1. Artykuły
  2. Osobowość borderline - objawy, diagnostyka i leczenie

Osobowość borderline - objawy, diagnostyka i leczenie

Osobowość z pogranicza bądź pograniczne zaburzenie osobowości jest zaburzeniem charakteryzującym się wahaniami nastroju, impulsywnością oraz poczuciem niespełnienia i pustki. Osoba z borderline ma problem z budowaniem relacji z ludźmi. Jakie są przyczyny tego zaburzenia osobowości i jak można pomóc osobie z tym zaburzeniem?

Osobowość borderline - objawy, diagnostyka i leczenie Osobowość borderline - objawy, diagnostyka i leczenie
Spis treści
Przyczyny osobowości borderline Objawy borderline Borderline w relacjach międzyludzkich Diagnostyka osobowości borderline Leczenie osobowości borderline Terapia online osobowości borderline Terapia online - jak się do niej przygotować?

Przyczyny osobowości borderline

 

Przyczyną zaburzenia osobowości typu borderline mogą być traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa, takie jak śmierć bliskiej osoby, porzucenie przez rodziców, przemoc fizyczna i psychiczna oraz wykorzystywanie seksualne. Powodem mogą być również błędy wychowawcze, oziębła relacja rodzic-dziecko bądź zaburzenia osobowości matki, ojca lub obojga rodziców.

 

Na wykształcenie się osobowości borderline ma wpływ brak okazywania uczuć przez bliskich w okresie dziecięcym, nadmierny krytycyzm, niewłaściwe traktowanie, dom bez zasad i zła komunikacja z dzieckiem (np. sprzeczne komunikaty). Traumy z okresu dzieciństwa skutkują lękiem przed porzuceniem, niestabilnością emocjonalną i negatywizmem.

 

W środowisku naukowym zdania są podzielone na temat wpływu czynników genetycznych, które mogą zwiększyć podatność na aktywizację zaburzeń osobowości. Nieprawidłowości natury biologicznej miałyby wpływać na silniejsze odczuwanie lęku, chwiejność emocjonalną czy brak stabilności emocjonalnej.

 

arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
arrow Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę

Objawy borderline

 

Osobowość chwiejna emocjonalnie charakteryzuje się takimi zachowaniami jak:

 

  • częste zmiany nastroju,
  • niekontrolowane wybuchy gniewu,
  • dążenie do konfliktów i kłótliwość,
  • impulsywność,
  • reakcje nieadekwatne do sytuacji,
  • skłonność do manipulacji,
  • nadmierna idealizacja bądź demonizacja danej osoby,
  • postrzeganie świata w czarno-białych barwach,
  • niska tolerancja na stres,
  • samookaleczanie się,
  • groźby i próby samobójcze,
  • zaburzenia odżywiania (anoreksjabulimia).

 

Borderline w relacjach międzyludzkich

 

Osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline często miewają problemy w pracy i mają problemy w relacjach z innymi ludźmi. Ludzie z osobowością chwiejną emocjonalnie potrafią intensywnie angażować się w relacje, budować niestabilne związki, które skutkują kryzysami emocjonalnymi.

 

Zaburzenia typu borderline wpływają na jakość życia osoby chwiejnej emocjonalne oraz na osoby wokół niej. Bardzo utrudnia funkcjonowanie w czarno-białych barwach i skrajnościach w postrzeganiu innych osób. Bliscy postrzegani są albo “dobrzy” albo “źli” i brak tutaj wyważenia opinii na temat danej osoby. Skutkuje to u osoby z borderline impulsywnymi reakcjami, kłótniami, urywaniem znajomości i paleniem mostów.

 

Diagnostyka osobowości borderline

 

Diagnostyką osobowości borderline zajmuje się psychiatra i/lub psycholog kliniczny. Diagnoza borderline nie jest łatwa, a proces diagnostyczny może zająć kilka spotkań.

 

Najważniejszym elementem diagnostyki jest wywiad kliniczny, za pomocą którego specjalista dokonuje oceny zaburzeń osobowości. Do diagnozy używana jest amerykańska klasyfikacja DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) oraz europejska klasyfikacja ICD-10, która definiuje dwa podtypy osobowości chwiejnej emocjonalnie: impulsywny i borderline.

 

Według DSM-5 należy spełnić minimum 5 z 9 kryteriów diagnostycznych, aby można było podejrzewać zaburzenia osobowości typu borderline. Psychiatrzy i psycholodzy kliniczni bazują najczęściej na kryteriach DSM-5, a następnie stosują wywiad pogłębiony.

 

Podczas diagnostyki wykorzystywane są kwestionariusze do oceny osobowości, takie jak np. MMPI-2 (Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości), który pomaga ocenić osobowość i wykryć daną psychopatologię. MMPI zawiera prawie 600 pytań, na które należy odpowiadać “prawda”, “fałsz” lub “nie wiem”. Psychiatra bądź psycholog kliniczny na tej podstawie dokonuje opisu wyników badania psychologicznego i rozpoznania klinicznego.

 

Leczenie osobowości borderline

 

Leczenie osobowości borderline polega na zastosowaniu farmakoterapii oraz psychoterapii. Połączenie obydwóch form leczenia daje najlepsze efekty. Leki psychotropowe mają poprawić jakość życia pacjenta, złagodzić chwiejne stany emocjonalne, napady gniewu i depresję. Pamiętajmy, że farmakoterapia ma wspomóc proces terapeutyczny, ale sama w sobie nie wyleczy zaburzeń osobowości czy chorób psychicznych.

 

Psychoterapia z kolei pomaga skupiać się na zdrowych aspektach osobowości i naprawie tych, które szkodzą zdrowiu psychicznemu pacjenta. Może być to zarówno psychoterapia indywidualna bądź grupowa. Ważne jest również wsparcie bliskich osoby, która zdecydowała się przejść przez proces leczenia. Ważna jest duża tolerancja, wyrozumiałość, ale również umiejętność stawiania granic.

 

Terapia online osobowości borderline

 

Jedną z form kontaktu z psychiatrą, psychoterapeutą bądź psychologiem jest psychoterapia online. Badania naukowe potwierdzają, że terapia online może być nawet skuteczniejsza od sesji terapeutycznej w gabinecie.

 

Jednym z większych plusów terapii online jest skrócenie procesu decyzyjnego w sprawie sięgnięcia po profesjonalną pomoc. Zdawanie sobie sprawy z potrzeby konsultacji u specjalisty jest już dużym krokiem w walce o lepszy komfort życia. Dlatego to kontakt w formie online jest prostszy - nie trzeba dzwonić i umawiać się na wizytę a następnie wychodzić z domu, by spotkać się w gabinecie.

 

Terapia online daje komfort osobom, którym trudniej się przełamać. Na konsultację online można zapisać się za pomocą elektronicznego formularza i porozmawiać ze specjalistą tak jak się uważa: przez wideoczat, czat, e-mail bądź telefon. Niektórym osobom łatwiej jest otworzyć się za pośrednictwem Internetu i zacząć proces psychoterapii.

 

Terapia online - jak się do niej przygotować?

 

  • Znajdź ciche i odosobnione miejsce
  • Sprawdź dostęp do Internetu i zasięg w telefonie
  • Upewnij się, że komputer lub komórka działają sprawnie
  • Przed sesją terapeutyczną przewietrz pomieszczenie
  • Upewnij się, że podczas połączenia wideo widać twoją twarz
  • Zadbaj o dobre oświetlenie twarzy, aby ułatwić analizę emocji specjaliście
  • Po sesji terapeutycznej daj sobie przestrzeń na wyciszenie się

 

WAŻNE: Pamiętaj, że możesz potrzebować czasu do przyzwyczajenia się do spotkań w formie online i nie zniechęcaj się po pierwszej próbie.

 

Potrzebujesz porozmawiać o swoich problemach? Możesz zdecydować się na formułę online i w komfortowy dla siebie sposób skontaktować się ze specjalistą, który okaże Ci profesjonalne wsparcie. Zarejestruj się na poradę online za pośrednictwem haloDoctor i skontaktuj się z psychiatrą, psychologiem bądź terapeutą.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak pozbyć się nawracających myśli, nerwicy natręctw?
Od dwóch tygodni mam problem z powracającymi myślami. Zaczęło się od nagłej utraty uczuć do mojego chłopaka. Dużo czytałam w internecie i dowiedziałam się, że może to być nerwica natręctw. Po jakimś czasie nauczyłam się określać te myśli jako natrętne i z czasem powoli się one ode mnie...
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W pierwszej kolejności proszę skonsultować ten problem z psychiatrą, który zaleci Pani odpowiednie leczenie lub psychoterapię. Obecnie wielu specjalistów umożliwia umówienie wizyty zdalnej.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Przede wszystkim proszę umówic się na wizyte stacjonarna z psychiatrą, który zaleci Pani odpowiednie leczenie lub psychoterapię. Obecnie wielu specjalistów umożliwia umówienie wizyty zdalnej.
Zwolnienie lekarskie od psychiatry - czy może być wystawione wstecz?
Leczę się u lekarza psychiatry od dłuższego czasu jestem na zwolnieniu L4, a mój lekarz jest na urlopie i nie mogłam się od dłuższego czasu do niego umówić. Mój stan zdrowia pogorszył się i nie byłam w stanie zapisać się na wizytę. Czy jest możliwość, aby lekarz wystawił mi...
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Tylko lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie wstecznie na więcej niż 3 dni wstecz. Zalecam kontakt z innym lekarzem psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zaświadczenie o niezdolności do pracy może zostać wystawione przez lekarza maksymalnie na 3 dni wstecz (poprzedzające dzień badania). Jedynie lekarz psychiatra jest uprawniony do wystawienia eZLA na więcej niż 3 dni wstecz.
Depresja, a niedoczynność tarczycy.
Czy gdy wyleczy się depresję, może zniknąć także niedoczynność tarczycy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Nie, ale nieleczona lub źle kontrolowana niedoczynność tarczycy może być przyczyną depresji.
Ćwiczenie mózgu - jak robić to najskuteczniej.
Czy rozwiązywanie wykreślanek, zabawę w Familiadę i Koło fortuny, kolorowanie po numerach oraz grę warcaby, można zaliczyć do ćwiczenia mózgu i treningu funkcji poznawczych?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy warto iść do lekarza psychiatry prywatnie, czy to coś zmieni?
W sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu pogorszyło się moje zdrowie psychiczne, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Dlaczego tak jest, że jak idę na spacer sama, to się mocno pocę, a jak idę tą samą trasą z mamą, to pot jest o wiele mniejszy?
Mam zespół lęku uogólnionego, depresję i fobię społeczną, ale już od jakiegoś czasu prawie w ogóle nie boję się, że ludzie mnie ocenią i się nie wstydzę siebie. Dotychczas myślałam, że pocenie się wynika z wysiłku fizycznego, bo mam mało ruchu i nadwagę, ale dzisiaj szłam z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Ogromy stres w życiu codziennym - jak nad nim zapanować?
Mam bardzo duże problemy z samopoczuciem. W styczniu tego roku dowiedziałam się, że choruję na hipoglikemie reaktywna. Po powtórzeniu badań w maju cukier po wypiciu glukozy po 2 godzinach wynosił 80. Fakt stwierdziłam, że jest lepiej i trochę odpuściłam sobie swoje zdrowe i regularne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń specjalisty psychiatry i przyjmować przepisane leki.
Stany lękowe i depresja, a L4 z pracy.
Miałam silne stany lękowe i mam od dziś stwierdzoną depresję, jednak lekarz nie chce mi wystawić zwolnienia tydzień wstecz. Od tygodnia leżę w łóżku i mam wszystkiego dość. Nie miałam siły nawet zadzwonić do lekarza, a jak nie będę miała z czego żyć, to całkiem się załamię. Czy jest taka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję w sprawie niezdolności do pracy każdorazowo podejmuje wyłącznie lekarz.
Czy to może być autyzm, czy FAS tak się objawia?
Mój synek skończył niedawno 2 lata i od tego momentu dziwnie się zachowuje. Zaczął układać przedmioty w rzędy, często się zapatruje, bawi się kręceniem jakiś przedmiotów, niekiedy robi kuleczka rekami, jak się denerwuje, ogólnie jest dzieckiem bardzo nerwowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą dziecięcym.
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Antydepresanty - czy powodują szkody w organizmie?
Mam pytanie, czy jest możliwość, aby antydepresanty wyrządziły w mózgu szkody ze nie ma zmysłów smaku oraz węchu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, przeważnie nie maja takich skutków ubocznych. Natomiast, jeżeli orpócz ww objawów są również obecne objawy przeziębienia (katar, kaszel, osłabienie itp) wskazane jest wykonanie szybkich testów antygenowych w kierunku COVID-19. Ponieważ dla COVID-19 są powszechne zaburzenia węchu i smaku. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy stosując leki antydepresyjne lub psychotropowe można stosować treonian magnezu?
Wiem, że można stosować ogólnie magnez, ale czytałam, że ta forma magnezu przekracza barierę krew-mózg. Czy w związku z tym jest korzystna, czy niekorzystna przy stosowaniu wyżej wymienionych leków?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Czy paraliże senne mogą być związane z jakąś chorobą?
Od czterech miesięcy mam paraliże senne co noc po kilka razy i głównie one są, jak próbuje zasnąć. Przykładowo, dzisiaj dostałam go 5 razy, gdy próbowałam zasnąć. Zdarzają się nawet po snach. Bardzo mnie to męczy, bo boję się spać i przez to się nie wysypiam i muszę spać w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne konsultacje neurologa i psychiatry.
Czy mogę mieć aż taką reakcję na ten lek?
Biorę antydepresant przez 5 tygodni. Po podwyższeniu dawki na 15 mg dostałem następnego dnia dysfagii. Mam ograniczony kontakt z psychiatrą. Przez 5 dni mam problemy z połykaniem, praktycznie nic nie jem. Co zrobić w takiej sytuacji? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym celem rozważenia zmiany sposobu leczenia.
Kofeina w tabletkach, a leki antydepresyjne.
Czy przyjmowanie kofeiny w tabletkach 200 g raz dziennie może mieć wpływ na działanie leków antydepresyjnych? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, raczej zwykła dostępna dawka kofeiny nie powinna mieć wpływu na działanie leków p/depresyjnych. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie