1. Artykuły
 2. Agorafobia. Kiedy lęk przed miejscami publicznymi izoluje od życia

Agorafobia. Kiedy lęk przed miejscami publicznymi izoluje od życia

Agorafobia to jedno z najbardziej powszechnych zaburzeń lękowych, a jego cechą charakterystyczną jest silny lęk przed miejscami publicznymi. Niemożliwe staje się wyjście z domu - na zakupy, do kina czy podróż autobusem. W efekcie osoba dotknięta agorafobią izoluje się od innych. - Agorafobia może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy też statusu społecznego - przyznaje psycholog Ewelina Sowińska. 

Agorafobia. Kiedy lęk przed miejscami publicznymi izoluje od życia
Spis treści
Agorafobia - co to takiego? Agorafobia - objawy Trudna codzienność z agorafobią Agorafobia - przyczyny Agorafobia - diagnoza i leczenie

Agorafobia - co to takiego?

 

Agorafobia jest jednym z najbardziej powszechnych zaburzeń lękowych, które wpływa na codzienne życie wielu osób. Charakteryzuje się silnym lękiem przed sytuacjami lub miejscami, w których udzielenie pomocy podczas występowania lęku, może okazać się niemożliwe.

 

Osoba cierpiąca na agorafobię może unikać takich miejsc jak sklepy spożywcze, galerie handlowe, środki komunikacji miejskiej. Przebywanie w zamkniętych miejscach takich jak kino, teatr może również okazać się niemożliwe dla osoby dotkniętej agorafobią - wylicza psycholog Ewelina Sowińska.

 

To co możemy uznać za łączące te miejsca to, że ucieczka podczas występowania lęku mogłaby być trudna oraz przede wszystkim krępująca, ponieważ może być zauważona przez innych.

 

Agorafobia może również objawiać się lękiem przed oddaleniem się od domu, a także od osoby dającej poczucie bezpieczeństwa - dodaje nasza ekspertka.

Agorafobia - objawy

 

U osoby, która zmaga się z agorafobią w sytuacji, która wywołuję lęk możemy wyróżnić objawy takie jak:

 

 • przyspieszone tętno,
 • kołatanie serca,
 • drżenie rąk,
 • problemy z oddychaniem,
 • zawroty głowy,
 • uderzenia gorąca, dreszcze,
 • nudności i dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
 • pocenie się.

 

Trudna codzienność z agorafobią

 

Agorafobia może wpływać na różne obszary życia, powodując liczne trudności. Psycholog wylicza kilka najczęstszych trudności związanych z chorobą:

 

 • Unikanie miejsc publicznych – osoby z agorafobią mogą unikać takich miejsc jak kino, sklepy, galerie handlowe i wiele innych. Z obawy na wystąpienie lęku, może to przyczynić się do wycofania się z życia towarzyskiego oraz utrudniać codziennie czynności takie jak zakupy, wizyta u lekarza czy też spotkania ze znajomymi.
 • Unikanie podróży – osoby z agorafobią bardzo często unikają podróży.
 • Agorafobia może wpłynąć na nasze funkcjonowanie w życiu zarówno towarzyskim jak i zawodowym, możemy unikać chodzenia do pracy, szkoły.
 • Unikanie kontaktów z innymi – opuszczenie domu bardzo często wiąże się z silnym lękiem, co powoduje że unikamy takich sytuacji oraz izolujemy się od innych.
 • Zależność od innych osób – kiedy osoba cierpiąca na agorafobię obawia się opuszczenia domu, bardzo często jest zależna od innych osób, ponieważ wyjście z domu jest możliwe tylko z osoba zaufaną, przy której czujemy się bezpiecznie.

 

To co jest ważne, to że agorafobia może mieć różny stopień nasilenia u różnych osób oraz każda osoba może doświadczać unikalnych trudności w związku z tym zaburzeniem - przyznaje psycholog Ewelina Sowińska.

 

Agorafobia - przyczyny

 

Nasza ekspertka podkreśla, że podobnie jak przy innych zaburzeniach, nie ma jednej przyczyny, którą możemy wyróżnić w przypadku agorafobii. Ponadto, mogą się różnić w zależności od osoby.

 

Istnieje natomiast wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju agorafobii, w tym:

 

 • Doświadczenie traumy – osoby, które doświadczyły traumatycznych zdarzeń, takich jak utrata bliskich, wypadki, napady, mogą być bardziej narażone na rozwinięcie agorafobii.
 • Historia ataków paniki – ataki paniki, które wystąpiły wcześniej w określonych miejscach lub sytuacjach, mogą prowadzić do obawy przed ich powtórzeniem i rozwoju agorafobii.
 • Osoba bliska cierpiąca na agorafobie -  istnieją pewne genetyczne uwarunkowania, które mówią, że do rozwoju agorafobii może przyczynić się dziedziczenie.
 • Czynniki środowiskowe – stres, przemoc czy nadmierna kontrola w dzieciństwie.

 

Agorafobia może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy też statusu społecznego, natomiast statystyki pokazują, że agorafobia występuję częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

 

 

Badania mówią, że możemy wyróżnić dwa okresy występowania agorafobii. Pierwszy z nich to okres późnej adolescencji i wczesnej dorosłości, z kolei drugi to okres, który wypada po czterdziestym roku życia - zwraca uwagę psycholog Ewelina Sowińska.

 

Agorafobia - diagnoza i leczenie

 

Diagnoza agorafobii zwykle obejmuje szczegółowy wywiad zarówno medyczny jak i psychologiczny.

 

Bardzo ważne jest aby udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie terapeutyczne a w niektórych przypadkach farmakologiczne - podkreśla nasza ekspertka.

 

W przypadku leczenia agorafobii, bardzo pomocna jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, podczas której terapeuta na początku prowadzi psychoedukację, a następnie pracuje z pacjentem nad identyfikacją oraz zmianą negatywnych myśli i przekonań związanych z lękiem przed miejscami publicznymi.

 

Bardzo często stosowana jest technika ekspozycji, w której pacjent stopniowo naraża się na sytuację wywołujące lęk, co pozwala na desensytyzację – tzw. stopniowe odwrażliwianie. Za pomocą ekspozycji, przyzwyczajamy się do bodźca wywołującego lęk, który stopniowo zostaje wygaszany - tłumaczy psycholog.

 

I dodaje:

 

Bardzo często stosowana jest również relaksacja, która odgrywa istotną rolę w terapii poznawczo-behawioralnej. Dzięki relaksacji, pacjent uczy się opanować objawy, które płyną z ciała np. podczas regulacji oraz uspokajania oddechu. 

 

W niektórych przypadkach może zostać wdrożone leczenie farmakologiczne.

 

Należy również pamiętać, że istotną rolę w leczeniu agorafobii odgrywa wsparcie i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa ze strony najbliższych - kończy Ewelina Sowińska.

Ewelina Sowińska psycholog 5.00 / 2 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i rocznego kursu z psychoterapii dzieci i młodzieży oraz szkolenia z treningu umiejętności społecznych. W swojej pracy zawodowej spotyka się z dziećmi od 5 roku życia, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. W praktyce gabinetowej stawia na indywidualne podejście do pacjenta, współpracę i interakcję z rozmówcą. Pomaga osobom, które mają trudności w budowaniu relacji, doświadczają obniżonej samooceny i braku akceptacji siebie, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, są narażone na nadmierny stres, przebywają w toksycznych relacjach, odczuwają niepokój i lęk. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Jak poradzić sobie z przechodzeniem przez pasy mając fobię społeczną?
Przez fobię społeczną boję się przechodzić przez pasy. Nie umiem sobie poradzić z momentem, gdy jakieś auto zatrzyma się by skręcić w boczną ulicę, a ja mam tam przejść. Nigdy nie wiem, czy dać autu skręcić, czy szybko przejść, póki stoi i czeka, aż inne samochody przejadą, ale wtedy nie...
Dzień dobry. Przy stanach lękowych, jedną z metod terapii jest trening ekspozycji. Jeśli czuje Pani, że postawione przed Panią zadanie wiąże się z nieznośnym dyskomfortem, może Pani zgłosić swoje wątpliwości do psychoterapeuty/psychologa prowadzącego Pani leczenie. Specjalista pomoże Pani dobrać zadanie o odpowiednim poziomie trudności i pomoże zapanować nad lękiem w sytuacji ekspozycji. Najpewniej zaproponuje Pani także pracę nad przekonaniami. Należy jednak stosować się do zasad ruchu drogowego - przez pasy przechodzimy tylko na zielonym świetle, a piesi mają pierwszeństwo. Powodzenia!
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Przy stanach lękowych, jedną z metod terapii jest trening ekspozycji. Jeśli czuje Pani, że postawione przed Panią zadanie wiąże się z nieznośnym dyskomfortem, może Pani zgłosić swoje wątpliwości do psychoterapeuty/psychologa prowadzącego Pani leczenie. Specjalista pomoże Pani dobrać zadanie o odpowiednim poziomie trudności i pomoże zapanować nad lękiem w sytuacji ekspozycji. Najpewniej zaproponuje Pani także pracę nad przekonaniami. Należy jednak stosować się do zasad ruchu drogowego - przez pasy przechodzimy tylko na zielonym świetle, a piesi mają pierwszeństwo. Powodzenia!
Czy to powszechne, że ktoś wycofał się z kontaktów społecznych przez depresję?
Nie ma energii np. na pisanie z kimś (ja tak mam). W moim przypadku wygląda to tak, że wycofałam się z kontaktów z moimi wirtualnymi znajomymi z gry. Teraz już nie gram w tę grę i utrzymuję sporadyczny kontakt z osobami stamtąd. W realu nigdy nie miałam prawdziwych znajomych...
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Problemy z oddychaniem - czy mogą być spowodowane flegmą po refluksie?
Czy problemy z oddychaniem mogą być spowodowane flegmą, która pochodzi od refluksu, a on z kolei bierze się z nerwicy lękowej/zespołu lęku uogólnionego? Podejrzewam, że moje problemy z oddychaniem biorą się z nerwicy, ale ostatnio zaczęłam się zastanawiać czy nie biorą się one...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy nerwica może powodować problemy z oddychaniem?
Odczuwam problemy z oddychaniem w nerwicy lękowej/zespole lęku uogólnionego tak jakby coś stało mi na przeszkodzie w nosie i gardle. Czy w takim razie to rzeczywiście może być od nerwicy? Byłam badana przez 2 laryngologów na NFZ i stwierdzili, że nic w moich drogach...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak przetrwać ataki duszności powodowane zespołem lęku uogólnionego?
Czy są jakieś sposoby na to jak przetrwać ataki duszności spowodowane przez zespół lęku uogólnionego? Ostatnio łapie mnie to głównie gdy kładę się spać i jak oglądam telewizję. Nie jest to bezpośrednie następstwo lęku, bo duszności przychodzą bez powodu i niczego się...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Informacja dla psychologa - muszą być podane objawy, czy można podać podejrzenia zaburzeń?
Czy kartka o takiej treści: "Podejrzewam u siebie: zespół lęku uogólnionego, depresja, fobia społeczna, DDA, osobowość unikająca, osobowość anankastyczna, dystymia, uporczywe zaburzenia nastroju, agorafobia. Nie uważam, że mam te wszystkie zaburzenia, ale myślę, że występuje u...
To lekarz psychiatra stawia rozpoznanie - polecam kontakt z lekarzem, nawet bez kartki.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
To lekarz psychiatra stawia rozpoznanie - polecam kontakt z lekarzem, nawet bez kartki.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy ufanie swojemu psychiatrze jest konieczne?
Ja swojej psychiatrze nie ufam i nie wiem jak sprawić bym zaufała. Obawiam się, że ten brak zaufania jest bardziej spowodowany moim zespołem lęku uogólnionego niż faktycznymi powodami by jej nie ufać.
W tej sytuacji należy się zastanowić nad zmianą specjalisty.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zawsze można zmienić lekarza prowadzącego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sytuacji należy się zastanowić nad zmianą specjalisty.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana zmiana psychiatry prowadzącego.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z