1. Artykuły
 2. Osobowość borderline - objawy, diagnostyka i leczenie

Osobowość borderline - objawy, diagnostyka i leczenie

Osobowość z pogranicza bądź pograniczne zaburzenie osobowości jest zaburzeniem charakteryzującym się wahaniami nastroju, impulsywnością oraz poczuciem niespełnienia i pustki. Osoba z borderline ma problem z budowaniem relacji z ludźmi. Jakie są przyczyny tego zaburzenia osobowości i jak można pomóc osobie z tym zaburzeniem?

Osobowość borderline - objawy, diagnostyka i leczenie
Spis treści
Przyczyny osobowości borderline Objawy borderline Borderline w relacjach międzyludzkich Diagnostyka osobowości borderline Leczenie osobowości borderline Terapia online osobowości borderline Terapia online - jak się do niej przygotować?

Przyczyny osobowości borderline

 

Przyczyną zaburzenia osobowości typu borderline mogą być traumatyczne wydarzenia z dzieciństwa, takie jak śmierć bliskiej osoby, porzucenie przez rodziców, przemoc fizyczna i psychiczna oraz wykorzystywanie seksualne. Powodem mogą być również błędy wychowawcze, oziębła relacja rodzic-dziecko bądź zaburzenia osobowości matki, ojca lub obojga rodziców.

 

Na wykształcenie się osobowości borderline ma wpływ brak okazywania uczuć przez bliskich w okresie dziecięcym, nadmierny krytycyzm, niewłaściwe traktowanie, dom bez zasad i zła komunikacja z dzieckiem (np. sprzeczne komunikaty). Traumy z okresu dzieciństwa skutkują lękiem przed porzuceniem, niestabilnością emocjonalną i negatywizmem.

 

W środowisku naukowym zdania są podzielone na temat wpływu czynników genetycznych, które mogą zwiększyć podatność na aktywizację zaburzeń osobowości. Nieprawidłowości natury biologicznej miałyby wpływać na silniejsze odczuwanie lęku, chwiejność emocjonalną czy brak stabilności emocjonalnej.

 

arrow Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować?
arrow Pedantyzm. Kiedy sprzątanie jest obsesją
arrow Te słowa ranią! Przemoc werbalna w rodzinie
arrow Prokrastynacja. Dlaczego odkładamy obowiązki na później?
arrow Dobry stres, nie jest zły? Co nas stresuje najczęściej?
arrow Niskie poczucie własnej wartości. Jak pomóc nastolatkowi?

Objawy borderline

 

Osobowość chwiejna emocjonalnie charakteryzuje się takimi zachowaniami jak:

 

 • częste zmiany nastroju,
 • niekontrolowane wybuchy gniewu,
 • dążenie do konfliktów i kłótliwość,
 • impulsywność,
 • reakcje nieadekwatne do sytuacji,
 • skłonność do manipulacji,
 • nadmierna idealizacja bądź demonizacja danej osoby,
 • postrzeganie świata w czarno-białych barwach,
 • niska tolerancja na stres,
 • samookaleczanie się,
 • groźby i próby samobójcze,
 • zaburzenia odżywiania (anoreksjabulimia).

 

Borderline w relacjach międzyludzkich

 

Osoby z zaburzeniem osobowości typu borderline często miewają problemy w pracy i mają problemy w relacjach z innymi ludźmi. Ludzie z osobowością chwiejną emocjonalnie potrafią intensywnie angażować się w relacje, budować niestabilne związki, które skutkują kryzysami emocjonalnymi.

 

Zaburzenia typu borderline wpływają na jakość życia osoby chwiejnej emocjonalne oraz na osoby wokół niej. Bardzo utrudnia funkcjonowanie w czarno-białych barwach i skrajnościach w postrzeganiu innych osób. Bliscy postrzegani są albo “dobrzy” albo “źli” i brak tutaj wyważenia opinii na temat danej osoby. Skutkuje to u osoby z borderline impulsywnymi reakcjami, kłótniami, urywaniem znajomości i paleniem mostów.

 

Diagnostyka osobowości borderline

 

Diagnostyką osobowości borderline zajmuje się psychiatra i/lub psycholog kliniczny. Diagnoza borderline nie jest łatwa, a proces diagnostyczny może zająć kilka spotkań.

 

Najważniejszym elementem diagnostyki jest wywiad kliniczny, za pomocą którego specjalista dokonuje oceny zaburzeń osobowości. Do diagnozy używana jest amerykańska klasyfikacja DSM (Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders) oraz europejska klasyfikacja ICD-10, która definiuje dwa podtypy osobowości chwiejnej emocjonalnie: impulsywny i borderline.

 

Według DSM-5 należy spełnić minimum 5 z 9 kryteriów diagnostycznych, aby można było podejrzewać zaburzenia osobowości typu borderline. Psychiatrzy i psycholodzy kliniczni bazują najczęściej na kryteriach DSM-5, a następnie stosują wywiad pogłębiony.

 

Podczas diagnostyki wykorzystywane są kwestionariusze do oceny osobowości, takie jak np. MMPI-2 (Minnesocki Wielowymiarowy Inwentarz Osobowości), który pomaga ocenić osobowość i wykryć daną psychopatologię. MMPI zawiera prawie 600 pytań, na które należy odpowiadać “prawda”, “fałsz” lub “nie wiem”. Psychiatra bądź psycholog kliniczny na tej podstawie dokonuje opisu wyników badania psychologicznego i rozpoznania klinicznego.

 

Leczenie osobowości borderline

 

Leczenie osobowości borderline polega na zastosowaniu farmakoterapii oraz psychoterapii. Połączenie obydwóch form leczenia daje najlepsze efekty. Leki psychotropowe mają poprawić jakość życia pacjenta, złagodzić chwiejne stany emocjonalne, napady gniewu i depresję. Pamiętajmy, że farmakoterapia ma wspomóc proces terapeutyczny, ale sama w sobie nie wyleczy zaburzeń osobowości czy chorób psychicznych.

 

Psychoterapia z kolei pomaga skupiać się na zdrowych aspektach osobowości i naprawie tych, które szkodzą zdrowiu psychicznemu pacjenta. Może być to zarówno psychoterapia indywidualna bądź grupowa. Ważne jest również wsparcie bliskich osoby, która zdecydowała się przejść przez proces leczenia. Ważna jest duża tolerancja, wyrozumiałość, ale również umiejętność stawiania granic.

 

Terapia online osobowości borderline

 

Jedną z form kontaktu z psychiatrą, psychoterapeutą bądź psychologiem jest psychoterapia online. Badania naukowe potwierdzają, że terapia online może być nawet skuteczniejsza od sesji terapeutycznej w gabinecie.

 

Jednym z większych plusów terapii online jest skrócenie procesu decyzyjnego w sprawie sięgnięcia po profesjonalną pomoc. Zdawanie sobie sprawy z potrzeby konsultacji u specjalisty jest już dużym krokiem w walce o lepszy komfort życia. Dlatego to kontakt w formie online jest prostszy - nie trzeba dzwonić i umawiać się na wizytę a następnie wychodzić z domu, by spotkać się w gabinecie.

 

Terapia online daje komfort osobom, którym trudniej się przełamać. Na konsultację online można zapisać się za pomocą elektronicznego formularza i porozmawiać ze specjalistą tak jak się uważa: przez wideoczat, czat, e-mail bądź telefon. Niektórym osobom łatwiej jest otworzyć się za pośrednictwem Internetu i zacząć proces psychoterapii.

 

Terapia online - jak się do niej przygotować?

 

 • Znajdź ciche i odosobnione miejsce
 • Sprawdź dostęp do Internetu i zasięg w telefonie
 • Upewnij się, że komputer lub komórka działają sprawnie
 • Przed sesją terapeutyczną przewietrz pomieszczenie
 • Upewnij się, że podczas połączenia wideo widać twoją twarz
 • Zadbaj o dobre oświetlenie twarzy, aby ułatwić analizę emocji specjaliście
 • Po sesji terapeutycznej daj sobie przestrzeń na wyciszenie się

 

WAŻNE: Pamiętaj, że możesz potrzebować czasu do przyzwyczajenia się do spotkań w formie online i nie zniechęcaj się po pierwszej próbie.

 

Potrzebujesz porozmawiać o swoich problemach? Możesz zdecydować się na formułę online i w komfortowy dla siebie sposób skontaktować się ze specjalistą, który okaże Ci profesjonalne wsparcie. Zarejestruj się na poradę online za pośrednictwem haloDoctor i skontaktuj się z psychiatrą, psychologiem bądź terapeutą.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
nerwica, psychiatra, psycholog
Jak pozbyć się nawracających myśli, nerwicy natręctw?
Od dwóch tygodni mam problem z powracającymi myślami. Zaczęło się od nagłej utraty uczuć...
04.05.2021
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
W pierwszej kolejności proszę skonsultować ten problem z psychiatrą, który zaleci Pani odpowiednie leczenie lub psychoterapię. Obecnie wielu specjalistów umożliwia umówienie wizyty zdalnej.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Przede wszystkim proszę umówic się na wizyte stacjonarna z psychiatrą, który zaleci Pani odpowiednie leczenie lub psychoterapię. Obecnie wielu specjalistów umożliwia umówienie wizyty zdalnej.
zwolnienie lekarskie, psychiatra
Zwolnienie lekarskie od psychiatry - czy może być wystawione wstecz?
Leczę się u lekarza psychiatry od dłuższego czasu jestem na zwolnieniu L4, a mój lekarz jest na...
11.01.2021
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Tylko lekarz psychiatra może wystawić zwolnienie wstecznie na więcej niż 3 dni wstecz. Zalecam kontakt z innym lekarzem psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zaświadczenie o niezdolności do pracy może zostać wystawione przez lekarza maksymalnie na 3 dni wstecz (poprzedzające dzień badania). Jedynie lekarz psychiatra jest uprawniony do wystawienia eZLA na więcej niż 3 dni wstecz.
depresja, psychiatra, psycholog
Czy antydepresanty mogą pomóc w psychoterapii?
Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii. Czy dzięki antydepresantowi będę...
16.11.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można zastosować lek farmakologiczny lub spróbować odmienić sposób myślenia . Zamiast : "Przez depresję nie mam siły pracować nad sobą na psychoterapii "mówić i powtarzać : "Mam chęć uczestniczyć w zajęciach psychoterapii, ponieważ to jest dla mnie dobre i korzystne"
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Najlepsze efekty leczenia depresji osiągamy poprzez leczenie farmakologiczne w połączeniu z psychoterapią - zapraszam na konsultacje online - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna i ewentualne wdrożenie farmakoterapii
psychiatra, psycholog
Co może świadczyć o zaburzeniu obsesyjno-kompulsyjnym?
Czy natrętne, codzienne nucenie piosenek w myślach jest zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym?
20.10.2022
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Gdy w ciągu dnia nucimy w myślach tę samą piosenkę, i następnego dnia ponownie powtarza się myślenie, nucenie jakiegoś utworu, to może to być zaburzenie obsesyjno-kompulsywne( skrót OCD, od angielskiego obsessive-compulsive disorder, a potocznie nerwica natręctw). Stan taki zakłóca myślenie i koncentrację w dniu codziennym np. przy wykonywaniu pracy, w nauce i innych czynnościach.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak; zalecana jest konsultacja psychologiczna.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Należy przeprowadzić dokładniejszy wywiad - zapraszam na wizytę - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
zwolnienie lekarskie, psychiatra, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna, Elektroniczna Dokumentacja Medyczna
Czy mając L4 od psychiatry mogę wychodzić z domu?
Obecnie przebywam na zwolnieniu lekarskim od psychiatry i boję się kontroli z zakładu pracy. Nie...
13.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Adnotacja "może chodzić" oznacza przede wszystkim, że pacjent może wychodzić np. do apteki czy na terapię/rehabilitację. W przypadku schorzeń natury psychicznej ważnym elementem terapii mogą być spacery, aktywność fizyczna-warto poprosić lekarza o wydanie zaleceń, które mogłyby być przedłożone w razie ew.kontroli.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Warto przy najbliższej wizycie zatroszczyć się o stosowną adnotację w dokumentacji medycznej w postaci zaleceń umiarkowanego wysiłku fizycznego, np. spacerów.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
"Chory może chodzić” to oznacza, że chory może podjąć różne formy aktywności, które nie zakłócą jego okresu rekonwalescencji.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
W zależności od rodzaju zwolnienia lekarskie można pozostawać w domu lub przebywać na terapii poza domem - zapraszam na konsultacje -wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
psychiatra, psycholog
Czy można zdiagnozować autyzm u dziecka w ramach wizyty online?
Mieszkamy w UK. Syn był w czasie diagnozy na autyzm, ale zmieniły się wytyczne i...
11.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Diagnostyka wymaga obserwacji pacjenta, konsultacji i opinii m.in.psychiatry, pedagoga, psychologa; zbierany jest również wywiad od rodziców, nauczycieli. Tak więc diagnostyka powinna odbyć się w warunkach stacjonarnych, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kryteriów i wytycznych.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Diagnostyka wymaga obserwacji pacjenta, konsultacji i opinii m.in.psychiatry, pedagoga, psychologa; zbierany jest również wywiad od rodziców, nauczycieli. Tak więc diagnostyka powinna odbyć się w warunkach stacjonarnych, z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych kryteriów i wytycznych.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do specjalisty w miejscy pobytu pacjenta na wizytę stacjonarną. Podczas wizyty udzieli on odpowiedzi na powyższe pytania.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Diagnostyka i leczenie wymaga konsultacji stacjonarny - online można jedynie kontynuować leczenie wcześniej zalecone - w razie pytań zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Proszę zgłosić się do specjalisty w miejscy pobytu pacjenta na wizytę stacjonarną. Podczas wizyty udzieli on odpowiedzi na powyższe pytania.
psychiatra
Jak szybko można zdiagnozować osobowość schizoidalną?
Czy osobowość schizoidalną (charakterystyka jawna) można zdiagnozować po 1-2 wizytach u...
09.10.2022
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Rozpoznanie stawiane jest w oparciu o określone kryteria; tak więc w trakcie wizyt u psychiatry musi być zebrany szczegółowy wywiad i przeprowadzona obserwacja, aby móc potwierdzić lub wykluczyć konkretne rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Osobowość schizoidalną można podejrzewać na podstawie występujących 3 warunków, spośród podanych we wzorcu wg Klasyfikacji Międzynarodowej Chorób, jednak diagnoza nie powinna pojawić się poprzez pojawiające się epizodyczne zachowania lecz na podstawie długotrwałych ich obserwacji.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Ilość wizyt nie ma znaczenia, jeżeli lekarza posiadał dokumentacje medyczną i był objawy, mógł postawić powyższe rozpoznanie - zapraszam na konsultacje, w razie potrzeby wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Osobowość schizoidalną można podejrzewać na podstawie występujących 3 warunków, spośród podanych we wzorcu wg Klasyfikacji Międzynarodowej Chorób, jednak diagnoza nie powinna pojawić się poprzez pojawiające się epizodyczne zachowania lecz na podstawie długotrwałych ich obserwacji.
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
psychiatra stawia rozpoznanie na podstawie wywiadu i wypełnienia kryteriów choroby
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 11669 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 278 opinii
Zbigniew Walter
internista, lekarz chorób wewnętrznych, specjalista chorób wewnętrznych
4.90 / 541 opinii
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę