skorzystaj z wygodnej konsultacji bez wychodzenia z domu
Choroba afektywna dwubiegunowa ma według specjalistów podłoże genetyczne i cechuje się okresami depresyjnymi występującymi naprzemiennie z manią, przy czym nie zawsze są one rozdzielone okresem bez żadnych objawów.
W przypadku epizodu depresji, dochodzi do obniżenia nastroju, pogorszenia koncentracji, a także wycofania z życia codziennego. Epizod manii cechuje się natomiast nadmierną aktywnością oraz chęcią do działania, a także zmniejszoną potrzebą snu.
Choroba afektywna dwubiegunowa skutecznie utrudnia życie codzienne, dlatego też wymaga odpowiedniego leczenia obejmującego nie tylko farmakoterapię, ale też stałą opiekę psychiatryczną. Takie konsultacje mogą odbywać się również online.
Skonsultuj problem z psychologiem lub psychiatrą online:
Znajdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Choroba ta najczęściej pojawia się już przed 35. rokiem życia i dotyka ona z taką samą częstotliwością zarówno kobiety, jak i mężczyzn.
W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej mogą pojawiać się też tzw. epizody mieszane, które cechują się jednoczesnym występowaniem depresji oraz manii.
Poza czynnikami genetycznymi, wpływ na chorobę niejednokrotnie mają też czynniki społeczne i środowiskowe, w tym m.in. stresujący tryb życia oraz traumatyczne doświadczenia.
Rozpoznanie ma miejsce na podstawie dogłębnego wywiadu z pacjentem, przy czym często nie jest ona rozpoznawana co sprawia, że jest nieprawidłowo leczona.
Nawet w czasie ustąpienia objawów, niezbędne jest przyjmowanie leków, które mają na celu ograniczyć nawroty.