1. Artykuły
  2. Czy psychoterapia online to dobre rozwiązanie?

Czy psychoterapia online to dobre rozwiązanie?

Pandemia pogorszyła komfort życia ludzi na wielu poziomach. Wraz z kryzysem ekonomicznym, lockdownem, zmianą trybu życia czy lękiem przed zakażeniem koronawirusem bardzo ucierpiało zdrowie psychiczne. Kiedy zdecydować się sięgnąć po profesjonalną pomoc? Czy terapia online jest tak samo skuteczna?

Czy psychoterapia online to dobre rozwiązanie?
Spis treści
Pandemia a zdrowie psychiczne Terapia online zastąpiła gabinet Skuteczność psychoterapii online Czy potrzebuję pomocy? Opory przed pójściem na terapię Jak przygotować się do terapii online?

Pandemia a zdrowie psychiczne

 

W marcu 2020 roku cały świat stanął w obliczu pandemii COVID-19. Izolacja, zakaz zgromadzeń, zamknięte szkoły, zakłady pracy, praca zdalna, utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej - te czynniki znacznie wpłynęły na komfort życia każdego z nas.

 

Z powodu wszystkich wyżej wymienionych czynników nasze potrzeby nie zostały zaspokojone w odpowiednim stopniu, np. potrzeba bezpieczeństwa czy potrzeba bliskości i bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.

 

Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat w marcu 2021 roku pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków. Aż 58,6% respondentów odczuło negatywny wpływ pandemii na ich stan psychiczny.

 

Terapia online zastąpiła gabinet

 

Lockdown przeniósł wiele aspektów naszego życia w świat wirtualny - praca zdalna, edukacja zdalna, telewizyty, spotkania online ze znajomymi i rodziną. Osoby będące w procesie psychoterapii bądź pod opieką psychiatry również musiały zmierzyć się z nową rzeczywistością i zdecydować, czy kontynuować rozpoczętą terapię w formie online.

 

Należy podkreślić, że problem depresji nie dotyczy tylko osób, które zachorowały na nią przed pandemią. Dotyczy też osób, których stan psychiczny właśnie z powodu koronawirusa uległ pogorszeniu. Jak więc rozpoznać objawy depresji i czy terapia online jest tak samo skuteczna jak tradycyjna?

 

Skuteczność psychoterapii online

 

Wiele badań potwierdza dużą skuteczność psychoterapii online a niektóre nawet mówią wprost, że terapia online ma pewne zalety, które plasują ją wyżej od sesji w gabinecie. Mowa przede wszystkim o oporach przed sięgnięciem po pomoc - sam proces decyzyjny w przypadku psychoterapii jest trudny.

 

Sama świadomość, że potrzebna jest konsultacja u specjalisty to już duży krok. Następnie następuje wybór lekarza bądź psychologa. Decyzja o kontakcie z nim to kolejny kamień milowy. Ostatnim jest przyjście na spotkanie.

 

W przypadku terapii online bez wątpienia cały proces sięgnięcia po pomoc się skraca - na terapię w tej formie można umówić się przez Internet, a całą rozmowę przeprowadzić za pomocą e-maila, czatu, wideoczatu bądź rozmowy telefonicznej.

 

Niektórym ludziom prościej się otworzyć właśnie za pośrednictwem Internetu i opcja psychoterapii online jest dla nich szansą na sięgnięcie po lepsze życie.

 

Czy potrzebuję pomocy?

 

Na obniżony nastrój w czasie pandemii wpływać może rutyna - większość czasu spędzamy w domach, w ograniczonej przestrzeni, z tymi samymi ludźmi. Rzeczy, które dawniej sprawiały nam radość przestają mieć dla nas znaczenie, zaczynamy się odgradzać od swoich bliskich, pojawiają się problemy ze snem czy z apetytem.

 

Symptomy, które powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim:


 

  • Spadek nastroju
  • Spadek energii
  • Nerwowość i płaczliwość
  • Nadmierna senność bądź bezsenność
  • Problemy z apetytem
  • Niechęć do kontaktu z bliskimi
  • Utrata zainteresowania swoim hobby
  • Narastający niepokój, lęk

 

Opory przed pójściem na terapię

 

Opory przed terapią online mogą wynikać ze znalezienia odpowiedniej przestrzeni do terapii. W czasie pandemii mamy ograniczone pole manewru - jeżeli mieszkamy z innymi osobami, może być nam ciężko znaleźć czas i miejsce, by porozmawiać przez wideo ze specjalistą.

 

Należy jednak pamiętać, że wideoczat czy telefon to nie jest jedyna opcja kontaktu - jeżeli nie mamy warunków do tego, by swobodnie rozmawiać o swoich problemach, warto zdecydować się na opcję czatu bądź e-maili.

 

Kolejnym problemem jest stygmatyzacja. Osoba podejrzewająca u siebie depresję często boi się otworzyć przed bliskimi na temat swojego stanu zdrowia. Część społeczeństwa nie do końca jest świadoma, że depresja, to choroba, a nie tylko chwilowy smutek. Choroby się leczy. Obecnie najskuteczniejszym sposobem walki z depresją jest połączenie farmakoterapii, psychoterapii i zdrowego stylu życia.

 

Jak przygotować się do terapii online?

 

Znajdź odosobnione miejsce z dostępem do Internetu. Postaraj się, by nic nie przeszkadzało Ci przed wizytą i w jej trakcie - wycisz telefon, zamknij okna, wyłącz wszystkie tzw. rozpraszacze uwagi na telefonie i komputerze. Sprawdź dostęp do Internetu i sprawność sprzętu komputerowego zanim połączysz się ze specjalistą.

 

Przed psychoterapią online warto również przewietrzyć pomieszczenie, w którym będziemy rozmawiać z terapeutą. Upewnij się, że podczas rozmowy wideo widać będzie twoją twarz. wystarczy usiąść przy oknie lub zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie - to ułatwi pracę terapeucie i analizę Twoich emocji.

 

Po odbytej sesji terapeutycznej dobrze jest zostawić sobie trochę czasu na ochłonięcie i wyciszenie się. Może to być spacer, gorąca kąpiel, medytacja czy ulubiony serial - to jest bardzo indywidualna kwestia. Pamiętaj również, że możesz potrzebować czasu na oswojenie się z formułą terapii online.

 

Pamiętaj, że sięganie po profesjonalną pomoc to przejaw troski o swoje zdrowie. Za pośrednictwem platformy telemedycznej haloDoctor możesz porozmawiać z psychiatrą, psychologiem bądź terapeutą jak chcesz - poprzez czat, wideoczat bądź telefon.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
nerwica
Początki nerwicy? Czy psychoterapia online pomoże?
Witam. Mam na imię Łukasz i mam 37 lat. Parę dni temu doświadczyłem strasznego uczucia...
2020-11-13 14:16:59
Paweł Sala
psychiatra, psychoterapeuta
Umów wizytę
Takie pojedyncze epizody strachu lub lęku nie świadczą o żadnej chorobie, a jedynie być może o Pana wrażliwości. Albo po prostu był Pan w gorszej kondycji psychofizycznej. Warto spokojnie poczekać, aby sprawdzić, czy te epizody będą się powtarzały. Gdyby takich stanów lęku było więcej, można rozważyć kontakt z psychiatrą lub z psychoterapeutą. Możliwe, że w Pana sytuacji wystarczą 1-2 spotkania z psychoterapeutą, aby wyjaśnić, co się stało i żadna psychoterapia nie będzie potrzebna. A gdyby w toku kilku pierwszych spotkań z psychoterapeutą uznałby Pan, że tego typu spotkania są Panu potrzebne, pomysł z psychoterapią może być rozsądny.
Michał Wiśniewski
psycholog, psychoterapeuta, seksuolog
Umów wizytę
Szanowny Panie, Opisywane przez Pana objawy, takie jak niepokój, uczucie paniki oraz lęk lub strach rzeczywiście mogą występować w przebiegu zaburzeń nerwicowych. Jednak na podstawie jednego epizodu, który u Pana wystąpił, nie można stwierdzić, czy faktycznie doświadcza Pan takich trudności. Warto byłoby natomiast zastanowić się z jakiego powodu się one pojawiły, co mogło je spowodować, np. czy w ostatnim czasie doświadczał Pan stresu lub innych trudności życiowych. W sytuacji, kiedy podobne trudności będą się powtarzać, dobrym pomysłem wydaje się być konsultacja z psychoterapeutą, który wspólnie z Panem zastanowi się nad możliwymi przyczynami Pana problemów oraz rozważy możliwe metody radzenia sobie z nimi, ewentualnie omówi potrzebę podjęcia psychoterapii. Odnosząc się do kwestii czy konsultacja online jest dobrym rozwiązaniem, w ostatnim czasie pojawiają się opracowania naukowe potwierdzające podobną skuteczność oddziaływań psychoterapeutycznych w formie online do psychoterapii prowadzonej w tradycyjnej formie. Gdyby miał Pan jakiekolwiek pytania, zapraszam do kontaktu. Michał Wiśniewski - psycholog, seksuolog, psychoterapeuta
depresja
Czy depresję warto również leczyć psychoterapią?
Cały czas męczę się z depresją, towarzyszą mi lęki, przede wszystkim problem z uczuciami. Jestem...
2021-03-09 10:39:32
Dariusz Jasonek
lekarz, lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych, pediatra
Umów wizytę
Psychoterapia jest bardzo ważnym elementem leczenia depresji.
Aleksandra Myszura
lekarz
Umów wizytę
tak, takie usługi dostępne są również online
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.91 / 517 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.91 / 146 opinii
Sylwia Dżaman
lekarz
4.99 / 269 opinii
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11034 opinie
Umów wizytę