Uspokajamy, kolka niemowlęca nie jest chorobą a jedynie przypadłością o charakterze przemijającym. - Występuje dosyć często, bo u ok. 20% - 40% niemowląt do 3-4 miesiąca życia, bez związku z płcią czy sposobem karmienia. Co ciekawe, prawdopodobnie trochę częściej pojawia się w przypadku pierwszego dziecka w rodzinie - przyznaje pediatra Bożena Florczyk.
Czym jest kolka niemowlęca? W pierwszej kolejności pojawia nam się obraz dziecka z występującym napadowo, trudnym do ukojenia płaczem, często prężącego się lub podkurczającego nóżki, czasem ze wzdętym brzuszkiem i intensywnie ulewającego spożytym pokarmem. Oddawane stolce mogą być częste (kleksy widoczne na pieluszce) i lekko zielonkawe.
W historycznym, ale wciąż cytowanym ujęciu definicji kolki uwzględnia się tzw. kryteria Wessela lub „regułę trzech”. Czyli rozpoznajemy kolkę jeśli niewyjaśniony płacz u zdrowego dziecka pojawia się przez ponad 3 godziny na dobę, przez więcej niż 3 dni w tygodniu i dłużej niż 3 tygodnie - wyjaśnia pediatra Bożena Florczyk.
I uzupełnia:
Zgodnie z obowiązującymi kryteriami rzymskimi IV, które mówią o kolce niemowlęcej jako czynnościowych zaburzeniach przewodu pokarmowego, określa się płacz, który pojawia się najczęściej po południu lub wieczorem, bez oczywistej przyczyny, trwający przynajmniej 3 godziny na dobę przez co najmniej 3 dni w tygodniu o największym nasileniu w 4-6 tygodniu i trwającym zazwyczaj do 3-4 miesiąca życia . Dziecko nie ma zaburzeń wzrastania, gorączki ani innej choroby.
Nasza ekspertka przyznaje, że płacz chociaż jest sposobem komunikacji z niemowlęciem, to zwłaszcza tak długi, wiąże się z trudnym do przetrwania okresem dla dziecka i jego rodziców:
Może budzić uczucie frustracji, bezradności, brak kompetencji czy też nasilać objawy depresji poporodowej. Źle wpływa na relacje w rodzinie.
Co ważne, do końca nie wiadomo dlaczego u niektórych dzieci pojawia się kolka. Co za tym idzie, nie ma skutecznych sposobów leczenia. Możemy tylko łagodzić objawy.
Przy rozpatrywaniu przyczyn kolki jelitowej zwraca się uwagę przede wszystkim na niedojrzałość przewodu pokarmowego niemowlęcia z zaburzeniami perystaltyki jelit, trudnościami w trawieniu laktozy, przeciążeniem objętościowym przewodu pokarmowego w tym okresie i intensywnym ulewaniem, połykaniem dużej ilości powietrza (zwłaszcza przy szybkich wypływach mleka przy karmieniu piersią), występowaniem dysbiozy jelitowej.
Pod uwagę bierze się również nadmiar bodźców zewnętrznych połączony z niedojrzałością układu nerwowego, niepokój rodziców czy nieprawidłowa technika karmienia.
W diagnostyce pediatra lub lekarz rodzinny uwzględnia przyczynę bólów brzucha związaną z alergią pokarmową najczęściej na białka mleka krowiego, soję, białko jaja kurzego. Inną przyczyną braną pod uwagę jest np. patologiczny refluks żołądkowo-jelitowy lub zakażenie układu pokarmowego - wyjaśnia Bożena Florczyk.
Aby dziecko i rodzice mogli przetrwać ten trudny dla nich czas, warto wiedzieć jakie są sposoby ukojenia płaczu maluszka. Jest to temat omawiany na zajęciach w szkole rodzenia, więc już wówczas rodzice mogą się nad nim zastanowić .
Skuteczne w łagodzeniu objawów kolki mogą być różnorodne sposoby poprawiające perystaltykę jelit i usuwanie nadmiaru gazów takie jak: masaż brzuszka czy ciepły okład np. z lekko nagrzanego woreczka z pestkami wiśni. Układanie na brzuszku w ciągu dnia, codzienne spacery na świeżym powietrzu to kolejne sposoby. Z preparatów aptecznych dostępny jest simeticon - wylicza pediatra Bożena Florczyk.
I dodaje:
Aby poprawić trawienie laktozy można włączyć dostępną w formie kropel laktazę, którą stosujemy zgodnie z zaleceniami producenta przed każdym posiłkiem Czasem rodzice decydują się na podaż doustną probiotyku, który może wpływać korzystnie na dojrzewanie przewodu pokarmowego i trawienie pokarmu, poprawiać funkcjonowanie osi jelitowo-mózgowej.
Przydają się również wszystkie sposoby na wyciszanie, a więc:
Rozluźniająco na ból brzuszka może wpływać ciepła kąpiel.
Z innych wypróbowanych sposobów na kolkę rodzice często podają jazdę samochodem, szum odkurzacza, suszarki do włosów czy innych wydających podobne, monotonne dźwięki sprzętów gospodarstwa domowego takich jak zmywarka, okap kuchenny itp. - dodaje nasza ekspertka.
Podczas karmienia piersią należy zwracać uwagę na prawidłowe ułożenie dziecka przy piersi. Sprawdza się układanie w pozycji półpionowej.
Staramy się odbijać dziecko po karmieniu, aby pozbyć się nadmiaru gazów. W takiej sytuacji coraz częściej rodzice korzystają z pomocy konsultanta lub doradcy laktacyjnego - podpowiada Bożena Florczyk.
Nasza ekspertka podkreśla także, że kolka niemowlęca nie powinna być powodem do odstawienia dziecka od piersi.
Z kolei przy karmieniu mieszanką zwracamy uwagę na dobór smoczka z odpowiednim przepływem i butelki.
Przy nasilonym płaczu połączonym z trudnościami w oddawaniu stolca, ulewaniem, czy wzdęciem brzuszka lekarz pediatra może zalecić zmianę mieszanki na hipoalergiczną, antyrefluksową, bezlaktozową lub o znacznym stopniu hydrolizy - przyznaje nasza ekspertka.
Przy częstym ulewaniu obowiązuje delikatna pielęgnacja. Podczas zabiegów higienicznych układamy dziecko zawsze na małej poduszeczce i staramy się, zwłaszcza po karmieniu, zmieniać pieluszkę w taki sposób, aby nie unosić za wysoko nóżek i pośladków.
Rodzice zawsze powinni być czujni i oceniać zdrowie swojego dziecka, zwłaszcza w przypadku budzących wątpliwości lub nieprawidłowych przyrostów masy ciała, widocznych nieprawidłowości rozwojowych, obecności nieprawidłowych stolców lub zaparć, podejrzeniem infekcji czy przedłużającej się żółtaczki okresu noworodkowego.
Nasilony płacz jest częstym powodem wizyty u lekarza. Jak jednak uspokaja pediatra Bożena Florczyk, zazwyczaj po zbadaniu dziecka stawiana jest diagnoza prawidłowego stanu zdrowia.
I na koniec radzi rodzicom:
Aby łatwiej sobie ze wszystkim poradzić spróbujmy wprowadzić i zachowywać ten sam rytm dnia, bo przecież oprócz kolki niemowlęcej mamy w domu dużo więcej obowiązków. Zmieniają się relacje rodzinne, a może jeszcze nakładają kłopoty z karmieniem piersią. Mama powinna tak gospodarować dniem, aby znaleźć czas na chociaż krótki odpoczynek, a najlepiej sen w ciągu dnia. Bezcenna jest pomoc i wsparcie ojca dziecka.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!