1. Artykuły
  2. Kiedy do psychiatry? Kiedy do psychologa? Kiedy do psychoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości

Kiedy do psychiatry? Kiedy do psychologa? Kiedy do psychoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości

Czujemy się źle, problemy nas przerastają, trudno nam znaleźć wspólny język z bliskimi, dręczy bezsenność. Na początku próbujemy radzić sobie sami, czasami za wszelką cenę. Przychodzi jednak taki moment, że zaczynamy szukać pomocy. Czy wiemy gdzie się udać? O profesji psychiatry, psychologa i psychoterapeuty wypowiadają się eksperci.

Kiedy do psychiatry? Kiedy do psychologa? Kiedy do psychoterapeuty? Rozwiewamy wątpliwości
Spis treści
Kiedy powinniśmy się udać do psychiatry? Jakiej pomocy udzieli psychiatra? Jak przygotować się do wizyty? Psychiatra: szukającemu pomocy należy się szczególny szacunek Kiedy powinniśmy się udać do psychologa? Jakiej pomocy udzieli psycholog? Jak przygotować się do wizyty? Psycholog: edukujmy! Kiedy powinniśmy się udać do psychoterapeuty? Jakiej pomocy udzieli psychoterapeuta? Jak przygotować się do wizyty? Psychoterapeuta: ludzie szukają pomocy, mimo lęku

Kiedy powinniśmy się udać do psychiatry?

 

Najpierw warto podkreślić, że psychiatra jest lekarzem, to znaczy ukończył sześcioletnie studia lekarskie, i ma tytuł zawodowy lekarza.

 

Tak jak niektórym chorują nerki, innym serce, tak niektórym potrafi chorować głowa, i nie ma w tym nic złego bądź wstydliwego - na początku wyjaśnia i uspokaja psychiatra Gniewko Więckiewicz.

 

Zatem kiedy powinniśmy się pojawić w gabinecie lekarza psychiatry? Tu nasz ekspert precyzuje:

 

Do psychiatry powinniśmy się udać, wtedy kiedy dostrzeżemy, że codzienne funkcjonowanie przynosi nam trudności, kiedy nie potrafimy się zmotywować, kiedy szybko się męczymy, kiedy stale odczuwamy smutek albo strach lub lęk, mamy problemy ze snem albo kiedy otoczenie relacjonuje nam, że nasze zachowanie uległo zmianie.

 

I dodaje to, co powinno być szczególnie ważne dla rodzin chorych:

 

Do gabinetu powinniśmy trafić również w przypadku pojawienia się halucynacji wzrokowych lub słuchowych. Jest to zalecane, chociaż najczęściej ci pacjenci nie mają krytycyzmu wobec własnych objawów.

arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
arrow Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę

Jakiej pomocy udzieli psychiatra?

 

Gabinet psychiatryczny powinien być pierwszym miejscem, do którego udaje się osoba odczuwająca trudności w życiu.

 

Zadaniem lekarza psychiatry jest przeprowadzenie diagnostyki problemu oraz wdrożenie farmakoterapii lub konkretnych oddziaływań terapeutycznych. W mojej ocenie tylko lekarze psychiatrzy mają kompletną wiedzę z zakresu ogólnego zdrowia człowieka i zdrowia psychicznego, by ocenić, jakie postępowanie jest najwłaściwsze.

 

I podkreśla:

 

Niestety, często zdarza się, że pacjenci najpierw kierują się do gabinetów psychologicznych gdzie osoby tam pracujące nierzadko nie potrafią ocenić, że wymagane jest przede wszystkim wdrożenie farmakoterapii lub diagnostyka i leczenie możliwych przyczyn somatycznych zaburzeń, przez co problem z czasem się pogłębia i trudniej później takiego pacjenta leczyć. Przecież wizyta u lekarza nie obliguje go do wypisania pacjentowi leków, dlatego nie bójmy się gabinetów psychiatrycznych, bo jeśli będzie potrzebna terapia, to psychiatra z pewnością taką zaleci oceniając, która będzie najwłaściwsza.

 

Jak przygotować się do wizyty?

 

Tak jak przy każdej innej wizycie lekarskiej warto przynieść ze sobą dotychczasową dokumentację medyczną i listę zażywanych leków.

 

Wizyta u lekarza psychiatry od wizyty u jakiegokolwiek innego lekarza będzie różnić się tylko tym, że będzie ona najprawdopodobniej zdecydowanie dłuższa, ale najczęściej tyczy się to  tylko pierwszej wizyty. Warto zarezerwować ok. 40 minut czasu - wyjaśnia psychiatra.

 

Psychiatra: szukającemu pomocy należy się szczególny szacunek

 

Mit dotyczący tego, że powinniśmy się wstydzić potrzeby skorzystania z pomocy psychiatrycznej, jest niestety ciągle żywy, ale jest nadzieja - jak mówi psychiatra Gniewko Więckiewicz:

 

Jeszcze nie tak dawno ludzie wstydzili się swoich chorób onkologicznych. Na szczęście powiew zmian czuć i w psychiatrii. Zawsze ze zdumieniem słucham o tym, że niektórzy wstydzą się swoich chorób, a może gdybyśmy byli bardziej otwarci względem siebie nawzajem, to i nakłonilibyśmy innych do szukania pomocy?

 

I dzieli się niebywale ważną refleksją:

 

Regularnie słyszę od pacjentów pod koniec pierwszej wizyty "ale chyba nie jestem wariatem?" - nie, wizyta u psychiatry z nikogo nie czyni wariata. Wręcz przeciwnie, zgłoszenie się do jakiegokolwiek lekarza ze swoimi problemami zdrowotnymi jest najwyższym aktem odpowiedzialności za swoje zdrowie i powinno spotykać się z należytym szacunkiem i uznaniem.

 

Warto dodać, że do gabinetów psychiatrycznych pacjenci najczęściej zgłaszają się z zaburzeniami nastroju, zaburzeniami snu, zaburzeniami lękowymi oraz z uzależnieniami.

 

Kiedy powinniśmy się udać do psychologa?

 

Gabinety psychologiczne oferują pomoc wszystkim tym, którzy borykają się z problemami i mają poczucie, że brak im narzędzi do ich rozwiązania. Psycholog Maria Bemben podkreśla:

 

Psycholog może nieść pomoc, kiedy natrafiamy na problem w naszym życiu codziennym, osobistym, rodzinnym bądź zawodowym, którego nie potrafimy rozwiązać naszymi dotychczasowymi, własnymi zasobami a który zaczyna utrudniać nam życie. Kiedy zaczynamy rozumieć, że stajemy się bezsilni i szukamy zmiany w dotychczasowym funkcjonowaniu.

 

I apeluje również o uważność wobec młodszych członków rodziny - dzieci i młodzieży:

 

Gdy zauważamy u naszych dzieci nietypowe zachowanie, napięcie, lęk albo utrudnione relacje rówieśnicze, warto skorzystać z pomocy psychologicznej.

 

Jakiej pomocy udzieli psycholog?

 

Podczas spotkania z psychologiem możemy liczyć na szereg form wsparcia i oddziaływania:

 

Pacjent zawsze może liczyć na indywidualizację form oferowanej pomocy. Nie mniej jednak w gabinecie psychologicznym oferujemy: konsultacje indywidualne, poradnictwo wychowawcze, psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych - indywidualne i grupowe, a także terapię par i terapie systemowo – rodzinne - wyjaśnia szczegółowo nasza ekspertka.

 

Jak przygotować się do wizyty?

 

Nie ma potrzeby jakoś specjalnie przygotowywać się do wizyty u psychologa, ale istotna jest wola. Psycholog Maria Bemben tak to tłumaczy:

 

Ważna jest gotowość i uświadomienie sobie konieczności zmian w swoim życiu oraz uświadomienie sobie, że dotychczas stosowane metody nie wystarczają.

 

Warto pamiętać, że gabinet psychologa, nie jest gabinetem medycznym:

 

Psycholog to nie lekarz więc nie ma potrzeby dokonywać jakiś szczególnych badań czy dostarczać listy zażywanych leków przed pierwszą wizytą - wyjaśnia ekspertka.

 

Oczywiście ewentualne problemy somatyczne pacjenta mogą rzutować na jego psychikę, ale stanowić to może problem do omówienia w czasie procesu terapeutycznego.

 

Inną kwestią są badania psychologiczne, którym poddany był pacjent w przeszłości. Zapoznanie się  z wynikami tych badań bądź opinią po diagnozie psychologicznej może być istotnym poszerzeniem wiedzy psychologa na temat pacjenta, lecz to również powinno pozostawać w sferze uzgodnień pomiędzy klientem a psychologiem i nie ma potrzeby przynosić tych wyników na pierwsze spotkanie - dodaje Maria Bemben.

 

Psycholog: edukujmy!

 

Optymizm pojawił się w wypowiedzi Marii Bemben, która zauważa:

 

Daje się zauważyć istotną poprawę w podejściu do pomocy psychologicznej zwłaszcza wśród osób młodych i w wieku średnim. Dotyczy to przede wszystkim środowisk wielkomiejskich.

 

Zwraca jednak uwagę, że w społeczności małych miejscowości, a zwłaszcza wiejskich, daje się wciąż zaobserwować pewne obawy klientów dotyczące stygmatyzowania osób korzystających z pomocy psychologa.

 

Wyjaśnia również, dlaczego tak ważna jest edukacja:

 

Pacjentom często też myli się pomoc psychologa z wizytami u lekarza psychiatry.

 

Gabinety psychologiczne odwiedzamy najczęściej, gdy obserwujemy u siebie: obniżenie nastroju, zaburzenia depresyjne, lęki, zaburzone relacje z innymi ludźmi, kłopoty z dziećmi, problemy w związkach i funkcjonowaniu rodziny, kryzysy zawodowe, problemy zdrowotne, których nie tłumaczą wyniki badań lekarskich.

 

Kiedy powinniśmy się udać do psychoterapeuty?

 

Równie często co do gabinetu lekarza, czy psychologa kierujemy się do gabinetu psychoterapeuty. Po co? Jak wyjaśnia psychoterapeutka specjalizująca się w nurcie Gestalt  Anna Małecka:

 

Trudno tutaj generalizować, jednak to, co najczęściej sprowadza klientów, pacjentów do gabinetów psychoterapeutów, to z jednej strony kryzys życiowy, ale też długotrwałe kłopoty w jednej lub wielu dziedzinach swojego życia. Przykładowo osoba popełnia te same błędy, czy też „ląduje”  często w podobnych niesatysfakcjonujących relacjach, lub z pozoru wszystko jest dobrze, ale nie czuje satysfakcji, jest przygnębiona, doświadcza stanów lękowych czy depresyjnych. To są powody, dla których warto spotkać się z psychoterapeutą.

 

I zauważa pewną tendencję:

 

Coraz częściej lekarze psychiatrzy kierują na psychoterapię z uwagi na fakt, że w leczeniu zaburzeń psychicznych najlepsze efekty daje połączenie psychoterapii z leczeniem farmakologicznym.

 

Z pomocy psychoterapeuty warto również korzystać wtedy, gdy odczuwamy chęć uwolnienia się od bolesnych wspomnień, doznanych traum, poukładanie swoich doświadczeń w taki sposób, aby nie zakłócały codziennej rzeczywistości.

 

Czasami też, powodem zgłoszenia się pacjentów do psychoterapeuty są różnego rodzaju objawy chorobowe, których nie udaje się zdiagnozować pomimo wielu różnorakich konsultacji lekarskich - dodaje ekspertka.

 

Rozmowa z psychoterapeutą może też być narzędziem na drodze do poznania samego siebie:

 

To prawda. Coraz częściej zgłaszające się  osoby, wskazują też na chęć lepszego poznania, zrozumienia siebie, chęci dokonania zmiany w życiu - precyzuje Anna Małecka.

 

Jakiej pomocy udzieli psychoterapeuta?

 

Pacjenci i klienci gabinetów psychoterapeutycznych mogą skorzystać z różnorodnych form pomocy.

 

Psychoterapeuci mogą zaproponować pomoc psychoterapeutyczną krótkoterminowa i długoterminową oraz interwencję kryzysową - wyjaśnia ekspertka.

 

Jednocześnie warto pamiętać, że w gabinecie psychoterapeuty możemy znaleźć pomoc w przypadku kryzysów relacyjnych, małżeńskich i rodzinnych:

 

W takich sytuacjach niejednokrotnie proponujemy terapię par i rodzin - precyzuje Anna Małecka.

 

Jak przygotować się do wizyty?

 

Zaplanowana wizyta w gabinecie psychoterapeuty nie wymaga wcześniejszych zabiegów ani badań.

 

Warto jednak pamiętać, że jeśli jesteś po konsultacjach u innego specjalisty, dobrze jest mieć przygotowane informacje np. o leczeniu farmakologicznym.

 

Po raz kolejny specjaliści podkreślają, jak ważna jest wola zmiany, jako czynnik motywujący i wyzwalający działanie:

 

To co jest potrzebne, to gotowość na dialog i możliwość dookreślenia podczas konsultacji wraz z psychoterapeutą  problemu bądź problemów, nad którymi będzie pracował pacjent/klient wraz z terapeutą w przyszłości - konkluduje Anna Małecka.

 

Psychoterapeuta: ludzie szukają pomocy, mimo lęku

 

Specjalistka terapii Gestalt wskazuje, że w części środowisk nadal pokutuje  przekonanie, że szukanie pomocy terapeuty jest powodem do wstydu i społecznego ostracyzmu. Niemniej jednak i tu pojawił się optymizm:

 

To, co mnie cieszy, to że jednak coraz częściej osoby sięgają po pomoc pomimo lęków przed stygmatyzacją.

 

W swojej praktyce spotyka się niestety również z innymi mitami:

 

Niejednokrotnie pacjenci i ich rodziny uważają, że terapia jest jak wypisanie recepty - terapeuta da radę i wszystko się zmieni. A to nie tak! Niejednokrotnie okazuje się, że pacjenci nie są gotowi na długi proces, choć jest potrzebny - podkreśla Anna Małecka.

 

I dodaje:

 

Ciągle spotykam się z osobami, które nie identyfikują  różnic między pomocą  psychoterapeutyczną, psychologiczną i psychiatryczną. Tym bardziej więc cieszę się, że ten artykuł powstaje - konstatuje terapeutka.

 

Psychoterapeutka najczęściej pracuje z osobami uskarżającymi się na zaburzenia nastroju, zaburzenia osobowości, trudności w relacjach, lęki i ataki paniki. Trafiają do niej pacjenci z depresją, problemami ze snem, doświadczeniem straty, uzależnieniami i traumami, które deformują teraźniejszość pacjenta.

Gniewko Więckiewicz psychiatra 5.00 / 88 opinii artykuły 9 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz specjalizujący się w psychiatrii. Pracownik Kliniki Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, naukowiec wyróżniony stypendium za osiągnięcia naukowe.
Zdobywca prestiżowej nagrody Fellowship Award przyznawanej przez Japońskie Towarzystwo Psychiatrii i Neurologii.  Jest to wyjątkowa wyróżnienie, które otrzymuje corocznie dwunastu wybitnych młodych psychiatrów wykazujących znaczne osiągnięcia naukowe i organizacyjne. Do tej pory stypendium to zostało przyznane tylko czterem Polakom.
Współpracuje z naukowcami krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych w tym Tel Aviv University, University of Alberta, Polską Akademia Nauk, Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał podczas staży zagranicznych na Univille Universidade w Brazylii oraz Universidad de Cantabria w Hiszpanii. Pomaga między innymi osobom z doświadczeniem stresu pourazowego, pacjentom z zaburzeniami zachowania, z zaburzeniami snu, z zaburzeniami pamięci, z zaburzeniami emocjonalnymi, schizofrenią, nerwicą, bezsennością, chorobą Alzheimera. 

Anna Małecka psychoterapeuta artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Swoją drogę zawodową rozpoczęła od doradztwa personalnego poprzez treningi i coaching na psychoterapii kończąc.

Korzystając z różnych narzędzi rozwojowych zauważyłam, że aby zmienić trwale utarte schematy postępowania niezbędne jest sięgnięcie do głębszych zasobów, jakimi są emocje często zatrzymane, niedopuszczone. Psychoterapia to złączenie wielu możliwości, wielu szkół psychoterapii, wielu nurtów i korzeni.

Jest terapeutką w nurcie Gestalt. Podjęła staż, a następnie ukończyła kompletną 4-letnią edukację w tym nurcie w Instytucie Terapii Gestalt w Krakowie. Swoją praktykę psychoterapeutyczną poddaje regularnej superwizji.

Kwalifikacje, na które zwraca uwagę to: Certyfikat Psychoterapeuty i Trenera Gestalt – wydany przez Instytut Terapii Gestalt (ITG), Europejski Certyfikat Psychoterapeuty Gestalt – wydany przez European Association for Gestalt Therapy (EAGT) oraz
Europejski Certyfikat Psychoterapeuty – wydany przez European Association for Therapy (EAP)
Certyfikat Quantuum Enerqy Coaching. Psychoterapeutka szczyci się rekomendacją Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Humanistyczno-Egzystencjalnej. Staż kliniczny odbyła na zamkniętym oddziale psychiatrycznym w Szpitalu Wojskowym w Krakowie.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Gestalt, Europejskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Gestalt oraz Polskiego Stowarzyszenia Psychoterapii Humanistyczno-Egzystencjalnej.
Założyła i od kilku lat prowadzi Centrum Odkrycie, gdzie zajmuje się konsultacjami z osobami dorosłymi, psychoterapią krótko i długoterminową osób dorosłych, konsultacjami rodzicielskimi, prowadzi cykliczne warsztaty dla rodziców i opiekunów z cyklu „wychowanie bez porażek”.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy można skontaktować się z psychiatrą przez czat?
Potrzebowałabym wizyty z psychiatrą online. Czy taka konsultacja może być również przeprowadzona przez czat? 
W tej sprawie należy skontaktować się z wybranym psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skontaktować się z wybranym psychiatrą.
Dawid Luwański
Umów wizytę
W tej sprawie należy skontaktować się z wybranym psychiatrą.
Czy przy takim ciśnieniu 122/90 puls 140 można dostać zawału serca? 
Od kiedy miałam takie ciśnienie, strasznie czuję się osłabiona, zmęczona, mam duszności. Mam nerwicę lekową i nie wiem, czy się mam martwić, czy nie. Mam 22 lata.
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Leki na depresję, a test ciążowy.
Czy leki na depresje mogą spowodować fałszywie dodatni test ciążowy?
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
W jaki sposób mogę skontaktować się z psychiatrą?
Przez stan psychiczny nie jestem w stanie podjąć się spotkania z psychiatrą (wcześniej byłam diagnozowana w gabinecie). Czy istnieje możliwość wizyty online u psychiatry poprzez chat?
Są psychiatrzy konsultujący online.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Są psychiatrzy konsultujący online.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Czy przebywając na dłuższym zwolnieniu od lekarza psychiatry, można wyjechać w celach wypoczynkowych?
Zmiana otoczenia i oderwanie się od codzienności może mieć działanie terapeutyczne. Mój lekarz prowadzący odpowiada na to pytanie twierdząco, ale jednocześnie nie chce wydać zaleceń, że wskazana jest zmiana otoczenia? Jak może ustosunkować się do tego ZUS w razie kontroli?
Należy stosować się do zaleceń lekarskich
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich
Długotrwały problem z zawrotami głowy, jak sobie z nim poradzić?
Od ponad roku mam zawroty głowy — byłam już u neurologa, zrobił mi rezonans magnetyczny i wyszło wszystko ok. Wydaje mi się, że to może być problem w mojej psychice. Boję się wychodzić już z domu, bo mam wrażenie, że upadnę, zemdleje, ciężko jest tak funkcjonować. Moje objawy to: Zawroty...
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z