1. Artykuły
  2. Depresja seniora. Jak rozpoznać depresję starczą? Jak pomóc bliskiej osobie?

Depresja seniora. Jak rozpoznać depresję starczą? Jak pomóc bliskiej osobie?

Seniorzy z reguły częściej mierzą się z własnymi problemami zdrowotnymi lub ich najbliższego otoczenia, utratą bliskich, osamotnieniem, ograniczeniami fizycznymi czy trudnościami finansowymi. - Każdy z tych czynników może przyczyniać się do wystąpienia depresji, a jeśli dodamy do tego poczucie powoli nadchodzącego kresu ich życia i stanowczo mniejszych perspektyw na przyszłość, to prawdopodobieństwo dramatycznie wzrasta - zwraca uwagę psychiatra Jacek Koprowicz. 

Depresja seniora. Jak rozpoznać depresję starczą? Jak pomóc bliskiej osobie? Depresja seniora. Jak rozpoznać depresję starczą? Jak pomóc bliskiej osobie?
Spis treści
Depresja senioralna, starcza, geriatryczna. Wiele nazw, wiele przyczyn Depresja seniora. Jakie objawy? Depresja seniora. Wysokie ryzyko samobójstw Depresja seniora. Metody leczenia Depresja seniora. Jak zapobiegać? 6 wskazówek psychiatry

Depresja senioralna, starcza, geriatryczna. Wiele nazw, wiele przyczyn

 

Jak zauważa psychiatra Jacek Koprowicz depresja jest powszechnym problemem zdrowotnym, wysuwającym się powoli na pierwsze miejsce wśród chorób inwalidyzujących ludzi i wytrącających ich z dotychczasowych ról społecznych. I dotyczy osób w różnym wieku, w tym również osób starszych:

 

Depresja senioralna, określana również jako depresja starcza lub depresja geriatryczna, odnosi się do depresji występującej u osób starszych. Jest to ważki temat, gdyż osoby starsze mogą zmagać się z różnymi wyzwaniami i czynnikami ryzyka, odmiennymi od tego co dotyczy pozostałej populacji, a znacząco wpływa na ich zdrowie psychiczne.

 

Przyczyny depresji geriatrycznej to szeroki wachlarz: od czynników biologicznych takich jak choćby zmiany hormonalne, poprzez problemy zdrowotne, społeczne i socjalne.

arrow Depresja nawracająca. Kiedy smutek nie odpuszcza
arrow Depresja dziecka. Psycholog: zamiast złotych porad - wspierające słowa
arrow Choroba Alzheimera - jak powstaje?
arrow Wenlafaksyna – wskazania, działanie i skutki uboczne
arrow Depresja u dzieci i młodzieży
arrow Depresja u osób starszych

Depresja seniora. Jakie objawy?

 

Nasz ekspert zwraca uwagę, że objawy depresji seniora mogą różnić się od objawów występujących u osób młodszych. W grupie osób w podeszłym wieku objawy somatyczne przeważają nad psychicznymi.

 

Mogą obejmować uczucie smutku, utratę zainteresowań, utratę energii, problemy z pamięcią i koncentracją uwagi, zaburzenia snu – zarówno bezsenność jak i nadmierna senność, zmiany w apetycie, uczucie beznadziejności, niepokój, uczucie przytłoczenia lub przewlekłe dolegliwości bólowe - wylicza.

 

Częstym objawem jest drażliwość, zniecierpliwienie, irytacja, które z kolei mogą prowadzić do agresji lub autoagresji, a w konsekwencji - do podejmowania prób samobójczych.

 

Depresja seniora. Wysokie ryzyko samobójstw

 

Nieleczona depresja może mieć negatywny wpływ na jakość życia i prowadzić do pogorszenia stanu zdrowia fizycznego, problemów z pamięcią i koncentracją, utraty motywacji do wykonywania codziennych czynności i motywacji do życia w ogóle.

 

Psychiatra Jacek Koprowicz podkreśla, że w grupie senioralnej ryzyko skutecznych samobójstw jest największe w całej populacji:

 

Z jednej strony jest to efekt determinacji – nic nie muszą udowadniać, nikogo swoja próbą zastraszać. Ich akt jest podyktowany faktyczną chęcią odebrania sobie życia. Stąd wybór metod wyjątkowo skutecznych. Z drugiej strony stan zdrowia i liczne schorzenia ułatwiają realizację samobójczego celu.

 

Depresja seniora. Metody leczenia

 

W przypadku podejrzenia depresji, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem rodzinnym lub specjalistą psychiatrą. Nasz specjalista przekonuje, że depresja u osób starszych jest chorobą, którą tak jak i w każdym innym wieku, można skutecznie leczyć.

 

Leczenie obejmuje farmakoterapię, dostosowaną do konkretnego przypadku bądź terapię psychologiczną, lub kombinację obu tych metod. Bardzo ważne jest otoczenie opieką i wsparciem przez osoby bliskie oraz wsparcie społeczne - zwraca uwagę Jacek Koprowicz.

 

Depresja seniora. Jak zapobiegać? 6 wskazówek psychiatry

 

Na koniec nasz ekspert wylicza czynniki, które mogą pomóc w utrzymaniu dobrego samopoczucia psychicznego i zapobiec depresji senioralnej:

 

1.     Zachowanie aktywności fizycznej.

2.     Utrzymanie kontaktu z bliskimi.

3.     Uczestnictwo w grupach wsparcia społecznego.

4.     Dbanie o zdrową dietę.

5.     Regularne kontrole lekarskie.

6.     Unikanie samotności.

 

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę, że depresja u osób starszych nie jest nieuniknionym elementem starzenia się i że istnieje pomoc dostępna dla tych, którzy jej potrzebują. Jeśli jesteś zaniepokojony swoim własnym samopoczuciem lub zauważasz u kogoś z Twojego otoczenia objawy depresji, zawsze warto szukać wsparcia medycznego - zachęca psychiatra.

Jacek Koprowicz psychiatra 5.00 / 66 opinii artykuły 4 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Specjalista psychiatrii, naczelny psychiatra CSK MSWiA w Warszawie, absolwent Wojskowej Akademii Medycznej. Diagnozuje i leczy zaburzenia psychiczne u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 16 r.ż. Doświadczenie zawodowe zdobył pracując w oddziałach psychiatrycznych i przyszpitalnych Poradniach Zdrowia Psychicznego oraz Poradniach Leczenia Uzależnień. Pełnił funkcję kierownika Pabianickiego Centrum Psychiatrycznego, które współtworzył. Aktualnie jest kierownikiem Przychodni Zdrowia Psychicznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Ponadto pracuje w Przychodni Konsultacyjno-Medycznej Akogo med należącej do Fundacji Ewy Błaszczyk. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Jaka higiena zębów zatrzymałaby ich chorobę?
Przez brak siły na mycie zębów spowodowany depresją zaniedbałam mocno zęby, jedynka jest nieco skruszona, a dwójka prawie całkowicie się skruszyła, reszta zębów ma na sobie niezmywalny osad. Chciałabym jednak powrócić do mycia zębów, zmuszać się do tego. Czy jak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy rozpocząć leczenie stomatologiczne.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
Higieizacja jamy ustnej zapobiega próchnicy, natomiast powstale zmiany wymagają leczenia stomatologicznego.
Victoria Perovic-Kaczmarek
lekarz
Umów wizytę
zalecana jest wizyta u higienistki stomatologicznej, oraz u dentysty
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
Badanie krwi, a zaburzenia psychiczne.
Poziom, jakich witamin (oprócz witaminy D) warto sobie zbadać, żeby wykluczyć somatyczne podłoże depresji, nerwicy lękowej i fobii społecznej?
Agnieszka Nowotnik
rehabilitant podologiczny, ortopodolog, dietetyk, podolog, dermatolog
Umów wizytę
dzien dobry; zalecam zrobić badania morfologii z rozmazem, oraz poszerzyć pakiet o żelazo, ferrytynę, b12 i kwas foliowy;
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Witam, warto zrobić sobie całą morfologię krwi ale wątpie aby niedobór witamin miał wpływ na podłoże depresji- tutaj, w tej sytuacji potrzebna jest solidna terapia, na którą osobiście zapraszam- można zarezerwować wizytę na moim profilu bądź bezpośrednio pod moim numerem telefonu 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy psychiatra może mi wystawić zwolnienie za tamte dni?
Zdiagnozowano u mnie depresje i zaburzenia lękowe. Z tego powodu kilka razy wzywałem karetkę i jeździłem na SOR (tachykardia, zawroty głowy, skoki ciśnienia). Z tego powodu straciłem prace w Listopadzie. Niestety zostałem zdiagnozowany dopiero teraz. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak może - w tej sprawie należy zwrócić się do psychiatry prowadzącego obecnie leczenie.
Zalecam wizytę u lek. psychiatry celem dobrania odpowiednich leków antydepresyjnych oraz rozpoczęcie dobrze dobranej terapii. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy mogę iść z nerwicą lękową, depresją i fobią społeczną do lekarki, która jest w trakcie specjalizacji z psychiatrii?
Nie chcę tylko jednorazowej konsultacji, tylko regularnych wizyt, podczas których zostaną postawione diagnozy i ustawione leki. Czy z psychiatrami jest podobnie jak z psychoterapeutami, można chodzić do lekarza, który jest w trakcie specjalizacji z psychiatrii, tak jak można chodzić...
Zalecam wizytę zarówno u lekarza psychiatry w trakcie specjalizacji jak również rozpoczęcie psychoterapii, proszę o kontakt pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy to normalne? Czy raczej podchodzi to pod obsesję?
Jestem w trakcie oczekiwania na rozpoczęcie psychoterapii i na rozpoczęcie chodzenia do nowej psychiatrki, oba na NFZ i oba rozpoczną się w marcu 2024 r. Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej, które negatywnie wpływają na moje codzienne funkcjonowanie, nie mogę pracować,...
W tej sytuacji, zalecana jest konsultacja psychiatryczna- lekarz może wypisać leki- ale one nie rozwiązują problemów. Jako psychoterapeuta, zalecam zastosowanie jednocześnie zażywania leków z przepisu lekarza specjalisty jak również rozpoczęcie psychoterapii aby znaleźć setno problemu- tylko takie rozpoczęcie leczenia może przynieść pożądane rezultaty. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czym mogą być spowodowane moje objawy?
Mam 33 lata a będąc w wieku szkolnym, ukazywały się u mnie omdlenia oraz bóle w klatce piersiowej. Po czasie leczyłem się na depresję ciężką spowodowaną nerwicą lękowa, od tamtej pory minęło 5 lat i nigdy nie robiłem poważniejszych badan, lecz od niedawna zaczęła się u mnie mocna utrata...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Witam, zalecam wizytę u lekarza POZ - wspomniane przez Pana wskazania są najprawdopodobniej efektem przeciążenia organizmu spowodowanego pracą fizyczną. Zalecany jest odpoczynek celem regeneracji organizmu i nabrania sił. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy z powodu depresji może się obniżyć zdolność do wyczuwania rzeczy zmysłami?
Chodzi mi o wszystkie 5 zmysłów, np. przy wzroku to widzę wszystko, ale mniej przykuwam uwagę do szczegółów, przy węchu nie jestem w stanie czuć wystarczająco zapachów, kiedyś myjąc się, zawsze wyczuwałam zapach żelu pod prysznic, a teraz jest dla mnie ledwo...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Depresja, a niedoczynność tarczycy.
Czy gdy wyleczy się depresję, może zniknąć także niedoczynność tarczycy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Nie, ale nieleczona lub źle kontrolowana niedoczynność tarczycy może być przyczyną depresji.
Niedoczynność tarczycy może mieć związek ze stanem emocjonalnym oraz poziomem stresu- proponuję wizytę u psychiatry oraz rozpoczęcie terapii, pozdrawiam, Tomasz Matjas terapeuta
Czy warto iść do lekarza psychiatry prywatnie, czy to coś zmieni?
W sierpniu tego roku dostałam orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu lekkim, na stałe i nie odwołałam się, nie wierzyłam, że to coś da. Tak mam od 2010 roku po mastektomii, histerektomii, również usunięcie jajników. Od tego czasu pogorszyło się moje zdrowie psychiczne, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Teoretycznie wizyta na NFZ czy prywatnie nie powinna mieć żadnego znaczenia. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Dlaczego tak jest, że jak idę na spacer sama, to się mocno pocę, a jak idę tą samą trasą z mamą, to pot jest o wiele mniejszy?
Mam zespół lęku uogólnionego, depresję i fobię społeczną, ale już od jakiegoś czasu prawie w ogóle nie boję się, że ludzie mnie ocenią i się nie wstydzę siebie. Dotychczas myślałam, że pocenie się wynika z wysiłku fizycznego, bo mam mało ruchu i nadwagę, ale dzisiaj szłam z...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
W przypadku lęku uogólnionego ora wskazanych przez Panią innych objawów wynika, że fakt samego pocenia może wynikać z ukrytego stresu - jest ono wypadkową fobii społecznej, małej aktywności fizycznej jednak zalecana jest wizyta u lek. psychiatry, lek. POZ a w przypadku wyeliminowania kwestii zdrowotnych, zalecam psychoterapię oraz zapraszam do kontaktu. Pozdrawiam, Tomasz Matjas Terapeuta
Stany lękowe i depresja, a L4 z pracy.
Miałam silne stany lękowe i mam od dziś stwierdzoną depresję, jednak lekarz nie chce mi wystawić zwolnienia tydzień wstecz. Od tygodnia leżę w łóżku i mam wszystkiego dość. Nie miałam siły nawet zadzwonić do lekarza, a jak nie będę miała z czego żyć, to całkiem się załamię. Czy jest taka...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję w sprawie niezdolności do pracy każdorazowo podejmuje wyłącznie lekarz.
Witam, w przypadku depresji, lekarz może wystawiać zwolnienia L4 na dłużej niż 3 dni. Z własnej praktyki wiem, że lecząc Pacjentów u których diagnozowałem podczas terapii depresję lub stany depresyjno-lękowe, wystawiałem zaświadczenie dla Lekarza z informacją o leczeniu takiego Pacjenta, diagnozie, a w skrajnych przypadkach , dla jego uznania, zaświadczałem o potrzebie zwolnienia lekarskiego Pacjenta na czas trwania terapii od x do y czasu. Nigdy nie spotkałem się z odmową Lekarza POZ lub Specjalisty po przeczytaniu zaświadczenia o stanie zdrowia Pacjenta z wystawieniem zwolnienia lekarskiego z powodu depresji, która de facto jest chorobą. Ale proszę pamiętać, że to Lekarz podejmuje taką decyzję. Pozdrawiam, Tomasz Matjas PS. Gdyby potrzebowała Pani terapii z powodu depresji lub lęków, zapraszam na rezerwację terminu na moim profilu lub kontakt bezpośredni pod numerem 575696287
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę