1. Artykuły
  2. Straszenie dzieci. Kiedy rodzice serwują dzieciom lęki i nieufność

Straszenie dzieci. Kiedy rodzice serwują dzieciom lęki i nieufność

Nieufność wobec otoczenia, ale i rodzica. Lęk, napięcie, a nawet koszmary senne i moczenie nocne. O tym jak zgubne jest sięganie po tzw. straszaki, czyli wzbudzanie w dziecku lęku, mającego doprowadzić do współpracy i szybkiego wykonania polecenia rodzica rozmawiamy z psycholożką dziecięcą Agnieszką Dąbrowską z Poradni MeWell. - Dzieci, które dorastają w przekonaniu, że świat dookoła nich jest niebezpieczny i zagrażający, zwyczajnie boją się tego, co je otacza, są mniej otwarte na nowe doświadczenia i mają ograniczone zaufanie do innych ludzi - zwraca uwagę nasza specjalistka. 

Straszenie dzieci. Kiedy rodzice serwują dzieciom lęki i nieufność Straszenie dzieci. Kiedy rodzice serwują dzieciom lęki i nieufność
Spis treści
Psycholog o tym dlaczego straszymy dzieci Straszenie dziecka psuje relację z rodzicem To serwujemy dzieciom. Nieufność, lęk, brak poczucia bezpieczeństwa Moczenie nocne, koszmary senne, wybuchy złości Co zamiast straszenia. Psycholog podpowiada

Psycholog o tym dlaczego straszymy dzieci

 

Redakcja: Złym panem, babą jagą, gniewem taty lub mamy. Rodzice często sięgają po metodę dyscyplinującą dzieci jaką jest straszenie a pomysłów na to, kogo i czego używać jako takich straszaków nie brakuje. Co na ten temat myśli psycholog dziecięcy?

 

Agnieszka Dąbrowska: Wychowywanie dzieci to proces niezwykle trudny i wyczerpujący i każdemu rodzicowi zdarza się czasem tracić cierpliwość, jak też doświadczać dużej bezradności.

 

W sytuacjach, gdy dziecko przekracza stawiane przez rodzica granice lub brakuje czasu na spokojne omówienie kłopotliwej sytuacji, opiekunom zdarza się sięgać po tak zwane “straszaki”, czyli komunikaty, które poprzez wzbudzenie w dziecku lęku mają doprowadzić do współpracy i szybkiego wykonania polecenia opiekuna.

 

Owe straszaki rzeczywiście potrafią być skuteczne i przynieść natychmiastowy efekt, co dla rodziców bywa często bardzo kuszące. Należy jednak pamiętać, że w dalszej perspektywie straszenie dzieci powoduje znacznie więcej problemów niż ewentualnych korzyści.

arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego
arrow Krztusiec. Szczególnie niebezpieczny u niemowląt
arrow Drgawki gorączkowe u dziecka. Co robić? Zachować spokój
arrow Kolka niemowlęca. Mały czy duży problem?
arrow Uzależnienie dziecka od gier komputerowych. Jak je rozpoznać?

Straszenie dziecka psuje relację z rodzicem

 

Jakie mogą być skutki straszenia dziecka dla relacji z rodzicami i otoczeniem?

 

Straszenie dzieci przede wszystkim osłabia relacje z rodzicem i niszczy jego autorytet. Pamiętajmy, że dzieci są bystre i wyjątkowo szybko się uczą. Prędzej, czy później zorientują się, że przedstawiane groźby nie są realne i mogą uznać rodziców za kłamców, przestać im ufać. Jeżeli to, co mówił rodzic okaże się nieprawdziwe to dla dziecka jest to informacja o tym, że słów rodzica nie należy brać na poważnie i można je ignorować. W konsekwencji prowadzi to jeszcze większego nieposłuszeństwa i braku współpracy.

 

Warto zwrócić też uwagę na to, że kiedy dziecko słyszy, że ktoś z dorosłych może zrobić mu krzywdę, to w sytuacji realnego zagrożenia nie zwróci się z prośbą o pomoc do takiej osoby, bo przecież jest to ktoś zły, ktoś kto nakrzyczy lub porwie.

 

Czasem zdarza się też, że rodzice straszą dzieci sobą nawzajem, co powoduje, że dziecko zaczyna się tego rodzica obawiać i kreuje sobie jego negatywny obraz.

 

To serwujemy dzieciom. Nieufność, lęk, brak poczucia bezpieczeństwa

 

Czy poprzez stosowanie takiej metody wychowawczej dziecko staje się lękliwe i nieufne?

 

Zdecydowanie tak. Straszenie wzmacnia w dziecku postawę lękową i mechanizm unikania zagrożenia, który sprawia, że młody człowiek nie ma szansy doświadczyć tego, że potrafi sobie dać radę nawet w wyjątkowo trudnych sytuacjach. Dzieci, które dorastają w przekonaniu, że świat dookoła nich jest niebezpieczny i zagrażający zwyczajnie boją się tego, co je otacza, są mniej otwarte na nowe doświadczenia i mają ograniczone zaufanie do innych ludzi. Trudno jest bowiem czuć się bezpiecznie w kontakcie z dorosłymi, kiedy przedstawiani są oni jako osoby mogące wyrządzić jakąś krzywdę.

 

Moczenie nocne, koszmary senne, wybuchy złości

 

Jakie mogą być jeszcze skutki straszenia dziecka?

 

Lęk wiąże się z dużym napięciem, zatem dziecko, które się boi może być bardziej wrażliwe, rozdrażnione, jak też reagować w sposób impulsywny, czy agresywny. Konsekwencją odczuwanego lęku mogą być też wybuchy złości, koszmary senne, a nawet moczenie się.

 

Jakie mogą być konsekwencje w dorosłym życiu?

 

Dorośli, którzy w dzieciństwie byli straszeni i dorastali w poczuciu zagrożenia z reguły są bardziej podatni na stres, mniej pewni siebie, wycofani i mają trudność z budowaniem relacji opartych na zaufaniu. Zastraszanie może też prowadzić do rozwoju zaburzeń lękowych i poważnych kłopotów w codziennym funkcjonowaniu.

 

Co zamiast straszenia. Psycholog podpowiada

 

Co może przynieść lepszy skutek niż straszenie dziecka?

 

Dużo lepszym pomysłem od straszenia będzie rozmowa z dzieckiem. Podczas rozmowy możliwe jest wyjaśnienie tego, czego rodzic oczekuje i na co nie wyraża zgody. Oczywiście jest to metoda, która wymaga czasu i często kilkukrotnego powtórzenia, pozwala jednak dziecku dobrze rozumieć sytuacje i nie narusza zaufania do rodzica.

 

Pamiętajmy, że dzieci lubią być traktowane podmiotowo i na poważnie, więc chętniej dostosują się do oczekiwań dorosłych, kiedy zostaną im one rzeczowo przedstawione. Jeśli zależy nam na tym, żeby dziecko zachowywało się w określony sposób to dobrze jest też zwracać uwagę na jego starania i doceniać to, co robi dobrze.

 

Koncentrując się na tym, co podoba nam się w postępowaniu dziecka motywujemy je do powtarzania tych właśnie zachowań.

Agnieszka Dąbrowska Psycholog dzieci i młodzieży artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog dziecięcy. Posiada wykształcenie ukierunkowane na pracę z dziećmi oraz 5-letnie doświadczenie w diagnozowaniu i terapii młodych pacjentów i ich rodzin. Przeprowadza diagnozę psychologiczną dzieci i młodzieży, prowadzi terapię w podejściu TSR (Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach) oraz opartą na Otwartym Dialogu, a także konsultacje rodzinne i wychowawcze. Posiada doświadczenie w podejmowaniu interwencji kryzysowych, sytuacjach zagrożenia życia i bezpieczeństwa młodych osób. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy mój lęk jest irracjonalny i ojciec najpewniej się zatruł?
Jestem dziewczyną lat 19 i mam (chyba) dość nietypowy problem. Od lat zmagam się z emetofobią (lęk przed wymiotowaniem). Moja fobia wiąże się z OGROMNYM lękiem, który powodują przeróżne sytuacje. Z tego powodu od prawie 2 lat biorę lek przypisany przez psychiatrę. Do rzeczy -...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Czy mój lęk jest uzasadniony?
Cierpię na zaburzenia lękowe, w listopadzie ubiegłego roku miałem nieprzyjemną sytuację z obcym psem (ugryzł mnie przez spodnie, zerwania ciągłości naskórka nie stwierdzono). Od niedzieli zacząłem odczuwać mocny lęk przed psami puszczanymi luzem w mojej dzielnicy - ostatnio miałem dwie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Adam Cisowski
lekarz rodzinny, lekarz w trakcie specjalizacji
Umów wizytę
W ww przypadku będzie potrzebne leczenie uzupełniającę w postaci farmakoterapii. Proszę udać się na konsultację do lekarza psychiatrii.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konieczna konsultacja u psychiatry.
Co robić w takiej sytuacji, kiedy czuję absolutną pustkę?
Ostatnie 6 miesięcy były dla mnie ciężkie, przez to jak się czuje. Od około 6 miesięcy odczuwam absolutną pustkę, obojętność, bardzo często także przygnębienie. Nie odczuwam strachu, stresu czy też szczęścia. Nic mi nie sprawia przyjemności, to co kochałam - już jest dla mnie nieważne. Wszystkie...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Tomasz Andrzej Szczęsny
lekarz chorób wewnętrznych, onkolog
Umów wizytę
Napewno konsultacje które zawierają ocenę opisanych dolegliwości jest podstawą ,nie mniej konsultacja Lekarza POZ może tez mieć znaczenie.
W jaki sposób mogę podratować moje zdrowie psychiczne?
Mam 25 lat. Ostatnie dni są dla mnie bardzo ciężkie. Nic złego się nie dzieje, a chodzę cały czas zdenerwowana. Nawet najmniejsze drobnostki potrafią mnie bardzo mocno zdenerwować i wtedy nie poznaje sama siebie. Jest mi źle samej ze sobą. Nie wiem, co mam zrobić. Mieszkam z partnerem. On czasem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam konsultację u psychiatry / psychologa
Zbigniew Walter
internista, specjalista chorób wewnętrznych
Umów wizytę
wskazana konsultacja psychiatryczna
Czy zapisując się na konsultację, mam szansę ma pomóc?
Od kilku dni cierpię na napady nieuzasadnionego w danym momencie lęku. Wczoraj wieczorem objawy zaczęły się nasilać, powodując uczucie "braku tlenu w powietrzu", przez co zaczynam wpadać w panikę, mimo że wszystkie moje parametry są w normie. Ok pół roku temu miałam podobną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Dawid Luwański
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Polecam leki uspokajające z przepisu lekarza psychiatry oraz połączenie z terapią, może Pani zarezerwować ją u mnie na profilu lub u innego specjalisty- ważne jest to, aby znaleźć przyczynę i tym samym rozpocząć odpowiednią terapię, zarówno dla siebie jak i dla dzieci. Pozdrawiam, Tomasz Matjas
Czy w tym wieku może to wskazywać na raka płuc bez innych objawów tylko te 2?
Mam 18 lat i od pewnego czasu mam 2 dokuczliwe objawy. Od jakiegoś miesiąca, bo pod koniec grudnia zacząłem odczuwać łaskotanie w gardle i świszczący oddech, mianowicie jak biorę wdech, to czuje łaskotanie w gardle i czasami mam takie napady łaskotek po 15 minut i przechodzi. Czasami odkaszluje...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska z badaniem fizykalnym.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Proszę skorzystać z wizyty stacjonarnej u lekarza.
Zalecana jest mimo wszystko wizyta fizykalna, tzn taka, kiedy lekarz będzie mógł Pana zbadać osobiście a w przypadku kiedy etiologia stanu Pana zdrowia nie będzie zagrażać życiu, zalecane jest rozpoczęcie psychoterapii- proszę wtedy o konsultację ze mną pod numerem 575696287. Pozdrawiam serdecznie Tomasz Matjas
Mam objawy depresji, fobii społecznej i nerwicy lękowej.
W związku z tym chciałabym wiedzieć, czy te przypadłości to zaburzenia psychiczne, czy choroby psychiczne? Ktoś mi powiedział, że schizofrenia czy CHAD to choroby psychiczne, a co z tym co ja mam?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym leczenie.
Zalecana konsultacja ze specjalistą, zapraszam do mojego gabinetu , Tomasz Matjas
Czy psychiatra może mi wystawić zwolnienie za tamte dni?
Zdiagnozowano u mnie depresje i zaburzenia lękowe. Z tego powodu kilka razy wzywałem karetkę i jeździłem na SOR (tachykardia, zawroty głowy, skoki ciśnienia). Z tego powodu straciłem prace w Listopadzie. Niestety zostałem zdiagnozowany dopiero teraz. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak może - w tej sprawie należy zwrócić się do psychiatry prowadzącego obecnie leczenie.
Zalecam wizytę u lek. psychiatry celem dobrania odpowiednich leków antydepresyjnych oraz rozpoczęcie dobrze dobranej terapii. Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy moje objawy mogą mieć związek z długotrwałym używaniem telefonu?
Odkąd skończyłam szkołę, nie mogłam znaleźć sobie żadnego zajęcia, większość czasu w ciągu dnia spędzam z telefonem. Ostatnio odczuwam zawroty głowy, ale nie takie zwykłe. Tzn nie kręci mi się w głowie, tylko czuje się, jakbym miała zaraz zemdleć lub upaść, ale nigdy się to nie dzieje. Czuje po...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta lekarska.
Czy moje lęki są uzasadnione?
Mam tak, że jak mam iść do psycholożki to się boję, stresuję i najchętniej bym nie szła, a podczas wizyty chcę, żeby jak najszybciej dobiegła końca. I mam tak też z psychiatrką. Jest tak przez moją fobię społeczną. Teraz obawiam się, że będzie tak też z psychoterapeutką, z którą zacznę się...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Lęki zazwyczaj są nieuzasadnione. Ale z pomocą - w przypadku ich dużego nasilenia - może przyjść farmakologia. Bardzo typowe jest też przewidywanie "a co jeśli nie zdołam...", to tzw lęki antycypacyjne. Warto to wiedzieć, czasem pozwala to zapanować nad swoimi myślami. Poza tym relacja terapeutyczna to nie kwestia jednego spotkania, zawsze i na każdym etapie może Pani zmienić terapeutę na takiego, z którym będzie się Pani lepiej rozmawiało :) Życzę powodzenia!
Czy możliwe jest, że mogę całkowicie wyleczyć się z fobii społecznej, depresji i nerwicy lękowej?
Mam fobię społeczną od zawsze, która rozwijała się wraz z nieprzyjemnymi sytuacjami społecznymi, depresję mam od 2019 roku i ma ona charakter przewlekły, rozwija się ona z miesiąca na miesiąc samoistnie, a nerwicę lękową mam od dzieciństwa i obecnie nie zauważam, żeby się rozwijała. Czy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Hanna Markiewicz
psycholog, psychotraumatolog
Umów wizytę
Witam Panią, Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia depresyjno-lękowe i fobię społeczną należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii. Podstawową i często wystarczającą formą leczenia depresji, zaburzeń lękowych i fobii społecznej jest odpowiednia psychoterapia. Tak. Zarówno zaburzenia depresyjno-lękowe jak i fobia społeczna są w pełni uleczalne na drodze odpowiednio dopasowanej terapii. Gdyby chciała Pani ze mną porozmawiać o problemie, to zapraszam do kontaktu. Istnieje możliwość konsultacji online Pozdrawiam serdecznie, Hanna Markiewicz
Proszę prowadzić dalej leczenie oparte na farmakoterapii i psychoterapii- w przypadku dobrania odpowiedniej formy leczenia, zapraszam do kontaktu pod numerem 575696287 Pozdrawiam, Tomasz Matjas, terapeuta
Czy rzeczywiście to nie jest schizofreniczne, czy psychotyczne?
Mam wrażenie bycia obserwowaną i że ktoś zna moje myśli, ale niby nie jest to schizofreniczne ani psychotyczne. Wiem, że to nieprawda, że ktoś mnie obserwuje, ale nie potrafię przestać w to wierzyć/obawiać się tego. I nie chodzi o to, że czuję się obserwowana np. przez ludzi na poczekalni, tylko...
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana ponowna konsultacja psychiatryczna, byc może trzeba zmienić specjalistę.
Czy psychoterapia psychodynamiczna wyklucza się w założeniach z poznawczo-behawioralną?
Obejrzałam ostatnio wypowiedź pewnego psychoterapeuty, że jest sceptykiem jeśli chodzi o podejście eklektyczne (integratywne, integracyjne) do leczenia, bo psychoterapeuci w tym nurcie, jego zdaniem nie mają przekonania do żadnego z paradygmatów, a powinni mieć przekonanie tylko do...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Kluczowa w leczeniu jest skuteczność, a w terapii relacja. W tym kontekście pytanie do klienta/pacjenta: czy to istotna rożnica, gdy ktoś odkręci mu koło kluczem niebieskim, czy czerwonym? Aczkolwiek prawdą jest, że w pewnego typu zaburzeniach skuteczność jednej szkoły nad druga może być różna. Ostatnie badania mówią jednak, że skuteczność terapii w 5 głównych nurtach jest... porównywalna. Nie łączyłbym więc tego z "ideologią", ale dobrostanem pacjenta.
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
Umów wizytę
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4 Umów wizytę