1. Artykuły
  2. Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować?

Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować?

W Polsce ponad 65% pracowników odczuwa symptomy wypalenia zawodowego i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. - Skutki w postaci symptomów wypalenia zawodowego są nie tylko indywidualnym problemem jednostki, ale mogą przynosić niekorzystne skutki dla firmy, w konsekwencji zjawisko wypalenia staje się poważnym problemem społecznym - zauważa psycholog i psychoterapeuta Dominika Mastalerz.

Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować? Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować?
Spis treści
Co oznacza syndrom wypalenia zawodowego? Wypalenie zawodowe. Objawy wypalenia zawodowego Wypalenie zawodowe. Perfekcjoniści cierpią najbardziej Zawody narażone na wypalenie zawodowe Wypalenie zawodowe. Narastający problem w Polsce Psycholog radzi jak uniknąć wypalenia zawodowego L4 na wypalenie zawodowe? To nie takie proste

Co oznacza syndrom wypalenia zawodowego?

 

Wypalenie zawodowe kojarzone jest przede wszystkim z brakiem motywacji do pracy. To jednak nie oddaje skali tego zjawiska.

 

Wypalenie zawodowe to zespół złożonych symptomów na poziomie psychicznym oraz fizycznym, które nie pozwalają na pracę i zdrowe funkcjonowanie. Wypalenie zawodowe zostało wpisane przez Światową Organizację Zdrowia do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób. Oznacza to, że jest traktowane jako choroba - wyjaśnia nasz ekspert, psycholog Dominika Mastalerz.

 

Pracownik doświadcza chronicznego obciążenia emocjonalnego. A symptomy są mocno związane z miejscem jego pracy.

arrow Syndrom DDD. Kiedy rodzina odciska piętno na dorosłym życiu
arrow Co to jest wypalenie życiowe? Psycholog: stosuj 9 ważnych zasad
arrow Rozwód rodziców. Jak przygotować się do rozmowy z dzieckiem?
arrow Kryzys życiowy. Kiedy tracisz grunt pod nogami
arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę

Wypalenie zawodowe. Objawy wypalenia zawodowego

 

Rozróżnia się trzy fazy wypalenia zawodowego. To po pierwsze - emocjonalne wyczerpanie. W tej fazie pracownik odczuwa skrajne zmęczenie psychiczne i fizyczne. Brak mu energii i zapału do pracy. Jest rozdrażniony, działa impulsywnie i łatwo wybucha złością.

 

Kolejny etap - depersonalizacja, która objawia się dystansem do współpracowników, negatywizmem myślenia, unikaniem kontaktu i bezosobowym charakterem relacji w miejscu zatrudnienia.

 

Trzecia faza to brak poczucia osobistych osiągnięć i kompetencji w wykonywanej pracy. Odznacza się zmniejszoną wydajnością w pracy i obniżoną samooceną pracownika.

 

Pojawia się też szereg objawów psychosomatycznych, takich jak bóle głowy, częste infekcje, bóle brzucha, bóle pleców czy problemy ze snem.

 

Wypalenie zawodowe. Perfekcjoniści cierpią najbardziej

 

Wśród powodów wypalenia zawodowego kluczowy jest chroniczny stres związany z obowiązkami wykonywanymi w miejscu pracy.

 

Powstające rozbieżności pomiędzy realiami pracy a własnymi oczekiwaniami, jak również bagatelizowanie długotrwałego niezadowolenia z wykonywanej pracy - podkreśla Dominika Mastalerz.

 

Nasz ekspert zauważa, że istotną rolę odgrywają ponadto czynniki osobowościowe. Osoby, które są podatne na wypalenie zawodowe to najczęściej perfekcjoniści.

 

Ponadto wskazuje na szereg czynników mogących wpływać na powstawanie syndromu wypalenia zawodowego, takich jak:

 

  • częste występowanie poczucia walki lub zagrożenia,
  • indywidualna odpowiedzialność za działania w firmie i skutki finansowe,
  • częste konflikty i presja,
  • trudności w podejmowaniu decyzji,
  • konieczność sprawowania nieustającej kontroli,
  • dyspozycyjność wobec współpracowników,
  • odpowiedzialność kierownicza,
  • konieczność kontrolowania własnych zachowań w warunkach stałej ekspozycji społecznej,
  • praca w ciągłym niedoczasie
  • zaniedbywanie rodziny i życia osobistego.

