1. Artykuły
  2. Depresja dziecka. Psycholog: zamiast złotych porad - wspierające słowa

Depresja dziecka. Psycholog: zamiast złotych porad - wspierające słowa

Depresja to nie lenistwo czy fanaberia młodego człowieka. - Zaburzenia psychiczne, nawet bardziej niż dolegliwości fizyczne, wpływają na codzienność i nie pozwalają spokojnie podejmować się zwykłych czynności. Próby rozweselenia będą daremne. Zamiast tego ważne jest wsparcie, bycie przy dziecku i nienarzucanie się - o tym jak rozmawiać z dzieckiem chorym na depresję mówi psycholog Magdalena Łabik. 

Depresja dziecka. Psycholog: zamiast złotych porad - wspierające słowa
Spis treści
Sygnały depresji: izolowanie się, zaburzenia snu i apetytu, samookaleczenia Depresja rodzica = depresja dziecka Jak rozmawiać z dzieckiem chorym na depresję? Depresja dziecka. Co może nauczyciel? Depresja dziecka. Wskazania do hospitalizacji Depresja dziecka. Wizyta u specjalisty, leki antydepresyjne

Sygnały depresji: izolowanie się, zaburzenia snu i apetytu, samookaleczenia

 

Nasza ekspertka zwraca uwagę na to, że depresję u dziecka zauważa się dopiero, gdy jest już ona w dość zaawansowanym stadium. Wtedy kiedy zmiany w jego zachowaniu są już wyraźne.

 

Szkoła może zacząć sygnalizować problemy z koncentracją, ucieczki z lekcji, izolowanie się od rówieśników. Dziecko mniej czasu spędza na tym, co je interesuje, może mieć zaburzenia snu i apetytu, podejmuje zachowania ryzykowne. Czasem zauważa się u dziecka samookaleczenia.

 

I jak przekonuje:

 

Samookaleczenia jest często sposobem dziecka na poradzenie sobie z bardzo silnym napięciem emocjonalnym, które przeżywa w związku z etapem rozwojowym – a nie chęcią popełnienia samobójstwa. Ważne jest jednak, aby takich zachowań nie lekceważyć i udać się do specjalisty, który będzie próbował dotrzeć do źródła tego postępowania.

 

Uwagę powinna zwrócić depresyjna triada, czyli destrukcyjne myślenie w trzech obszarach: o sobie, o swoim życiu, o przyszłości. Co ważne:

 

Im mniejsze dziecko sygnalizuje takie odczucia, tym szybciej należy udać się do specjalisty po wsparcie i pomoc - uczula Magdalena Łabik.

arrow Depresja seniora. Jak rozpoznać depresję starczą? Jak pomóc bliskiej osobie?
arrow Eksperci biją na alarm. Depresja to choroba
arrow Antydepresanty. Jak działają leki antydepresyjne?
arrow Depresja u dzieci i młodzieży
arrow Depresja u osób starszych
arrow Zaburzenia odżywiania u osób chorujących na depresję

Depresja rodzica = depresja dziecka

 

Brak zrozumienia w rodzinie, wykluczenie wśród rówieśników, brak wsparcia ze strony nauczycieli - to najsilniejsze czynniki wyzwalające pogorszenie nastroju wśród dzieci i młodzieży.

 

Na pytanie o przyczyny depresji u młodych pacjentów, nasza ekspertka odpowiada jednak:

 

Obecnie nie doszukuje się przyczyny depresji, tylko skupia się na leczeniu jej objawów. Ważne jest zauważenie, czy w rodzinie nie ma historii występowania tego schorzenia, ponieważ może ono determinować wzorce radzenia sobie z emocjami.

 

I jak dodaje:

 

Dziecko zawsze widzi więcej niż mogłoby się wydawać, więc ważne jest, aby z nim rozmawiać, odpowiadać na jego pytania. Oczywiście w dostępny dla niego sposób, w przeciwnym razie będzie odczuwało niepewność czy poczucie winy.

 

Jak rozmawiać z dzieckiem chorym na depresję?

 

Psycholog podkreśla jak ważne jest, aby w rozmowie z dzieckiem chorującym na depresję okazać mu wsparcie i szacunek.

 

Nie jest to równoznaczne z odpuszczaniem mu codziennych, podstawowych obowiązków, ale może ze zmianą wymagań co do niego. Każdy, chociażby najmniejszy sukces, będzie sprzyjać poprawie jego samopoczucia - przekonuje Magdalena Łabik. 

 

Nasza ekspertka zwraca uwagę, jakie komunikaty kierować w stronę dziecka:

 

W rozmowie z chorym, nie należy udzielać mu „złotych rad” takich jak „ogarnij się, inni mają gorzej”, „nikt się za ciebie nie nauczy” czy zadawać pytań typu „za co mi to fundujesz?”, „jakie ty możesz mieć problemy w tym wieku?”.

 

Wspierające będą natomiast słowa takie jak:

 

  • „jesteś dla mnie najważniejszy”
  • „wierzę w ciebie”
  • „Jak mogę ci pomóc?”
  • „kocham cię takim jakim jesteś”
  • „każdy może zachorować na depresję i nie jest to twoja wina”.

           

Depresja dziecka. Co może nauczyciel?

 

Warto też wiedzieć, co zrobić w sytuacji, gdy niepokojące zachowania dziecka zgłaszane rodzicom przez nauczyciela, nie są motorem do podjęcia przez nich odpowiednich działań.

 

Szkoła ma prawo powiadomić o sytuacji dziecka sąd opiekuńczy. Dziecko natomiast samo może zadzwonić na bezpłatny telefon zaufania 116 111 przy Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę - podpowiada nasza ekspertka.

 

W szkole warto mówić o problemie. Psycholog podkreśla jednak, że należy to robić z wyczuciem:

 

Typowe pogadanki często wywołują bunt, zachowania przeciwstawne, ponieważ młodzi raczej stronią od tego, co myślą i mówią dorośli, chcą być na przekór. Podobnie jest z filmami, które pokazują losy bohaterów z problemami.

 

Młodzi ludzie często identyfikują się z postaciami, o którym słyszą, dlatego mogą mieć tendencje do podejmowania zachowań takich samych jak oni, także tych niebezpiecznych.

 

Natomiast werbalizowanie przez młodych ludzi odpowiedzi na pytania typu: Jak myślicie, dlaczego samookaleczanie jest złe może przynieść oczekiwaną refleksję - podpowiada Magdalena Łabik.

 

Depresja dziecka. Wskazania do hospitalizacji

 

Co jest wskazaniem do hospitalizowania dziecka w przypadku depresji? Nie są to myśli samobójcze same w sobie, są nim dopiero takie sygnały jak:

 

  • wyraźne komunikowanie zamiaru odebrania sobie życia;
  • kiedy dziecko mówi samo, że chce iść do szpitala, bo źle się czuje;
  • pisanie listu pożegnalnego, posiadanie dużej ilości leków;
  • niepokój wśród najbliższych przyjaciół dziecka;
  • dotychczas miało już miejsce udaremnienie próby samobójczej;
  • nieskuteczne leczenie farmakologiczne (zdaniem psychiatry, dr n.med. Anny Zielińskiej; za: Chatizow, 2018).

 

Depresja dziecka. Wizyta u specjalisty, leki antydepresyjne

 

Konsultacja z psychiatrą czy psychologiem nadal często jest postrzegana jako stygmatyzująca. Dlatego nasza ekspertka podkreśla:

 

Lekarzy obowiązuje tajemnica zawodowa i nikt poza nimi nie ma dostępu do dokumentacji leczenia. Ponadto współczesne leki przeciwdepresyjne nie są uzależniające czy upośledzające normalne funkcjonowanie. Jeśli coś jest nie tak, to tylko dlatego, że owo leczenie nie działa i należy je skonsultować z lekarzem w celu zmiany leków.

Magdalena Łabik psychoonkolog, psychoterapeuta młodzieży, psychoterapeuta, traumatolog, psychoterapeuta rodzinny 5.00 / 6 opinii artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Psycholog, psychotraumatolog, psychoonkolog. Absolwentka studiów magisterskich na Uniwersytecie Gdańskim oraz studiów podyplomowych na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Ukończyła szkolenie w zakresie psychotraumatologii. Obecnie kształci się w Krakowskim Centrum Psychoterapii, gdzie otrzyma certyfikat psychoterapeuty w nurcie psychodynamicznym. 

Posiada doświadczenie w pracy z osobami dorosłymi, młodzieżą i dziećmi. Doświadczenie zawodowe zdobyła pracując z dziećmi i młodzieżą przebywającą w pieczy zastępczej i domach dziecka. Prowadziła konsultacje o charakterze terapeutycznym i wsparciowym. Pracowała również z rodzicami tych dzieci, mobilizując ich do pracy nad sobą i powrotu dzieci pod ich opiekę. 

W gabinecie pracuje z osobami doświadczającymi obniżonego nastroju, różnego rodzaju strat, trudności w relacjach z bliskimi i otoczeniem. 

Jest wolontariuszką Infolinii Onkologicznej. Wspiera osoby cierpiące na choroby nowotworowe. Udziela wsparcia psychologicznego bliskim osób z chorobami onkologicznymi. 

Specjalizuje się w terapii indywidualnej osób dorosłych, psychoterapii młodzieży od 15 roku życia, problemach rozwojowych wieku dorastania, psychotraumatologii, ptsd, psychoonkologii, przeżywaniu żałoby, zaburzeniach osobowości, testach diagnostycznych zaburzeń osobowości.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy leki przeciwdepresyjne mogą powodować spadek energii?
Czy lek na depresję może sprawiać, że nic nam się nie chce? Taki spadek energii i brak ochoty na...
01.06.2023
Mogą być to przejściowe objawy uboczne stosowanego leku - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Mogą być to przejściowe objawy uboczne stosowanego leku - zapraszam na konsultacje - wytłumaczę dokładnie wytyczne postępowania - specjalista medycyny rodzinnej lekarz Jakub Woźniak
Czy powinnam empatycznie podejść do mojego ojca alkoholika?
Kiedy byłam dzieckiem, wolał wydawać pieniądze na alkohol niż na rodzinę - na początku dawał mało...
01.06.2023
Proszę pamiętać, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć - należy zgłosić się na leczenie odwykowe.
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Proszę pamiętać, że alkoholizm to choroba, którą można leczyć - należy zgłosić się na leczenie odwykowe.
Ciągłe czucie oszołomienia, czy to może być zaburzenie psychosomatyczne?
Od dwóch miesięcy odczuwam ciągłe uczucie oszołomienia, jakbym był cały...
28.05.2023
Oprócz podstawowych badań :wskazane badania laboratoryjne: glukoza na czczo, insulina na czczo, hemoglobina glikowana, TSH, anty-TPO, CRP. poziom wit. D3, B12, magnezy, pomiary ciśnienia krwi. Konieczna konsultacja u otolaryngologa, również u psychologa.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Oprócz podstawowych badań :wskazane badania laboratoryjne: glukoza na czczo, insulina na czczo, hemoglobina glikowana, TSH, anty-TPO, CRP. poziom wit. D3, B12, magnezy, pomiary ciśnienia krwi. Konieczna konsultacja u otolaryngologa, również u psychologa.
Czy to powszechne, że ktoś wycofał się z kontaktów społecznych przez depresję?
Nie ma energii np. na pisanie z kimś (ja tak mam). W moim przypadku wygląda to tak, że...
19.05.2023
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Test MMPI-2 - jakie zaburzenia może wskazać?
Jakie zaburzenia psychiczne mogą wyjść w teście MMPI-2? Wszystkie które są w ICD-10?
09.05.2023
Zalecana konsultacja u psychiatry prowadzącego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja u psychiatry prowadzącego.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 15861 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.95 / 808 opinii
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
4.96 / 100 opinii
Sylwester Król
ginekolog - położnik
4.95 / 1143 opinie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Psycholog Psycholog Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z