1. Artykuły
 2. Depresja dziecka. Psycholog: zamiast złotych porad - wspierające słowa

Depresja dziecka. Psycholog: zamiast złotych porad - wspierające słowa

Depresja to nie lenistwo czy fanaberia młodego człowieka. - Zaburzenia psychiczne, nawet bardziej niż dolegliwości fizyczne, wpływają na codzienność i nie pozwalają spokojnie podejmować się zwykłych czynności. Próby rozweselenia będą daremne. Zamiast tego ważne jest wsparcie, bycie przy dziecku i nienarzucanie się - o tym jak rozmawiać z dzieckiem chorym na depresję mówi psycholog Magdalena Łabik. 

Depresja dziecka. Psycholog: zamiast złotych porad - wspierające słowa Depresja dziecka. Psycholog: zamiast złotych porad - wspierające słowa
Spis treści
Sygnały depresji: izolowanie się, zaburzenia snu i apetytu, samookaleczenia Depresja rodzica = depresja dziecka Jak rozmawiać z dzieckiem chorym na depresję? Depresja dziecka. Co może nauczyciel? Depresja dziecka. Wskazania do hospitalizacji Depresja dziecka. Wizyta u specjalisty, leki antydepresyjne

Sygnały depresji: izolowanie się, zaburzenia snu i apetytu, samookaleczenia

 

Nasza ekspertka zwraca uwagę na to, że depresję u dziecka zauważa się dopiero, gdy jest już ona w dość zaawansowanym stadium. Wtedy kiedy zmiany w jego zachowaniu są już wyraźne.

 

Szkoła może zacząć sygnalizować problemy z koncentracją, ucieczki z lekcji, izolowanie się od rówieśników. Dziecko mniej czasu spędza na tym, co je interesuje, może mieć zaburzenia snu i apetytu, podejmuje zachowania ryzykowne. Czasem zauważa się u dziecka samookaleczenia.

 

I jak przekonuje:

 

Samookaleczenia jest często sposobem dziecka na poradzenie sobie z bardzo silnym napięciem emocjonalnym, które przeżywa w związku z etapem rozwojowym – a nie chęcią popełnienia samobójstwa. Ważne jest jednak, aby takich zachowań nie lekceważyć i udać się do specjalisty, który będzie próbował dotrzeć do źródła tego postępowania.

 

Uwagę powinna zwrócić depresyjna triada, czyli destrukcyjne myślenie w trzech obszarach: o sobie, o swoim życiu, o przyszłości. Co ważne:

 

Im mniejsze dziecko sygnalizuje takie odczucia, tym szybciej należy udać się do specjalisty po wsparcie i pomoc - uczula Magdalena Łabik.

arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Depresja seniora. Jak rozpoznać depresję starczą? Jak pomóc bliskiej osobie?
arrow Eksperci biją na alarm. Depresja to choroba
arrow Antydepresanty. Jak działają leki antydepresyjne?
arrow Wenlafaksyna – wskazania, działanie i skutki uboczne
arrow Depresja u dzieci i młodzieży

Depresja rodzica = depresja dziecka

 

Brak zrozumienia w rodzinie, wykluczenie wśród rówieśników, brak wsparcia ze strony nauczycieli - to najsilniejsze czynniki wyzwalające pogorszenie nastroju wśród dzieci i młodzieży.

 

Na pytanie o przyczyny depresji u młodych pacjentów, nasza ekspertka odpowiada jednak:

 

Obecnie nie doszukuje się przyczyny depresji, tylko skupia się na leczeniu jej objawów. Ważne jest zauważenie, czy w rodzinie nie ma historii występowania tego schorzenia, ponieważ może ono determinować wzorce radzenia sobie z emocjami.

 

I jak dodaje:

 

Dziecko zawsze widzi więcej niż mogłoby się wydawać, więc ważne jest, aby z nim rozmawiać, odpowiadać na jego pytania. Oczywiście w dostępny dla niego sposób, w przeciwnym razie będzie odczuwało niepewność czy poczucie winy.

 

Jak rozmawiać z dzieckiem chorym na depresję?

 

Psycholog podkreśla jak ważne jest, aby w rozmowie z dzieckiem chorującym na depresję okazać mu wsparcie i szacunek.

 

Nie jest to równoznaczne z odpuszczaniem mu codziennych, podstawowych obowiązków, ale może ze zmianą wymagań co do niego. Każdy, chociażby najmniejszy sukces, będzie sprzyjać poprawie jego samopoczucia - przekonuje Magdalena Łabik. 

 

Nasza ekspertka zwraca uwagę, jakie komunikaty kierować w stronę dziecka:

 

W rozmowie z chorym, nie należy udzielać mu „złotych rad” takich jak „ogarnij się, inni mają gorzej”, „nikt się za ciebie nie nauczy” czy zadawać pytań typu „za co mi to fundujesz?”, „jakie ty możesz mieć problemy w tym wieku?”.

 

Wspierające będą natomiast słowa takie jak:

 

 • „jesteś dla mnie najważniejszy”
 • „wierzę w ciebie”
 • „Jak mogę ci pomóc?”
 • „kocham cię takim jakim jesteś”
 • „każdy może zachorować na depresję i nie jest to twoja wina”.

           

Depresja dziecka. Co może nauczyciel?

 

Warto też wiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy niepokojące zachowania dziecka zgłaszane rodzicom przez nauczyciela, nie są motorem do podjęcia przez nich odpowiednich działań.

 

Szkoła ma prawo powiadomić o sytuacji dziecka sąd opiekuńczy. Dziecko natomiast samo może zadzwonić na bezpłatny telefon zaufania 116 111 przy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - podpowiada nasza ekspertka.

 

W szkole warto mówić o problemie. Psycholog podkreśla jednak, że należy to robić z wyczuciem:

 

Typowe pogadanki często wywołują bunt, zachowania przeciwstawne, ponieważ młodzi raczej stronią od tego, co myślą i mówią dorośli, chcą być na przekór. Podobnie jest z filmami, które pokazują losy bohaterów z problemami.

 

Młodzi ludzie często identyfikują się z postaciami, o którym słyszą, dlatego mogą mieć tendencje do podejmowania zachowań takich samych jak oni, także tych niebezpiecznych.

 

Natomiast werbalizowanie przez młodych ludzi odpowiedzi na pytania typu: Jak myślicie, dlaczego samookaleczanie jest złe może przynieść oczekiwaną refleksję - podpowiada Magdalena Łabik.

 

Depresja dziecka. Wskazania do hospitalizacji

 

Co jest wskazaniem do hospitalizowania dziecka w przypadku depresji? Nie są to myśli samobójcze same w sobie, są nim dopiero takie sygnały jak:

 

 • wyraźne komunikowanie zamiaru odebrania sobie życia;
 • kiedy dziecko mówi samo, że chce iść do szpitala, bo źle się czuje;
 • pisanie listu pożegnalnego, posiadanie dużej ilości leków;
 • niepokój wśród najbliższych przyjaciół dziecka;
 • dotychczas miało już miejsce udaremnienie próby samobójczej;
 • nieskuteczne leczenie farmakologiczne (zdaniem psychiatry, dr n.med. Anny Zielińskiej; za: Chatizow, 2018).

 

Depresja dziecka. Wizyta u specjalisty, leki antydepresyjne

 

Konsultacja z psychiatrą czy psychologiem nadal często jest postrzegana jako stygmatyzująca. Dlatego nasza ekspertka podkreśla:

 

Lekarzy obowiązuje tajemnica zawodowa i nikt poza nimi nie ma dostępu do dokumentacji leczenia. Ponadto współczesne leki przeciwdepresyjne nie są uzależniające czy upośledzające normalne funkcjonowanie. Jeśli coś jest nie tak, to tylko dlatego, że owo leczenie nie działa i należy je skonsultować z lekarzem w celu zmiany leków.

Magdalena Łabik psychoonkolog, psychoterapeuta młodzieży, psychoterapeuta, traumatolog, psychoterapeuta rodzinny, diagnostyk 4.80 / 10 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog, psychotraumatolog, psychoonkolog. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła szkolenie w zakresie psychotraumatologii. Obecnie kształci się w Krakowskim Centrum Psychoterapii, gdzie otrzyma certyfikat psychoterapeuty w nurcie psychodynamicznym. 

Posiada doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując z dziećmi i młodzieżą przebywającą w pieczy zastępczej i domach dziecka. Prowadziła konsultacje o charakterze terapeutycznym i wsparciowym. Pracowała również z rodzicami tych dzieci, mobilizując ich do pracy nad sobą i powrotu dzieci pod ich opiekę. 

W gabinecie pracuje z osobami doświadczającymi obniżonego nastroju, różnego rodzaju strat, trudności w relacjach z bliskimi i otoczeniem. 

Jest wolontariuszką Infolinii Onkologicznej. Wspiera osoby cierpiące na choroby nowotworowe. Udziela wsparcia psychologicznego bliskim osób z chorobami onkologicznymi. 

Specjalizuje się w terapii indywidualnej osób dorosłych, psychoterapii młodzieży od 15 roku życia, problemach rozwojowych wieku dorastania, psychotraumatologii, ptsd, psychoonkologii, przeżywaniu żałoby, zaburzeniach osobowości, testach diagnostycznych zaburzeń osobowości.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Tomasz Matjas
terapeuta, psychoterapeuta dzieci i młodzieży, psychoterapeuta dorosłych, psychoterapeuta PTP, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta uzależnień
Umów wizytę
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie e-Recepta Znajdź lek L4 L4 Umów wizytę