1. Artykuły
  2. Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza

Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 264 milionów osób na całym świecie cierpi na depresję w różnych formach. Jedną z nich jest depresja nawracająca. Wymaga ona interwencji lekarza, który zaleci odpowiednie leki, terapię i podpowie na co zwrócić uwagę, by skutecznie zapanować nad powtarzającymi się epizodami smutku.  Zawsze warto zawalczyć o siebie - podpowiada ekspertka, psycholożka z Centrum Pacjenta Online Mirosława Leńska.

Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
Spis treści
Depresja nawracająca. Kiedy wraca smutek Depresja nawracająca. Objawy Depresja nawracająca. Przyczyny Depresja nawracająca. Leczenie

Depresja nawracająca. Kiedy wraca smutek

 

Depresja nawracająca jest traktowana jako chroniczna forma depresji, która często występuje w kontekście innych zaburzeń psychicznych, takich jak: zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości czy uzależnienia:

 

Depresja nawracająca, znana również jako zaburzenie depresyjne nawracające, to rodzaj depresji, w którym osoba doświadcza powtarzających się epizodów depresyjnych w ciągu swojego życia - podkreśla ekspertka, psycholożka Mirosława Leńska.

 

Te epizody mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy:

 

Epizody depresji nawracającej mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i mogą być przerywane okresami remisji, w których osoba czuje się lepiej i nie ma wyraźnych objawów depresji. Często jednak, po okresie remisji, występuje nawrót depresji, co stanowi charakterystyczną cechę tego zaburzenia - wyjaśnia.

arrow Myśli samobójcze. Kiedy doświadczamy niechęci do życia
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc
arrow Osobowość dyssocjalna. Terapia jest konieczna
arrow Depresja seniora. Jak rozpoznać depresję starczą? Jak pomóc bliskiej osobie?
arrow W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne
arrow Relacja z samym sobą. Jak o nią zadbać i dlaczego to takie ważne?

Depresja nawracająca. Objawy

 

Osoby cierpiące na depresję nawracającą doświadczają okresów głębokiego smutku, beznadziejności, utraty zainteresowania i radości życia co stanowi przyczynę problemów w domu i w pracy.

 

Mamy w zasadzie do czynienia z czterema grupami objawów. Oprócz zaburzeń nastroju są jeszcze zaburzenia myślenia lub poznawcze, motywacyjne i fizyczne - wylicza psycholog

 

Wśród objawów fizycznych warto zwrócić uwagę na te najbardziej powszechne i dostrzegalne dla najbliższych pacjenta:

 

Charakterystyczne jest to, że człowiek cierpiący na to zaburzenie kreśli negatywny obraz własnej osoby i nastawienie do przyszłości. Pojawiają się problemy ze wstaniem rano z łóżka i rozpoczęciem pracy.

 

Specjalistka zwraca również uwagę na to, że:

 

Powszechnym zjawiskiem jest też utrata apetytu. Nie rzadko spada też zainteresowanie seksem (występują problemy z erekcją lub brakiem podniecenia).

 

Co ciekawe:

 

Zaobserwowano, że duży odsetek chorych wykazuje większe zaabsorbowanie swoją osobą i koncentruje się na teraźniejszości. Ciało pochłania ich uwagę a wszelakie bóle są przyczyną podwyższonego niepokoju. Osoby cierpiące z powodu stanów depresyjnych są w istocie bardziej podatne na zachorowania.

 

Warto pamiętać, że depresja nawracająca dzieli objawy z innymi typami depresji, zatem mogą się pojawić również: myśli samobójcze, poczucie winy, niezdolność do odczuwania przyjemności i radości.

 

Depresja nawracająca. Przyczyny

 

Przyczyny depresji nawracającej nie są dokładnie znane.

 

Najlepiej rozważać ją jako zjawisko wieloprzyczynowe. Mogą to być: czynniki genetyczne, środowiskowe, biochemiczne i psychologiczne - podkreśla Mirosława Leńska.

 

Ważna jest również historia chorób w rodzinie:

 

Wiele osób z tym zaburzeniem ma również historię depresji w rodzinie - dodaje psycholożka.

 

Kolejnym czynnikiem mogącym wpływać na pojawienie się choroby jest płeć:

 

Dodatkowo kobiety są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia depresji niż mężczyźni.

 

Źródła depresji nawracającej można upatrywać także w zaburzonej biochemii mózgu. Zmniejszona aktywność neuroprzekaźników: serotoniny, noradrenaliny i dopaminy może niekorzystnie wpływać na regulację nastroju i przyczyniać się do nawrotu choroby.

 

Spore znaczenie przypisuje się zaniedbanej, niesystematycznej terapii wcześniejszych epizodów depresyjnych. Nieleczona lub źle leczona depresja może prowadzić do jej przewlekłego przebiegu i zintensyfikować ryzyko nawracających epizodów.

 

Depresja nawracająca. Leczenie

 

Leczenie depresji nawracającej jako zaburzenia wieloprzyczynowego może obejmować różne formy leczenia.

 

Najważniejsze jednak jest, że dziewięciu na dziesięć osób można skutecznie dziś pomóc. Wskazana jest terapia farmakologiczna obejmująca trójpierścieniowe środki przeciwdepresyjne, inhibitory MAO lub inhibitory selektywnego powtórnego wychwytu serotoniny (SSRI). Leki te pomagają złagodzić objawy depresji oraz rekomendowana jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która pomaga osobie zmieniać negatywne myśli i wzorce zachowań co znacząco zapobiega nawrotom - tłumaczy ekspertka

 

Mirosława Leńska wskazuje również na dodatkowe sposoby radzenia sobie z depresją nawracającą:

 

Obejmują one zdrowy styl życia, regularną aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, wsparcie społeczne oraz naukę technik radzenia sobie ze stresem. Ważne jest również, aby osoba cierpiąca na to zaburzenie uzyskała wsparcie od bliskich oraz specjalistów zdrowia psychicznego.

 

Apeluje również do Czytelników:

 

Jeśli masz podejrzenie, że cierpisz na depresję nawracającą, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą zdrowia psychicznego, który może przeprowadzić dokładną ocenę i zalecić odpowiednie leczenie i wsparcie. Pamiętaj, że nie jesteś sam/a i istnieją skuteczne metody leczenia dla osób z depresją.

 

Należy pamiętać, że ten artykuł jest rekomendowany jako źródła informacji i nie zastępuje profesjonalnej porady lekarskiej. Przy podejrzeniu depresji nawracającej zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą zdrowia psychicznego.

artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Praktykujący psycholog biznesu z 24-letnim doświadczeniem w wymagającym międzynarodowym środowisku. Entuzjastyczny coach, praktyk dialogu motywującego, terapeuta relacji, licencjonowany trener metodologii Insights Discovery dla którego szczęście i zdrowie psychiczne człowieka jest priorytetem wyznaczającym kierunki działań.
W swojej pracy skupia się na strategiach, które pozwalają zająć się pierwotną przyczyną problemu i zbudować głębokie i znaczące więzi społeczne.
Empatia, cierpliwość i umiejętność rozwiązywania problemów oparta na solidnej wiedzy i kodeksie etycznym pracy psychologa pozwalają jej efektywnie pracować z klientami/pacjentami i pomagać im w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych i relacyjnych oraz pokonywaniu kryzysów.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jaka higiena zębów zatrzymałaby ich chorobę?
Przez brak siły na mycie zębów spowodowany depresją zaniedbałam mocno zęby, jedynka jest nieco skruszona, a dwójka prawie całkowicie się skruszyła, reszta zębów ma na sobie niezmywalny osad. Chciałabym jednak powrócić do mycia zębów, zmuszać się do tego. Czy jak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy rozpocząć leczenie stomatologiczne.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Higieizacja jamy ustnej zapobiega próchnicy, natomiast powstale zmiany wymagają leczenia stomatologicznego.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana jest wizyta u higienistki stomatologicznej, oraz u dentysty
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Badanie krwi, a zaburzenia psychiczne.
Poziom, jakich witamin (oprócz witaminy D) warto sobie zbadać, żeby wykluczyć somatyczne podłoże depresji, nerwicy lękowej i fobii społecznej?
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
dzien dobry; zalecam zrobić badania morfologii z rozmazem, oraz poszerzyć pakiet o żelazo, ferrytynę, b12 i kwas foliowy;
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Witam, warto zrobić sobie całą morfologię krwi ale wątpie aby niedobór witamin miał wpływ na podłoże depresji- tutaj, w tej sytuacji potrzebna jest solidna terapia, na którą osobiście zapraszam- można zarezerwować wizytę na moim profilu bądź bezpośrednio pod moim numerem telefonu 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy psychiatra może mi wystawić zwolnienie za tamte dni?
Zdiagnozowano u mnie depresje i zaburzenia lękowe. Z tego powodu kilka razy wzywałem karetkę i jeździłem na SOR (tachykardia, zawroty głowy, skoki ciśnienia). Z tego powodu straciłem prace w Listopadzie. Niestety zostałem zdiagnozowany dopiero teraz. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak może - w tej sprawie należy zwrócić się do psychiatry prowadzącego obecnie leczenie.
Zalecam wizytę u lek. psychiatry celem dobrania odpowiednich leków antydepresyjnych oraz rozpoczęcie dobrze dobranej terapii. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy mogę iść z nerwicą lękową, depresją i fobią społeczną do lekarki, która jest w trakcie specjalizacji z psychiatrii?
Nie chcę tylko jednorazowej konsultacji, tylko regularnych wizyt, podczas których zostaną postawione diagnozy i ustawione leki. Czy z psychiatrami jest podobnie jak z psychoterapeutami, można chodzić do lekarza, który jest w trakcie specjalizacji z psychiatrii, tak jak można chodzić...
Zalecam wizytę zarówno u lekarza psychiatry w trakcie specjalizacji jak również rozpoczęcie psychoterapii, proszę o kontakt pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy to normalne? Czy raczej podchodzi to pod obsesję?
Jestem w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii i na rozpoczęcie chodzenia do nowej psychiatrki, oba na NFZ i oba rozpoczną się w marcu 2024 r. Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej, które negatywnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie, nie mogę pracować,...
W tej sytuacji, zalecana jest konsultacja psychiatryczna- lekarz może wypisać leki- ale one nie rozwiązują problemów. Jako psychoterapeuta, zalecam zastosowanie jednocześnie zażywania leków z przepisu lekarza specjalisty jak również rozpoczęcie psychoterapii aby znaleźć setno problemu- tylko takie rozpoczęcie leczenia może przynieść pożądane rezultaty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czym mogą być spowodowane moje objawy?
Mam 33 lata a będąc w wieku szkolnym, ukazywały się u mnie omdlenia oraz bóle w klatce piersiowej. Po czasie leczyłem się na depresję ciężką spowodowaną nerwicą lękowa, od tamtej pory minęło 5 lat i nigdy nie robiłem poważniejszych badan, lecz od niedawna zaczęła się u mnie mocna utrata...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Witam, zalecam wizytę u lekarza POZ - wspomniane przez Pana wskazania są najprawdopodobniej efektem przeciążenia organizmu spowodowanego pracą fizyczną. Zalecany jest odpoczynek celem regeneracji organizmu i nabrania sił. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy z powodu depresji może się obniżyć zdolność do wyczuwania rzeczy zmysłami?
Chodzi mi o wszystkie 5 zmysłów, np. przy wzroku to widzę wszystko, ale mniej przykuwam uwagę do szczegółów, przy węchu nie jestem w stanie czuć wystarczająco zapachów, kiedyś myjąc się, zawsze wyczuwałam zapach żelu pod prysznic, a teraz jest dla mnie ledwo...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę