Wenlafaksyna jest lekiem przeciwdepresyjnym stosowanym w leczeniu wszystkich typów depresji oraz zaburzeń depresyjnych, których objawami są fobie społeczne i lęk.
Wenlafaksyna jest silnym inhibitorem zwrotnego wychwytu serotoniny i noradrenaliny oraz słabszym inhibitorem wychwytu zwrotnego dopaminy. Hamowanie wychwytu zwrotnego polega na blokowaniu transportu substancji z przestrzeni międzykomórkowej do wnętrza komórki nerwowej. Konsekwencją jest wzrost substancji w OUN i lepsze samopoczucie.
W naszym organizmie serotonina i noradrenalina odgrywają bardzo istotne funkcje.
Serotonina reguluje procesy snu i czuwania, wpływa na funkcje poznawcze, odczuwanie bólu, regulację temperatury, aktywność ruchowa, zachowania seksualne, łaknienie.
Z kolei noradrenalina odgrywa kluczowe role w procesach uczenia się, zapamiętywania, uwagi i koncentracji, a także w procesach snu i czuwania.
Niski poziom serotoniny oraz noradrenaliny jest powodem depresji.
Wskazaniem do stosowania wenlafaksyny są wszystkie typy depresji, depresja z zaburzeniami lękowymi, fobią społeczną czy zespołem lęku napadowego z agorafobią lub bez niej.
Wenlafaksynę stosuje się również zapobiegawczo, w celu zapobiegania nawrotom depresji i podtrzymania dobrego samopoczucia.
Wenlafaksyna jest preparatem przeznaczonym dla dorosłych, nie powinna być stosowana u dzieci.
Jest również lekiem, którego dawkowanie zawsze ustala lekarz i należy przestrzegać jego zaleceń. W trakcie terapii dawka leku jest najczęściej zwiększania i zmniejszania.
Warfaryna jest lekiem, który może być stosowany w długotrwałym procesie leczenia depresji trwającym do 12 miesięcy.
Skutki niepożądane pojawiają się najczęściej na początku leczenia i są one naturalną reakcją organizmu na nowy lek.
Najczęściej występują:
U niektórych pacjentów po odstawieniu leku, utrzymuje się nieprzyjemne odczucie przebiegania impulsów elektrycznych przez mózg, zwane “brain zaps”.
Dolegliwość mija samoistnie po upływie ok. 3 tyg.
Przeciwwskazaniem do stosowania wenlafaksyny jest reakcja uczuleniowa lub nadwrażliwość na składniki preparatu.
Wenlafaksyna jest jednym z inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny, który nie wchodzi w duże interakcje z innymi lekami.
Istnieje ryzyko wystąpienia krwotoku z dolnego lub górnego odcinka pokarmowego, jeżeli wenlafaksyna jest stosowana równolegle z warfaryną. Wenlafaksyna wzmacnia działanie diazepamu, bupropionu oraz haloperydolu.
Wenlafaksyna stosowana z amoksycyliną i kwasem klawulanowym może przyczynić się do wystąpienia zespołu serotoninergicznego.
Należy zachować ostrożność, spożywając alkohol, chociaż nie wykazano bezpośredniej interakcji z wenlafaksyną, najlepiej zrezygnować z jego spożywania w trakcie terapii.
Zażywanie wenlafaksyny może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Receptę na niezbędne leki można otrzymać bez konieczności wychodzenia z domu, dzięki skorzystaniu z konsultacji lekarskiej online, którą można umówić przez haloDoctor, w zakładce e-Recepta.
Wypełnij formularz e-Recepty i przejdź do konsultacji lekarskiej.
e-Recepta w 5 minut / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!