1. Artykuły
  2. Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego

Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego

Pierwsza dłuższa rozłąka z rodzicem i nauka funkcjonowania w grupie. Adaptacja przedszkolna jest wyzwaniem dla całej rodziny, a oswojenie się malucha z nową sytuacją może zająć więcej czasu, niż się spodziewaliśmy. Dlaczego przygotowania do pójścia do przedszkola warto zacząć już kilka miesięcy wcześniej? Jak powinna przebiegać adaptacja przedszkolna i w jaki sposób rodzic może wesprzeć dziecko? Na te pytania odpowiada psycholożka dziecięca Agnieszka Dąbrowska z Poradni MeWell. 

Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego Adaptacja przedszkolna: zacznij przygotowania wcześniej. Wskazówki psychologa dziecięcego
Spis treści
Adaptacja przedszkolna: czym jest i jak długo może potrwać Adaptacja przedszkolna. Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? Adaptacja przedszkolna. Jak wesprzeć dziecko? Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić? Adaptacja przedszkolna. Przydatne narzędzia

Adaptacja przedszkolna: czym jest i jak długo może potrwać

 

Pójście dziecka do przedszkola to zmiana, która może budzić niepokój zarówno u dzieci, jak i dorosłych.

 

Dla dziecka oznacza to pierwszą w życiu dłuższą rozłąkę z rodzicami i nauczenie się funkcjonowanie w grupie. To również nowy etap w życiu rodziców, kiedy dzieci przestają być  już tak bardzo malutkie i polegać wyłącznie na nich - przyznaje psycholożka dziecięca Agnieszka Dąbrowska.

 

I zauważa:

 

Powierzenie opieki nad dzieckiem osobom spoza rodziny, może budzić w rodzicach różne obawy i tęsknotę ze wcześniejszym okresem. Takie uczucia są naturalne i mogą być cenną wskazówką, by w trakcie takiej zmiany zadbać również o siebie.

 

Adaptacja przedszkolna to czas poznawania się z nowym miejscem i panującymi tam zasadami. Ważną częścią tego procesu jest nawiązanie bezpiecznych relacji z opiekunami i pracownikami przedszkola, czyli rozszerzenie grona zaufanych dorosłych.

 

Jak długo może potrwać adaptacja przedszkolna? Nasza ekspertka odpowiada:

 

To, jak dużo czasu dziecko będzie potrzebować na przystosowanie się do nowej rzeczywistości jest indywidualną kwestią i zależy od różnych czynników. Najczęściej zajmuje to od kilku dni do kilku tygodni.

arrow Pseudokrup. Jak ulżyć dziecku ze „szczekającym” kaszlem?
arrow Jak spędzić z dzieckiem Wielkanoc? Psycholog podpowiada rodzicom
arrow Potówki. Jak pielęgnować skórę niemowląt? Ważne wskazówki
arrow Choroba lokomocyjna u dorosłych i dzieci. Co robić, aby podróż nie była udręką
arrow Mózg dziecka. Jak rodzice mogą zadbać o jego rozwój?
arrow Odpieluchowanie dziecka. Psycholog: tych błędów unikaj

Adaptacja przedszkolna. Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola?

 

Agnieszka Dąbrowska podpowiada, że przygotowania do adaptacji przedszkolnej warto jest zacząć na kilka miesięcy przed planowanym pójściem dziecka do przedszkola:

 

Pierwsze od czego rodzic może zacząć to zadbać o naukę samodzielności w czynnościach takich jak jedzenie, ubieranie się, czy korzystanie z toalety.

 

Ważne jest też rozwijanie umiejętności społecznych i komunikacji, poprzez stwarzanie dziecku okazji do przebywania w towarzystwie innych dzieci i wyrażania swoich odczuć i potrzeb.

 

Adaptacja przedszkolna. Jak wesprzeć dziecko?

 

Jak możemy wesprzeć dziecko w adaptacji przedszkolnej? Psycholożka dziecięca radzi:

 

Kiedy widzimy, że dziecko jest już gotowe na pójście do przedszkola konieczne jest opowiedzenie mu o tym, czym jest przedszkole i jak wygląda pobyt w nim. Dobrze jest choć raz odwiedzić przedszkole przed pierwszym planowanym dniem pobytu lub wspólnie z dzieckiem wziąć udział w zapoznawczych dniach adaptacyjnych.

 

Początkowo można pozostawić dziecko w przedszkolu na kilka godzin i stopniowo wydłużać ten czas, jak też pozwolić na zabranie ze sobą ulubionej przytulanki, czy zabawki, która doda dziecku nieco otuchy.

 

Sporym wyzwaniem, zarówno dla dziecka, jak i rodzica może być moment pożegnania się. Ważne jest, żeby rodzic potrafił panować nad własnymi emocjami i swoją postawą wzmacniał poczucie bezpieczeństwa i wiary w siebie. Nie zaleca się przedłużania czasu pożegnań, jak też nagłego znikania. Nie należy też ubarwiać rzeczywistości przedszkolnej i obiecywać rzeczy, co do których nie mamy pewności, czy będą mogły się wydarzyć.

 

Nasza ekspertka podkreśla również, że bez względu na to, jak dziecko będzie sobie radzić z nowym wyzwaniem, dobrze jest unikać kar, krzyków, czy wprowadzania nerwowej atmosfery.

 

Dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Co robić?

 

Co robić, gdy adaptacja przedszkolna nie przebiega pomyślnie?

 

Niechęć do chodzenia do przedszkola może mieć wiele przyczyn. Często jest to wyraz tęsknoty i obawa przed rozstaniem z mamą i tatą. Czasami może mieć też związek z jakimiś nieporozumieniami między dziećmi lub niepowodzeniem w grupie - przyznaje Agnieszka Dąbrowska.

 

I dodaje:

 

To ważne, żeby podjąć próbę zrozumienia powodów, dla których dziecko odmawia chodzenia i zastanowić się, co może pomóc rozwiązać kłopotliwą sytuację. Warto jest zachować pozytywne nastawienie, przypominać o przyjemnych doświadczeniach z przedszkola i doceniać próby oraz starania dziecka.

 

W razie potrzeby zawsze można poprosić o rozmowę i wsparcie wychowawcę grupy lub zaplanować konsultację rodzicielską u psychologa dziecięcego, by wspólnie ustalić plan pomocy.

 

Adaptacja przedszkolna. Przydatne narzędzia

 

Co jeszcze może okazać się przydatne w procesie adaptacji przedszkolnej? Nasza ekspertka zauważa:

 

Dobrze sprawdza się zabawa w przedszkole i literatura dziecięca, która wzbudza zainteresowanie nowym miejscem i w przyjazny sposób przedstawia to, z czym dziecko może się tam spotkać.

 

Na rynku dostępnych jest wiele ciekawych pozycji, które można dopasować do indywidualnych preferencji dziecka.

 

Do moich ulubionych książek o tej tematyce należą: “W przedszkolu jest fajnie”, “Feluś i Gucio idą do przedszkola” oraz “Kicia Kocia w przedszkolu” - wylicza na koniec.

Agnieszka Dąbrowska Psycholog dzieci i młodzieży artykuły 3 artykuły więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Psycholog dziecięcy. Posiada wykształcenie ukierunkowane na pracę z dziećmi oraz 5-letnie doświadczenie w diagnozowaniu i terapii młodych pacjentów i ich rodzin. Przeprowadza diagnozę psychologiczną dzieci i młodzieży, prowadzi terapię w podejściu TSR (Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniach) oraz opartą na Otwartym Dialogu, a także konsultacje rodzinne i wychowawcze. Posiada doświadczenie w podejmowaniu interwencji kryzysowych, sytuacjach zagrożenia życia i bezpieczeństwa młodych osób. 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Co robić? U jakiego specjalisty szukać pomocy?
Córka obecnie 4 lata - od 2,5 roku codziennie w nocy płacze krzyczy i mówi przez sen.  
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u pediatry prowadzącego, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
zalecam wizytę w poradni psychologicznej dla dzieci
Proszę o wskazówki czy jest to konieczne?
Mam pytanie odnośnie endokrynologa dziecięcego. Chodzę z 11 synem od ok 2 lat z powodu niskiego wzrostu. Na ostatniej wizycie lekarz kazał ściągnąć dziecku bieliznę, co wydawało mi się dziwne, jednak nie jestem specjalistą. Wydaje mi się, że powinien uprzedzić, bym mogła wcześniej dziecku...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich.
Czy takie wady u dużego dziecka wymagają operacji?
Synek lat 9 zdiagnozowano stopa serpentynowa, lekarz zaleca korektę - operacje. Jakie są konsekwencje zdrowotne i czy operacja jest nieunikniona w dorosłym życiu?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy dziecko po złamaniu ręki z tytanowymi prętami w ręce po dwóch miesiącach po złamaniu może korzystać z basenu?
Lekarz pozwolił już jej wrócić do przedszkola. Pręty będą wyjątek z ręki najwcześniej pod koniec maja.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się w tej sprawie z lekarzem prowadzącym leczenie.
Czy to może jakoś zaszkodzić dziecku?
Zaczęłam trzeci trymestr. Podczas świąt zjadłam kawałek babki gotowanej (w zamkniętym naczyniu w wodzie), do której jak się okazało, zostało dodane 50 ml spirytusu. Czy jest szansa, że, mimo że to naczynie było zamknięte, to ten alkohol wyparował? Bardzo się martwię, że mogłam...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Alkohol w ciąży jest szkodliwy i należy unikać jego spożywania w każdej formie.
Jak w tej sytuacji najlepiej postąpić? 
Dziecko 4,5 ma kaszel trwający tydzień, żadnych innych objawów. Jeden lekarz stwierdził obustronne zapalenie płuc i antybiotyk na 2 tygodnie, a inny lekarz 4 godziny później nic nie słyszał, zalecił syrop wykrztuśny. Dziecko nigdy nie brało antybiotyków, na co dzień nie ma...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wszelkie wątpliwości można wyjaśnić jedynie z lekarzami, którzy przeprowadzili badanie dziecka.
Proszę o pomoc i udzielenie wskazówek co mam zrobić, bardzo się martwię. 
Chciałabym skonsultować się w sprawie dziecka. Syn ma 9 lat, od 4 r.ż. posiada diagnozę CAPD (centralne zaburzenia przetwarzania słuchowego), a od 7 r.ż. ADHD (hiperkinetyczne zaburzenia zachowania) oraz ODD (zaburzenia opozycyjno-buntownicze) z aktualnie nasilonymi objawami agresji. W tej chwili...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy skonsultować się ze specjalistami prowadzącymi terapię.
Jakie buty dla dziecka najlepiej wybrać?
Córka 4,5 roku. Diagnoza ortopedy - lekka koślawości kolan. Zalecenie - ćwiczenia + buty z klinem 0,5cm od wewnątrz. Pytanie odnośnie obuwia - czy zamawiając nowe, profilaktyczne (typu Danielki, Mrugała) mają mieć obcas Thomasa plus klin, czy sam klin? Na stronie można to modyfikować, ale...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
W tej sprawie należy skonsultować się z ortopedą prowadzącym leczenie.
Czy to już jest powód do niepokoju?
Córka 11 lat, ma podwyższone płytki krwi. Inne parametry wyników dobre.
podwyższone płytki krwi mogą świadczyć o nadpłytkowości lub trombocytozie w zależności jak duży jest nadmiar możliwę że jeśli nadmiar jest niewielki tpo może byc zwykłe odwodnienie organizmu - zalecam wizytę stacjonarnie u pediatry
Czy to może być astma?
Córka ma dwa lata, od roku choruje często na krtań prawie 90 % przeziębień kończy się stridorem/dusznością, kaszel raczej mało uporczywy. Dodam, że choruje wteyd gdy brat przyniesie coś z przedszkola tak to zdrowa. Czy jest się czym martwić? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Niezbędna stacjonarna wizyta u pediatry.
Piotr Matysik
lekarz rodzinny, lekarz chorób wewnętrznych
Umów wizytę
Wizyta stacjonarna z badaniem lekarski.
Wyjazd na basen po chorobie.
Czy po wyleczonej bakterii Enterococcus faecalis można jechać na basen? (Dziecko 10 miesięcy)
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z pediatrą prowadzącym leczenie.
Czy może to być po prostu przerośnięte wędzidełko lub opuchnięte przez chorobę?
Córka 5 lat mówi, że boli ją przy dotykaniu wędzidełko wargi górnej. Zaczęłam się bardziej przeglądać i wędzidełko jest grube, wcześniej mniej zwracałam uwagę. Zgrubienie przechodzi nawet między jedynkami, a na podniebieniu kończy się kulką. Bardzo się niepokoje. Mamy sterydy...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta u laryngologa dziecięcego.
Agnieszka Molas-Biesiada
lekarz rodzinny, psychodietetyk
Umów wizytę
Zalecam wizytę stacjonarną u laryngologa
Proszę o informację czy to zgrubienie zniknie?
Trzy tygodnie temu mój 1,5 roczny synek w przeciągu dwóch miesięcy nabił sobie dwa duże guzy na czole w tym samym miejscu. Siniak i opuchlizna zeszła, ale niestety pozostało twarde podskórne zgrubienie. Oczywiście byłam na badaniu USG, wykazało ono pogrubienie okostnej (2...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Kontrolna wizyta u pediatry prowadzącego.
Czy też leczenie powinno wyglądać inaczej?
Czy dla dziecka poniżej 2 lat przy stwierdzonym nieropnym zapaleniu uszu powinno się wdrożyć antybiotyk? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Decyzję podejmuje lekarz po przeprowadzonym badaniu dziecka.
Czy jest możliwość, że owulacja wyszła w tych dniach?
Staram się o ciążę 4 miesiąc. Mój cykl trwa 28 dni. Test owulacyjny wyszedł pozytywny w 11 i 12 dniu cyklu. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z ginekologiem prowadzącym leczenie.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Dzień dobry, Jeśli Pani cykl trwa regularnie 28 dni, a test owulacyjny wyszedł pozytywny w 11 i 12 dniu cyklu, jest to bardzo prawdopodobne, że owulacja miała miejsce w tym okresie. Owulacja zazwyczaj występuje około 14 dni przed następną miesiączką, co w przypadku 28-dniowego cyklu wskazuje na środek cyklu, czyli około 14 dnia. Jednakże, owulacja może niekiedy wystąpić wcześniej lub później, zależnie od indywidualnych różnic w cyklu każdej kobiety. Pozytywny wynik testu owulacyjnego wskazuje, że stężenie hormonu luteinizującego (LH) w Pani organizmie wzrosło, co jest sygnałem do uwolnienia jajeczka z jajnika. Zazwyczaj owulacja następuje w ciągu 24-36 godzin po wzroście LH, co czyni ten czas oraz dzień po nim najbardziej płodnymi dniami w Pani cyklu. Jeśli stara się Pani o ciążę, to właśnie te dni (11, 12 i kolejne po pozytywnym teście owulacyjnym) są najlepszym okresem do prób zajścia w ciążę, ponieważ szanse na zapłodnienie są wtedy najwyższe. Ważne jest również, aby pamiętać o regularnym współżyciu przez cały cykl, nie tylko w dni uznane za najbardziej płodne, co zwiększa ogólne szanse na ciążę. Jeśli Pani i Pani partner staracie się o dziecko już od pewnego czasu, zachęcam do utrzymania pozytywnego nastawienia i cierpliwości. Jeśli po roku regularnego starania się o ciążę bez użycia środków antykoncepcyjnych nie dojdzie do zapłodnienia, warto wtedy skonsultować się z lekarzem ginekologiem specjalizującym się w dziedzinie medycyny rozrodczej. Czy ma Pani jeszcze jakieś pytania czy wątpliwości, które mogę dla Pani wyjaśnić? Z poważaniem, dr n. med. Łukasz Blukacz
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4