1. Artykuły
  2. Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza

Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza

Według Światowej Organizacji Zdrowia około 264 milionów osób na całym świecie cierpi na depresję w różnych formach. Jedną z nich jest depresja nawracająca. Wymaga ona interwencji lekarza, który zaleci odpowiednie leki, terapię i podpowie na co zwrócić uwagę, by skutecznie zapanować nad powtarzającymi się epizodami smutku.  Zawsze warto zawalczyć o siebie - podpowiada ekspertka, psycholożka z Centrum Pacjenta Online Mirosława Leńska.

Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
Spis treści
Depresja nawracająca. Kiedy wraca smutek Depresja nawracająca. Objawy Depresja nawracająca. Przyczyny Depresja nawracająca. Leczenie

Depresja nawracająca. Kiedy wraca smutek

 

Depresja nawracająca jest traktowana jako chroniczna forma depresji, która często występuje w kontekście innych zaburzeń psychicznych, takich jak: zaburzenia lękowe, zaburzenia osobowości czy uzależnienia:

 

Depresja nawracająca, znana również jako zaburzenie depresyjne nawracające, to rodzaj depresji, w którym osoba doświadcza powtarzających się epizodów depresyjnych w ciągu swojego życia - podkreśla ekspertka, psycholożka Mirosława Leńska.

 

Te epizody mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy:

 

Epizody depresji nawracającej mogą trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy i mogą być przerywane okresami remisji, w których osoba czuje się lepiej i nie ma wyraźnych objawów depresji. Często jednak, po okresie remisji, występuje nawrót depresji, co stanowi charakterystyczną cechę tego zaburzenia - wyjaśnia.

arrow Depresja seniora. Jak rozpoznać depresję starczą? Jak pomóc bliskiej osobie?
arrow Depresja dziecka. Psycholog: zamiast złotych porad - wspierające słowa
arrow Eksperci biją na alarm. Depresja to choroba
arrow Antydepresanty. Jak działają leki antydepresyjne?
arrow Wenlafaksyna – wskazania, działanie i skutki uboczne
arrow Depresja u dzieci i młodzieży

Depresja nawracająca. Objawy

 

Osoby cierpiące na depresję nawracającą doświadczają okresów głębokiego smutku, beznadziejności, utraty zainteresowania i radości życia co stanowi przyczynę problemów w domu i w pracy.

 

Mamy w zasadzie do czynienia z czterema grupami objawów. Oprócz zaburzeń nastroju są jeszcze zaburzenia myślenia lub poznawcze, motywacyjne i fizyczne - wylicza psycholog

 

Wśród objawów fizycznych warto zwrócić uwagę na te najbardziej powszechne i dostrzegalne dla najbliższych pacjenta:

 

Charakterystyczne jest to, że człowiek cierpiący na to zaburzenie kreśli negatywny obraz własnej osoby i nastawienie do przyszłości. Pojawiają się problemy ze wstaniem rano z łóżka i rozpoczęciem pracy.

 

Specjalistka zwraca również uwagę na to, że:

 

Powszechnym zjawiskiem jest też utrata apetytu. Nie rzadko spada też zainteresowanie seksem (występują problemy z erekcją lub brakiem podniecenia).

 

Co ciekawe:

 

Zaobserwowano, że duży odsetek chorych wykazuje większe zaabsorbowanie swoją osobą i koncentruje się na teraźniejszości. Ciało pochłania ich uwagę a wszelakie bóle są przyczyną podwyższonego niepokoju. Osoby cierpiące z powodu stanów depresyjnych są w istocie bardziej podatne na zachorowania.

 

Warto pamiętać, że depresja nawracająca dzieli objawy z innymi typami depresji, zatem mogą się pojawić również: myśli samobójcze, poczucie winy, niezdolność do odczuwania przyjemności i radości.

 

Depresja nawracająca. Przyczyny

 

Przyczyny depresji nawracającej nie są dokładnie znane.

 

Najlepiej rozważać ją jako zjawisko wieloprzyczynowe. Mogą to być: czynniki genetyczne, środowiskowe, biochemiczne i psychologiczne - podkreśla Mirosława Leńska.

 

Ważna jest również historia chorób w rodzinie:

 

Wiele osób z tym zaburzeniem ma również historię depresji w rodzinie - dodaje psycholożka.

 

Kolejnym czynnikiem mogącym wpływać na pojawienie się choroby jest płeć:

 

Dodatkowo kobiety są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia depresji niż mężczyźni.

 

Źródła depresji nawracającej można upatrywać także w zaburzonej biochemii mózgu. Zmniejszona aktywność neuroprzekaźników: serotoniny, noradrenaliny i dopaminy może niekorzystnie wpływać na regulację nastroju i przyczyniać się do nawrotu choroby.

 

Spore znaczenie przypisuje się zaniedbanej, niesystematycznej terapii wcześniejszych epizodów depresyjnych. Nieleczona lub źle leczona depresja może prowadzić do jej przewlekłego przebiegu i zintensyfikować ryzyko nawracających epizodów.

 

Depresja nawracająca. Leczenie

 

Leczenie depresji nawracającej jako zaburzenia wieloprzyczynowego może obejmować różne formy leczenia.

 

Najważniejsze jednak jest, że dziewięciu na dziesięć osób można skutecznie dziś pomóc. Wskazana jest terapia farmakologiczna obejmująca trójpierścieniowe środki przeciwdepresyjne, inhibitory MAO lub inhibitory selektywnego powtórnego wychwytu serotoniny (SSRI). Leki te pomagają złagodzić objawy depresji oraz rekomendowana jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT), która pomaga osobie zmieniać negatywne myśli i wzorce zachowań co znacząco zapobiega nawrotom - tłumaczy ekspertka

 

Mirosława Leńska wskazuje również na dodatkowe sposoby radzenia sobie z depresją nawracającą:

 

Obejmują one zdrowy styl życia, regularną aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu, wsparcie społeczne oraz naukę technik radzenia sobie ze stresem. Ważne jest również, aby osoba cierpiąca na to zaburzenie uzyskała wsparcie od bliskich oraz specjalistów zdrowia psychicznego.

 

Apeluje również do Czytelników:

 

Jeśli masz podejrzenie, że cierpisz na depresję nawracającą, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą zdrowia psychicznego, który może przeprowadzić dokładną ocenę i zalecić odpowiednie leczenie i wsparcie. Pamiętaj, że nie jesteś sam/a i istnieją skuteczne metody leczenia dla osób z depresją.

 

Należy pamiętać, że ten artykuł jest rekomendowany jako źródła informacji i nie zastępuje profesjonalnej porady lekarskiej. Przy podejrzeniu depresji nawracającej zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą zdrowia psychicznego.

Mirosława Leńska psycholog, coach 5.00 / 1 opinia artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Praktykujący psycholog biznesu z 24-letnim doświadczeniem w wymagającym międzynarodowym środowisku. Entuzjastyczny coach, praktyk dialogu motywującego, terapeuta relacji, licencjonowany trener metodologii Insights Discovery dla którego szczęście i zdrowie psychiczne człowieka jest priorytetem wyznaczającym kierunki działań.
W swojej pracy skupia się na strategiach, które pozwalają zająć się pierwotną przyczyną problemu i zbudować głębokie i znaczące więzi społeczne.
Empatia, cierpliwość i umiejętność rozwiązywania problemów oparta na solidnej wiedzy i kodeksie etycznym pracy psychologa pozwalają jej efektywnie pracować z klientami/pacjentami i pomagać im w rozwiązywaniu problemów emocjonalnych i relacyjnych oraz pokonywaniu kryzysów.

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Depresja, a niedoczynność tarczycy.
Czy gdy wyleczy się depresję, może zniknąć także niedoczynność tarczycy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Nie, ale nieleczona lub źle kontrolowana niedoczynność tarczycy może być przyczyną depresji.
Czy warto iść do lekarza psychiatry prywatnie, czy to coś zmieni?
W sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu pogorszyło się moje zdrowie psychiczne, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Dlaczego tak jest, że jak idę na spacer sama, to się mocno pocę, a jak idę tą samą trasą z mamą, to pot jest o wiele mniejszy?
Mam zespół lęku uogólnionego, depresję i fobię społeczną, ale już od jakiegoś czasu prawie w ogóle nie boję się, że ludzie mnie ocenią i się nie wstydzę siebie. Dotychczas myślałam, że pocenie się wynika z wysiłku fizycznego, bo mam mało ruchu i nadwagę, ale dzisiaj szłam z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Stany lękowe i depresja, a L4 z pracy.
Miałam silne stany lękowe i mam od dziś stwierdzoną depresję, jednak lekarz nie chce mi wystawić zwolnienia tydzień wstecz. Od tygodnia leżę w łóżku i mam wszystkiego dość. Nie miałam siły nawet zadzwonić do lekarza, a jak nie będę miała z czego żyć, to całkiem się załamię. Czy jest taka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję w sprawie niezdolności do pracy każdorazowo podejmuje wyłącznie lekarz.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy mam się czegoś bać, czy to jest jakiś nowy objaw choroby?
Cierpię na depresję, zaburzenia lękowe oraz schizofrenię - mój problem to patrzenie się kobietom na tyłek, taka jakby obsesja. Gdy idę ulicą, mój wzrok ląduje na tyłek czy to jest normalne? Przed chorobami nie miałem takiej obsesji.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Osoby które nie cierpią na Pana/Pani choroby również miewają takie zachowania, w pewnym wieku są one wręcz "fizjologią" i niepokoić mógłby raczej ich brak. Proszę dla pewności podzielić się swoimi wątpliwościami z prowadzącym psychiatrą - on zna Pana/Panią najdłużej i z pewnością najlepiej rozwieje te wątpliwości. Serdecznie pozdrawiam!
Co zrobić, żeby nie bolały mnie nogi i dół pleców podczas spacerów?
 Mam 24 lata i przez depresję mam mało ruchu, mam też nadwagę.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Sylwester Król
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana wizyta lekarska stacjonarnie.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie