1. Artykuły
  2. Relacja z samym sobą. Jak o nią zadbać i dlaczego to takie ważne?

Relacja z samym sobą. Jak o nią zadbać i dlaczego to takie ważne?

Fundamentem dobrej relacji z samym sobą jest posiadanie adekwatnego obrazu siebie, swoich możliwości, ale i ograniczeń. Sygnały, że mamy złą relację z samym sobą to: nierealistyczne oczekiwania wobec siebie, myśli na swój temat zabarwione krytyką i pogardą, a także stawianie potrzeb innych osób na pierwszym miejscu. O tym co zrobić, aby budować dobrą relację z sobą i dlaczego to takie ważne mówi psycholog i psychoterapeutka Edyta Syktus.

Relacja z samym sobą. Jak o nią zadbać i dlaczego to takie ważne? Relacja z samym sobą. Jak o nią zadbać i dlaczego to takie ważne?
Spis treści
Dobra relacja z samym sobą - co jest jej fundamentem? Zła relacja z samym sobą: nierealistyczne oczekiwania Zła relacja z samym sobą: stawianie potrzeb innych na pierwszym miejscu Jak budować dobrą relację z sobą? Jak psychoterapia pomaga budować dobrą relację z sobą?

Dobra relacja z samym sobą - co jest jej fundamentem?

 

Kwestia dobrej relacji ze sobą dotyczy sposobu, w jaki ujmujemy siebie i otaczający nas świat. Dobrej czyli jakiej? Świadomej i wspierającej, z zaufaniem do siebie.

 

Fundamentem takiej relacji jest posiadanie realistycznego obrazu siebie, z uznaniem swoich możliwości, a także ograniczeń. Z uwzględnieniem swoich zasobów, dobrych aspektów swojej osoby, a także tych cech, które bywają trudne, niewygodne, wstydliwe. Zaakceptowanie tych różnych aspektów siebie prowadzi do większej integracji wewnętrznej  oraz harmonii uczuć i myśli, w relacji z samym sobą - zauważa nasza ekspertka, Edyta Syktus.

arrow Terapia par. Z jakimi problemami warto pójść do terapeuty?
arrow Toksyczna relacja. Kiedy bliska osoba jest jak bluszcz
arrow Jak stworzyć udany związek? Psycholog: oto najważniejsze filary
arrow Psychoterapia. Jaki nurt psychoterapeutyczny wybrać?
arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Zaburzenia seksualne u młodzieży. Medycyna może pomóc

Zła relacja z samym sobą: nierealistyczne oczekiwania

 

Warto spojrzeć z boku na relację z sobą, ocenić - co sobie dajesz, co odbierasz i ostatecznie jaki wychodzi z tego bilans.

 

Złą relację z sobą można rozpoznać po tym, jakie emocje i odczucia  pojawiają się wobec samego siebie, w związku z tym co o sobie myślimy. Jeśli narracja o sobie jest zabarwiona krytyką, politowaniem czy nawet pogardą, trudno wtedy dobrze traktować  siebie - czyli z należytym szacunkiem - zwraca uwagę psycholog.

 

Co może być przyczyną złej relacji z sobą? Nasza ekspertka odpowiada: nierealistyczne oczekiwania wobec siebie.

 

Posiadanie ich, samo w sobie jest rodzajem autosabotażu. Zawyżone wymagania wobec samego siebie uniemożliwiają ich spełnienie. Konsekwencją jest negatywny obraz  siebie, zaniżona samoocena (tzw. self-esteem), poczucie bycia niewystarczająco dobrym, nie zasługującym na miłość, uznanie, szacunek.

 

Należy uważnie obserwować gdzie przebiega granica między konstruktywnym zaangażowaniem w coś i pasją a nieuniknioną porażką ze względu na nierealistyczne oczekiwania wobec samego siebie. 

 

Konflikt pomiędzy bardzo wysokimi aspiracjami z jednej strony, a z drugiej - brakiem możliwości  ich spełnienia, znacznie pogarszają relację z sobą ponieważ załamują poczucie własnej  wartości - przyznaje Edyta Syktus.

 

Warto również przyjrzeć się temu, czy nie żyjemy według wewnętrznych przekonań typu “nie zasługuję na..”, “swoje muszę wycierpieć, to może wtedy..”, “wytrzymam ile się da..”,  “postaram się bardziej”. Te schematy są przejawem złej relacji z sobą - czyli okrutnej i autodestrukcyjnej.

 

Zła relacja z samym sobą: stawianie potrzeb innych na pierwszym miejscu

 

Kolejnym elementem złej relacji samym sobą jest budowanie jej w oparciu o oczekiwania innych.

 

Nie da się  zbudować dobrej relacji z sobą zaspokajając wyłącznie potrzeby innych, żyjąc na ich zasadach,  nie swoim życiem. Wymaga to pracy nad rozróżnieniem swoich potrzeb od pragnień innych osób. Oraz refleksji nad tym czy troszczysz się o sobie tak samo jak o swoich bliskich? Jesteś  sobą czy masz tożsamość nadaną przez innych?

 

Zła relacja z sobą oznacza właśnie nieuwzględnianie swoich potrzeb i odmawianie sobie tego  czego się pragnie - nie tylko w sensie materialnym, ale przede wszystkim  emocjonalnym.

 

Jak budować dobrą relację z sobą?

 

Dlaczego dobra relacja z sobą jest taka ważna? Nasza ekspertka odpowiada: na dobrej relacji ze sobą można budować dobre związki z innymi.

 

Jaki związek zbuduje człowiek, który uważa, że nie zasługuje na miłość? Czy będzie to stabilna  i bezpieczna relacja jeśli spodziewa się odrzucenia? Czy jakakolwiek relacja będzie wystarczająca jeśli będzie oparta na projekcjach nieakceptowanych części siebie na inne osoby? - zwraca uwagę psychoterapeutka.

 

Zdaniem psycholog, stworzenie dobrej relacji ze sobą to kwestia wyboru i decyzji. Jesteśmy ze sobą od początku  do końca, od nas zależy co dla siebie wybierzemy, z czego zrezygnujemy.

 

Dobra relacja z sobą opiera się również na zrozumieniu swoich intencji i motywacji, uznaniu,  że dane działania czy decyzje były najlepsze, jakie na ten moment mogliśmy podjąć, mając na  uwagę okoliczności, możliwości i ograniczenia - tłumaczy Edyta Syktus.

 

Istotne jest również obudzenie w sobie funkcji opiekuńczej, tej która pozwoli na przetrwanie  kryzysu czy żałoby.

 

Nie da się niektórych rzeczy przyśpieszyć, sprawić by jakaś rana zagoiła się  szybciej, by utrata kogoś mniej bolała. Nie ma norm, które regulują ile czasu potrzeba na  “wyleczenie” serca, emocji, psychiki. Dobra relacja ze sobą to taka, gdzie jest miejsce na  przeżywanie - również smutku, żalu, złości czy rozczarowania - dodaje nasza ekspertka.

 

Dobra relacja ze sobą oznacza więc poukładanie się ze sobą, dogadanie, ustalenie swoich  potrzeb i granic. Zbudowanie zaufania do siebie i stabilnego obrazu siebie.

 

Dobra relacja ze sobą to również zaakceptowanie swoich “uszczerbków” i brak oczekiwań wobec partnera/ partnerki by je wypełnił i uleczył - dopowiada.

 

Jak psychoterapia pomaga budować dobrą relację z sobą?

 

Zdaniem psycholog, poznanie swoich potrzeb i refleksja nad możliwością ich zrealizowania jest najlepszym sposobem na lepsze traktowanie siebie.

 

Podjęcie psychoterapii wydaje się być jednym z lepszym sposobów na przepracowanie tego tematu, zwłaszcza gdy nieświadome mechanizmy uniemożliwiają wyjście z sytuacji czy relacji, które są dla nas niekorzystne, niewygodne, krzywdzące.

 

I dodaje:

 

Również praca terapeutyczna nad zwiększeniem poczucia swojego sprawstwa i odpowiedzialności za budowanie sytuacji, w których się znajdujemy, pozwoli na uzyskanie większej satysfakcji i zadowolenia. To bez wątpienia wpłynie na poprawę jakości życia z samym sobą.

Edyta Syktus psychoterapeuta, psycholog 5.00 / 3 opinie artykuły 1 artykuł więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog, psychoterapeutka. Ukończyła psychologię oraz pedagogikę zdrowia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jest absolwentką 4-letniej Szkoły Psychoterapii Psychodynamicznej w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Posiada doświadczenie w prowadzeniu psychoterapii indywidualnej oraz grupowej osób dorosłych. Doświadczenie zawodowe zdobywała w Dziennych Oddziałach Psychiatrycznych oraz poradniach zdrowia psychicznego. Wśród tematyki jaką zajmuje się zawodowo są zaburzenia nastroju, zaburzenia odżywiania i psychologia płci. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie