1. Artykuły
  2. Ciemność, hałasy, potwory. Jak oswoić dziecięce lęki?

Ciemność, hałasy, potwory. Jak oswoić dziecięce lęki?

Kluczowe znaczenie dla tego, jak silnie dziecko będzie odczuwać lęk, może mieć postawa ważnych dla niego dorosłych i sposób, w jaki przedstawiają mu otaczającą rzeczywistość. - Dzieci, które słyszą, że świat jest niebezpieczny, wszędzie wokół czyhają różne zagrożenia, a ludziom nie można ufać będą bać się tego świata bać i innych osób - przyznaje psycholog dziecięcy, Agnieszka Dąbrowska z Poradni MeWell.

Ciemność, hałasy, potwory. Jak oswoić dziecięce lęki?
Spis treści
Dziecięce lęki. Co to takiego i skąd się biorą? Lęki rozwojowe. Lęki typowe dla określonego wieku dziecka Dziecięce lęki. Nie bagatelizuj i nie lekceważ Jak rozmawiać z dzieckiem o lękach? Psycholog radzi rodzicom

Dziecięce lęki. Co to takiego i skąd się biorą?

 

Lęk to powszechne uczucie związane ze stanem niepokoju i obaw. Każdy z nas się z nim mierzy, bowiem każdy czasem się czegoś boi.

 

Dzieci odczuwają lęk tak samo, jak dorośli, choć z perspektywy dorosłego powody dziecięcych obaw i trosk mogą czasem wydawać się błahe i irracjonalne. U dzieci powodują jednak prawdziwy strach i niekiedy znacząco utrudniają wykonywanie codziennych czynności - podkreśla nasza ekspertka, Agnieszka Dąbrowska.

 

Większość lęków wynika z wyobrażonego i przewidywanego zagrożenia, a na odczuwanie silnego niepokoju wpływ mają zarówno czynniki genetyczne, jak i środowiskowe.

 

Nadmierne lękowe reakcje mogą być cechą wrodzoną i wynikać z posiadanych genów. Duże znaczenie ma też to, co dzieje się w otoczeniu dziecka, bowiem lęki często bywają związane z aktualnymi zdarzeniami - np. mogą być odpowiedzią na fragment usłyszanej rozmowy, lub obejrzanej bajki. Niekiedy uruchamiają się w sytuacji zmiany - np. przeprowadzki, pójścia do przedszkola, rozstania rodziców - tłumaczy psycholog.

 

Jest to zrozumiałe, gdyż nowe doświadczenia z natury wiążą się z niepewnością i obawami. Kluczowe jednak znaczenie dla tego, jak silnie dziecko będzie odczuwać lęk może mieć też postawa ważnych dla niego dorosłych i narracja, jaką przedstawiają oni na temat otaczającej rzeczywistości.

arrow Produkty odpowiednie dla cukrzyka. Co powinien jeść diabetyk?
arrow Suplement ułatwiający odchudzanie
arrow Najciekawsze kawowe zwyczaje na świecie - odkryj, jak pije się kawę w różnych krajach!
arrow Jak skutecznie zwalczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?
arrow Jak przebiega histeroskopia i kiedy jest zalecana?
arrow Codzienna rutyna pielęgnacyjna dla osób z suchą skórą i AZS - Odkryj naturalne rozwiązania

Lęki rozwojowe. Lęki typowe dla określonego wieku dziecka

 

Lęki rozwojowe pojawiają się naturalnie w pewnym okresie życia dziecka i najczęściej same po jakimś czasie znikają. Na różne momenty życia i rozwoju dziecka przypadają różne niepokoje. Psycholog Agnieszka Dąbrowska wylicza:

 

Niemowlęta doświadczają lęku separacyjnego, przed rozłączeniem z matką, jak też lęku przed obcymi i nieznajomymi ludźmi. U dwulatków występują lęki dźwiękowe np. przed odgłosem odkurzacza, spłukiwanej wody. Kolejno pojawiają się lęki wizualne, które wywołują duże obiekty - pojazdy, budynki, zwierzęta. Młodsze dzieci mogą bać się również burzy i silnego wiatru.

 

Dzieci w wieku przedszkolnym często boją się ciemności, nietypowo wyglądających ludzi oraz wyjść rodziców lub opuszczenia przez nich. Około 5-6 roku życia pojawiają się lęki przed potworami i innymi istotami nadprzyrodzonymi, złymi ludźmi np. włamywaczami albo ‘starszym panem’ oraz lęk przed fizyczną krzywdą np. skaleczeniem, upadkiem, pogryzieniem przez psa.

 

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym obawiają się zagubienia i zasypiania samemu, zaś starsze dzieci zmagają się z lękiem przed niepowodzeniami szkolnymi, porażką, brakiem akceptacji. U nastolatków rozwojowym lękiem będą zmartwienia wokół własnego wyglądu, relacji z rówieśnikami, a także lęki egzystencjalne i związane z przyszłością, tym jak poradzę sobie w życiu - wyjaśnia nasza specjalistka.

 

Dziecięce lęki. Nie bagatelizuj i nie lekceważ

 

Psycholog podkreśla jak istotne jest bycie uważnym na negatywne myśli dziecka, ponieważ to one będą wywoływać, jak też podtrzymywać lęk.

 

Ważnym jest też zrozumienie perspektywy i położenia dziecka oraz tego, z czym ono może się mierzyć. To czego nie należy robić, to bagatelizować i lekceważyć lęku dziecka. Nawet jeśli powód dziecięcych zmartwień wydaje nam się błahy to dla dziecka stanowią one realny problem.

 

Nie należy przymuszać dziecka do stawiania czoła temu, co budzi lęk, jak też nadmiernie dziecka pocieszać i przesadnie współczuć.

 

Czasem pomocne i nadopiekuńcze zachowania rodziców pozwalają dziecku unikać konfrontacji ze światem i nie dają możliwości, żeby przekonać się, o tym, że jest ono w stanie dać sobie radę - przekonuje Agnieszka Dąbrowska.

 

Pewna doza niepokoju może być dobra dla dziecka. Lęk jest bowiem potrzebną w życiu codziennym emocją, która często chroni przed różnymi niebezpiecznymi sytuacjami i zachowaniami, które mogą być ryzykowne.

 

Kłopot robi się wtedy, kiedy odczuwany lęk zamiast zapobiegać zaczyna przeszkadzać w życiu i nie pozwala zwyczajnie funkcjonować. To sytuacje, kiedy dzieci odczuwają go zbyt mocno lub kiedy reagują lękowo na sytuacje niestanowiące zagrożenia. Dla przykładu - dobrze jest, kiedy dziecko obawia się nieznanego psa i nie zbliża się do obcego zwierzęcia. Kiedy jednak dziecko nie chce wyjść na plac zabaw, bo wie, że będą tam psy i przewiduje, że stanie mu się coś złego to jest to sygnał o tym, że normalne obawy stały się zbyt skrajne i urosły za mocno - podkreśla nasza ekspertka.

 

Jeżeli niepokój dziecka niekorzystnie wpływa na życie jego i rodziny to dobrym pomysłem będzie sięgnięcie po profesjonalne wsparcie. Warto także pamiętać, że dzieci naśladują swoich opiekunów - im bardziej my sami będziemy spokojni, tym większa jest szansa na to, że dzieci również odczują ten spokój.

 

Jak rozmawiać z dzieckiem o lękach? Psycholog radzi rodzicom

 

Nasza ekspertka radzi rodzicom, aby podczas rozmowy z dzieckiem o jego lękach słuchać uważnie i być empatycznym.

 

Często samo wypowiedzenie i nazwanie towarzyszących obaw pozwala dzieciom poczuć ulgę i nieco odetchnąć. Warto jest okazać zrozumienie i zaakceptować towarzyszące dziecku uczucia - podkreśla Agnieszka Dąbrowska.

 

Proste zwroty takie jak “rozumiem, że się boisz; chce ci pomóc” stwarzają przestrzeń do współpracy i wspólnego znalezienia rozwiązań dla trudności.

 

Cennym może być przywołanie podobnych sytuacji, w których dziecko sobie poradziło, tak aby wzmacniać w nim poczucie skuteczności i motywować do dalszych zmagań - podpowiada.

 

Dobrym pomysłem może być również sięgnięcie po bajki terapeutyczne, które w mądry i ciekawy sposób opowiadają o emocjach i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają (np. “Bajkoterapia, czyli bajki pomagajki dla małych i dużych”).

 

Rodzicom dzieci lękowych szczególnie polecam książkę “Nie strach się bać”, która pomaga zrozumieć strach dziecka i podpowiada skuteczne strategie na wspólne oswajanie lęków - kończy.

Agnieszka Dąbrowska psycholog dziecięcy artykuły 2 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog dziecięcy. Posiada wykształcenie ukierunkowane na pracę z dziećmi oraz 5-letnie doświadczenie w diagnozowaniu i terapii młodych pacjentów i ich rodzin. Przeprowadza diagnozę psychologiczną dzieci i młodzieży, prowadzi terapię w podejściu TSR (Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach) oraz opartą na Otwartym Dialogu, a także konsultacje rodzinne i wychowawcze. Posiada doświadczenie w podejmowaniu interwencji kryzysowych, sytuacjach zagrożenia życia i bezpieczeństwa młodych osób. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Jaki specjalista pomoże z uczuciem przytłoczenia i ciągłego stresu?
Jestem pracującą matką ze zbyt dużą odpowiedzialnością w pracy, która zaczyna mnie przytłaczać. Jestem zestresowana i zmęczona, wszystko zaczyna mnie przytłaczać. Czy w takim stanie powinnam udać się się do psychologa czy do psychiatry? 
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Wymienione: uczucie przytłoczenia, zmęczenie, zestresowanie mogą zostać skonsultowane zarówno z psychologiem, psychoterapeutą jak i psychiatrą. Wybrany specjalista wskaże kierunek dalszej diagnostyki / sposób leczenia w zależności od nasilenia Pani objawów i poziomu ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie.
Jak rozpocząć leczenie uzależnienia od środków psychoaktywnych?
W problematyce leczenia uzależnień od środków psychoaktywnych prezentowane są dwie ścieżki rozpoczęcia leczenia. Pierwsza, to udanie się do specjalisty terapii uzależnień (w większości to psychoterapeuci), a druga to udanie się do lekarza psychiatrii, który w wyniku analizy stanu...
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
W przypadku silnego uzależnienia zazwyczaj najpierw konieczna jest hospitalizacja (detoksykacja), a następnie terapia indywidualna lub grupowa (zalecana).
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
proszę się zgłosić do lekarza psychiatry.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana wizyta u specjalisty psychiatry.
Jakie mogą być objawy zmęczenia?
Od kilku dni odczuwam osłabienie i zawroty głowy. Wczoraj w nocy pojawiło się uczucie zimna w głowie, osłabienie i mdłości. Odstawiam antydepresanty, codziennie też ciężko pracuje. Czy jest możliwość takiego samopoczucia po zmęczeniu?
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, wykonanie badań diagnostycznych.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
prosze się zgłosić do lekarza na konsultację.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
konieczna wizyta u lekarza rodzinnego.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana kontrola u psychiatry prowadzącego.
Dawid Luwański
Umów wizytę
konieczna wizyta u lekarza rodzinnego.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana kontrola u psychiatry prowadzącego.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u lekarza rodzinnego, wykonanie badań diagnostycznych.
Czy mogę zacząć brać lek przeciwdepresyjny mając objawy odstawienne?
Dwa dni temu byłam zmuszona odstawić lek przeciwdepresyjny, ze względu na wystąpienie wielu objawów zespołu serotoninowego. Po konsultacji telefonicznej lekarz zmienił lek i zalecił rozpoczęcie przyjmowania go następnego dnia po wykupieniu. Zapomniałam niestety powiedzieć, że mam...
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy ludzie cały czas czują jakieś emocje?
Często uważam, że w danej chwili nic nie czuję, ale może po prostu nie zauważam emocji. Czy to normalne?
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Joanna Górska
psycholog
Umów wizytę
Dzień dobry. Emocje to, w uproszczeniu, automatyczna reakcja naszego organizmu na wewnętrzną interpretację obserwowanych przez nas zdarzeń. Chociaż mogą one osiągać silne natężenie, czas ich trwania jest stosunkowo krótki (zazwyczaj kilka sekund do kilkunastu minut). Odczucia, które utrzymują się dłużej (np. kilka dni) nazywamy nastrojem. Emocje pełnią w naszym życiu rolę kierunkowskazu, mają również uchronić nas przed zagrożeniem. Okresy w których nie doświadczamy silnych emocji, nasze potrzeby są zaspokojone, a nastrój jest stabilny możemy określić jako stan równowagi czy spokoju. Wrażenie nieodczuwania emocji nie zawsze musi więc być niepokojącym sygnałem. Nieraz z różnych powodów możemy utracić kontakt z naszymi emocjami (inaczej "nie zauważać ich") lub nawet nigdy nie nauczyć się ich rozróżniać i nazywać. Jeśli ma Pan/Pani wrażenie, że problem ten może dotykać Pana/Panią z pewnością warto skorzystać z porady psychologicznej. Podczas psychoedukacji uczymy się rozumieć nasze emocje i role jakie spełniają. Psycholog może również zasugerować wizytę u lekarza psychiatry jeśli będzie istniało wskazanie do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Zdrowie A-Z Zdrowie A-Z