Pierwsza dłuższa rozłąka z rodzicem i nauka funkcjonowania w grupie. Adaptacja przedszkolna jest wyzwaniem dla całej rodziny, a oswojenie się malucha z nową sytuacją może zająć więcej czasu, niż się spodziewaliśmy. Dlaczego przygotowania do pójścia do przedszkola warto zacząć już kilka miesięcy wcześniej? Jak powinna przebiegać adaptacja przedszkolna i w jaki sposób rodzic może wesprzeć dziecko? Na te pytania odpowiada psycholożka dziecięca Agnieszka Dąbrowska z Poradni MeWell.
Pójście dziecka do przedszkola to zmiana, która może budzić niepokój zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Dla dziecka oznacza to pierwszą w życiu dłuższą rozłąkę z rodzicami i nauczenie się funkcjonowanie w grupie. To również nowy etap w życiu rodziców, kiedy dzieci przestają być już tak bardzo malutkie i polegać wyłącznie na nich - przyznaje psycholożka dziecięca Agnieszka Dąbrowska.
I zauważa:
Powierzenie opieki nad dzieckiem osobom spoza rodziny, może budzić w rodzicach różne obawy i tęsknotę ze wcześniejszym okresem. Takie uczucia są naturalne i mogą być cenną wskazówką, by w trakcie takiej zmiany zadbać również o siebie.
Adaptacja przedszkolna to czas poznawania się z nowym miejscem i panującymi tam zasadami. Ważną częścią tego procesu jest nawiązanie bezpiecznych relacji z opiekunami i pracownikami przedszkola, czyli rozszerzenie grona zaufanych dorosłych.
Jak długo może potrwać adaptacja przedszkolna? Nasza ekspertka odpowiada:
To, jak dużo czasu dziecko będzie potrzebować na przystosowanie się do nowej rzeczywistości jest indywidualną kwestią i zależy od różnych czynników. Najczęściej zajmuje to od kilku dni do kilku tygodni.
Agnieszka Dąbrowska podpowiada, że przygotowania do adaptacji przedszkolnej warto jest zacząć na kilka miesięcy przed planowanym pójściem dziecka do przedszkola:
Pierwsze od czego rodzic może zacząć to zadbać o naukę samodzielności w czynnościach takich jak jedzenie, ubieranie się, czy korzystanie z toalety.
Ważne jest też rozwijanie umiejętności społecznych i komunikacji, poprzez stwarzanie dziecku okazji do przebywania w towarzystwie innych dzieci i wyrażania swoich odczuć i potrzeb.
Jak możemy wesprzeć dziecko w adaptacji przedszkolnej? Psycholożka dziecięca radzi:
Kiedy widzimy, że dziecko jest już gotowe na pójście do przedszkola konieczne jest opowiedzenie mu o tym, czym jest przedszkole i jak wygląda pobyt w nim. Dobrze jest choć raz odwiedzić przedszkole przed pierwszym planowanym dniem pobytu lub wspólnie z dzieckiem wziąć udział w zapoznawczych dniach adaptacyjnych.
Początkowo można pozostawić dziecko w przedszkolu na kilka godzin i stopniowo wydłużać ten czas, jak też pozwolić na zabranie ze sobą ulubionej przytulanki, czy zabawki, która doda dziecku nieco otuchy.
Sporym wyzwaniem, zarówno dla dziecka, jak i rodzica może być moment pożegnania się. Ważne jest, żeby rodzic potrafił panować nad własnymi emocjami i swoją postawą wzmacniał poczucie bezpieczeństwa i wiary w siebie. Nie zaleca się przedłużania czasu pożegnań, jak też nagłego znikania. Nie należy też ubarwiać rzeczywistości przedszkolnej i obiecywać rzeczy, co do których nie mamy pewności, czy będą mogły się wydarzyć.
Nasza ekspertka podkreśla również, że bez względu na to, jak dziecko będzie sobie radzić z nowym wyzwaniem, dobrze jest unikać kar, krzyków, czy wprowadzania nerwowej atmosfery.
Co robić, gdy adaptacja przedszkolna nie przebiega pomyślnie?
Niechęć do chodzenia do przedszkola może mieć wiele przyczyn. Często jest to wyraz tęsknoty i obawa przed rozstaniem z mamą i tatą. Czasami może mieć też związek z jakimiś nieporozumieniami między dziećmi lub niepowodzeniem w grupie - przyznaje Agnieszka Dąbrowska.
I dodaje:
To ważne, żeby podjąć próbę zrozumienia powodów, dla których dziecko odmawia chodzenia i zastanowić się, co może pomóc rozwiązać kłopotliwą sytuację. Warto jest zachować pozytywne nastawienie, przypominać o przyjemnych doświadczeniach z przedszkola i doceniać próby oraz starania dziecka.
W razie potrzeby zawsze można poprosić o rozmowę i wsparcie wychowawcę grupy lub zaplanować konsultację rodzicielską u psychologa dziecięcego, by wspólnie ustalić plan pomocy.
Co jeszcze może okazać się przydatne w procesie adaptacji przedszkolnej? Nasza ekspertka zauważa:
Dobrze sprawdza się zabawa w przedszkole i literatura dziecięca, która wzbudza zainteresowanie nowym miejscem i w przyjazny sposób przedstawia to, z czym dziecko może się tam spotkać.
Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych pozycji, które można dopasować do indywidualnych preferencji dziecka.
Do moich ulubionych książek o tej tematyce należą: “W przedszkolu jest fajnie”, “Feluś i Gucio idą do przedszkola” oraz “Kicia Kocia w przedszkolu” - wylicza na koniec.
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!