tym plan działania w razie gdyby przekształciły się one w zamiar odebrania sobie życia.

 

Jeśli myśli są silne i towarzyszy im zamiar samobójczy, szczególnie gdy pojawia się konkretny plan ich urzeczywistnienia – najlepiej udać się do oddziału ratunkowego lub wezwać karetkę dzwoniąc na 112.

 

Jak wesprzeć bliską osobę z myślami samobójczymi? Psycholog: nie krytykować

 

Wspierając osobę z myślami samobójczymi, warto dbać zarówno o nią, jak i o siebie. Nasza ekspertka podkreśla, jak ważne jest aby przyjąć taką osobę z tym co przeżywa bez krytykowania czy przekonywania do innego sposobu myślenia.

 

Istotne jest przy tym bycie obok i wysłuchanie, jak również towarzyszenie w udaniu się po odpowiednią pomoc. Może to być pokierowanie do specjalisty, udanie się z tą osobą na wizytę i poczekanie na nią, zadzwonienie pod 112 jeśli zachodzi taka konieczność - wylicza psycholożka.

Adrianna Smurzyńska psycholog, Psycholog dzieci i młodzieży, psychotraumatolog 5.00 / 1 opinia artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog, psychotraumatolog. Absolwentka psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i psychotraumatologii na Uniwersytecie Gdańskim. Jest w trakcie 4-letniego kursu psychoterapii poznawczo-behawioralnej (Akademia Motywacji i Edukacji) oraz 2,5-letniego kursu I stopnia psychodramy (Polski Instytut Psychodramy). Kształciła się również w zakresie filozofii i kognitywistyki (Uniwersytet Jagiellońśki, Uniwersytet Adama Mickiewicza, Ruhr Universitat Bochum) oraz wielu metodach pracy m.in. arteterapii, porozumieniu bez przemocy, rodzicielstwie bliskości dla profesjonalistów. Pracuje w Psychoklinika Poradnie Zdrowia Psychicznego www.psychoklinika.pl z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4