 

Zawody narażone na wypalenie zawodowe

 

Eksperci podkreślają, że wypalenia zawodowego mogą doświadczać pracownicy w każdym zawodzie. Jednak praca odznaczająca się dużym zaangażowaniem społecznym, emocjonalnym i poznawczym związana jest ze zwiększonym ryzykiem.

 

Poza tym, osoby zajmujące stresogenne stanowiska np. kierownicze oraz wymagające bezpośrednich i intensywnych kontaktów interpersonalnych, są najbardziej narażone na odczuwanie symptomów wypalenia zawodowego.

 

Dużą grupę stanowią tutaj nauczyciele, służba medyczna, pracownicy socjalni, handlowcy, policjanci i osoby zajmujące stanowiska urzędnicze.

 

Wypalenie zawodowe. Narastający problem w Polsce

 

Nie ma wątpliwości, że zjawisko wypalenia zawodowego jest bardzo częste. Podaje się, że w Polsce ponad 65% pracowników odczuwa jego symptomy.

 

Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, w szczególności osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, które są na rynku pracy od wielu lat - informuje psycholog.

 

Co istotne, eksperci podkreślają, że staż pracy nie odgrywa znaczącej roli. Syndrom wypalenia zawodowego mogą odczuwać nawet młodzi ludzie, wchodzący dopiero na rynek pracy.

 

Psycholog radzi jak uniknąć wypalenia zawodowego

 

Jak zauważa psycholog, warto stawiać siebie na pierwszym miejscu i ustalić własny system wartości. Ważna jest równowaga między życiem prywatnym a zawodowym.

 

Warto ćwiczyć elastyczność i dystans do sprawowanych obowiązków. Zaakceptować swoje ograniczenia oraz zauważać własne potrzeby psychiczne i fizyczne - wylicza Dominika Mastalerz.

 

Co jeszcze można zrobić, aby poradzić sobie z wypaleniem zawodowym? To nie takie trudne:

 

Zadbać o ciało i dietę, wykonywać codzienną gimnastykę rozładowującą stres. Zadbać o relacje ze współpracownikami. Zmniejszać intensywność i ilość godzin poświęcanych pracy.

 

Jeżeli pracownik odczuwa symptomy fizyczne i psychiczne związane z wypaleniem zawodowy należy poszukać pomocy u specjalisty: psychologa, psychoterapeuty, psychiatry.

 

L4 na wypalenie zawodowe? To nie takie proste

 

Czy  specjalista może wystawić zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe? To niestety nie taka oczywista sprawa. Mówi psychiatra Gniewko Więckiewicz:

 

Formalnie, wypalenie zawodowe nie ma kodu w stosowanej na dzień dzisiejszy przez ZUS klasyfikacji chorób (ICD-10) - zauważa lekarz.

 

Przyznaje jednak:

 

Ale przebiega ono najczęściej z szeregiem innych dolegliwości, na które pośrednio można otrzymać zwolnienie lekarskie, np. bezsenność, nerwica czy zaburzenia nastroju. Zdarzało mi się wystawić takie zwolnienie, gdzie wypalenie zawodowe było przyczyną zaburzeń, które można „zakodować” dla ZUSu.

Dominika Mastalerz psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, terapeuta, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta rodzinny 5.00 / 38 opinii artykuły 8 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku psychologii WSFiZ w Warszawie o specjalności: psychologia kliniczna, podyplomowego studium z zakresu Psychoterapii Systemowej Rodzin w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie, studium Psychoterapii Uzależnień Vis Salutis w Łodzi. 

Prowadzi: psychoterapię indywidualną, terapię par, terapię rodzinną, terapię uzależnień, konsultacje i doradztwo psychologiczne, diagnozę psychologiczną. Zajmuje się zarówno osobami dorosłymi, jak i młodzieżą i dziećmi. 

W terapii korzysta z różnych nurtów psychoterapeutycznych, jak: podejście humanistyczne, systemowe, psychodynamiczne, behawioralne.  

Gniewko Więckiewicz psychiatra 5.00 / 95 opinii artykuły 9 artykułów więcej informacji Umów wizytę więcej informacji

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz specjalizujący się w psychiatrii. Pracownik Kliniki Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, naukowiec wyróżniony stypendium za osiągnięcia naukowe.
Współpracuje z naukowcami krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych w tym Tel Aviv University, University of Alberta, Polską Akademia Nauk, Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał podczas staży zagranicznych na Univille Universidade w Brazylii oraz Universidad de Cantabria w Hiszpanii.
Pomaga między innymi osobom z doświadczeniem stresu pourazowego, pacjentom z zaburzeniami zachowania, z zaburzeniami snu, z zaburzeniami pamięci, z zaburzeniami emocjonalnymi, schizofrenią, nerwicą, bezsennością, chorobą Alzheimera. 

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e-Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
Czy istnieje sposób, w jaki można mnie pocieszyć? A może mam rację?
Raz mam dobre myśli, a co do psychoterapii, która mnie czeka w nadchodzącym roku, że to będzie wreszcie to, co mnie uratuje i to, czego naprawdę potrzebuję, a raz złe, że to ciężka praca, której ja nie podołam. Obecnie przeważają te złe... Mam zamiar obgadać mój brak wiary w...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Karolina Raczyńska
lekarz
Umów wizytę
Warto udać się dodatkowo do psychiatry, możliwe że wymaga Pan/Pani wsparcia farmakoterapią lub jej modyfikacji.
Iść do pracy (na co naciska psycholożka), czy poczekać na psychoterapię u psychoterapeutki (która rozpocznie się najprawdopodobniej w marcu) z takimi odważnymi krokami?
Ja czuję, że nie dałabym rady w pracy, przeraża mnie myśl o jej zaczęciu, nawet najłatwiejsza praca pod słońcem byłaby dla mnie ciężka. Psycholożka twierdzi, że zasiedziałam się w domu i pora wprowadzić do swojego życia zatrudnienie, by nadać jakiś sens swoim dniom. Ja chciałabym iść do pracy tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna celem wdrożenia odpowiedniego leczenia.
Czy mogę mieć rozdwojenie jaźni?
Zacząłem to bardziej u siebie zauważać od początku 2020 roku i zniknęło to na ponad 2 lata, ale 2 miesiące temu poczułem, że on zaczął wracać, a tydzień temu jego powrót się potwierdził, więc postanowiłem o tym napisać. Gdy jestem sobą, czuje pustkę i strach, ale gdy ON przejmuje nade mną...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Czy mój obecny psychiatra dobrze robi?
Mam zamiar zmienić psychiatrę, bo obecna nie chce zmienić mi leków, mimo że nie do końca na mnie działają. Od kiedy je biorę, nie mam już zawrotów głowy, świądu, bezsenności, napięciowego bólu głowy czy suchości w ustach, problemy z oddychaniem, dyskomfort na skórze i...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Należy stosować się do zaleceń lekarskich, a jeśli nie ma do niego zaufania - należy zmienić specjalistę.
To uczucie przebodźcowania — jakiego zaburzenia może być objawem?
Miewam takie uczucie, że wszystko wokół jest zbyt wyraźne dla zmysłu wzroku, przez co trudno się skupić (to uczucie znika po jakimś czasie). Pojawia się ono wskutek wystawienia się na zbyt dużą ilość bodźców (np. po spacerze, po graniu w grę, po prysznicu), ale nie jest to...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Sebastian Łaźniak
lekarz
Umów wizytę
Należy skonsultować się z psychiatrą.
Czy powinienem już teraz udać się do specjalisty, czy poczekać?
Od około 3 dni podczas zasypiania Odczuwam delikatne szarpnięcia głównie ramion. 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja neurologiczna.
Czy jest na to jakikolwiek sposób?
Razem z moim partnerem zmagamy się z problemem tj. brak bliskości. Mój partner 2 miesiące spędził w szpitalu psychiatrycznym. Cały czas przyjmuję leki. Na początku lipca kiedy wyszedł ze szpitala, zaczął się nasz problem. Jego libido jest naprawdę niskie. Praktycznie nic go nie podnieca....
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Niektóre leki mogą mieć silny wpływ na libido, a tym samym przekładać się na intymny aspekt Państwa związku. W pierwszej kolejności należy ten problem zgłosić lekarzowi prowadzącemu leczenie Pani partnera i rozważyć zastosowanie innych leków. Nie zawsze taka możliwość jest jednak dostępna.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Może wcale nie chodzić o Panią, lecz o działanie leków powodujących taki skutek.
Czy zmiany pogody mają wpływ na mój lęk i samopoczucie?
Mam nerwice natręctw. Zauważyłem, że gdy zmieni się pogoda (np. deszcz, burza, zachmurzenie), to czuję się senny, głowa mnie boli albo mi się kręci w głowie, widzę plamki przed oczami, czuję się bardziej nerwowy i rozkojarzony. Gdy mówią, że ma być parno, to czuję się na dodatek, jakbym...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja z psychiatrą prowadzącym
Czy autyzm jest dziedziczny? 
Chciałam się zapytać, czy jak osoba ma siostrę lub brata w rodzinie, który/a choruje na autyzm, to jakby ta osoba założyła swoją rodzinę, to też dziecko może mieć to samo? 
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę w tej sprawie skonsultować się z psychiatrą prowadzącym siostry/brata. Wyjaśni wszelkie wątpliwości.
Bartosz Rybienik
psycholog, psycholog dziecięcy
Umów wizytę
Nie da się na to pytanie odpowiedzieć jednoznacznie twierdząco. W diagnozie autyzmu bierze się pod uwagę obciążenia rodzinne/pokoleniowe, ale nie znaczy to, że dziecko na pewno będzie dziedziczyło cechy autyzmu.
Zmiana w zachowaniu męża - jak mu pomóc?
Mam problem z mężem. Jest strasznie nerwowy, bardzo szybko się irytuje i wpada w szał. Z reguły o błahostki. Często przeklina, wyzywa. Mamy dziecko 2-letnie i mam wrażenie, że ta agresja nasila się, odkąd wróciłam do pracy (rok temu). Wcześniej ta nerwowość nie była zauważalna. Zawsze miał...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Jak mogę sobie poradzić z moim długoletnim problemem?
Bardzo proszę o pomoc, gdzie szukać przyczyny, diagnozy. Jestem 30-letnia kobieta, w przeszłości chorowałam na anoreksje (2013r) od tej pory żywienie nadal nie jest normalne, choć waga jest w normie. W pierwszej fali covida miałam koło anorektyczne — ćwiczenia, znikome jedzenie,...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna.
Złe samopoczucie, które nie mija.
Od kilku dni czuję się, jakbym był ciągle zestresowany. Objawia się to uczuciem "tremy", odczuwalnym biciem serca, odbijaniem się samym powietrzem, do tego dochodzi złe samopoczucie — lekkie zawroty głowy oraz nudności. Dzień przed tym jak to się zaczęło, doświadczyłem...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Proszę wykonać badania i zgłosić się na stacjonarną wizytę lekarską.
Czy można zdiagnozować zaburzenie Aspergera u dorosłego?
Jestem dorosłą osobą. Podejrzewam u siebie zaburzenie Aspergera. Czy udając się do lekarza psychiatry, otrzymam diagnozę? Czy może to zostać w jakikolwiek sposób udokumentowane?
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana stacjonarna wizyta psychiatryczna, podczas której specjalista wyjaśni wszystkie wątpliwości i ewentualnie postawi rozpoznanie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta stacjonarna u specjalisty psychiatry.
Potrzeba kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne.
Mam 20 lat, jestem wychowankiem MOW. Natrafiłem ostatnio w dokumentach na orzeczenie Poradni Psychologiczno-pedagogicznej z 2020 roku gdy miałem 17,5 roku o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu lekkim i niedostosowanie społeczne. Było to dla...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Zalecana konsultacja psychiatryczna
Czy cieszenie się życiem to domena tylko dzieci?
Jako dziecko naprawdę wszystko mnie radowało, a teraz zmagam się z depresją i mam ogromne problemy z odczuwaniem radości. Czy jest szansa, że ta moja dziecięca radość do mnie wróci, gdy pokonam depresję? Spotykam się z wieloma opiniami, które mówią, że tylko dzieci się tak...
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Konsultacja z psychiatra prowadzącym
Anna Wilczyńska
psycholog
Umów wizytę
Poziom odczuwania zarówno radości jak i innych emocji jest subiektywny. Może różnić się natężeniem/sposobem wyrażania w zależności od całego spektrum indywidualnych czynników: od okresu życia, rodzaju wyzwań, ogólnego zadowolenia z życia… Faktem jest, że zarówno dzieci jak i dorośli mają zdolność do przeżywania uczuć radości i pokrewnych - trudność w odczuwaniu tej jak i innych emocji warto skonsultować z psychologiem, psychoterapeutą lub/i z psychiatrą.
Pokaż więcej pytań więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację

Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!

Lekarz online czeka na Ciebie
e-Recepta e‑Recepta L4 L4 Tabletka po Przeziębienie