1. Artykuły
  2. Osobowość narcystyczna – jak sobie z nią radzić?

Osobowość narcystyczna – jak sobie z nią radzić?

Głębokie przeświadczenie o swojej wyjątkowości, atrakcyjności, nieomylności oraz pogardliwy, arogancki stosunek do innych ludzi – często połączony z brakiem empatii – to najczęstsza kumulacja cech charakterystycznych dla narcyza. 

Osobowość narcystyczna – jak sobie z nią radzić? Osobowość narcystyczna – jak sobie z nią radzić?
Spis treści
Charakterystyka osobowości narcystycznej Skąd bierze się narcyzm Diagnostyka i leczenie osobowości narcystycznej

Myśląc o osobowości narcystycznej, wyobrażamy sobie osobę wpatrzona w siebie, głuchą na krytykę i raczej nielubianą, co wynika ze sposobu, w jaki odnosi się ona do innych. Podłoże i mechanizm zaburzenia są jednak bardziej skomplikowane, a cierpiąca na nie osoba może nie być świadoma swojego zachowania.

 

Każdemu z nas potrzebna jest odrobina zdrowego narcyzmu, problem pojawia się natomiast kiedy zachowania narcystyczne utrudniają lub uniemożliwiają funkcjonowanie w społeczeństwie.

 

Charakterystyka osobowości narcystycznej

 

Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne w klasyfikacji zaburzeń psychicznych DSM, podaje cechy, którymi można opisać osobowość narcystyczną:

 

  • manipulowanie oraz wykorzystywanie innych dla osiągnięcia swoich własnych celów,
  • nieumiejętność samokrytyki, co wiąże się z przekonaniem o swojej wyjątkowości oraz nieumiejętność przyjęcia krytyki na własny temat,
  • wysokie i szczegółowe oczekiwania względem innych osób,
  • brak empatii lub bardzo słabe okazywanie, rozumienie uczuć,
  • trudność w nawiązywaniu oraz utrzymywaniu relacji,
  • poczucie wyższości,
  • odczuwanie zazdrości, często nieuzasadnionej.

 

Według Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD- 10- osobowość narcystyczna nie jest przedstawiana jako odrębne zaburzenie, lecz występuje jako jedno z zaburzeń osobowości. Osobowość narcystyczna może współistnieć z innymi zaburzeniami, najczęściej są to:

 

 

Bardzo często u takiej osoby mogą występować również zaburzenia odżywiania.

 

W ICD-10 osobę z zaburzeniami narcystycznymi określa się również jako osobę wychodzącą poza obowiązujące normy i schematy społeczno-kulturowe, przejawia się to w jej zachowaniu, ale również myśleniu. Narcyz bardzo często bywa osobą głęboko cierpiącą, która winą za swoje cierpienie obarcza innych – działanie to ma na celu wywołać współczucie oraz poczucie winy. Zaburzenia osobowości narcystycznej mogą wystąpić w okresie nastoletnim &ndsah; równolegle z wystąpieniem buntu nastoletniego – i minąć samoistnie lub wystąpić w okresie dziecięcym, a także wczesnego okresu nastoletniego i utrzymywać się w życiu dorosłym.

 

Osoby z osobowością narcystyczną chętniej sięgają po środki psychoaktywne, co ma wpłynąć na poprawę ich nastroju.

 

arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Psychoonkolog: nie mów choremu, że będzie dobrze
arrow Noworoczne postanowienia. Jak ich dotrzymać?
arrow Jak nie pokłócić się w święta z rodziną? Psychiatra: ważna jest jedna zasada
arrow Kiedy do psychiatry? Kiedy do psychologa? Kiedy do psychoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości
arrow Pedantyzm. Kiedy sprzątanie jest obsesją

Skąd bierze się narcyzm

 

Dotychczas nie udało się jednogłośnie określić źródła zaburzenia, natomiast wiadomo, że może na nie wpływać kilka czynników:

 

  • czynniki genetyczne
    • ryzyko wystąpienia zaburzenia wzrasta, jeżeli stwierdzono je u któregoś członka rodziny

 

  • czynniki środowiskowe
    • niezaspokojone potrzeby bliskości, opieki lub traumy z okresu dziecięcego
    • rodzice nadmiernie gloryfikujący dziecko oraz jego talent
    • rodzice nadmiernie kontrolujący i skupiający swoją uwagę na dziecku

 

Nie każdy narcyz jest osobą ślepo zapatrzoną w siebie z ogromną potrzebą bycia w centrum uwagi, czyli tzw. narcyzem klasycznym. Osobowość narcystyczną mogą posiadać również osoby bardziej introwertyczne i wrażliwe, z dużo mniejszą potrzebą zwrócenia na siebie uwagi. Narcyzem może być również osoba bardzo zaangażowana społecznie narcyzm społeczny, która przez działania skierowane na pomoc innym pragnie zwrócić uwagę na siebie i zyskać podziw za swoje działania. Wyróżnić można również narcyza złośliwego, czyli osobę, która dąży do manipulacji i zdominowania innych. Ten typ przejawia często skłonność do paranoi i socjopatycznych zachowań. 

 

Diagnostyka i leczenie osobowości narcystycznej

 

W rozpoznaniu osobowości narcystycznej stosuje się różne testy psychologiczne oraz zdiagnozowanie występowania cech i zachowań charakterystycznych dla tego zaburzenia. Istotną rolę odgrywa tutaj oddzielenie cech narcystycznych od innych zaburzeń osobowości. W procesie diagnostycznym dużą rolę mają również najbliżsi pacjenta. Osoba narcystyczna bardzo rzadko sama zwróci się o pomoc, ponieważ nie odczuwa takiej potrzeby. Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć osobowość narcystyczną, lub problem ten może dotyczyć kogoś z twoich bliskich, warto skonsultować się z psychologiem online.

 

Leczenie opiera się głównie na psychoterapii. Najczęściej korzysta się z nurtu psychodynamicznego, pozytywne efekty może również przynieść terapia poznawczo-behawioralna. Posiadanie osobowości narcystycznej w znacznej mierze utrudnia funkcjonowanie osobie zaburzonej, ale także ma ogromny wpływ na osoby, które dzielą z nią życie, dlatego często korzysta się z terapii małżeńskiej oraz terapii rodzin. Farmakoterapia może okazać się konieczna, jeśli u pacjenta występują zaburzenia o podłożu depresyjnym, choroba afektywna dwubiegunowa lub inne choroby, których postępowanie można kontrolować lekami.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Zalecam wizytę u lek. POz, obserwację własnego ciała Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę