1. Artykuły
  2. W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne

W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne

W zdrowym ciele zdrowy duch. Jak się okazuje to nie frazes, ale spostrzeżenie mające uzasadnienie w badaniach medycznych. Podtrzymywana aktywność fizyczna korzystnie wpływa na zdrowie fizykalne, ale jest również zbawienna dla zdrowia psychicznego. Jak podkreśla psychiatra doktor Gniewko Więckiewicz, ruch może stanowić istotny element terapii u pacjentów z niektórymi zaburzeniami psychicznymi.

W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne W zdrowym ciele zdrowy duch. Wpływ ruchu na zdrowie psychiczne
Spis treści
Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne Ruch. Jego wpływ na zaburzenia psychiczne Co ćwiczyć, kiedy doświadczamy kryzysu psychicznego? Jak zmotywować osobę z zaburzeniami psychicznymi do ruchu?

Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne

 

Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na kondycję psychiczną człowieka. Efekt wzmacnia jej systematyczność i odpowiedniość w zależności od indywidualnych możliwości człowieka. Nie należy lekceważyć roli, jaką odgrywa w terapii zaburzeń psychicznych:

 

Aktywność fizyczna stanowi istotny element terapii u pacjentów z wybranymi zaburzeniami psychicznymi. Istnieje wiele badań naukowych potwierdzających korzystny wpływ regularnej aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie - wyjaśnia dr n. med. Gniewko Więckiewicz.

 

Właściwie stosowana aktywność fizyczna przekłada się na poprawę samopoczucia pacjenta. Regularnie uprawiany ruch wzmacnia samoocenę i zwiększa poczucie własnej wartości. Następstwem tego jest redukcja stresu i zwiększenie odporności psychicznej. Regularnie uprawiany sport zmniejsza poziom kortyzolu (hormonu stresu) i jednocześnie mobilizuje organizm do szybszego reagowania w sytuacjach stresowych. Tu z kolei lekarze obserwują znaczący pozytywny wpływ aktywności fizycznej na jakość snu. Zmienia się zarówno jego rytm, głębokość, jak i zdolności regeneracyjne organizmu. Badania prowadzone nad wpływem ruchu na kondycję psychiczną człowieka dowodzą, że uwalniane podczas ćwiczeń endorfiny potocznie określane hormonem szczęścia mają zdolność łagodzenia objawów depresji i lęku. Zdrowie mentalne zyskuje również na polepszeniu krążenia krwi w mózgu i dostarczeniu mu większą ilość tlenu i składników odżywczych. Nie mniej jednak:

 

Należy jednak pamiętać, że aktywność fizyczna nie powinna zastępować tradycyjnej terapii, takiej jak terapia psychologiczna czy farmakoterapia. Powinna być traktowana jako uzupełnienie tych metod i być prowadzona we współpracy z profesjonalistami medycznymi - przestrzega ekspert.

arrow Aktywność fizyczna. Proponujemy jogę
arrow Poprawny ruch. Droga do zdrowia
arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc
arrow Osobowość dyssocjalna. Terapia jest konieczna
arrow Piercing nastolatków – moda, bunt czy samookaleczenie?

Ruch. Jego wpływ na zaburzenia psychiczne

 

Z zalet aktywności ruchowej korzystają pacjenci cierpiący na: depresję, lęki i zaburzenia lękowe, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, zaburzenia odżywiania, zaburzenia uwagi i nadpobudliwość psychoruchową (ADHD), stresy i przeciążenia psychiczne. Każdorazowo ruch jest wentylem, który pozwala na uwolnienie nagromadzonej energii, skupienie się na wysiłku organizmu i pobudzeniu przysadki mózgowej odpowiedzialnej za wydzielanie endorfiny.

 

Ważne spostrzeżenie poczynił również psychiatra dr Gniewko Więckiewicz zwracając uwagę na szczególną sytuację pacjentów będących w procesie farmakoterapii

 

Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdecydowaną większość zaburzeń i chorób psychicznych, przede wszystkim zaś jednak na te zaburzenia, które są leczone przy użyciu leków mogących wpływać na łaknienie lub metabolizm pokarmów.

 

Co ćwiczyć, kiedy doświadczamy kryzysu psychicznego?

 

Rodzaj praktykowanej aktywności ruchowej jest wysoce zindywidualizowany i uzależniony od preferencji i możliwości pacjenta:

 

Każdy człowiek jest inny i trudno wskazać jeden rodzaj aktywności psychicznej wspomagającej zdrowie psychiczne. Dla niektórych będzie to bieganie, dla innych pływanie, a jeszcze dla innych będzie to piłka nożna - wyjaśnia lekarz.

 

Warto jednak pamiętać, że dla poprawy samopoczucia możemy korzystać z nieskomplikowanych i niewymagających form ruchu takich jak spacer czy jogging.

 

Zalety w tej materii niesie za sobą uprawianie jogi, która jest kombinacją stretchingu, właściwie dobranych pozycji ciała, z technikami oddechowymi i medytacją. Może ona pomóc w redukcji lęku, stresu i poprawić koncentracji ćwiczącego. Z pomocą przychodzą również takie formy aktywności jak zyskująca popularność chińska sztuka ruchu: tai-chi, która za sprawą płynnych i łagodnych ruchów redukuje napięcie emocjonalne i korzystnie wpływa na koncentrację, czy pilates, który z kolei może być ćwiczony w grupie. Pacjenci doceniają również siłę medytacji, ale również treningu siłowego, służącego niejednokrotnie rozładowaniu napięcia psychicznego.

 

Jak zmotywować osobę z zaburzeniami psychicznymi do ruchu?

 

Niestety motywowanie do ruchu osób z zaburzeniami psychicznymi nie jest łatwe. Przyznaje to również nasz ekspert psychiatra Gniewko Więckiewicz:

 

Motywowanie osób z zaburzeniami psychicznymi do podjęcia aktywności fizycznej może być trudne z powodu nasilenia choroby bądź jej charakteru, aczkolwiek nie jest niemożliwe. Warto przede wszystkim być blisko i wspierać osobę chorą w codzienności. Warto również być gotowym do wspólnego wysiłku.

 

Istotne jest dostosowanie aktywności do zainteresowań pacjenta. Nie uwzględnienie tego czynnika wywoła tylko frustrację i niechęć wobec ćwiczeń i pogłębi opór pacjenta. Równie niekorzystny efekt przyniesie postawienie przed nim nierealistycznych celów. Tu sprawdza się metoda małych kroków i  świadomość, że terapeutyzacja nie wymaga mistrzostwa.

 

Wspierając chorego  w aktywności fizycznej, warto być empatycznym, zaangażowanym towarzyszem, który rozumie z jakimi problemami boryka się pacjent.

Gniewko Więckiewicz psychiatra 5.00 / 95 opinii artykuły 9 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz specjalizujący się w psychiatrii. Pracownik Kliniki Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, naukowiec wyróżniony stypendium za osiągnięcia naukowe.
Współpracuje z naukowcami krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych w tym Tel Aviv University, University of Alberta, Polską Akademia Nauk, Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał podczas staży zagranicznych na Univille Universidade w Brazylii oraz Universidad de Cantabria w Hiszpanii.
Pomaga między innymi osobom z doświadczeniem stresu pourazowego, pacjentom z zaburzeniami zachowania, z zaburzeniami snu, z zaburzeniami pamięci, z zaburzeniami emocjonalnymi, schizofrenią, nerwicą, bezsennością, chorobą Alzheimera. 

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Depresja, a niedoczynność tarczycy.
Czy gdy wyleczy się depresję, może zniknąć także niedoczynność tarczycy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Nie, ale nieleczona lub źle kontrolowana niedoczynność tarczycy może być przyczyną depresji.
Ćwiczenie mózgu - jak robić to najskuteczniej.
Czy rozwiązywanie wykreślanek, zabawę w Familiadę i Koło fortuny, kolorowanie po numerach oraz grę warcaby, można zaliczyć do ćwiczenia mózgu i treningu funkcji poznawczych?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z lekarzem prowadzącym.
Czy warto iść do lekarza psychiatry prywatnie, czy to coś zmieni?
W sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu pogorszyło się moje zdrowie psychiczne, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Dlaczego tak jest, że jak idę na spacer sama, to się mocno pocę, a jak idę tą samą trasą z mamą, to pot jest o wiele mniejszy?
Mam zespół lęku uogólnionego, depresję i fobię społeczną, ale już od jakiegoś czasu prawie w ogóle nie boję się, że ludzie mnie ocenią i się nie wstydzę siebie. Dotychczas myślałam, że pocenie się wynika z wysiłku fizycznego, bo mam mało ruchu i nadwagę, ale dzisiaj szłam z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Ogromy stres w życiu codziennym - jak nad nim zapanować?
Mam bardzo duże problemy z samopoczuciem. W styczniu tego roku dowiedziałam się, że choruję na hipoglikemie reaktywna. Po powtórzeniu badań w maju cukier po wypiciu glukozy po 2 godzinach wynosił 80. Fakt stwierdziłam, że jest lepiej i trochę odpuściłam sobie swoje zdrowe i regularne...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń specjalisty psychiatry i przyjmować przepisane leki.
Stany lękowe i depresja, a L4 z pracy.
Miałam silne stany lękowe i mam od dziś stwierdzoną depresję, jednak lekarz nie chce mi wystawić zwolnienia tydzień wstecz. Od tygodnia leżę w łóżku i mam wszystkiego dość. Nie miałam siły nawet zadzwonić do lekarza, a jak nie będę miała z czego żyć, to całkiem się załamię. Czy jest taka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję w sprawie niezdolności do pracy każdorazowo podejmuje wyłącznie lekarz.
Czy to może być autyzm, czy FAS tak się objawia?
Mój synek skończył niedawno 2 lata i od tego momentu dziwnie się zachowuje. Zaczął układać przedmioty w rzędy, często się zapatruje, bawi się kręceniem jakiś przedmiotów, niekiedy robi kuleczka rekami, jak się denerwuje, ogólnie jest dzieckiem bardzo nerwowym....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą dziecięcym.
Proszę o poradę jak reagować na takie zachowanie i co zrobić, żeby jakoś temu zaradzić?
Mam problem z 3,5 letnim synem. Dostałam sygnały z przedszkola, że syn w ogóle nie skupia się na zajęciach, nie słucha i prowokuje inne dzieci do rozrabiania. Na szczęście nie bije innych dzieci, ale wyrywa im zabawki. Robi sobie to, co mu się podoba i gdy Panie mu tłumaczą, że coś ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy z dzieckiem zgłosić się do poradni Psychologiczno-Pedagogicznej.
Antydepresanty - czy powodują szkody w organizmie?
Mam pytanie, czy jest możliwość, aby antydepresanty wyrządziły w mózgu szkody ze nie ma zmysłów smaku oraz węchu.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, przeważnie nie maja takich skutków ubocznych. Natomiast, jeżeli orpócz ww objawów są również obecne objawy przeziębienia (katar, kaszel, osłabienie itp) wskazane jest wykonanie szybkich testów antygenowych w kierunku COVID-19. Ponieważ dla COVID-19 są powszechne zaburzenia węchu i smaku. Życzę dużo zdrowia, pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy stosując leki antydepresyjne lub psychotropowe można stosować treonian magnezu?
Wiem, że można stosować ogólnie magnez, ale czytałam, że ta forma magnezu przekracza barierę krew-mózg. Czy w związku z tym jest korzystna, czy niekorzystna przy stosowaniu wyżej wymienionych leków?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Czy paraliże senne mogą być związane z jakąś chorobą?
Od czterech miesięcy mam paraliże senne co noc po kilka razy i głównie one są, jak próbuje zasnąć. Przykładowo, dzisiaj dostałam go 5 razy, gdy próbowałam zasnąć. Zdarzają się nawet po snach. Bardzo mnie to męczy, bo boję się spać i przez to się nie wysypiam i muszę spać w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędne konsultacje neurologa i psychiatry.
Czy mogę mieć aż taką reakcję na ten lek?
Biorę antydepresant przez 5 tygodni. Po podwyższeniu dawki na 15 mg dostałem następnego dnia dysfagii. Mam ograniczony kontakt z psychiatrą. Przez 5 dni mam problemy z połykaniem, praktycznie nic nie jem. Co zrobić w takiej sytuacji? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym celem rozważenia zmiany sposobu leczenia.
Kofeina w tabletkach, a leki antydepresyjne.
Czy przyjmowanie kofeiny w tabletkach 200 g raz dziennie może mieć wpływ na działanie leków antydepresyjnych? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym.
Ewgenij Mozgunow
lekarz rodzinny, anestezjolog, lekarz w trakcie specjalizacji, lekarz medycyny pracy
Umów wizytę
Witam, raczej zwykła dostępna dawka kofeiny nie powinna mieć wpływu na działanie leków p/depresyjnych. Życzę dużo zdrowia i pozdrawiam serdecznie dr n med Ewgenij Mozgunow
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie