1. Artykuły
  2. Agorafobia. Kiedy lęk przed miejscami publicznymi izoluje od życia

Agorafobia. Kiedy lęk przed miejscami publicznymi izoluje od życia

Agorafobia to jedno z najbardziej powszechnych zaburzeń lękowych, a jego cechą charakterystyczną jest silny lęk przed miejscami publicznymi. Niemożliwe staje się wyjście z domu - na zakupy, do kina czy podróż autobusem. W efekcie osoba dotknięta agorafobią izoluje się od innych. - Agorafobia może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy też statusu społecznego - przyznaje psycholog Ewelina Sowińska. 

Agorafobia. Kiedy lęk przed miejscami publicznymi izoluje od życia Agorafobia. Kiedy lęk przed miejscami publicznymi izoluje od życia
Spis treści
Agorafobia - co to takiego? Agorafobia - objawy Trudna codzienność z agorafobią Agorafobia - przyczyny Agorafobia - diagnoza i leczenie

Agorafobia - co to takiego?

 

Agorafobia jest jednym z najbardziej powszechnych zaburzeń lękowych, które wpływa na codzienne życie wielu osób. Charakteryzuje się silnym lękiem przed sytuacjami lub miejscami, w których udzielenie pomocy podczas występowania lęku, może okazać się niemożliwe.

 

Osoba cierpiąca na agorafobię może unikać takich miejsc jak sklepy spożywcze, galerie handlowe, środki komunikacji miejskiej. Przebywanie w zamkniętych miejscach takich jak kino, teatr może również okazać się niemożliwe dla osoby dotkniętej agorafobią - wylicza psycholog Ewelina Sowińska.

 

To co możemy uznać za łączące te miejsca to, że ucieczka podczas występowania lęku mogłaby być trudna oraz przede wszystkim krępująca, ponieważ może być zauważona przez innych.

 

Agorafobia może również objawiać się lękiem przed oddaleniem się od domu, a także od osoby dającej poczucie bezpieczeństwa - dodaje nasza ekspertka.

arrow Fobia społeczna. Kiedy lęk przed krytyką jest paraliżujący

Agorafobia - objawy

 

U osoby, która zmaga się z agorafobią w sytuacji, która wywołuję lęk możemy wyróżnić objawy takie jak:

 

  • przyspieszone tętno,
  • kołatanie serca,
  • drżenie rąk,
  • problemy z oddychaniem,
  • zawroty głowy,
  • uderzenia gorąca, dreszcze,
  • nudności i dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
  • pocenie się.

 

Trudna codzienność z agorafobią

 

Agorafobia może wpływać na różne obszary życia, powodując liczne trudności. Psycholog wylicza kilka najczęstszych trudności związanych z chorobą:

 

  • Unikanie miejsc publicznych – osoby z agorafobią mogą unikać takich miejsc jak kino, sklepy, galerie handlowe i wiele innych. Z obawy na wystąpienie lęku, może to przyczynić się do wycofania się z życia towarzyskiego oraz utrudniać codziennie czynności takie jak zakupy, wizyta u lekarza czy też spotkania ze znajomymi.
  • Unikanie podróży – osoby z agorafobią bardzo często unikają podróży.
  • Agorafobia może wpłynąć na nasze funkcjonowanie w życiu zarówno towarzyskim jak i zawodowym, możemy unikać chodzenia do pracy, szkoły.
  • Unikanie kontaktów z innymi – opuszczenie domu bardzo często wiąże się z silnym lękiem, co powoduje że unikamy takich sytuacji oraz izolujemy się od innych.
  • Zależność od innych osób – kiedy osoba cierpiąca na agorafobię obawia się opuszczenia domu, bardzo często jest zależna od innych osób, ponieważ wyjście z domu jest możliwe tylko z osoba zaufaną, przy której czujemy się bezpiecznie.

 

To co jest ważne, to że agorafobia może mieć różny stopień nasilenia u różnych osób oraz każda osoba może doświadczać unikalnych trudności w związku z tym zaburzeniem - przyznaje psycholog Ewelina Sowińska.

 

Agorafobia - przyczyny

 

Nasza ekspertka podkreśla, że podobnie jak przy innych zaburzeniach, nie ma jednej przyczyny, którą możemy wyróżnić w przypadku agorafobii. Ponadto, mogą się różnić w zależności od osoby.

 

Istnieje natomiast wiele czynników, które mogą przyczynić się do rozwoju agorafobii, w tym:

 

  • Doświadczenie traumy – osoby, które doświadczyły traumatycznych zdarzeń, takich jak utrata bliskich, wypadki, napady, mogą być bardziej narażone na rozwinięcie agorafobii.
  • Historia ataków paniki – ataki paniki, które wystąpiły wcześniej w określonych miejscach lub sytuacjach, mogą prowadzić do obawy przed ich powtórzeniem i rozwoju agorafobii.
  • Osoba bliska cierpiąca na agorafobie -  istnieją pewne genetyczne uwarunkowania, które mówią, że do rozwoju agorafobii może przyczynić się dziedziczenie.
  • Czynniki środowiskowe – stres, przemoc czy nadmierna kontrola w dzieciństwie.

 

Agorafobia może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy też statusu społecznego, natomiast statystyki pokazują, że agorafobia występuję częściej u kobiet, niż u mężczyzn.

 

 

Badania mówią, że możemy wyróżnić dwa okresy występowania agorafobii. Pierwszy z nich to okres późnej adolescencji i wczesnej dorosłości, z kolei drugi to okres, który wypada po czterdziestym roku życia - zwraca uwagę psycholog Ewelina Sowińska.

 

Agorafobia - diagnoza i leczenie

 

Diagnoza agorafobii zwykle obejmuje szczegółowy wywiad zarówno medyczny jak i psychologiczny.

 

Bardzo ważne jest aby udać się do specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie terapeutyczne a w niektórych przypadkach farmakologiczne - podkreśla nasza ekspertka.

 

W przypadku leczenia agorafobii, bardzo pomocna jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, podczas której terapeuta na początku prowadzi psychoedukację, a następnie pracuje z pacjentem nad identyfikacją oraz zmianą negatywnych myśli i przekonań związanych z lękiem przed miejscami publicznymi.

 

Bardzo często stosowana jest technika ekspozycji, w której pacjent stopniowo naraża się na sytuację wywołujące lęk, co pozwala na desensytyzację – tzw. stopniowe odwrażliwianie. Za pomocą ekspozycji, przyzwyczajamy się do bodźca wywołującego lęk, który stopniowo zostaje wygaszany - tłumaczy psycholog.

 

I dodaje:

 

Bardzo często stosowana jest również relaksacja, która odgrywa istotną rolę w terapii poznawczo-behawioralnej. Dzięki relaksacji, pacjent uczy się opanować objawy, które płyną z ciała np. podczas regulacji oraz uspokajania oddechu. 

 

W niektórych przypadkach może zostać wdrożone leczenie farmakologiczne.

 

Należy również pamiętać, że istotną rolę w leczeniu agorafobii odgrywa wsparcie i zapewnienie poczucia bezpieczeństwa ze strony najbliższych - kończy Ewelina Sowińska.

Ewelina Sowińska psycholog, psychoterapeuta poznawczo-behawioralny (CBT) 5.00 / 2 opinie artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i rocznego kursu z psychoterapii dzieci i młodzieży oraz szkolenia z treningu umiejętności społecznych. W swojej pracy zawodowej spotyka się z dziećmi od 5 roku życia, młodzieżą oraz osobami dorosłymi. W praktyce gabinetowej stawia na indywidualne podejście do pacjenta, współpracę i interakcję z rozmówcą. Pomaga osobom, które mają trudności w budowaniu relacji, doświadczają obniżonej samooceny i braku akceptacji siebie, znajdują się w trudnej sytuacji życiowej, są narażone na nadmierny stres, przebywają w toksycznych relacjach, odczuwają niepokój i lęk. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Badanie krwi, a zaburzenia psychiczne.
Poziom, jakich witamin (oprócz witaminy D) warto sobie zbadać, żeby wykluczyć somatyczne podłoże depresji, nerwicy lękowej i fobii społecznej?
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
dzien dobry; zalecam zrobić badania morfologii z rozmazem, oraz poszerzyć pakiet o żelazo, ferrytynę, b12 i kwas foliowy;
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Witam, warto zrobić sobie całą morfologię krwi ale wątpie aby niedobór witamin miał wpływ na podłoże depresji- tutaj, w tej sytuacji potrzebna jest solidna terapia, na którą osobiście zapraszam- można zarezerwować wizytę na moim profilu bądź bezpośrednio pod moim numerem telefonu 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy to normalne w fobii społecznej i podobnych zaburzeniach?
Mam niemożność powiedzenia, że czegoś nie wiem, przyznania się, że coś nie działa albo że źle się czuję w sytuacjach społecznych z ludźmi spoza grona moich bliskich. Mam tak przez fobię społeczną. Już wyjaśniam, o co w tym chodzi w moim przypadku. Nie umiem powiedzieć, że czegoś nie wiem na...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy to była tylko nieśmiałość, czy już początki fobii społecznej?
Czy mogę powiedzieć, że mam fobię społeczną od zawsze jeśli jedyne co pamiętam to fakt, że moja siostra od razu załapała kontakt z kuzynką gdy po raz pierwszy ją spotkała a ja (byłam wtedy jeszcze przed przedszkolem) miałam z tym problemy i nie chciałam się ruszyć na podwórko bez mamy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy mogę iść z nerwicą lękową, depresją i fobią społeczną do lekarki, która jest w trakcie specjalizacji z psychiatrii?
Nie chcę tylko jednorazowej konsultacji, tylko regularnych wizyt, podczas których zostaną postawione diagnozy i ustawione leki. Czy z psychiatrami jest podobnie jak z psychoterapeutami, można chodzić do lekarza, który jest w trakcie specjalizacji z psychiatrii, tak jak można chodzić...
Zalecam wizytę zarówno u lekarza psychiatry w trakcie specjalizacji jak również rozpoczęcie psychoterapii, proszę o kontakt pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy to normalne? Czy raczej podchodzi to pod obsesję?
Jestem w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii i na rozpoczęcie chodzenia do nowej psychiatrki, oba na NFZ i oba rozpoczną się w marcu 2024 r. Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej, które negatywnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie, nie mogę pracować,...
W tej sytuacji, zalecana jest konsultacja psychiatryczna- lekarz może wypisać leki- ale one nie rozwiązują problemów. Jako psychoterapeuta, zalecam zastosowanie jednocześnie zażywania leków z przepisu lekarza specjalisty jak również rozpoczęcie psychoterapii aby znaleźć setno problemu- tylko takie rozpoczęcie leczenia może przynieść pożądane rezultaty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Dlaczego tak jest, że jak idę na spacer sama, to się mocno pocę, a jak idę tą samą trasą z mamą, to pot jest o wiele mniejszy?
Mam zespół lęku uogólnionego, depresję i fobię społeczną, ale już od jakiegoś czasu prawie w ogóle nie boję się, że ludzie mnie ocenią i się nie wstydzę siebie. Dotychczas myślałam, że pocenie się wynika z wysiłku fizycznego, bo mam mało ruchu i nadwagę, ale dzisiaj szłam z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
W przypadku lęku uogólnionego ora wskazanych przez Panią innych objawów wynika, że fakt samego pocenia może wynikać z ukrytego stresu - jest ono wypadkową fobii społecznej, małej aktywności fizycznej jednak zalecana jest wizyta u lek. psychiatry, lek. POZ a w przypadku wyeliminowania kwestii zdrowotnych, zalecam psychoterapię oraz zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam, Tomasz Matjas Terapeuta
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Jak poradzić sobie z przechodzeniem przez pasy mając fobię społeczną?
Przez fobię społeczną boję się przechodzić przez pasy. Nie umiem sobie poradzić z momentem, gdy jakieś auto zatrzyma się by skręcić w boczną ulicę, a ja mam tam przejść. Nigdy nie wiem, czy dać autu skręcić, czy szybko przejść, póki stoi i czeka, aż inne samochody przejadą, ale wtedy nie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Przy stanach lękowych, jedną z metod terapii jest trening ekspozycji. Jeśli czuje Pani, że postawione przed Panią zadanie wiąże się z nieznośnym dyskomfortem, może Pani zgłosić swoje wątpliwości do psychoterapeuty/psychologa prowadzącego Pani leczenie. Specjalista pomoże Pani dobrać zadanie o odpowiednim poziomie trudności i pomoże zapanować nad lękiem w sytuacji ekspozycji. Najpewniej zaproponuje Pani także pracę nad przekonaniami. Należy jednak stosować się do zasad ruchu drogowego - przez pasy przechodzimy tylko na zielonym świetle, a piesi mają pierwszeństwo. Powodzenia!
Czy to powszechne, że ktoś wycofał się z kontaktów społecznych przez depresję?
Nie ma energii np. na pisanie z kimś (ja tak mam). W moim przypadku wygląda to tak, że wycofałam się z kontaktów z moimi wirtualnymi znajomymi z gry. Teraz już nie gram w tę grę i utrzymuję sporadyczny kontakt z osobami stamtąd. W realu nigdy nie miałam prawdziwych znajomych...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Problemy z oddychaniem - czy mogą być spowodowane flegmą po refluksie?
Czy problemy z oddychaniem mogą być spowodowane flegmą, która pochodzi od refluksu, a on z kolei bierze się z nerwicy lękowej/zespołu lęku uogólnionego? Podejrzewam, że moje problemy z oddychaniem biorą się z nerwicy, ale ostatnio zaczęłam się zastanawiać czy nie biorą się one...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę