1. Artykuły
  2. Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie

Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie

Szacuje się, że na schizofrenię choruje w Polsce około 400 tys. osób. Zdecydowana większość z nich ze względu na objawy nie jest w stanie pracować, a także normalnie funkcjonować. Niestety duża część przerywa też leczenie, co zwiększa ryzyko nawrotu schizofrenii i to często w zdecydowanie ostrzejszej formie. Jakie są objawy tej choroby, jak przebiega diagnostyka oraz jak wygląda leczenie?

Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie Schizofrenia – objawy, diagnozowanie i leczenie
Spis treści
Czym jest schizofrenia? Jakie są objawy schizofrenii? Jakie są przyczyny schizofrenii? Jak diagnozuje się schizofrenię? Jak leczy się schizofrenię?

Czym jest schizofrenia?

 

Schizofrenia jest przewlekłą chorobą psychiczną, która dotyka głównie ludzi młodych, jeszcze przed ukończeniem 30. roku życia. Może mieć różny przebieg, również z okresami pełnej remisji, gdy objawy nie występują. Niestety wiele osób w tym czasie rezygnuje z leczenia, co w większości przypadków doprowadza do gwałtownego nawrotu.

 

Różny jest również proces, gdy objawy pojawiają się po raz pierwszy. W niektórych przypadkach niepokojące zmiany narastają stopniowo, w innych zaś początki są bardzo gwałtowne.

 

arrow Zmiany w e-Recepcie. Farmaceuta wyda ci leki na 120 dni
arrow Urojenia. Mogą dotknąć każdego. Jak je rozpoznać?
arrow Zniekształcenie poznawcze. Kiedy umysł płata figla
arrow Zmiany w wystawianiu recept. Czy dotyczą recept na tabletki „dzień po”? Ministerstwo odpowiada
arrow Sezonowe zaburzenia afektywne. Kiedy pogoda jest przyczyną choroby
arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu

Jakie są objawy schizofrenii?

 

Grupa objawów schizofrenii jest dość szeroka i może występować z rożnym nasileniem. Są to m.in. objawy wytwórcze, zwane również pozytywnymi. Wśród nich wskazuje się m.in. na urojenia zniekształcające rzeczywistość oraz halucynacje. Te ostatnie dotyczą zaburzeń postrzegania i odbierania bodźców, przez co osoba chora może m.in. słyszeć nieistniejące głosy.

 

Wskazuje się również na negatywne objawy schizofrenii, wśród których najczęstsze to:

 

  • wycofanie z życia,
  • niechęć do wyrażania emocji,
  • ograniczenie komunikacji z osobami bliskimi,
  • spowolnienie ruchowe,
  • brak zdolności do odczuwania przyjemności.

 

Dodatkowo wskazuje się na różnego rodzaju zaburzenia poznawcze związane choćby z trudnościami w skoncentrowaniu się, a także zaburzenia nastroju.

 

Jakie są przyczyny schizofrenii?

 

Przyczyny schizofrenii wciąż nie zostały poznane, choć wskazuje się na grupę czynników biologicznych, psychologicznych i środowiskowych. Ryzyko jest dodatkowo większe, gdy choroba ta występuje u krewnych pierwszego stopnia, przy czym większa podatność wcale nie oznacza, że osoba bliska jest na nią skazana.

 

Wynika to z faktu, że  schizofrenia nigdy nie jest efektem pojedynczego zdarzenia, bowiem geneza jest złożona i trudno wskazać na jej jednoznaczne czynniki.

 

Jak diagnozuje się schizofrenię?

 

Jeśli występują jakiekolwiek powyżej wskazane dolegliwości, niezbędna jest szybka konsultacja lekarska. Niestety dostęp do opieki psychiatrycznej jest w Polsce utrudniony ze względu na zbyt małą liczbę lekarzy. Dlatego też rozwiązaniem, by móc szybko otrzymać pomoc jest skorzystanie z konsultacji online, np. poprzez platformę telemedyczną haloDoctor.pl. Umożliwia ona skontaktowanie się z lekarzami o różnych porach, również w weekendy i święta.

 

W przypadku łagodniejszych objawów diagnostyka schizofrenii może trwać dłużej i wymagać dodatkowych badań, zawsze jednak proces rozpoczyna się od konsultacji psychiatrycznej.

 

W cięższych przypadkach może zaistnieć też wskazanie do natychmiastowej hospitalizacji zwłaszcza, gdy pojawiają się tendencje samobójcze.

 

Jak leczy się schizofrenię?

 

Schizofrenia jest chorobą przewlekłą, która cechuje się okresami remisji objawów oraz nawrotami. Dlatego też leczenie musi mieć charakter stały, aby zmniejszać ryzyko nawrotów i ograniczać nasilenie objawów. Właśnie dlatego postawą leczenia schizofrenii jest farmakoterapia, z której absolutnie nie można samodzielnie rezygnować, grozi to bowiem nawrotem dolegliwości oraz ich znaczącym nasileniem.

 

W przypadku farmakoterapii, leki drugiej generacji, czyli tzw. atypowe, skutkują mniejszą liczbą objawów pozapiramidowych. Te ostatnie obejmują m.in. niepokoje ruchowe, występowanie mimowolnych skurczów mięśni, a także potliwość i niewyraźną mowę. Możliwe jest też przybieranie masy ciała, bezsenność oraz zawroty głowy. Właśnie dlatego niezbędne jest optymalne dopasowanie stosowanych leków na schizofrenię i bardzo bliska współpraca z psychiatrą.

 

Ważną częścią leczenia jest również psychoterapia, która uzależniona jest od fazy choroby i bieżących potrzeb pacjenta. Istotną rolę mają także różnego rodzaju zajęcia pomagające lepiej funkcjonować w społeczeństwie. Są one nakierowane na bieżące potrzeby schizofrenika, które mogą wynikać np. z chęci znalezienia pracy lub partnera życiowego. W trakcie takich zajęć zazwyczaj kładzie się nacisk na komunikację oraz budowanie poczucia własnej wartości.

 

Zalecana może być też terapia rodzin. Pozwala ona lepiej zrozumieć, na czym polega schizofrenia, z jakimi dolegliwościami się wiąże oraz jak na co dzień pomagać bliskiej osobie chorej. Takie konsultacje również mogą obywać się online, co jest wygodne dla osób pracujących zawodowo, które nie mogą pozwolić sobie na typowe godziny konsultacji psychiatrycznych.

 

Uznaje się, że tak kompleksowe leczenie schizofrenii złożone z kilkudziesięciu różnych elementów jest najlepszym podejściem i w największym stopniu zapobiega nawrotom.

 

Schizofrenia to poważna choroba, która wymaga stałego leczenia i opieki psychiatrycznej. Tylko wtedy chory ma szasnę na prowadzenie normalnego życia, pracę oraz prawidłowe relacje z osobami bliskimi. Osoby chore od dłuższego czasu i poszukujące wygodnej możliwości konsultacji z psychiatrą online także mogą skorzystać z platformy haloDoctor.pl.

 


 

Szukasz specjalisty leczącego schizofrenię w Twojej okolicy? Sprawdź:

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jak powiedzieć bliskim, że podejrzewa się u siebie schizofrenię?
Jak powiedzieć rodzicom, że potrzebujesz wizyty u psychologa/psychiatry bo podejrzewasz u siebie schizofrenię?
Dawid Luwański
Umów wizytę
spokojnie porozmawiać z rodzicami i poprosić aby poszli z Panią/Panem do psychiatry
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
spokojnie przeprowadzic rozmowe
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Należy normalnie porozmawiać i oczywiście udać się na konsultację do psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę najpierw skontaktować się z psychologiem szkolnym, który pomoże w rozmowie z rodzicami.
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Pomóc może jedynie konsultacja z lek. psych. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy mam się czegoś bać, czy to jest jakiś nowy objaw choroby?
Cierpię na depresję, zaburzenia lękowe oraz schizofrenię - mój problem to patrzenie się kobietom na tyłek, taka jakby obsesja. Gdy idę ulicą, mój wzrok ląduje na tyłek czy to jest normalne? Przed chorobami nie miałem takiej obsesji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Osoby które nie cierpią na Pana/Pani choroby również miewają takie zachowania, w pewnym wieku są one wręcz "fizjologią" i niepokoić mógłby raczej ich brak. Proszę dla pewności podzielić się swoimi wątpliwościami z prowadzącym psychiatrą - on zna Pana/Panią najdłużej i z pewnością najlepiej rozwieje te wątpliwości. Serdecznie pozdrawiam!
Nawracający pisk w uszach po zapaleniu marihuany.
Od 3 miesięcy cierpię na dziwne schorzenie. 2 lata paliłem marihuanę i pewnego razu po zapaleniu zaczęła mnie mocno boleć głowa w okolicach skroni (czułem tętno w głowie i pisk w uszach). Gdy przestała działać to dolegliwości się zmniejszyły, ale nadal występują. Cały czas słyszę pisk w głowie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich lub zmienić specjalistę.
Tomasz Matjas
psycholog kliniczny, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana jest zmiana specjalisty lub prośba o zmianę leków - poza farmakoterapią zalecana jest psychoterapia. Pozdrawiam, Tomasz Matjas Terapeuta, nr telefonu 575696287
Czy można wyleczyć schizofrenię i wrócić do życia sprzed choroby?
Zwracam się z zapytaniem o przebieg schizofrenii prostej. Doświadczam lęków, które utrudniają mi życie. Mam lęki przed podejmowaniem nowych wyzwań życiowych, mam też lęk przed podróżowaniem samochodem. W jaki sposób wyleczyć te dolegliwości i nauczyć się życia na...
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana jest konsultacja psychiatryczna.
Czy objawy mamy wskazują na schizofrenię?
Moja mama ostatnio dziwnie się zachowuje. Obawiam się, że może być to schizofrenia. Gdy mama coś do mnie mówi to tak jakby się jąka, ma małe problemy w przypomnieniu sobie czegoś co zdarzyło się 2-7 dni temu, zastanawia się około minutę nad odpowiedzią, musze ją naprowadzić na dane pytanie (dać...
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Katarzyna Lorentz-Nejno
lekarz rehabilitacji medycznej, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę namówić mamę na wizytę u psychiatry.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna będzie konsultacja psychiatryczna.
Czy schizofrenia jest dziedziczna?
Czy schizofrenia jest dziedziczna? W mojej rodzinie moja ciocia (siostra taty) ma zdiagnozowaną schizofrenię ale ciągle przyjmuje leki. Czy jestem obciążona genetycznie? Bardzo się tego boję.
Marcin Łata
lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz
Umów wizytę
Witam serdecznie. Według niektórych badań naukowych ryzyko zachorowania na schizofrenię w ciągu całego życia wynosi ok. 1 procent w populacji ogólnej . W Pani przypadku jest to ok. 2% według badań statystycznych - czyli tylko o 1 punkt procentowy więcej (z uwagi na wystąpienie choroby u krewnego II stopnia tj. cioci). Czynników zachorowania na tę chorobę jest bardzo wiele - geny natomiast są jednym z nich i można śmiało stwierdzić, iż nie odgrywają decydującej roli w każdym przypadku.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Z dostępnych badań wynika, iż schizofrenia występuje częściej u osób, u których w rodzinie zdarzały się przypadki choroby. Nie ma jednak mowy o prostym dziedziczeniu choroby.
Marcin Myszura
lekarz
Umów wizytę
Jeżeli w rodzinie występowała taka choroba to szansa na zachorowanie na nią jest nieco większa.
Dariusz Jasonek
lekarz
Umów wizytę
Osoby z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku schizofrenii mają zwiększone ryzyko rozwoju choroby. Jednak rozwój choroby jest wieloczynnikowy.
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Czynniki genetyczne mają znaczenie w przenoszeniu podatności zachorowania na schizofrenię i inne zaburzenia psychotyczne. Wyniki badań genetycznych wskazują, że ryzyko zachorowania na schizofrenię zależy od stopnia pokrewieństwa. Ryzyko u krewnych pierwszego stopnia jest wielokrotnie wyższe niż w populacji ogólnej (10% versus1%). Na pewno warto skonsultować się z lekarzem w tym przypadku
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę