1. Artykuły
 2. Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować?

Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować?

W Polsce ponad 65% pracowników odczuwa symptomy wypalenia zawodowego i dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. - Skutki w postaci symptomów wypalenia zawodowego są nie tylko indywidualnym problemem jednostki, ale mogą przynosić niekorzystne skutki dla firmy, w konsekwencji zjawisko wypalenia staje się poważnym problemem społecznym - zauważa psycholog i psychoterapeuta Dominika Mastalerz.

Wypalenie zawodowe - narastający problem. Jak je zdiagnozować?
Spis treści
Co oznacza syndrom wypalenia zawodowego? Wypalenie zawodowe. Objawy wypalenia zawodowego Wypalenie zawodowe. Perfekcjoniści cierpią najbardziej Zawody narażone na wypalenie zawodowe Wypalenie zawodowe. Narastający problem w Polsce Psycholog radzi jak uniknąć wypalenia zawodowego L4 na wypalenie zawodowe? To nie takie proste

Co oznacza syndrom wypalenia zawodowego?

 

Wypalenie zawodowe kojarzone jest przede wszystkim z brakiem motywacji do pracy. To jednak nie oddaje skali tego zjawiska.

 

Wypalenie zawodowe to zespół złożonych symptomów na poziomie psychicznym oraz fizycznym, które nie pozwalają na pracę i zdrowe funkcjonowanie. Wypalenie zawodowe zostało wpisane przez Światową Organizację Zdrowia do Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób. Oznacza to, że jest traktowane jako choroba - wyjaśnia nasz ekspert, psycholog Dominika Mastalerz.

 

Pracownik doświadcza chronicznego obciążenia emocjonalnego. A symptomy są mocno związane z miejscem jego pracy.

arrow Dobrostan psychiczny. Jak czerpać satysfakcję z codzienności?
arrow Załamanie nerwowe. Kiedy organizm daje ci czerwoną kartkę
arrow Kiedy zakupy stają się problemem. Zakupoholizm
arrow Seks w związku. Jak się przełamać i zacząć rozmawiać z partnerem?
arrow Psychoonkolog: nie mów choremu, że będzie dobrze
arrow Jak budować odporność psychiczną?

Wypalenie zawodowe. Objawy wypalenia zawodowego

 

Rozróżnia się trzy fazy wypalenia zawodowego. To po pierwsze - emocjonalne wyczerpanie. W tej fazie pracownik odczuwa skrajne zmęczenie psychiczne i fizyczne. Brak mu energii i zapału do pracy. Jest rozdrażniony, działa impulsywnie i łatwo wybucha złością.

 

Kolejny etap - depersonalizacja, która objawia się dystansem do współpracowników, negatywizmem myślenia, unikaniem kontaktu i bezosobowym charakterem relacji w miejscu zatrudnienia.

 

Trzecia faza to brak poczucia osobistych osiągnięć i kompetencji w wykonywanej pracy. Odznacza się zmniejszoną wydajnością w pracy i obniżoną samooceną pracownika.

 

Pojawia się też szereg objawów psychosomatycznych, takich jak bóle głowy, częste infekcje, bóle brzucha, bóle pleców czy problemy ze snem.

 

Wypalenie zawodowe. Perfekcjoniści cierpią najbardziej

 

Wśród powodów wypalenia zawodowego kluczowy jest chroniczny stres związany z obowiązkami wykonywanymi w miejscu pracy.

 

Powstające rozbieżności pomiędzy realiami pracy a własnymi oczekiwaniami, jak również bagatelizowanie długotrwałego niezadowolenia z wykonywanej pracy - podkreśla Dominika Mastalerz.

 

Nasz ekspert zauważa, że istotną rolę odgrywają ponadto czynniki osobowościowe. Osoby, które są podatne na wypalenie zawodowe to najczęściej perfekcjoniści.

 

Ponadto wskazuje na szereg czynników mogących wpływać na powstawanie syndromu wypalenia zawodowego, takich jak:

 

 • częste występowanie poczucia walki lub zagrożenia,
 • indywidualna odpowiedzialność za działania w firmie i skutki finansowe,
 • częste konflikty i presja,
 • trudności w podejmowaniu decyzji,
 • konieczność sprawowania nieustającej kontroli,
 • dyspozycyjność wobec współpracowników,
 • odpowiedzialność kierownicza,
 • konieczność kontrolowania własnych zachowań w warunkach stałej ekspozycji społecznej,
 • praca w ciągłym niedoczasie
 • zaniedbywanie rodziny i życia osobistego.

 

Zawody narażone na wypalenie zawodowe

 

Eksperci podkreślają, że wypalenia zawodowego mogą doświadczać pracownicy w każdym zawodzie. Jednak praca odznaczająca się dużym zaangażowaniem społecznym, emocjonalnym i poznawczym związana jest ze zwiększonym ryzykiem.

 

Poza tym, osoby zajmujące stresogenne stanowiska np. kierownicze oraz wymagające bezpośrednich i intensywnych kontaktów interpersonalnych, są najbardziej narażone na odczuwanie symptomów wypalenia zawodowego.

 

Dużą grupę stanowią tutaj nauczyciele, służba medyczna, pracownicy socjalni, handlowcy, policjanci i osoby zajmujące stanowiska urzędnicze.

 

Wypalenie zawodowe. Narastający problem w Polsce

 

Nie ma wątpliwości, że zjawisko wypalenia zawodowego jest bardzo częste. Podaje się, że w Polsce ponad 65% pracowników odczuwa jego symptomy.

 

Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn, w szczególności osób pomiędzy 40 a 60 rokiem życia, które są na rynku pracy od wielu lat - informuje psycholog.

 

Co istotne, eksperci podkreślają, że staż pracy nie odgrywa znaczącej roli. Syndrom wypalenia zawodowego mogą odczuwać nawet młodzi ludzie, wchodzący dopiero na rynek pracy.

 

Psycholog radzi jak uniknąć wypalenia zawodowego

 

Jak zauważa psycholog, warto stawiać siebie na pierwszym miejscu i ustalić własny system wartości. Ważna jest równowaga między życiem prywatnym a zawodowym.

 

Warto ćwiczyć elastyczność i dystans do sprawowanych obowiązków. Zaakceptować swoje ograniczenia oraz zauważać własne potrzeby psychiczne i fizyczne - wylicza Dominika Mastalerz.

 

Co jeszcze można zrobić, aby poradzić sobie z wypaleniem zawodowym? To nie takie trudne:

 

Zadbać o ciało i dietę, wykonywać codzienną gimnastykę rozładowującą stres. Zadbać o relacje ze współpracownikami. Zmniejszać intensywność i ilość godzin poświęcanych pracy.

 

Jeżeli pracownik odczuwa symptomy fizyczne i psychiczne związane z wypaleniem zawodowy należy poszukać pomocy u specjalisty: psychologa, psychoterapeuty, psychiatry.

 

L4 na wypalenie zawodowe? To nie takie proste

 

Czy  specjalista może wystawić zwolnienie lekarskie na wypalenie zawodowe? To niestety nie taka oczywista sprawa. Mówi psychiatra Gniewko Więckiewicz:

 

Formalnie, wypalenie zawodowe nie ma kodu w stosowanej na dzień dzisiejszy przez ZUS klasyfikacji chorób (ICD-10) - zauważa lekarz.

 

Przyznaje jednak:

 

Ale przebiega ono najczęściej z szeregiem innych dolegliwości, na które pośrednio można otrzymać zwolnienie lekarskie, np. bezsenność, nerwica czy zaburzenia nastroju. Zdarzało mi się wystawić takie zwolnienie, gdzie wypalenie zawodowe było przyczyną zaburzeń, które można „zakodować” dla ZUSu.

Dominika Mastalerz psycholog, psychoterapeuta, terapeuta uzależnień, terapeuta, psychoterapeuta rodzinny, terapeuta rodzinny 5.00 / 37 opinii artykuły 5 artykułów więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku psychologii WSFiZ w Warszawie o specjalności: psychologia kliniczna, podyplomowego studium z zakresu Psychoterapii Systemowej Rodzin w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie, studium Psychoterapii Uzależnień Vis Salutis w Łodzi. 

Prowadzi: psychoterapię indywidualną, terapię par, terapię rodzinną, terapię uzależnień, konsultacje i doradztwo psychologiczne, diagnozę psychologiczną. Zajmuje się zarówno osobami dorosłymi, jak i młodzieżą i dziećmi. 

W terapii korzysta z różnych nurtów psychoterapeutycznych, jak: podejście humanistyczne, systemowe, psychodynamiczne, behawioralne.  

Gniewko Więckiewicz psychiatra 5.00 / 69 opinii artykuły 6 artykułów więcej informacji Umów e‑wizytę więcej informacji

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarz specjalizujący się w psychiatrii. Pracownik Kliniki Psychiatrii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, naukowiec wyróżniony stypendium za osiągnięcia naukowe.
Współpracuje z naukowcami krajowych i międzynarodowych ośrodków naukowych w tym Tel Aviv University, University of Alberta, Polską Akademia Nauk, Uniwersytetem Medyczny we Wrocławiu. Doświadczenie zdobywał podczas staży zagranicznych na Univille Universidade w Brazylii oraz Universidad de Cantabria w Hiszpanii.
Pomaga między innymi osobom z doświadczeniem stresu pourazowego, pacjentom z zaburzeniami zachowania, z zaburzeniami snu, z zaburzeniami pamięci, z zaburzeniami emocjonalnymi, schizofrenią, nerwicą, bezsennością, chorobą Alzheimera. 

 

Szybka konsultacja:
Tabletka "dzień po" e‑Recepta L4 Online
Najnowsze pytania pacjentów
bezsenność, psychiatra, psycholog
Do jakiego specjalisty udać się z problemem z bezsennością?
Nigdy nie miałam i mam większych problemów z bezsennością. W ostatnich miesiącach jednak...
23.01.2023
Psychoterapeuta będzie odpowiednią osobą która pomoże Pani w opisanym problemie - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Psychoterapeuta będzie odpowiednią osobą która pomoże Pani w opisanym problemie - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Psychoterapeuta będzie odpowiednią osobą która pomoże Pani w opisanym problemie
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Jeżeli problem będzie się powtarzał. to wskazana psychoterapia.
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
Umów wizytę
Jeżeli problem będzie się powtarzał. to wskazana psychoterapia.
psychiatra, psycholog
Jak sobie poradzić z zaburzeniami funkcji poznawczych?
Jak sobie poradzić z zaburzeniami funkcji poznawczych (kojarzenie, koncentracja, pamięć)...
13.01.2023
Wskazana konsultacja w Poradni Psychologicznej.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w Poradni Psychologicznej.
Dawid Luwański
lekarz, ginekolog - położnik
Umów wizytę
Wskazana konsultacja w Poradni Psychologicznej.
depresja, psychiatra, psycholog
Czy można rozpocząć psychoterapię dopiero gdy leki na depresją zaczną działać?
Czy powinnam iść na psychoterapię mimo, że nie mam siły na pracę nad sobą przez depresję?...
27.12.2022
Można podjąć równolegle leczenie u psychoterapeuty i psychiatry, pierwsza wizyta powinna się odbyć w PZP.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Można podjąć równolegle leczenie u psychoterapeuty i psychiatry, pierwsza wizyta powinna się odbyć w PZP.
psychiatra, psycholog
Przebodźcowanie - na jakie choroby psychiczne może wskazywać?
Objawem jakich chorób psychicznych jest przebodźcowanie? W tym sensie, że wszystko...
15.12.2022
Na to pytanie odpowie specjalista psychiatra. Wskazana wizyta w PZP.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Na to pytanie odpowie specjalista psychiatra. Wskazana wizyta w PZP.
depresja, psychiatra, psycholog
Czy antydepresant pomoże na wszystkie objawy depresji?
Czy antydepresant pomoże na wszystkie objawy depresji, czy niektóre z nich pozostaną mimo...
12.12.2022
Lek może pomóc w zmniejszeniu wielu lub nawet wszystkich objawów choroby, ale pomocna, czy nawet konieczna może być również konsultacja psychoterapeuty. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
Umów wizytę
Wskazana wizyta u psychoterapeuty , aby uzyskać odpowiedź na Pani pytania.
Łukasz Blukacz
ginekolog - położnik
Umów wizytę
Lek może pomóc w zmniejszeniu wielu lub nawet wszystkich objawów choroby, ale pomocna, czy nawet konieczna może być również konsultacja psychoterapeuty. Proszę omówić to z lekarzem prowadzącym leczenie.
Zobacz więcej
CHCESZ ZADAĆ PYTANIE?
Musisz napisać jeszcze: 50 znaków.
Dziękujemy
Twoje pytanie zostało wysłane. Nasi specjaliści udzielają odpowiedzi zwykle do kilkunastu godzin od zadanego pytania. Wszystkie odpowiedzi zostaną wysłane na adres e‑mail, który podałeś w formularzu.
lub Umów się na konsultację
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑recepty lub zwolnienia lekarskiego   umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!
Lekarz online czeka na Ciebie
Polecani lekarze
Paweł Skoczylas
lekarz, internista, lekarz rodzinny
5.00 / 13308 opinii
Marlena Kałużna
lekarz, lekarz rodzinny
4.95 / 76 opinii
Jakub Woźniak
lekarz rodzinny, pediatra, lekarz, lekarz chorób wewnętrznych
4.96 / 462 opinie
Adam Mallach
lekarz, ginekolog - położnik, internista
4.80 / 670 opinii
Umów wizytę