1. Artykuły
  2. Noworoczne postanowienia. Jak ich dotrzymać?

Noworoczne postanowienia. Jak ich dotrzymać?

Nowy rok tuż, tuż. Co zmieni się w 2023 roku? Jak to zaplanowaliście? Jakie postanowienia, wyzwania, zmiany przed wami? Będziecie się zdrowo odżywiać? Rzucicie palenie? Zmienicie pracę? O tym, dlaczego i  jakie postanowienia noworoczne składamy, rozmawiamy z ekspertką - psycholożką Dominiką Wach-Pleskot zawodowo związaną z Poradnią Zdrowia Psychicznego Psychoklinika. Wspólnie poszukamy również odpowiedzi na pytanie, co zrobić, żeby zmiana stała się nawykiem.

Noworoczne postanowienia. Jak ich dotrzymać? Noworoczne postanowienia. Jak ich dotrzymać?
Spis treści
Noworoczne postanowienia. Czym są? Nowy Rok - nowy ja. Czy data ma znaczenie? Jakie postanowienia noworoczne składają Polacy? Postanowienia noworoczne. Dlaczego tak często je łamiemy? Czy złamane postanowienie może być przyczyną kryzysu psychicznego? Noworoczne postanowienia. Przepis na sukces Niedotrzymane postanowienia. Wykorzystajmy je

Noworoczne postanowienia. Czym są?

 

Ponad 70% Polaków gotowych jest podjąć się noworocznych postanowień. Na trwałe wejdą one w życie około 10% tych, którzy na nie się zdecydowali. Dlaczego tak chętnie je podejmujemy i tak rzadko ich dotrzymujemy, rozmawiamy z psycholożką Dominiką Wach-Pleskot:

 

Widzę postanowienia noworoczne jako konsekwencję rozliczenia upływającego roku w połączeniu z nadzieją na kolejny. Z jednej strony okres okołoświąteczny, przedsylwestrowy jest czasem, kiedy podsumowujemy, co osiągnęliśmy w ciągu tego roku, jakie ponieśliśmy porażki, o czym marzyliśmy, co zrealizowaliśmy, a co nam się nie udało. Na bazie tych przemyśleń dostrzegamy obszary, które chcielibyśmy zmienić. I z nadzieją, że się to uda, wchodzimy w kolejny rok, żegnając stary rok, a więc także to, co nam nie wyszło - wyjaśnia mechanizm postanowień noworocznych ekspertka.

arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
arrow Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę

Nowy Rok - nowy ja. Czy data ma znaczenie?

 

Wybór Nowego Roku, jako symbolicznego początku zmian ma silne uzasadnienie psychologiczne. Lubimy symbole, tym bardziej, jeśli mają one towarzyszyć nam w ważnych, w naszym rozumieniu, momentach życiowych:

 

Zasadniczo ludzie lubią rozpoczynać coś w przełomowych datach, właśnie takich jak Nowy Rok, urodziny czy początek miesiąca. - tłumaczy Dominika Wach-Pleskot - Ponieważ zaczyna się kolejny rok, kolejny rok życia czy kolejny miesiąc, mamy takie wewnętrzne przekonanie, a także nadzieję, że ten „nowy kolejny” będzie lepszy, my się zmienimy i jakoś łatwiej nam to przyjdzie.

 

Jakie postanowienia noworoczne składają Polacy?

 

Rozrzut pomiędzy planami na zmianę jest naprawdę spory, choć jak zaznacza nasza rozmówczyni, przede wszystkim koncentrujemy się na zdrowiu, ekonomii i samorozwoju:

 

Najczęstsze postanowienia noworoczne dotyczą naszego zdrowia, chcemy lepiej się odżywiać, więcej ćwiczyć, rzucić palenie. Często postanowienia dotyczą także rozwoju osobistego, a także oszczędzania pieniędzy.

 

Postanowienia noworoczne. Dlaczego tak często je łamiemy?

 

Niestety dotrzymanie postanowień noworocznych nie idzie nam najlepiej. Dlaczego?

 

Powodów jest wiele. Po pierwsze nieprawidłowo określony cel. Na przykład postanawiam, że będę więcej się ruszać. A w szczegółach? Co znaczy to więcej? Co znaczy ruszać się? Musimy pamiętać, że nasze cele muszą być dość szczegółowo sprecyzowane. Pozwoli nam to na kontrolę i weryfikację postępów. Czyli zamiast postanowienia, że będę więcej się ruszała, powinnam sobie powiedzieć, że trzy razy w tygodniu będę spacerowała co najmniej pół godziny - wyjaśnia Dominika Wach-Pleskot z Psychokliniki.

 

Wyznaczając cel, należy uwzględnić również czynniki, które z pewnością wpłyną na możliwość jego osiągnięcia:

 

Przy określaniu celów trzeba również wziąć pod uwagę rzeczywistość, nasze cechy osobowościowe, jacy jesteśmy i co lubimy. Będąc chronotypową sową, wstającą około 9.00 rano, wyznaczenie sobie codziennego wstawania o 5.00, by potrenować, będzie zbyt naruszało nasze zasoby oraz spowoduje trudności w funkcjonowaniu, co przełoży się na brak wytrwałości w trzymaniu się postanowienia - tłumaczy ekspertka.

 

Warto również nie przesadzać z ilością postanowień noworocznych. Tu więcej wcale nie znaczy lepiej. Wręcz przeciwnie:

 

Zmiana nawyków, wprowadzenie nowych czynności do swojego życia jest procesem długotrwałym, pochłaniającym wiele energii. A musimy pamiętać, że oprócz  wprowadzania zmian, mamy również codzienne życie, pracę, opiekę nad dziećmi, obowiązki domowe. To wszystko pochłania nasze zasoby, zarówno te energetyczne, jak i czasowe. Czasem zdarzają się nieprzewidziane okoliczności, choroby, korki na drodze czy nadgodziny w pracy. Zapominamy o tym, że będziemy przeżywać różne emocje, a także że będą dni, kiedy po prostu będziemy zmęczeni. Przeważnie nie bierzemy tego wszystkiego pod uwagę przy podejmowaniu postanowień. Brak takiego szczegółowego rozeznania, co nam może przeszkodzić, jest bardzo ważnym zaniechaniem przy planowaniu zmiany.

 

Czy złamane postanowienie może być przyczyną kryzysu psychicznego?

 

Kiedy w redakcji zastanawialiśmy się nad tym tematem, ktoś zauważył, że niezrealizowane postanowienia mogą być źródłem silnej frustracji i rozczarowania. I dodał, że nie będzie rozczarowany niedotrzymaniem postanowień noworocznych, tylko ten, kto ich nie zrobił. I tu pojawia się refleksja, że postanowienia noworoczne mogą okazać się poważną pułapką, prowadzącą do kryzysu psychicznego. Czy to możliwe?

 

Wszystko zależy od tego, jak podejdziemy do tego braku realizacji postanowień. Jeśli założymy, że przyczyną niepowodzenia jesteśmy my sami, przypiszemy sobie negatywne cechy, dla których nam coś nie wyszło, typu „to dlatego, że jestem leniwy”, to wpłynie negatywnie na nasz dobrostan psychiczny - tłumaczy Dominika Wach-Pleskot.

 

Tu apeluje o zdroworozsądkowe potraktowanie niepowodzenia

 

Jeśli zamiast obwiniania siebie, rozbierzemy naszą porażkę na części, jesteśmy w stanie zobaczyć, co stało na przeszkodzie i jesteśmy w stanie wymyślić odpowiednie dla nas rozwiązania, ułatwiające w wytrwaniu w postanowieniu.

 

Noworoczne postanowienia. Przepis na sukces

 

Sporo powiedzieliśmy o porażce w realizacji noworocznych planów. Warto się zatem zastanowić co możemy zrobić, żeby odnieść w tej materii sukces.

 

Pierwszą czynnością, jaką bym proponowała, jest przygotowanie postanowienia noworocznego. Ja proponuję, żeby się skupić tylko na jednym i odpowiedzieć sobie na najpierw na pytania: czy to jest coś, na czym naprawdę mi zależy, czy jestem w stanie nadać temu celowi priorytet? - radzi psycholożka.

 

I kontynuuje: szukajmy zasobów i wsparcia:

 

Jeśli tak, to czas zastanowić się nad zagadnieniami typu: czy już kiedyś próbowałam to wdrożyć? Jeśli efekt był pozytywny, to co mi pomogło? Jeśli efekty był negatywny, to co mi przeszkodziło? Jak mogę zapobiec tym przeszkodom? Czy ktoś mi może pomóc w wytrwaniu w postanowieniu? Jak może mi pomóc? Ile czasu będę musiała przeznaczyć na wdrożenie tego postanowienia? Jak wygospodaruję ten czas? Jak będę weryfikować postępy?

 

Po tej precyzyjnej analizie czas przejść do sformułowania postanowienia:

 

Pamiętajmy, aby nasz cel był jednoznaczny, unikajmy ogólnych założeń, tj. zdrowiej jeść, więcej ćwiczyć, wcześniej wstawać, zmieńmy na konkrety, tylko na miarę własnych możliwości – dla początkujących biegaczy lepsze będzie pół godziny dwa/trzy razy w tygodniu niż codziennie co najmniej 15 km. Zastanówmy się też, kiedy uznamy cel za osiągnięty, po czym rozpoznamy, że osiągnęliśmy cel i na kiedy wyznaczymy datę jego realizacji - wyjaśnia Dominika Wach-Pleskot.

 

Podpowiada, że warto zdecydować się na metodę małych kroków:

 

Pamiętanie o metodzie jedzenia słonia – otóż zawsze robimy to małymi łyżeczkami. Zachęcam do tego, aby cele były podzielone na mniejsze etapy. Im łatwiej nam będą przychodziły określone czynności, tym szybciej zmienią się w nawyk. Ułatwiajmy sobie, to sprzyja wytrwaniu w postanowieniu, a utrudniajmy temu, co przeszkadza. Łatwiej jest nie sięgnąć po słodyczy, jeśli nie ma ich w domu.

 

Aby wspomóc nasz wysiłek wkładany w zmianę, warto również zafundować sobie nagrodę, najlepiej taką, która skłoni nas do podtrzymania chęci do kontynuowania nawyku. Rozmówczyni tłumaczy to tak:

 

Jeśli wytrwam 30 dni, w których w każdy dzień będę trzy razy dziennie jadła 200 gramów warzyw do posiłków, w nagrodę pójdę na kurs gotowania wegetariańskiego. Albo po przebiegnięciu 5 km w 25 minut, kupię sobie super koszulkę do biegania, którą widziałam w sklepie sportowym.

 

Niedotrzymane postanowienia. Wykorzystajmy je

 

To, że popełniliśmy jakiś błąd, nie dotrzymując postanowień, nie oznacza, że wszystko skończone. Jak to rozumieć?

 

Przyjrzyjmy się mu, dlaczego akurat tego wieczoru zamówiłam pizzę i lody? Może byłam zbyt zmęczona? Może we mnie było tak dużo emocji, że nie byłam w stanie myśleć o moim postanowieniu? Popatrzmy, co się stało i zastanówmy się, co zrobić następnym razem, jeśli okoliczności się powtórzą. I pogódźmy się z tym, że raz nie wyszło. Niech to nie będzie przyczyną rezygnacji z postanowienia, tylko małym potknięciem, które, no cóż – zdarza się każdemu - konkluduje Dominika Wach-Pleskot.

Dominika Wach-Pleskot psycholog 5.00 / 5 opinii artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Jest absolwentką Wydziału Psychologii SWPS Uniwersytetu Humanistycznospołecznego, o specjalności psychologia kliniczna. Obecnie jest w trakcie czteroletniego całościowego szkolenia psychoterapeutycznego w Szkole Psychoterapii DIALOG, opartym na podejściu integracyjnym.

Doświadczenie zawodowe zdobywała podczas praktyk i staży, m.in. w Mazowieckim Centrum Zdrowia w Pruszkowie w Tworkach na oddziale psychogeriatrycznym całodobowym, w Ośrodku Synapsis, w Ośrodku Psychoterapii i Analizy Grupowej Archetypy. Ukończyła staż diagnostyczny, gdzie nabyła doświadczenie w diagnostyce psychologicznej dorosłych i dzieci przy użyciu narzędzi diagnostycznych (m.in. MMPI, DIVA, d2-R, WAIS-R, Conners 3, IDS-2).Nieustannie poszerza zakres swojej wiedzy uczestnicząc w licznych szkoleniach, warsztatach i konferencjach, m.in. z zakresu interwencji kryzysowej, diagnozy psychologicznej, poradnictwa psychologicznego.

Zawodowo związana z Poradnią Zdrowia Psychicznego PSYCHOKLINIKA.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie