Jodek sodu Na 131 I Polatom, kapsułki do diagnostyki

Nazwa Produktu Leczniczego
Jodek sodu Na 131 I Polatom, kapsułki do diagnostyki
Nazwa powszechnie stosowana
Natrii iodidum (131I)
Postać farmaceutyczna
Kapsułki twarde
Substancja czynna
Natrii iodidum do 37 MBq
Podmiot odpowiedzialny
Narodowe Centrum Badań Jądrowych
Konsultacja z e-receptą Konsultacja z Receptą Konsultacja z e-receptą

Jodek sodu Na 131 I Polatom, kapsułki do diagnostyki - podstawowe informacje o leku:

Jodek sodu Na131I POLATOM to specjalistyczny lek diagnostyczny, który zawiera aktywny izotop jodu. Kapsułki z tym lekiem są przeznaczone wyłącznie do diagnostyki chorób tarczycy. Doustne podanie kapsułek pozwala na ocenę wielkości, kształtu oraz czynności tarczycy, a także lokalizację guzków "zimnych", "ciepłych" i "gorących". Lek ten jest również stosowany w celu badania zachowania się radiojodu w tarczycy, co pozwala na obliczenie dawki terapeutycznej radiojodu. Jodek sodu Na131I POLATOM jest szczególnie przydatny u pacjentów leczonych z powodu raka zróżnicowanego tarczycy, ponieważ pozwala na identyfikację pozostałości tarczycy oraz przerzutów raka. Należy jednak pamiętać, że ze względu na zawartość promieniotwórczego izotopu jodu-131, stosowanie tego leku wiąże się z narażeniem na promieniowanie jonizujące. Lekarz decydujący o przeprowadzeniu badania musi wziąć pod uwagę potencjalne ryzyko związane z promieniowaniem jonizującym i ocenić, czy korzyści wynikające z diagnostyki przewyższają te ryzyka.

Wskazania do stosowania:

Produkt leczniczy przeznaczony wyłącznie do diagnostyki.
Produkt leczniczy stosowany jest w diagnostyce zaburzeń czynności tarczycy (nadczynność i niedoczynność), do oceny położenia tkanki tarczycy (w tym ektopii), jej wielkości i kształtu, czynnościowej charakterystyki zmian ogniskowych: guzków „zimnych” (nie gromadzących jodu), „ciepłych” (gromadzących jod w podobnym stopniu jak prawidłowy miąższ tarczycy), „gorących” (gromadzących jod w wyższym stopniu niż prawidłowy miąższ tarczycy).

Jodek [131I] sodu może być stosowany w celu badania kinetyki radiojodu w tarczycy. Ocena wychwytu tarczycowego jodu i efektywnego okresu półtrwania jodu w tarczycy służyć może do obliczeń dozymetrycznych dawki terapeutycznej radiojodu.

Jodek [131I] sodu stosowany jest u pacjentów leczonych z powodu raka zróżnicowanego tarczycy w celu identyfikacji pozostałości tarczycy oraz w diagnostyce przerzutów raka.

Pliki do pobrania

Jodek sodu Na 131 I Polatom, kapsułki do diagnostyki  - ulotka (pdf) Pobierz separator download Jodek sodu Na 131 I Polatom, kapsułki do diagnostyki  - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) Pobierz separator download

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

więcej więcej

Znajdź specjalistę w swojej okolicy

Miasto
search
search
Warszawa
Wrocław
Poznań
Kraków
Łódź
Katowice
Gdańsk
Szczecin
Opole
Rzeszów
Bydgoszcz
Lublin
Gorzów Wielkopolski
Białystok
Kielce
Olsztyn
Specjaliści
search
search
Schorzenia
search
search
Usługi
search
search
Powyższe informacje mają tylko i wyłącznie charakter poglądowy. Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 baza leków e-Recepta