Pandemia pogorszyła komfort życia ludzi na wielu poziomach. Wraz z kryzysem ekonomicznym, lockdownem, zmianą trybu życia czy lękiem przed zakażeniem koronawirusem bardzo ucierpiało zdrowie psychiczne. Kiedy zdecydować się sięgnąć po profesjonalną pomoc? Czy terapia online jest tak samo skuteczna?
W marcu 2020 roku cały świat stanął w obliczu pandemii COVID-19. Izolacja, zakaz zgromadzeń, zamknięte szkoły, zakłady pracy, praca zdalna, utrudniony dostęp do opieki zdrowotnej - te czynniki znacznie wpłynęły na komfort życia każdego z nas.
Z powodu wszystkich wyżej wymienionych czynników nasze potrzeby nie zostały zaspokojone w odpowiednim stopniu, np. potrzeba bezpieczeństwa czy potrzeba bliskości i bezpośredniego kontaktu z innymi ludźmi.
Według sondażu przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat w marcu 2021 roku pandemia koronawirusa znacznie wpłynęła na zdrowie psychiczne Polaków. Aż 58,6% respondentów odczuło negatywny wpływ pandemii na ich stan psychiczny.
Lockdown przeniósł wiele aspektów naszego życia w świat wirtualny - praca zdalna, edukacja zdalna, telewizyty, spotkania online ze znajomymi i rodziną. Osoby będące w procesie psychoterapii bądź pod opieką psychiatry również musiały zmierzyć się z nową rzeczywistością i zdecydować, czy kontynuować rozpoczętą terapię w formie online.
Należy podkreślić, że problem depresji nie dotyczy tylko osób, które zachorowały na nią przed pandemią. Dotyczy też osób, których stan psychiczny właśnie z powodu koronawirusa uległ pogorszeniu. Jak więc rozpoznać objawy depresji i czy terapia online jest tak samo skuteczna jak tradycyjna?
Wiele badań potwierdza dużą skuteczność psychoterapii online a niektóre nawet mówią wprost, że terapia online ma pewne zalety, które plasują ją wyżej od sesji w gabinecie. Mowa przede wszystkim o oporach przed sięgnięciem po pomoc - sam proces decyzyjny w przypadku psychoterapii jest trudny.
Sama świadomość, że potrzebna jest konsultacja u specjalisty to już duży krok. Następnie następuje wybór lekarza bądź psychologa. Decyzja o kontakcie z nim to kolejny kamień milowy. Ostatnim jest przyjście na spotkanie.
W przypadku terapii online bez wątpienia cały proces sięgnięcia po pomoc się skraca - na terapię w tej formie można umówić się przez Internet, a całą rozmowę przeprowadzić za pomocą e-maila, czatu, wideoczatu bądź rozmowy telefonicznej.
Niektórym ludziom prościej się otworzyć właśnie za pośrednictwem Internetu i opcja psychoterapii online jest dla nich szansą na sięgnięcie po lepsze życie.
Na obniżony nastrój w czasie pandemii wpływać może rutyna - większość czasu spędzamy w domach, w ograniczonej przestrzeni, z tymi samymi ludźmi. Rzeczy, które dawniej sprawiały nam radość przestają mieć dla nas znaczenie, zaczynamy się odgradzać od swoich bliskich, pojawiają się problemy ze snem czy z apetytem.
Symptomy, które powinny nas zaniepokoić to przede wszystkim:
Opory przed terapią online mogą wynikać ze znalezienia odpowiedniej przestrzeni do terapii. W czasie pandemii mamy ograniczone pole manewru - jeżeli mieszkamy z innymi osobami, może być nam ciężko znaleźć czas i miejsce, by porozmawiać przez wideo ze specjalistą.
Należy jednak pamiętać, że wideoczat czy telefon to nie jest jedyna opcja kontaktu - jeżeli nie mamy warunków do tego, by swobodnie rozmawiać o swoich problemach, warto zdecydować się na opcję czatu bądź e-maili.
Kolejnym problemem jest stygmatyzacja. Osoba podejrzewająca u siebie depresję często boi się otworzyć przed bliskimi na temat swojego stanu zdrowia. Część społeczeństwa nie do końca jest świadoma, że depresja, to choroba, a nie tylko chwilowy smutek. Choroby się leczy. Obecnie najskuteczniejszym sposobem walki z depresją jest połączenie farmakoterapii, psychoterapii i zdrowego stylu życia.
Znajdź odosobnione miejsce z dostępem do Internetu. Postaraj się, by nic nie przeszkadzało Ci przed wizytą i w jej trakcie - wycisz telefon, zamknij okna, wyłącz wszystkie tzw. rozpraszacze uwagi na telefonie i komputerze. Sprawdź dostęp do Internetu i sprawność sprzętu komputerowego zanim połączysz się ze specjalistą.
Przed psychoterapią online warto również przewietrzyć pomieszczenie, w którym będziemy rozmawiać z terapeutą. Upewnij się, że podczas rozmowy wideo widać będzie twoją twarz. wystarczy usiąść przy oknie lub zadbać o odpowiednie sztuczne oświetlenie - to ułatwi pracę terapeucie i analizę Twoich emocji.
Po odbytej sesji terapeutycznej dobrze jest zostawić sobie trochę czasu na ochłonięcie i wyciszenie się. Może to być spacer, gorąca kąpiel, medytacja czy ulubiony serial - to jest bardzo indywidualna kwestia. Pamiętaj również, że możesz potrzebować czasu na oswojenie się z formułą terapii online.
Pamiętaj, że sięganie po profesjonalną pomoc to przejaw troski o swoje zdrowie. Za pośrednictwem platformy telemedycznej haloDoctor możesz porozmawiać z psychiatrą, psychologiem bądź terapeutą jak chcesz - poprzez czat, wideoczat bądź telefon.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!