Objawy takie jak nawracające bóle i skurcze łydek, uczucie obrzęku czy podwyższona temperatura w okolicy łydki mogą świadczyć o zakrzepicy żył. Jakie są przyczyny tej choroby i jak ją leczyć?
Powstawaniu skrzepów sprzyjają niektóre choroby:
Nie są to jednak jedyne czynniki ryzyka. Wystarczy długotrwałe unieruchomienie (noszenie gipsu, kilkugodzinna podróż samolotem), otwarte złamanie lub operacja chirurgiczna, aby doszło do zapalenia żył. Zachorować można w każdym wieku, ale najbardziej narażone są osoby pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, które długo przebywają w jednej pozycji.
W jednym na siedem przypadków, zapalenie żył jest śmiertelne. Problem polega na tym, że niektóre zapalenia żył są tylko nieznacznie bolesne lub nawet bezobjawowe. W przypadku braku objawów, nierzadko zapalenie żył jest wykrywane dopiero w stadium zatorowości płucnej: skrzep obecny w nodze odrywa się i przemieszcza się do układu naczyniowego, w kierunku serca i tętnicy płucnej. Jeżeli skrzep dotrze do tętnicy płucnej stanowi zagrożenie dla życia.
Oznaki, które powinny nas niepokoić:
Potwierdzenie diagnozy uzyskujemy dopiero po badaniu aparaturą dopplerowską. To nieinwazyjne badanie oparte na ultradźwiękach potwierdzi lub wykluczy obecność skrzepu.
Jeśli ból łydki utrzymuje się od kilku dni, a do tego dochodzi uporczywy kaszel, duszności i ból w klatce piersiowej, może oznaczać zator płucny (zator tętnicy płucnej) stanowi on bezpośrednie zagrożenie dla życia. W skrajnych przypadkach może powodować nagłe zatrzymanie krążenia i śmierć, dlatego wymaga pilnej interwencji lekarskiej.
Zapalenie żył nie powinno być nigdy lekceważone, ponieważ ma ono tendencję do nawracania. Ignorowanie problemu może doprowadzić do zmian w ścianie żyły, co skutkuje pojawieniem się przewlekłego obrzęku, czasami związanego z chorobami skóry i owrzodzeniami.
Leczenie zależy od rodzaju zapalenia żył. Jeśli skrzep znajduje się w naczyniu krwionośnym blisko powierzchni skóry, nazywa się to powierzchownym zapaleniem żył. Jeśli jest to żyła głęboka, która jest zablokowana, nazywa się to głębokim zapaleniem żył.
Nieleczona zakrzepica prowadzi do zespołu pozakrzepowego, objawiającego się brązowymi przebarwieniami skóry łydek lub owrzodzeniami podudzi, natomiast powikłaniem po zatorze tętnicy płucnej jest przewlekłe zakrzepowo-zatorowe nadciśnienie płucne.
Jeśli nie zapobiegnie się odpowiednio zapaleniu żył, może ono nawrócić u jednej na trzy osoby w ciągu pięciu lat. Dlatego warto wprowadzić w życie kilka zasad higieny.
Walcz z nadwagą, ponieważ otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia zapalenia żył. Wszelkie niepokojące dolegliwości należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Jeżeli nie masz możliwości wizyty w gabinecie, skorzystaj z opcji wizyty online. Zarejestruj się już teraz a e-Receptę i e-Skierowanie otrzymasz bez wychodzenia z domu.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!