Atropina jest naturalnym alkaloidem tropinowym, stosowanym głównie jako lek rozkurczający i rozszerzający źrenice.
Atropina jest naturalnie występującym w roślinach, alkaloidem tropinowym. Działanie atropiny polega na porażeniu zakończeń nerwowych przywspółczulnego układu nerwowego i działanie to można częściowo odwrócić.
Atropina ma duży wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. W zależności od narządu docelowego, na który ma działać, można zaobserwować szereg reakcji.
Atropina wpływa na:
Atropina jest substancją, która ma wpływ na działanie wielu narządów człowieka. Dlatego znalazła zastosowanie między innymi w kardiologii, anestezjologii i okulistyce.
Stosowana jest najczęściej:
Głównym przeciwwskazaniem do stosowania atropiny jest alergia lub nadwrażliwość na atropinę.
Lek nie powinien być stosowany u osób cierpiących na chorobę refluksową, niedrożność przewodu pokarmowego, jaskrę czy zwężenie szyi pęcherza moczowego i odźwiernika.
Stosowanie atropiny, może być powodem wystąpienia skutków ubocznych. Najczęściej występują:
Atropina jest lekiem, który może być podawany dożylnie, domięśniowo, podskórnie i dotchawiczo. W przypadku reanimacji podaje się dawkę 0,5 mg i powtarza się ją co 5 min do momentu ustabilizowania pracy serca.
Podczas zatrzymania krążenia podaje się dożylnie jednorazową dawkę 3 mg lub dotchawiczo 6-9 mg.
Dawki atropiny stosowane w premedykacji przed zabiegami są różne i zależą od wagi pacjenta oraz sposobu podania, natomiast minimalna dawka atropiny stosowana najczęściej u dzieci to 0,1 mg, a maksymalna 0,4 mg.
W przypadku wystąpienia zaburzeń pracy serca oraz bradykardii podaje się najczęściej 0,3-0,6 mg co 4-6 godz. do osiągnięcia całkowitej dawki 2 mg.
W zatruciach spowodowanych związkami fosforu, substancjami cholinomimetycznymi czy grzybami zawierającymi muskarynę stosuje się dawkę 1-2 mg atropiny, co 5-60 min do momentu ustąpienia objawów zatrucia.
Dawka atropiny podawana w celu rozluźnienia mięśniówki gładkiej w jamie brzusznej to zazwyczaj 0,5 do 1 mg leku.
Przed wykonaniem badania wzroku z wziernikowaniem stosuje się kroplę roztworu 0,25-1 proc. 30 min przed wykonaniem badania.
Przyjęcie zbyt dużych dawek atropiny przejawia się wystąpieniem objawów toksycznych tj.: światłowstręt, podwójne widzenie, omamy, zaczerwienienie oraz suchość skóry, gorączka, wstrząs.
Aby znieść objawy przedawkowania, wykonuje się płukanie żołądka oraz wprowadza leczenie objawowe z użyciem krótkotrwałych barbituranów.
Wypełnij formularz eRecepty i przejdź do konsultacji lekarskiej.
e-Recepta w 5 minut / 59zł
Serwis HaloDoctor ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny i w żadnym wypadku nie zastępuje konsultacji medycznej. W celu dokładnej diagnozy zalecany jest kontakt z lekarzem. Jeśli jesteś chory, potrzebujesz konsultacji lekarskiej, e‑Recepty lub zwolnienia lekarskiego umów wizytę teraz. Nasi lekarze są do Twojej dyspozycji 24 godziny na dobę!