Wychowanie

Zdrowie A-Z

Baza wiedzy na temat wychowania.

Pytania i odpowiedzi lekarzy w temacie „wychowanie”.

Najnowsze pytania pacjentów
Co musi być spełnione, aby otrzymać opiekę na dziecko?
Synek jest po zabiegu sprowadzania jąder i chciałbym uzyskać kilka dni opieki nad nim. Jakie warunki trzeba spełniać aby uzyskać opiekę?
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
W tej kwestii należy zgłosić się do lek. pediatry/rodzinnego będącego lekarzem prowadzącym dziecka bądź do lekarza prowadzącego leczenie dziecka w szpitalu. Są określone wskazania oraz przepisy omawiające czas trwania takiego zwolnienia (a także ilość przysługujących dni w roku)-wszystkie te parametry uwzględnia lekarz, który prowadzi pacjenta.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę zgłosić się w tej sprawie do lekarza prowadzącego leczenie.
Czy mogę otrzymać opiekę na niepełnosprawną córkę?
Mam córkę z orzeczeniem o niepełnosprawności, która choruje na padaczkę i ma autyzm. Od 1 stycznia na miesiąc czasu potrzebuje opieki(l4) na nią ponieważ mają zdalna naukę a później są ferie. Czy na taki okres wystawiacie?
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
Należy zgłosić się do lekarza w dniu, w którym miałoby się rozpocząć zwolnienie i najlepiej zrobić to u pediatry, który leczy Pani córkę.
Czy można uzyskać zwolnienie na opiekę na dorosłe dziecko?
Czy mogę otrzymać L4 na opiekę nad dorosłą córką, która wymaga pomocy, gdyż leczy się na depresję i jest w zagrożonej ciąży? Jej mąż musi wyjechać służbowo na kilka dni.
Sylwia Dżaman
lekarz
Umów wizytę
Tak, istnieje możliwość otrzymania zwolnienia lekarskiego na opiekę nad dorosłym członkiem rodziny. Zwolnienie takie wystawia lekarz prowadzący pacjenta/pacjentkę wymagającego opieki-w tym przypadku więc opiekujący się córką lek. rodzinny bądź psychiatra bądź ginekolog, który orzeknie, że córka wymaga pozostawania pod opieką osoby drugiej. Wg przepisów - ważnym jest, aby osoba, która zamierza podjąć się opieki, pozostawała z chorym we wspólnym gospodarstwie domowym w czasie jej sprawowania. Wymóg odnosi się jedynie do okresu w którym osoba opiekująca się chorym korzysta ze zwolnienia lekarskiego.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Tak, Jest to możliwe, jeśli lekarz prowadzący ciążę, bądź zajmujący się leczeniem zaburzeń depresyjnych pacjentki uzna, że jest to zasadne.
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, jest taka możliwość.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak, jest to zgodne z przepisami. Konieczne jest to, aby osoba, która zamierza podjąć się opieki, pozostawała z chorym we wspólnym gospodarstwie domowym ( razem zamieszkiwała), w czasie trwanie tej opieki., czyli w okresie trwania zwolnienia.
Czy mogę otrzymać zwolnienie w ramach opieki nad chorą wnuczką?
Proszę o informację czy mogę otrzymać tygodniowe zwolnienie w ramach opieki nad chorą wnuczką w wieku 2 lata 10 miesięcy?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak.
Maciej Tężycki
lekarz rodzinny, internista, lekarz
Umów wizytę
można
Piotr Szuba
lekarz w trakcie specjalizacji, pediatra, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Tak oczywiście.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Nie ma mozliwosci
Pokaż więcej pytań więcej
e-Recepta Przeziębienie Znajdź lekarza L4 L4